Concurs QRP Home made YO

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Concurs QRP Home made YO

Mesajde yo3fff » Vin Apr 09, 2021 4:08 pm

Buna ziua,

Impreuna cu un grup de radioamatori pasionati dorim sa organizam un concurs QRP pentru radioamatorii din Romania (la inceput) la care sa se participe doar cu aparatura construita de proprietar, fie dupa o schema originala sau la kit.
In lume exista astfel de concursuri (nimic nou) dar nimic similar in YO.

Idea concursului consta in urmatoarele:
- sa stimuleze adunarea intr-o "competitie" a radioamatorilor constructori care sa foloseasca putere mica pentru a realiza comunicatia radio;
- moduri de lucru: CW, eventual SSB; exclus digitale pentru ca se vrea stimularea Omului din spatele aparatelor si nu aparatele in sine
- puterea output (la bornele emitatorului) QRP va fi de maixim 5W in CW si 10W SSB
- competitorii vor trimite inaintea inceperii competitiei poze (film) cu aparatul ce va fi folosit in competitie si filmare cu masuratoarea puterii output pe sarcina de 50ohm! nu se accepta utilizarea aparatelor (HM) care au posibilitatea sa transmita cu putere mai mare decat cea specificata mai sus, indiferent de felul atenuarii folosite;
- banda de lucru va fi doar 80m (singura in masura sa asigure legaturi YO YO); daca se va internationaliza concursul atunci se are in vedere si utilizarea benzii de 40m;

Cam, acestea ar fi cele mai importante prevederi din regulamentul concursului. Durata, data, tipul controalelor se vor stabili ulterior.
Aceasta actiune se va baza stric pe fair-play si pe cunoasterea intre radioamatorii ce doresc sa participe la intalnire.

Clasamente si premii. Nu vor fi premii pentru a nu exista discutii de niciun fel.
Acest concurs se doreste o intalnirea "competitionala" intre cei care isi testeaza aparatele construite in regim propriu si mai putin aptitudinile de contest man!
Important este sa reusim sa ne auzim si sa ne bucuram de realizarile tehnice proprii (fie ele si cu un singur tranzistor!) si mai putin sa ne laudam ca am facut "x" legaturi ci ca ne-am intalnit cu prietenul YOxxxx si YOzzzz si la comentarii despre concurs sa se spuna ca prietenul YOxxxx avea o stabilitate a frecventei de exceptie sau cu YOzzz avea chirpy sau YOyxzw are o modulatie defectuasa, etc.

In vederea organizarii acestui concurs va rog sa scrieti pe acest forum/topic dorintele/propunerile voastre cu privire la regulament, cand sa fie organizat sau daca sunteti interesati sa participati. Oricine poate sa imi scrie direct pe adresa de e-mail.

In speranta ca vom aduna cati mai multi radioamatori pasionati de constructii, trafic radio si QRP, va asteptam mesajele.

73 de YO3FFF
Cristi

YO9CNU
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 16, 2014 11:16 pm
Contact:

Re: Concurs QRP Home made YO

Mesajde YO9CNU » Vin Apr 09, 2021 4:48 pm

Salut Cristi!
Excelenta initiativa.
Radioclubul fundatiei Zamolxes, YO9KXR, va participa la concurs.

Succes!

73
Florin
YO9CNU

Avatar utilizator
yo8tot
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mai 28, 2013 12:20 pm
Contact:

Re: Concurs QRP Home made YO

Mesajde yo8tot » Vin Apr 09, 2021 10:38 pm

Da, foarte buna idee! Si daca se poate sa fie vara, sa poti intinde o antena intre doi copaci la iarba verde. Nu toti au antena pentru 80m acasa.

yo9wf
Mesaje: 41
Membru din: Lun Apr 11, 2011 11:48 pm
Contact:

Re: Concurs QRP Home made YO

Mesajde yo9wf » Sâm Apr 10, 2021 9:03 am

Vara... 80m... qrp...??

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Concurs QRP Home made YO

Mesajde YO4BKM » Sâm Apr 10, 2021 10:46 am

Propunerea nu este noua. In 2014 s-a mai propus un concurs in care sa fie cuprinse statiile QRP, redau din regulament:
Concursul ZIUA QRP-ului
ORGANIZATOR: Asociaţia Radioclubul României
1.Desfăşurare. Fiecare zi de vineri din lunile februarie (7, 14, 21, 28) şi august (1, 8, 15, 22, 29) între orele 00:00-23:59 UTC.
2.Frecvenţe & Participanţi:
Se poate folosi orice frecvenţă şi mod de lucru, conform clasei de autorizare, de la 1,8 la 28 Mhz, (inclusiv benzile WARC) dar este recomandat a se folosi frecvenţele uzuale de lucru în QRP:
CW: 1.836, 1.843, 3.560, 7.030, (SUA 7.040), 10.106, 10.116, 14.060, 18086, 18.096, 18.106, 21.060, 24906, 28.060 Mhz.
SSB: 3.690, 7.090, 14.285, 18130, 21.285, 24950, 28.365 Mhz.
..................................
5. Punctaj. Se acordă:
- 1 puncte/Km pentru fiecare QSO dacă ambele staţii lucrează QRP.
- 0,5 puncte/Km dacă o singură staţie foloseşte QRP.
6. Multiplicatori.
Numărul de ţări DXCC lucrate, plus numărul de zile diferite în care s-a participat în concurs.

Pana la finele lunii august s-a primit un singur log, participantul era din YO, logul continea 56 de QSO-uri facute in 7 februarie 2014 din care doua cu statii YO dar non-QRP si trei statii QRP din Rusia, Olanda, Italia. Alte loguri din alte etape nu au mai fost primite.
Revenind la propunerea facuta, consider ca trimiterea de inregistrari video-foto care sa confirme puterea folosita nu este o garantie. Nu stiu daca in lume astfel de concursuri se organizeaza cu participarea din QTH propriu. Dar, daca se participa din propriul QTH, functioneaza masurarea puterii de la distanta, metoda omologata de autoritatile similare ANCOM de la noi si bazata pe obligatia oricarui radioamator sa trimita la acea autoritate detalii despre antene (amplasare, dimensiuni) pe baza carora un receptor aflat chiar la distanta si o aplicatie de calculator poate afla destul de precis puterea radiata de antena. Declarea falsa sau neactualizata ori depasirea puterii autorizate atrage sanctiuni pana la suspendarea licentei deoarece respectiva autoritate este singura competenta sa actioneze privind licenta. Iar datele privind antenele pot fi trimise si organizatorilor de competitii (posibil ca organizatorii sa aibe acces la datele autoritatii de reglementare in radiocomunicatii?) iar receptorul si aplicatia de calculator sunt niste instrumente deja banale. Organizatorii de competitii nu pot aplica sanctiuni privind licenta, dar pot actiona competent in validarea conditiilor de participare. Am aflat de procedura cu masurarea puterii de la distanta direct de la sursa in DL dar la noi observ ca radioamatori care se considera "de elita" sunt deranjati de astfel de tehnici si, cand am aratat aceste posibilitati, le-au tratat cu bascalie pentru ca altceva nu au vrut sa inteleaga. Chiar destul de recent, https://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=1284 cu subiectul Fairplay, Concursuri, Cinste si conducatori. Si, daca nici elitele nu sustin fair-play-ul, atunci cine?
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Concurs QRP Home made YO

Mesajde YO7CKQ » Vin Apr 16, 2021 11:42 am

Salut tuturor

Mi se pare o initiativa buna la care voi participa cu placere. Cateva pareri/observatii:

- numarul de operatori CW este redus si, din pacate, in scadere. Conditia de a utiliza echipamente HM va reduce si mai mult numarul de participanti. Exista in YO foarte multe echipamente QRP de "fabrica" gen FT817, FT818, KX2, KX3 etc cu care s-ar putea participa la activitate. Eu posed un KX3 pe care l-am folosit de multe ori din portabil si amplasamente temporare. Din motive personale nu doresc sa consum timp si energie pentru a construi/asambla inca un echipament pe care sa-l folosesc o data pe an.

- daca ma primiti la activitate cu KX3-ul, de frica RBN-ului, promit ca nu o sa umblu la butonul POWER! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

- mi se pare excesiva concentrarea pe problema hotilor. Acestia vor exista permanent, indiferent de masuri. Chestia cu filmul la masurarea puterii mi se pare o complicatie inutila. Cand 98% dintre participanti vor fi corecti si vor lucra cu +/- 5 wati RF, miza activitatii va fi receptia proprie, majoritatea statiilor fiind un pic peste zgomot. Bagi putere degeaba daca tu nu auzi bine :-)))

- se poate castiga mai mult dintr-un regulament simplu, din transparenta si dintr-o buna promovare

- poate ar fi mai util de gasit un spatiu de gazduire, eventual la FRR, unde ar putea fi incarcata o galerie de fotografii realizate pe durata activitatii. De la cine doreste acest lucru...

- ca activitatea sa nu devina plictisitoare dupa o vreme si sa stimulam operatorul cu certitudine trebuie transmise niste seriale in cadrul QSO-ului. Cel mai probabil 4BKM va ajuta cu un soft capabil sa valideze contactele

- avand in vedere problema cu propagarea cred ca ar fi oportun ca activitatea sa se desfasoare trimestrial. O zi potrivita ar fi sambata dimineata, devreme, cand in general lumea este acasa si nu incep concursurile. Durata o ora!

- vad ca propuneri de regulament sunt, cu prevederi chiar interesante.....Si asta se mai poate discuta.

- sa nu mai fie discutia cu titlurile de "Kampion national" la sfarsitul anului s-ar putea elibera niste Certificate QRP, clasa gold/silver/bronze dupa un barem de puncte acumulate in anul respectiv. Vorbesc eu cu Pit sa faca unele frumoase :-)

Sa ne bucuram ca vine week-endul

73 Sorin
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Concurs QRP Home made YO

Mesajde yo6rk » Dum Mai 09, 2021 9:11 pm

Offtopic:

Discutiile despre transceivere hm qrp au fost mutate intr-un topic nou, sa nu alteram acest subiect cu alte mesaje.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori