Voila.....modul de fraudare a unui campionat național

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO2VG
Mesaje: 44
Membru din: Vin Iul 28, 2017 11:53 pm
Contact:

Re: Voila.....modul de fraudare a unui campionat național

Mesajde YO2VG » Mie Sep 22, 2021 10:44 pm

Acum câtva timp am tras un semnal de alarmă asupra modului barbar în care se poate frauda un campionat național. Am adus dovezi clare, irevocabile, care arătau clar cum a fost fraudat Campionatul Național de CW 2021 de către stația YR8Y și de membrii Clubului Ceahlăul Piatra Neamț.
Înregistrările sdr-ului sunt de necontestat de către oricare echipă de arbitri care jurizează o competiție în unde scurte. Ele nu pot fi trucate sub nici o formă pentru că sdr-ul nu are afinități: el își face doar treaba pentru care a fost conceput....acela de a înregistra orice din banda lui de trecere.
Numai că acest lucru nu s-a întâmplat și la echipa de arbitrii ai FRR care au jurizat campionatul nostru....competiția cea mai marcantă a activității CW în YO.
Deși am auzit la QTC-ul FRR, acum ceva timp în urmă, spus cam cu jumătate de gură, că ar exista plângeri referitoare la modul de operare al unor stații pretendente la titlurile puse la bătaie, nimic serios nu s-a întâmplat. Ba din contră chiar, FRR afișează cu aceiași nonșalanță sfidătoare pe pseudo-site-ul propriu, lapidar ca de obicei, în englezește, rezultatele Campionatului Național de CW din 2021. După multe luni de suspans.....sau poate de dezbateri aprinse, hi!
Și colac peste pupăză, YR8Y este decretată echipa câștigătoare a competiției....iar la categoria CW Rookie, primele 5 locuri sunt ocupate de sportivii din Piatra Neamț. De parcă nu era suficientă o singură hoție....trebuiau implicați toți sportivii în marele jaf colectiv orchestrat de același personaj macabru care și când doarme fură. O chestie atât de penibilă care dă de pământ cu toată activitatea hamradio a județului respectiv.
Mie efectiv mi-e scârbă să mă gândesc că un astfel de personaj și-a făcut loc, prin abile jocuri de glezne, pe firmamentul radioamatorismului YO. Efectiv mi-e scârbă de toate forurile FRR care au permis, devenind astfel părtașe, la ascensiunea unui astfel de personaj care și-a făcut un mod de existență din pasivitatea radioamatorilor YO, câștigând locuri, trofee, distincții și multe, multe prime fraudând competiții naționale și internaționale. Pentru că da, prieteni, este vorba de mulți bani care se ,,sifonează” prin conductele sparte ale ministerului de resort. Care minister poate este mulțumit că acest sport neolimpic, mai aduce câte o medalie.....fie ea și olimpică. Oare ce greutate are o astfel de ,,performanță” pe grumazul unui sportiv? Că doar asta am devenit, nu?....sportivi.
Cum poți tu ca organism central al întregii activități radio în YO să te complaci într-o astfel de situație și să te faci părtaș la activitatea de fraudare a aceluiași personaj înaintea căruia nimic nu a putut sta, care a cauzat căderea atâtor CA-uri și demisii din comisiile de specialitate a FRR? Cum să nu fii în cădere liberă când permiți să se întâmple, an de an, aceleași fraude și activități suspecte la limita penalului....și uneori deasupra lui?
Stau și mă întreb singur dacă FRR mai este organismul care ne reprezintă interesele noastre comune? Sau doar a unora, tot timpul aceiași, care și-au găsit o sursă de venit nemeritat, exploatabilă doar pentru că cei mai mulți dormim sau suntem indiferenți. Pentru că, inerent, mă gândesc că cel care a spus că ,,banul este ochiul dracului” nu a fost un nepriceput.
Am aplaudat frenetic, singur în cameră, când noul președinte al FRR a fost ales. Acum îmi dau seama cât de penibilă a fost scenarita prin care noi, marea gloată a hamilor YO, am sperat să se schimbe ceva în FRR.
Din păcate, eu nu mai am nici o așteptare de la FRR. M-a reprezentat odată, dar acum nu mai doresc să fiu reprezentat de o entitate care efectiv doarme și neglijează total interesele hamilor YO. Se pare că activitatea lor acolo este alta....iar încuviințarea tuturor fraudelor acelorași membrii, mă face să mă întreb dacă nu cumva este părtașă la activitățile jenante petrecute cam dintotdeauna.
Și apropos....cine au fost arbitrii care au jurizat competiția? Că din anunțul englezesc postat pe site nu se prea vede.....oricare ar fi ei: rușine lor!

Nu pot să vă doresc decât ,,Sănătate și DX-uri!

Vali, YO2VG


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori