Articol CNUS 2020

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO9HP » Mie Mar 17, 2021 12:34 pm

Chiar daca au fost discutii aprinse in legatura cu avantajul puterilor mari (chiar excesive) in Campionatele Nationale, actualul regulament, cu modul de operare Sprint, scoate in evident calitatile operatorilor, lasand pe planul doi puterea sau tipul de antena folosite in concurs. Asa ca nu pot decat sa ma inclin in fata lui Silviu, YO4NF, care, pentru al 2-lea an consecutiv, operand cu 100W, depaseste punctajul statiilor de la categoria HP.
Mircea (YO4SI), imi pare rau sa aud de problemele de sanatate. Eu iti sugerez sa iti protejezi vederea, efectuand QSO-uri fara a le mai inscrie in log. Stii ca obligatia de inscriere a QSO-urilor in LOG nu mai exista in actualul Regulament pentru Radioamatori.
73, Alex YO9HP

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde yo5ld » Mie Mar 17, 2021 1:16 pm

Revin si eu cu felicitarile pentru YO4NF! Chiar as fi interesat de o descriere a modului de lucru.

Cum ziceam, au mai fost inregistrate cu SDR ambele etape din locatia lui Vali, YO2LC. Multumiri lui Vali!

Fisierele se pot descarca de aici:
http://yo5ld.go.ro/CNCW2021/

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO8BDW » Mie Mar 17, 2021 2:54 pm

La categoria ROOKIE au aparut modificari la statii participante ?

YO2VG
Mesaje: 44
Membru din: Vin Iul 28, 2017 11:53 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO2VG » Mie Mar 17, 2021 5:22 pm

Salutare tuturor
Concursul a fost înregistrat pe o antenă Inv-Vee la 27m înălțime cu sdr-ul (CloudIq de la firma RfSpace )pe care îl folosesc de 4 ani de zile, fiind obiectul pe care l-am folosit la toate înregistrările mele și mai ales la traficul remote. Ca să se poată folosi inregistrările trebuie instalat ultimul fișier dintre cele postate de Daniel(tnx). Nu e greu defel.....vă asigur că veți trage multe concluzii. Am avut toate înregistrările concursurile serioase din YO, dar am preferat să nu le fac publice. Nu este nimic de constatat....toată lumea știe că, din păcate, FRR nu este în stare să reglementeze situația concursurilor organizate de ei. De aceea de la stația mea nu s-a mai participat în nici un concurs organizat de FRR...mai puțin IARU, unde e vb. de mândria națională.
Felicitări celor care au lucrat cinstit în acest concurs!
Să aveți sănătate!
Vali, YO2VG

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO9HP » Mie Mar 17, 2021 7:11 pm

Logurile participantilor la CN-CW-2021, asa cum arata dupa verificare, sunt disponibile in pagina FRR:
http://www.hamradio.ro/rezultate-2021/

73, Alex YO9HP

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO4SI » Sâm Mar 20, 2021 12:56 am

Ma bucur ca s-a refacut arbitrajul . A-ti recunoaste greselile, erorile, este o mare calitate.Felicitari echipei de arbitraj. Multumesc Alex pentru grija si sfaturi. Cunosc evolutia de la celalalt ochi. Ani de zile de tratamente si operatii. Tot ce se face este experimental. Eventual se incetineste evolutia. Este afectata vederea centrala. Cea periferica este OK. Nu conteaza ca esti activ sau stai cu ochii inchisi tot timpul. Hi ! Sunt activ doar in concursuri. Am invatat asta de la Mircea = YO9AGI. Pe care-l admir ! Pe hartie pun denumirea concursului ca sa nu uit expedierea. Atasez o captura. Este "on topic" pentru ca are si CNSSB2020... Doresc sa particip si la concursul omagial RADIO CLUB CRAIOVA - CV5. Va invit si pe dumneavoastra ! Sa fim impreuna ! Cu drag , Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
LogTrafic.JPG
Asa arata logul lui YO4SI...
LogTrafic.JPG (38.03 KiB) Vizualizat de 13973 ori

YO2DFA
Mesaje: 155
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Articol CNUS 2020

Mesajde YO2DFA » Dum Mar 21, 2021 9:45 pm

Bună seara, pentru toți!
Mulțumesc lui Alex, YO9HP, pentru link-ul unde se găsesc LOG-urile participanților.
De acord cu Mircea YO4SI, că Silviu, YO4NF merită felicitări pentru scorul realizat, ținând cont de condițiile în care a fost realizat. Înainte de a mă explica doresc să citez un punct din Anexa 1 la regulamentul cadru:
• Nu se vor folosi tactici de operare care să favorizeze un anumit participant sau grupuri de participanți, asociație sau club, în detrimentul altora. Un exemplu de tactică de operare neacceptată de Federația Română de Radioamatorism: traficul preferențial, când sunt contactate selectiv, anumite indicative şi sunt evitate altele.
Acum să vedem despre ce este vorba:
De la Cluburile Sportive din Județul Neamț la categoria juniori au participat 6 sportivi. Felicitări pentru acest lucru, mai ales că este singurul județ cu participare la juniori (parcă este numărul minim pentru acordarea titlului), dar mai departe ….vă rog să urmăriți tabelul:

CALL QSO CU:TOTAL YR8Y YO9KAG YR0S YO9HP YO3APJ YQ6A YO4NF YO8DOH YO3GCL AFARA NT
YO8YNS 63 8 1 0 0 2 0 4 0 1 27 (42%)
YO8PUF 39 8 1 0 0 0 0 0 0 0 9 (23%)
YO8TDR 43 8 0 0 1 0 0 1 0 0 10 (23%)
YO8NTD 41 7 1 0 0 0 0 1 0 0 11 (27%)
YO8ACC 24 4 0 0 0 0 0 0 1 0 5 (21%)
YO8TMR 19 4 0 0 0 0 0 0 0 0 6 (32%)
TOTAL 228 39 3 0 1 2 0 6 1 1 68 (30%)
Am luat în calcul doar QSO-urile realizate de juniori cu primii trei clasați la celelalte 3 categori. Trebuie spus că sunt câteva QSO-uri realizate de juniori care nu au fost punctuate, din diferite motive.
Nu știu ce SOFT de arbitrare s-a folosit, dacă ține cont de acel “punct” din anexă, părerea mea fiind că cei 6 juniori au avut un trafic preferențial defavorizând sportivii Cluburilor Sportive Steaua București (YR0S – zero QSO, YO3APJ – zero QSO, YO3GCL – 1 QSO), Petrolul Ploiești (YO9HP – 1 QSO, YO9KAG – 3 QSO), în favoarea sportivilor de la Clubul Sportiv Ceahlăul Piatra Neamț (YR8Y-39 QSO). Chiar și cei de la KSE Tg. Secuiesc (YQ6A – zero QSO) ar putea invoca faptul că au fost dezvantajați de traficul preferențial al sportivilor juniori din jud. Neamț!
Așa cum spunea Vali, YO2VG, felicitări celor care au lucrat cinstit în acest concurs, și (din partea mea) …. păcat de indicativele juniorilor care sunt “antrenați” spre astfel de practici!
73 - YO2DFA
P.S. La previzualizare observ că tabelul meu nu prea seamănă a tabel, dar sper să fie ... inteligibil, HI!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori