Articol CNUS 2020

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020+CNUS-CW 2021

Mesajde yo3fff » Mar Mar 09, 2021 10:12 am

Buna ziua,

S-a incheiat si etapa a doua a CNUS-CW 2021 si cu asta si editia de anul acesta a concursului.
Asa cum am promis, mai jos gasiti analiza unor semnale alese intamplator insa aceleasi ca si cele din etapa I-a (spre comparatie), asa cum au fost raportate de trei receptori (aceeasi ca la Et 1) din reteaua RBN (Reverse Beacon Network), YO4SVZ, OK2EW si LZ4AE.

Fata de etapa I-a am inclus si pe YO8TND ca sa arat la ce categorie de putere a participat.
De mentionat ca fata de anul trecut cand a concurat sustinut (multe raportari pe RBN), de aceasta data a lucrat foarte "selectiv".

Sa asteptam rezultatele provizorii si sa judecam, fiecare pentru el, la ce categoria ar intra fiecare participant.
In functie de clasamentul provizoriu, o sa vin cu o noua analiza (bazata tot pe receptiile RBN).

CNUS-CW 2021 Et2.PNG


In alta ordine de idei, @YO3IRM iti multumesc pentru inregistrarea concursului (fie si partiala). Eu am inregistrat tot concursul pe segmentul 3500_3560kHz tot cu HDSDR. Fisierul are cam 1.4GB.
Dintr-o analiza sumara, amplitudinea semnalelor receptionate cu SDR-ul meu este in stransa corelatie cu raportarile RBN.
Este "adevarat" ca acest SDR nu este "omologat" de FRR pentru a fi "proba" la o eventuala contestatie insa...FRR cred ca nu mai conteaza in aceasta ecuatie.
In raspunsul la sesizarea facuta de subsemnatul si-a declarat incapacitatea de monitorizare cat si analiza a unor astfel de date. Asa ca nu pot sa le cer ce nu pot oferi...desi ar fi fost obligati sa aiba aceste capabilitati (macar moral).

73 de YO3FFF
Cristi

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo5ld » Mar Mar 09, 2021 10:24 am

Probabil vor mai aparea inregistrari SDR.. insa eu nu le-as face publice inainte de expirarea termenului de trimitere a logurilor. Cine stie cine isi "corecteaza" categoria daca vede ca acum ar putea fi si probe..
Oricum, daca chiar si dupa discutia aceasta cineva are "tupeul" sa trimita log la o categorie "gresita".. E caz pierdut!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO4BKM » Mar Mar 09, 2021 12:08 pm

Nu cred ca cineva se teme de probele facute pe baza inregistrarilor. Se vede clar din raspunsul FRR la contestatia facuta de Cristi, YO3FFF. Un amestec dintre o motivare "de iure" cu cinismul celui care se considera atotputernic.
Participam regulat la campionatele de US, nu pentru titlu ci pentru ca imi placea sa stau alaturi de o comunitate pe care o consideram cladita pe fair-play si prietenie, fara interese mercantile si pentru care simteam ca fac si eu ceva, de la participari in competitii macar ca sa dau puncte celor valorosi, pana la infiintarea unui club de radioamatori la U-Pitesti in anii '80 sau a clubului brailean ca mambru fondator, plus alte activitati. Dar totul "s-a stins" la campionatul US SSB din 2017 cand am participat dupa regulamentul pe care l-am postat mai devreme pe acest topic si am fost scos din clasamentul oficial (pot spune ca am fost descalificat?) la o decizie a FRR aparuta la arbitrarea campionatului, contrara atat regulamentului cat si legii educatiei fizice si sportului (Legea 69/2000). Am contestat si am primit raspuns ca raspunderea pentru ce mi s-a intamplat revine clubului (al carui membru eram de la constituirea sa) care nu a facut cele necesare sa fiu admis in clasamente. Pentru ca, vezi-Doamne, cluburile se ocupa de recomandarea sportivilor care sa participe la campionate. In realitate eu eram membru al clubului, clubul era si este afiliat la FRR dar eu refuzam sa platesc "taxa FRR" deoarece incalca legea 69/2000 art. 13 (ghinion!). Si, unde se incalca nepedepsit o lege, este loc de mai multe incalcari, se vede unde s-a ajuns acum. Regulamentul valabil pentru 2017 nu conditiona participarea de plata "taxei FRR", la fel ca in anii anteriori cand participam in acelesi conditii si eram admis in clasamente. Si nu am vazut nicio sustinere din partea clubului, din contra, la scurt timp dupa cele de mai sus, in clubul destul de populat la una din intalnirile noastre, mi s-a aratat clar, in unanimitate ca eu nu fac radioamatorism. Apreciere declansata de un veteran al radioamatorismului din YO3, un personaj destul de cunoscut al carui nume ma abtin sa-l fac public din cauza varstei sale, venit in vizita la clubul brailean.
72 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo9wf
Mesaje: 41
Membru din: Lun Apr 11, 2011 11:48 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo9wf » Mar Mar 09, 2021 1:17 pm

"Cine stie cine isi "corecteaza" categoria "

Iti poti verifica si numarul receptionat.

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo5ld » Mar Mar 09, 2021 2:28 pm

yo9wf scrie:"Cine stie cine isi "corecteaza" categoria "

Iti poti verifica si numarul receptionat.


Asta se poate face si pe baza inregistrarilor proprii. Deci cine ar face asa ceva, banuiesc ca-l duce mintea sa inregistreze concursul la statia proprie (lucru oricum cerut de concursurile majore internationale)
Insa asta cu modificatul logului, imi aduce aminte de o competitie in VHF.. unde tot unul din personajele reclamate a trimis un log corectat la un campionat YO dupa ce si-a corectat logul propriu cu rezultatul la o competitie in paralel dintr-o tara vecina.. A fost o reclamatie la FRR si pe baza acestui caz, si la fel ca aici, fara raspuns in termenul precizat de regulament.

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo5ld » Mar Mar 09, 2021 7:27 pm

yo9wf scrie:"Cine stie cine isi "corecteaza" categoria "

Iti poti verifica si numarul receptionat.


Uitandu-ma mai bine, nici nu este mentionat in regulament ca nu ai avea voie sa faci asa ceva.

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO9HP » Mar Mar 09, 2021 11:56 pm

YO5LD a scris: Uitandu-ma mai bine, nici nu este mentionat in regulament ca nu ai avea voie sa faci asa ceva.


Extras din Anexa Cadru:
14. Apelul, răspunsurile la apel şi legăturile radio, inclusiv conţinutul legăturilor, trebuie să se desfăşoare în timpul prevăzut în regulamentul concursurilor, folosind modul de lucru şi frecvenţele prevăzute în regulamente.

73, Alex YO9HP

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo5ld » Mie Mar 10, 2021 11:00 am

YO9HP scrie:
YO5LD a scris: Uitandu-ma mai bine, nici nu este mentionat in regulament ca nu ai avea voie sa faci asa ceva.


Extras din Anexa Cadru:
14. Apelul, răspunsurile la apel şi legăturile radio, inclusiv conţinutul legăturilor, trebuie să se desfăşoare în timpul prevăzut în regulamentul concursurilor, folosind modul de lucru şi frecvenţele prevăzute în regulamente.

73, Alex YO9HP


Unde pot găsi această anexă cadru pe site-ul oficial www.hamradio.ro?
La fel, în regulamentul actual (http://www.hamradio.ro/wp-content/uploa ... 1-R2-1.pdf) expresia "anexa cadru" apare doar la "Arbitraj şi sancţiuni".

Știu, caut nod in papură, dar mi se pare normal ca atunci când o federație să organizeze un campionat național să îl organizeze așa cum organizează FRF Liga 1, sau FRȘah Campionatul național de șah..
Și să nu auzim expresia de "arbitraj voluntar" sau altele..

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO2DFA » Mar Mar 16, 2021 9:48 am

Daniel, la fotbal Liga I este organiztaă de LPF nu de FRF. Nu știu la șah cum este ...HI!
Urmând exemplul fotbalului poate ar fi bine să apară o Ligă a ... amatorilor, întrucât noi nu suntem profesioniști. Sau deja au apărut???!!! (ARR, SRR, etc). Atunci să se implice în organizarea unui Campionat recunoscut de MTS! Nu știu dacă MTS recunoaște Liga I ca un Campionat Național de Fotbal, deci ar fi multe de spus....

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO4SI » Mie Mar 17, 2021 1:29 am

http://www.hamradio.ro/rezultate-2021/ Ati vazut rezultatele la CNUSCW 2021 ? Felicitari Comisia de Arbitraj a FRR ! Si felicitari pentru Silviu = YO4NF ! A "batut" tot ! Si cluburi si categoria HP !! De altfel, l-am felicitat imediat dupa concurs. Si i-am spus ca m-a deranjat regula de cedare a frecventei. Mi-a spus ca el nu a simtit asta... Mi-a explicat si de ce. El vede pe ecran tot ce este in spectrul de concurs. Mi-a spus ca pot sa o fac si eu foarte usor. Deci este vorba de a lucra ASSISTED. In regulament nu scrie ca este interzis. Ce bine ca s-a deschis acest topic. Dupa rezultat ar reiesi ca YO4NF a avut multi kilowatti. Dar nu a fost asa. Lucru dovedit si de ce a inregistrat Cristi = YO3FFF. Din nefericire, in acest campionat am constatat cat de rapid a evoluat DEGENERESCENTA MACULARA si la celalalt ochi al meu. Mi-a fost foarte greu. Sunt multumit totusi ca erorile mele au fost totusi rezonabile. Nu stiu ce va fi in viitor cu mine. Radioul imi ramasese singura bucurie... Felicitari inca o data pentru rezultatul lui Silviu - YO4NF ! Si sa nu radeti de mine in final. In toate etapele de concurs am simtit ca pe majoritatea participantilor ii leaga o prietenie veche... Si ca participa de placere... 73s ! Mircea = yo4si.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 13 vizitatori