Radio-Club Craiova-CV5

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde YO7CKQ » Mar Mar 23, 2021 6:41 pm

De urmarit Bruce Willis in Die Hard 2 (1990), in traducere libera, pentru necunoscatori, "Greu de Furat din nou"

tot mai greu ..........
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde YO8BDW » Mar Mar 23, 2021 6:46 pm

Am urmarit pozitia valorii semnalului meu pe grafic si sincer m-a bufnit rasul ! :D Incerc totusi sa am incredere in stiinta ( materialism dialectic) si amintindu-mi de rezultatele modeste in concursurile YO si de dotarea pe care stiu ca o am pe masa (si pe cea pe care o stiu ca o au unii dintre participanti) trag cateva concluzii :
- sunt un operator slab ( vezi dezbaterea cu sindromul inceputa de YO3ITI).
- inconjurat de blocuri, in mijlocul orasului, probabil ca APARATELE ma aude dar radioamatorii NU.
- nu prea lansez apel concurs decat rar si la margini de banda unde nu prea vine lumea caci n-are rost
- nu chem o statie chemata de 2-3 statii caci nu are rost
-e posibil ca ICOM 746 sa fie un aparat depasit si sa fiu nevoit sa trec la Icom 7300 ca toti invingatorii
In orice caz consider initiativa colegului YO3FFF foarte buna, un experiment tehnic inedit, interesant care poate sa-ti tulbure impresia pe care o aveai despre tine sau despre alti radioamatori. Totul este ca experimentul sa continue si sa nu fie stopat de vreun proces pentru incalcarea dreptului la intimitate. :)

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde yo3fff » Mar Mar 23, 2021 11:10 pm

@YO8BDW
Interesanta remarca: "Totul este ca experimentul sa continue si sa nu fie stopat de vreun proces pentru incalcarea dreptului la intimitate."

Intimitate? Adica daca un radioamator palavrageste in 80m CW (sic) si cineva posteaza pe net ce a spus respectivul, se cheama ca se incalca intimitatea?
Si eu care credeam ca daca ai aruncat cu radiofrecventa in "eter" este publica treaba.

Oricum, aparatele spun ceea ce eu doar am pus intr-un grafic. Restul este istorie.
Sa ma exprim tot neacademic..."minte ele, mint si eu" HI.

Cat priveste antena si blocurile...poate ca nu intotdeauna este rau sa locuiesti la bloc...sau printre blocuri.

Si eu care credeam ca cineva o sa vina cu argumente tehnice la acest experiment...

Mult succes in concursuri.

73 de YO3FFF
Cristi

YO6CFB
Mesaje: 48
Membru din: Mar Iun 22, 2010 8:23 am
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde YO6CFB » Mie Mar 24, 2021 11:05 am

Salutari tuturor..

Cristi sa stii ca imi pare bine ca ai facut acest grafic, pot sa spun ca ma linisteste rezultatul. Inseamna ca functioneza bine. Pentru ca am lucrat cu un TS440SAT si delta loop pentru 80m, care are rezonanta pe 3620 kHz. Cu toate ca ai pus sub semnul intrebarii puterea folosita de mine, eu sunt linistit. Nu am un amplificator final. Ma rezum la ce stie statia. Poate ceilalti concurenti pot sa puna intrebarea, oare la ei functioneaza corect totul daca eu 100 de Wati produc acest semnal. Sau calculele tale sunt gresite.
Dar cum am spus eu dorm linistit, pentru ca stiu ce am folosit. Restul nu ma intereseaza.
73 si la reauzire si in alte concursuri..
de yo6cfb, Lacy

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde yo3fff » Mie Mar 24, 2021 7:13 pm

Salut Laci (YO6CFB),

Apropos de calcule...cum am spus, am luat toate receptiile disponibile pe RBN in intervalul de timp alocat concursului si pentru fiecare statie am facut o medie aritmetica.
Asta poate fi verificat de oricine pentru datele RBN sunt publice, la indemana oricui are "curiozitati" ca mine HI.
Imi este greu sa cred ca "cineva" a raportat "mai bine" pe YO6CFB si altii decat pe ceilalti. Totusi sunt skimmere si nu oameni . Chestie automata si dincolo de controlul YO.
Pe de alta parte, raportarea tuturor statiilor este facuta simultan deci comparatia zic eu ca are sens. Propagarea a fost aceeasi pentru toata lumea.

In rest, se pare ca ai o "super antena" daca puterea a fost 100W.

Daca o sa am timp, o sa refac graficul folosind doar skimmere plasate cat mai aproape de YO. Sa vedem rezultatul.

Spre comparatie, eu am lucrat cu TS450 la maxim (95W la borne/50ohm) cu 60m LMR400 si INVV pt. 80m pe bloc cu 9et.

Asa cum s-a mirat si YO8BDW de ce cu 100W este raportat asa de tare...asa si la tine.
Chiar te rog daca ai timp sa verifici datele de pe RBN si poate gasesti o explicatie...

Multumesc pentru raspuns si poate incet incet deslusim "misterul" RBN HI.

Repet, discutia se vrea tehnica si poate avem fiecare de invatat de pe urma continutului postat aici.

Cu siguranta nu o sa te ocolesc in viitoarele concursuri!

Mult succes!

73 de YO3FFF
Cristi

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde yo3fff » Joi Mar 25, 2021 9:20 pm

Buna ziua,

Asa cum propuneam in raspunsul catre Laci, YO6CFB, am refacut statistica RBN.
De data asta am folosit doar skimmere apropiate la care semnalele YO pot ajunge doar printr-o singura reflexie pe ionosfere. Dupa numarul de raportari YO, au fost alese urmatoarele skimmere:
DL0PF; HA6PX; LZ3CB; LZ4AE; OK2EW; S50ARX

In rest, au fost folosite aceeasi medie aritmetica si deviatie standard ca si in calculul anterior.
Iata ce a iesti:

grafic Radio-club Craiova-CV5.PNG


Comparativ cu graficul precedent, acesta este mult mai consistent in raport cu media semnalelor.

Concluzie:
Pentru a aprecia un anumit tip de propagare (cazul nostru NVIS - doar teritoriul YO) trebuie luate in calcul doar skimmere care pot raporta un singur salt pe ionosfera.
Acesta a fost si motivul pentru care in cealalta analiza au "iesit din rand" statii care nu foloseau putere mare!
Tin sa multumesc amicilor YO8BDW si YO6CFB pentru feedback-ul constructiv in urma caruia am refacut analiza!
Totodata YO8BDW si YO6CFB imi cer scuze pentru eventualele neplaceri "de constiinta". Nu am intentionat asta ci doar am "reflectat" la cum se receptioneaza semnalele YO in concursuri de catre skimmerele RBN.

Apropos de cum iti functioneaza antena, Laci YO6CFB, cred ca ai lobi buni la unghi mic ceea ce a facut sa fi receptionat bine si la distante de mai bine de un salt pe ionosfera! Deci e de bine la DX.

Mult succes in concursuri!

73 de YO3FFF
Cristi

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde YO4SI » Joi Mar 25, 2021 10:00 pm

Sunt convins ca in 1926 dr.Savopol, ltn. Bajenescu si ceilalti pasionati de radio, faceau eforturi foarte mari ca sa se auda cat mai tare. Dar aveau marele avantaj ca activitatea lor nu era considerata SPORT. Ma bucura foarte mult cand intalnesc in concursuri, ca alta activitate radio nici nu am, pe Cristi YO3FFF si pe Lacy YO6CFB. Ma bucura cand ii aud tare. Inseamna ca in acele momente , ionosfera ne ajuta. Oglinda aceasta miraculoasa, datorata soarelui, de altfel si noi suntem copiii soarelui, cum le spun nepoatelor, face ca sa ne auzim cand mai bine cand mai rau, cand deloc...Cand lucrez in concurssuri imi place sa ma gandesc la asta. M-am uitat si eu pe RBN. Surpriza !! YO6CFB cel mai puternic ? La ce am vazut eu nu e chiar asa. Se pare ca propagarea nu este aceeasi pentru toti. Consider ca aici este frumusetea. Nu s-a vorbit pe aici de lobii antenelor in plan orizontal si in plan vertical, nu s-a vorbit de ionosfera. Minuni de care nici Tutankamon si nici Napoleon habar nu aveau ! Haideti sa nu ne mai certam ! Haideti sa ne bucuram de acest fenomen, Ne vom simti foarte bine... 73s ! Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
YO6CFBrbn.JPG
YO6CFBrbn.JPG (23.13 KiB) Vizualizat de 15056 ori
YO3FFFrbn.JPG
YO3FFFrbn.JPG (19.44 KiB) Vizualizat de 15056 ori

yo4nt
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 29, 2010 6:46 am
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde yo4nt » Joi Apr 01, 2021 7:39 am

Iata ca au aparut si rezultatele la concursul Radio-Club Craiova-CV5. Felicitari primilor clasati. Desi am lucrat numai CW, la categoria LP, cu stupoare am observat ca am ajuns pe locul 21 la MIXT in loc de 3 la CW. Minunat, nu? Am verificat fisierul cabrillo, generat automat de programul N1MM si NU am constatat erori in antet dar nici in log. Prin urmare, nu inteleg de ce apar la categoria mixt. Am trimis o contestatie la d-l Margarit. Cam tardiva treaba, tinand cont ca rezultatele finale au fost deja publicate. Astfel de momente ma vor face sa nu mai particip la viitoare competitii arbitrate de YO9HG.

73 de Gabriel
YO4DG

yo4nt
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iun 29, 2010 6:46 am
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde yo4nt » Joi Apr 01, 2021 8:46 am

Intre timp s-a rezolvat contestatia.
A fost o greseala de tastare, C in loc de B, din partea arbitrului.

73 de Gabriel
YO4DG

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde yo7mr » Joi Apr 01, 2021 10:55 am

Salut Draga GABI - Y04DG

multumim deosebit pentru participare,
desigur, cand trimitem logul de concurs, nu avem de unde sa sti cine va arbitra si-n ce mod,
ramanem la buna credinta a organizatorului si a arbitrului...
in situatia de tine mentionata, este de inteles supararea..." eroarea umana este "...la fel si increderea...hi...hi...!

bine ca s-a lamurit problema, iata ca un simbol / o litera inseamna foarte mult,
ca a fost o eroare neintentionata, recunoscuta si indreptata,
asadar, vei participa in concursurile urmatoare ;)

indiscutabil, colegul nostru - domnul Margarit - YO9HG - venerabil ( arbitrul )
este un radioamator dedicat, delicat si de mare onoare !
Multumim pentru tot ce face pentru noi - sa aiba parte de sananate si multi ani inainte !

altfel, dar in aceeasi ordine de idei, eu am avut parte de o patanie mult mai grava,
la inceputul acestui an -2021- am lucrat cu mare placere in consursul Memorial YO2RA,
eu am respectat intocmai regulamentul concursului, acesta nu a fost respectat tocmai de cel care a colectat logurile si poate arbitrat, am purtat corespondenta e-Mail despre doua aspecte legate de modul de afisare preliminar si termenul limita pentru log, drept urmare indicativul meu NU se regaseste la nici o categorie, nici macar dupa " deathline " = lipsa log ...Evident ca aceasta a fost o actiune " bine " intentionata, ce dovedeste " ham spirit " -ul acestuia si mai ales atitudinea si corectitudinea sa, iar eu...YO7MR ...nu am participat ! - deci Lipsa prin Prezenta !

Despre aceasta voi reveni cu o postare curand si desigur voi face o sesizare la comisia de US si disciplina a FRR, pentru informare, desigur in primul rand pentru Dvs colegii mei radioamatori,
chiar aici...!
Eu, sper sa ne reauzim de cat mai multe ori, atat in competitii precum si-n traficul diurn...
...sa fim sanatosi si voiosi iar propagare sa fie cu noi... !

cu drag si prietenie, MARIAN - YO7MR www.qrz.com/db/yo7mr
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori