Radio-Club Craiova-CV5

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO7CKP
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:14 am
Contact:

Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde YO7CKP » Vin Mar 19, 2021 11:58 pm

Dragi colegi,
Va invitam sa participati la Concursul "Radio-Club Craiova-CV5" organizat pentru omagierea radioamatorilor care, in urma cu 95 de ani, au reusit sa creeze premizele legiferarii activitatii de radioamatorism din Romania.
Va dorim multa sanatate!
Cu stima, Marian Trincu, YO7CKP
Fişiere ataşate
Invitatie.pdf
Invitatie concurs
(230.58 KiB) Descărcat de 131 ori
Regulament ”Radio-Club Craiova-CV5”.pdf
regulament concurs
(243.77 KiB) Descărcat de 170 ori
PELENDAVA-CRAIOVA regulament romana + engl..pdf
regulament diploma
(144.14 KiB) Descărcat de 131 ori
DIPLOMA PELENDAVA.pdf
model diploma
(170.16 KiB) Descărcat de 134 ori

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde YO4SI » Sâm Mar 20, 2021 8:23 pm

Voi participa cu placere. Tatal meu s-a nascut la 30 Km Nord de Craiova. In vara lui 1948, fiind in vizita la neamuri, am vazut o sarma luunga intre doi pomi. Si mi-au pus o pereche de casti pe urechi. Se auzea clar o foarte frumoasa muzica populara. Mi-au spus ca acesta este RADIO. Nu aveau curent electric, dar aveau radio ! In amintirea acelor oameni, voi participa. Va invit si pe dumneavoastra.
73s ! Mircea = yo4si.

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde yo7mr » Dum Mar 21, 2021 9:31 am

Salut voios de radioamator - Salut draga prietene Mircea - Salut dragi prieteni !

Draga prietene Mircea - YO4SI,

referitor la postarea Dvs pe acest subiect, va multumesc deosebit,
cu atat mai mult, deoarece mi-ati trezit o amintire asemanatoare...

cu toate ca eu nu fac parte din generatia Dvs de varsta ( eu consider ca toti radioamatorii suntem de acelasi gen si avem aceeasi varsta, pai nu ?!? - asa imi place sa cred - sa-mi spuna cineva daca gresesc :-) am si eu o amintire asemanatoare :

- in copilaria mea,vacantele le-am petrecut toate la tara, la bunici - in com. Capreni - sudul judetului Gorj, in natura splendida, cu dealuri marete si bogat impadurite. In jurul varstei de 6 ani, mama mea isi viziteaza parintii sai impreuna cu mine, intr-un sat vecin.
Acolo la bunicii mei, fiind singur in curte,
am observat un fir lung de sarma plasat intre doi plopi inalti, situati in apropiere - peste drum, aceasta imagine a ramas in mintea mea pentru totdeauna, apoi am intrat in casa - membrii familei erau ocupati cu revederea, asadar am intr-o camera cu usa deschisa, o camera alba, curata si linistita, camera in care nu se afla nimeni insa eu auzeam voci si muzica, si nu stiam de unde provin. Bunicul meu a revenit si mi-a pus castile pe cap, realizate din ebonita, cu orificiu mare in dreptul urechiilor, se vedea membrana metalica, cordonul de legatura era textil, exista un stecher care era introdus intr-o placa de lemn. Pe aceasta placa se afla un suport cu-n tub mic de sticla, in care era fixat un cristal de culoare gri - cenusiu, de forma neregulata iar pe acesta, din exterior se putea manevra un fir metalic elastic - arcuit, cu ajutorul caruia puteai schimba vocile si melodiile. Desi am primit explicatii, nu am inteles prea bine, iar eu am crezut ca bunicul meu foloseste un dispozitiv magic, vechi si misterios ! - ulterior, dupa ce au trecut cativa ani si bunicul meu a facut " upgrade " la un aparat de radio Miorita - cu tranzistori si baterii, am realizat ca ce vazusem eu, era un aparat de radio cu galena ( denumirea cristalului ) cel mai simplu receptor, desigur foarte popular si util la vremea sa, probabil bunicul il mostenise si-l folosise-n continuare,cu atat mai mult ca nu folosea energie electrica, fara baterii, etc. Acum, as fi dorit sa-l am, pentru valoarea sentimentala si istorica ! - Astazi, manevram cutii negre, cu butoane, ecrane si meniuri. Asadar, *** aici " CV5 " : Prezent *** !
- cu drag si pietenie, MARIAN - YO7MR www.qrz.com/db/yo7mr
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde yo7mr » Dum Mar 21, 2021 10:00 am

PS : in opinia mea, consider ca piesa cea mai valoroasa, era cristalul de galena ( minereu )
deoarece acesta efectua doua functii : acord precum si detectie, dispozitivul echivalent de astazi fiind dioda varicap.
- Receptorul pe care l-am vazut eu, nu avea bobina ! ( probabil, era varianta cea mai ieftina )
iar pentru amplificarea auditiei... castile se plasau pe...o farfurie - drept rezonanata, similar cu o palnie acustica...! pe curand, MARIAN - YO7MR www.qrz.com/db/yo7mr

https://www.google.ro/search?q=receptor ... Pl80NfWiDM
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde yo7mr » Dum Mar 21, 2021 10:04 am

- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

CV5 - primul prefix - Apel YO

Mesajde yo7mr » Dum Mar 21, 2021 10:53 am

...inaintasii radioamatorilor romani de astazi,
au folosit pentru prima data prefixul BR in mod ahdoc,
am putea spune in sistem " banda publica "
dar la momentul potrivit, cand s-au organizat si s-au asociat,
in vederea recunoasterii si lucrului in cadru public si legal,
autoritatile acelor vremuri au sugerat folosirea prefixului CV5,
deoarece initiativa a plecat de la grupul din Craiova - CV
grup de radioamatori format din personalitati cu pozitie si trecere la autoritatile vremii,
desigur ca nu existau districte radio ca-n zile noastre, cifra 5 fiind ceva monden la aceea vreme,
ocazie cu care, toti radioamatorii romani au devenit cu totii...CV5...!

ulterior, IARU atribuie in locul prefixului CV - prefixul ER - alocat, astazi - fratilor nostrii de peste Prut...!

asadar,
CV5 - a fost primul prefix / indicativ oficial - al radiomatorilor din Romania,
cu-n pas inaintea vremurilor....!

Apel CV5 / YO = prezent !

http://yo7kaj.oltenia.ro/Images/Savopol04.jpg
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Diploma concurs memorial CV5

Mesajde yo7mr » Lun Mar 22, 2021 7:24 am

[img][img][/img][/img]
Fişiere ataşate
Radio-club Craiova CV5 Diploma.jpg
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

YO7CKP
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:14 am
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde YO7CKP » Lun Mar 22, 2021 12:40 pm

STAȚIILE MEMBRE LA CSM CRAIOVA CARE PARTICIPĂ ÎN CONCURSUL "RADIO-CLUB CRAIOVA - CV5"
În timpul concursului, aceste stații oferă puncte și pentru obținerea diplomei "PELENDAVA - CRAIOVA”
YO3BA
YO4SI
YO7 AHR, AMK, AOT, AOZ, ARZ, AWZ
YO7 BGA
YO7 CFD, CJU
YO7DJ
YO7FWS
YO7HBY
YO7KAJ
YO7 LAI, LDT, LGI, LHC, LHN
YO7 MDE, MGH, MR, MSJ
YO7NJ
YO7SR
YO7WC
Fişiere ataşate
Stațiile membre la CSM Craiova care participă în Concursul ”Radio-Club Craiova - CV5”.pdf
(198.84 KiB) Descărcat de 132 ori

Avatar utilizator
yo7mr
Mesaje: 146
Membru din: Joi Oct 21, 2010 8:14 am
Contact:

Multumiri participare concurs Radio Club Craiova CV5

Mesajde yo7mr » Mar Mar 23, 2021 12:40 pm

Dragi prieteni,

Va multumim deosebit pentru prezenta Dvs si participarea la concursul omagial Radioclub CV5,
evident, dupa posibilitatile fiecaruia dintre noi @ echipament, antene, amplasament, timp, energie, propagare, etc,
toate acestea pentru a marca 95 de ani de la prima organizare a radioamatorilor romani sub prefixul istoric CV5.
- Prezenta noastra @ a tuturor, in aceste zile, cu mijloacele moderne existente astazi, ne ofera speranta si energia necesara sa privim frumos spre viitor, desigur totul se afla-n in puterea noastra @ numai impreuna :!:

Multumiri deosebite bunului nostru coleg, PIT - YO3JW www.qrz.com/db/yo3jw
pentru ajutorul oferit cu drag, in realizarea diplomei de concurs ( vizibila mai sus ) pe care va rog sa o apreciati :idea:

in speranta ca ne vom auzi si la urmatoarea editie a concursului,
indiferent anul in care se va desfasura acesta ;)
va doresc sa aveti parte de sanatate deplina si numai bine sa va fie :)

cu drag si prietenie, MARIAN - YO7MR www.qrz.com/db/yo7mr
- Star Trek : space ! ... the last frontier ...
- Ham Radio : space ! ... the first frontier ...
- La toți ni-i greu ! ... dar nu la toți la fel ...

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: Radio-Club Craiova-CV5

Mesajde yo3fff » Mar Mar 23, 2021 4:10 pm

Buna ziua,

Am luat parte cu entuziasm la acest concurs. Multumesc pe aceasta cale organizatorilor si sper sa se mai repete si anul viitor.
Am participat la categoria B, numai CW.
Din regulament rezulta ca toti participantii ar fi trebuit sa utilizeze o putere de cel mult 100W.
"De curiozitate" am facut o statistica a nivelului de semnal cu care au fost receptionati participantii numai in CW.
Pentru asta am utilizat datele Reverse Beacon Network (RBN) de la toate skimmerele ce au receptionat statii YO in intervalul de timp afectat concursului.
Cu ocazia aceasta am facut si "lista" participantilor in CW HI.
Ca sa nu se supere nimeni, am muncit un pic mai mult si i-am pus pe toti in grafic. Util pentru toata lumea...sper.

Cum spuneam, am folosit toate raportarile RBN pentru fiecare statie in parte si am facut media aritmetica a SNR (signal to noise ration in dB). Aceasta medie este trecuta in partea superioara a fiecarui segment vertical.
Pentru o analiza statistica am facut si deviatia standard (sau sigma cum mai este folosit in termeni stiintifici).

Concret, pe grafic am trasat trei linii punctate astfel:
- rosu = media semnalelor excluzand varful de 22.11dB, evident mult peste medie.
- verde = 1sigma; reprezinta valoarea maxima in care se incadreaza (statistic) 68% din participanti
- portocaliu = 2sigma; reprezinta valoarea maxima in care se incadreaza (statistic) 96% din participanti

Am colorat in portocaliu acele segmente verticale ce trec peste 2sigma si clar fac nota discordanta fata de majoritatea participantilor.
Cu alte cuvinte, aceste statii au avut un semnal mai puternic fata de medie. Cat si cum...fiecare sa aprecieze dupa propria intelegere si constinta.
Totusi, organizatorii se pot folosi de acest grafic/instrument in rezolvarea eventualelor contestatii.

Radio-Club Craiova-CV5 2021.PNG


Mai multe nu vreau sa comentez. Va las placerea voua, cititorilor.

73 de YO3FFF
Cristi


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori