CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde yo3fff » Lun Mai 24, 2021 10:15 am

Buna ziua,

Pentru ca CQ WPX 2021 CW "bate la usa" m-am uitat peste rezultatele de anul trecut pentru a decide la ce categorie sa particip.
In special m-a intereseaza categoria QRP.
Si ce sa vezi...la categoria SO QRP 40m avem un mare castigator din Romania, YP6C operat de YO6LB (cel putin asa scrie pe site-ul oficial https://cqwpx.com/scorescw.htm).
Nu stiu cat de mediatizat a fost acest rezultat, notabil, dar eu imi recunosc ignoranta.

Cand era sa "sar in sus" de bucurie ca in sfarsit romanii castiga CINSTIT si competitii mondiale importante...ma uit la scor si...ce sa vezi...894 QSO-uri si 1208870 puncte. Extraordinar insa...apare o discrepanta majora fata de cel clasat pe locul doi si anume E77T cu doar 354 QSO-uri si 250800 puncte.
Tot in aceasta categorie ma uit dupa statii YO si vad pe un meritoriul loc 5 pe YO8RIX cu 253 QSO-uri si 107400. Cam mare diferenta...ma gandeam la un moment dat ca o fi fost vreo propagare "de exceptie" din YO si asta sa fie explicatia diferentei asa de mari de QSO-uri intre primul si al doilea clasat dar...cred ca este altceva!

Continuand analiza ma uit la SO LOW 40m (adica 100W) si vad ca pe primele locuri situatia se prezinta cam asa:
locul 1 = 784QSO; 1981044pct
2 = 931QSO; 1419890pct
3 = 799QSO; 1065636pct
4 = 842QSO; 964180pct
5 = 780QSO; 944034pct
s.a.m.d
iar pe locul 10 = 611QSO; 514710oct.

Deci nici macar locul 10 de la categoria de 100W nu a scazut sub 611QSO-uri iar conationalul nostru cu 5W au reusit performata a 894 de QSO-uri!

La categoria SO HIGH 40m a refuzat sa ma mai uit pentru ca era evident ce se intamplase.

Din pacate nici WPX-ul nu mai este ce a fost si da, "incepem" si noi, YO sa castigam...ce?

Cred ca se prefigureaza un nou fenomen "YO8WW" si asta da bine pe linia YO cinste/corectitudine - in lume.

Poate cel/cei din spatele acestui indicativ au ceva de spus, vreo parere/sfat tehnic cu privire la acest rezultat. Nu de alta dar poate gresec eu. Poate ca nu am inteles bine rezultatele oficiale?!

Tu cititorule o sa spui, impaciuitor ca da, stim ca se lucreaza cu puteri mari la categoria QRP si nu e nicio noutate in asta.
Poate ca asa este insa merita notati cei care fac lucrurile astea...pentru posteritate!

Mult succes in CQ WPX-ul de anul asta. Eu am un QCX+ cu 5W output pe care vreau "sa-l arunc" in focul concursului.

Sunt sigur ca distractia va fi maxima...pentru mine.

73 de YO3FFF
Cristi

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde yo3gfh » Lun Mai 24, 2021 10:57 am

Salut Cristi,

In regulamentul CQ WW apare acel paragraf (XII A)care obliga pe orice SO care aspira la locuri fruntase la categoria World/Continent/USA sa aiba inregistrarea integrala a concursului. Uitandu-ma si la regulamentul CQ WPX, vad ca aceasta prevedere lipseste... deci hmm, ghinion :D

Dar poate s-a folosit o antena excelenta si o locatie de concurs buna, cine stie? Eu tind sa cred ca e pe bune. Sau asa imi place sa cred :) Stiu ca exista precedente, dar hai sa speram ca mai sunt si oameni cu "buca" :)

Si eu am participat in anii trecuti, dar sincer nu m-a interesat decat sa vad cat pot face cu o antena submediocra, un Z-match si 100W :)

Bafta in concurs!

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde yo8rxp » Lun Mai 24, 2021 11:46 am

Salut tuturor !
Cristi, sa stii ca este posibil. 300 qso per 36 ore ies cam 8 QSO pe ora deci locul 2 nu poate spune ca a tras prea tare. Eu cand am lucrat qrp eram cam timorat sa fac RUN si sa stii ca absenta RUN-ului este un factor determinant pentru nr de QSO. WPX este concurs de prefixe si nu entitati , ai pierdut 1 statie din ZL nu e bai caci compensenzi cu alte 3 statii din EU. Nu stiu ce dotari sunt la YP6C dar 2 sarme la o inaltime decenta pe post de 2 elementi sa stii ca fac mult bine daca are LMR400 sau 1/2 atarnat de sarme.
Adevarul are intotdeauna 2 jumatati deci poate operatorul vine cu explicatii.
1000W/5W rezulta aprox 4 puncte S diferenta.
Daca realitatea sta altfel (QRP rusesc) atunci intradevar este pacat pentru cei corecti aspiranti la pozitie.

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde yo3fff » Lun Mai 24, 2021 1:01 pm

@YO8RXP Gabi,
Deci tu spui ca daca faci RUN este posibil sa faci de aproape 3 ori mai multe QSO-uri (nu ma refer la puncte!) decat urmatorul clasat? Ma cam indoiesc. Poate dublu dar de 3 ori mai mult...
Vis a vis de RUN...acuma, toti cei care au participat macar odata in viata la WPX "cu tragere de inima" stiu cat de mare este QRM-ul. Ori intr-un asa vacarm sa lansezi apel cu 5W...
Eu zic ca trebuie sa te auzi TARE ca sa fi bagat in seama. Si asta o probeaza si RBN-ul daca cineva este curios sa faca o analiza...
Este adevarat ca YP6C a facut RUN mai mult decat ceilalti dar nu intamplator...zic eu. Cand stii cat arata powermetrul la iesire, iti da mana.
Chestia cu doua sarme sunt mai bune decat un INVV...poate dar pe o singura directie. A, daca ai 3el yagi full size rotativ atunci pot sa inteleg diferenta. Insa nu cred ca a fost cazul aici.
Cat priveste diferenta de putere...pai eu zic asa...de la 5W la 100W inseamna 13dB in putere! Este enorm in practica! La limita zgomotului conteaza fiecare 1dB! Unii spun ca sunt in stare sa faca diferenta si la 0.5dB insa eu am constatat clar ca 1, 2dB conteaza prin tot sau nimic la limita zgomotului.
Tot din practica mea am testat de mai multe ori 5W si 10W. Asta inseamna 3dB si la fel, cu 10W clar am "capatat" QSO-ul ce nu era posibil cu 5W. Deci 5W 100W este o mare diferenta dar doar la limita zgomotului, nu la semnale de peste S9.

@YO3GFH
Ma bucur ca esti optimist insa iti recomand sa te uti pe RBN si dupa aceea sa ne spui daca iti mai pastrezi optimismul.
In general incerc sa fiu obiectiv. Sa constat/masor (unde este posibil) si mai putin sa "cred".

La YP6C/YO6LB apreciez pasiunea pentru competitie. Am vazut ca a lucrat serios insa...asta nu scuza mijloacele! Sau poate ma insel?

73 de YO3FFF
Cristi

yo3fff
Mesaje: 271
Membru din: Lun Ian 02, 2012 8:10 pm
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde yo3fff » Lun Mai 24, 2021 1:44 pm

Hai ca am mai gasit ceva interesant despre "succesul" lui YP6C...
A batut recordul la categoria QRP 40m din toate timpurile!!!
CQ WPX CW QRP 40m YP6C record.PNG
CQ WPX CW QRP 40m YP6C record.PNG (13.23 KiB) Vizualizat de 12594 ori


Cum naiba a ramas nelaudat acest succes...ca nu se intampla asa ceva in fiecare zi pe meleagurile mioritice...zic si eu.

Asadar daca mai exista vreun dubiu asupra acestui rezultat...sa fie primit!

YP6C la categoria SO QRP 40m CQ WPX CW detine recordul mondial din toate timpurile!

Bine de stiut.

73 de YO3FFF
Cristi

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde yo8rxp » Lun Mai 24, 2021 8:03 pm

Oricum ar fi Cristi eu iti doresc mult succes in WPX QRP. Diploma e doar o hartie care ce e drept ne incalzeste pe moment insa trece repede senzatia. Ce ramane insa nu iti ia nimeni caci te uiti in oglinda si ce vezi acolo este doar operatorul. QRP, home made sau kit, antene filare si multumirea ca ai concurat cinstit cu alti oameni de buna calitate fac ca aceste concursuri sa ramana adanc intiparite in memorie.
Succes tuturor, propagare buna si sa vedem YO cat mai sus in clasamente.
Gabriel

yo4hgx
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Iun 12, 2010 3:02 am
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde yo4hgx » Mar Mai 25, 2021 12:47 pm

Stai cu urechea pe QTC, in urma sesizarii tale FRR a deschis o ancheta si va transmite progresul, transparent si echidistant... ca de obicei! :mrgreen:

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde 4x1ad » Mar Mai 25, 2021 1:32 pm

@YO3FFF: Cristi, cand evaluez valoarea unui rezultat sau unei performante obisnuiesc sa ma uit si la categoria de participare, respectiv la numarul de clasati/competitori. Nu poti compara o categorie cu 22 de participanti cu una cu cateva sute de concurenti. La fel nu prea poti compara valoarea unui rezultat din TOP 10 sau 5 din CQ WPX vs. CQ WW.

Stim cu totii ca exista un numar destul de mare de fraudatori printre radioamatori, gata sa faca orice pentru a castiga o faima extrem de efemera sau chiar avantaje materiale meschine.

Cu toate acestea, in ceea ce priveste nivelul semnalului produs de o statie el poate varia in limite EXTREM de mari functie de tipul antenei, locatie, tipul solului, relief, pozitionare, degajare, inaltime etc.. In 7MHz, un Yagi de “doar” doua elemente chiar si scurtate montat la o inaltime de peste o jumatate de lungime de unda, amplasat intr-o locatie favorabila cu putine pierderi in zona de camp reactiv apropiat, poate produce semnale foarte puternice la corespondenti precum si un semnal RX cu mult mai bun decat multe alte antene filare sau verticale la aceleasi puteri aplicate. Din experienta mea, chiar si doua antene Yagi identice amplasate la aceiasi inaltime si aceiasi locatie pot produce semnale diferite in aceiasi zona target daca de exemplu unul foloseste ancore metalice (continui sau char intrerupte cu izolatori ceramici) iar al doilea este auto-sustinut sau foloseste ancore sintetice.

Si antenele verticale pot produce semnale extrem de diferite functie de conceptie, inaltime, radiale, degajare sol etc.. Diferentele pot merge la foarte multe puncte S.
Sa nu uitam ca puterea efectiv radiata reprezinta produsul intre castigul antenei si puterea aplicata la bornele antenei. Acest ERP poate fi detaliat si mai mult functie de unghiurile de radiatie astfel ca in diverse zone target semnalele vor avea valori diferite.

Din punct de vedere tehnic, folosirea ca referinta a unei terte parti (sau mai multe) distantate la sute sau mii de kilometri pentru evaluarea puterii unei statii aduce rezultate de o extrema relativitate, lipsite de orice relevanta in cazul de fata. Nici folosirea unui van ANCOM sau alte mijloace de masurare a campului produs nu poate da rezultate acceptabile fara colaborarea posesorului statiei. Exista legenda urbana ca un receptor SDR sau o retea de receptoare SDR poate face minuni in masurarea puterilor de emisie ale statiilor departate. Nimic mai gresit. Tehnicile SDR permite functionalitati mult peste cele clasice analogice sau hibride precum si precizie sporita si liniaritate mai buna a masuratorilor de semale. Comparatiile intre terte parti nu pot oferi vreo precizie oarecare de masurare a puterilor de iesire a statiilor emitatoare. Singura metoda de a cunoaste puterea de iesire a unei statii este de a o masura fizic la bornele de iesire din emitator. Masuratorile de camp de toate felurile constituie un capitol complet diferit in care mijloacele radioamatoricesti obisnuite n-au o utilitate sau precizie tehnica acceptabila.

Diferente mari pot apare si de la tehnicitatea si talentul operatorului, metodele avansate si flexibile de operare si echipamente de lucru sau auxiliare foarte competitive.

De aceea vreau sa spun ca problemele ridicate sau sugerate de tine nu pot constitui nimic mai mult decat suspiciuni (posibile intr-adevar) dar nu pot constitui sub nici o forma vreo dovada INCONTESTABILA a folosirii de puteri sau metode incorecte. Am fost de un numar de ori martor-expert la tribunal in probleme de interferente RF si RF-hazards si sunt oarecum familiarizat cu dificultatea transformarii suspiciunilor si speculatiilor in dovezi in astfel de cazuri. Chiar daca aici vorbim totusi de un hobby si nu mergem atat de departe, in ochii mei oricine este nevinovat pana nu poti demonstra altfel. Nu stiu ce va hotari viitorul in ceea ce priveste rezultatul specific la care te-ai referit.

Poate in viitorul nu prea indepartat softurile avansate de concurs vor putea introduce automat in log la fiecare QSO puterea de iesire a emitatorului preluata din transceiver, amplificator sau power-metru. Exact cum se extrage in log frecventa de lucru, modul de lucru, etc.. Dpdv tehnic nu cred ca ar fi prea dificil de implementat o astfel de metoda desi amatorii de conspiratii vor zice ca se poate “fenta” si aceasta. Se investeste enorm de mult timp, energie si resurse pentru prevenirea fraudelor in concursuri iar pentru cei care tind la TOP 5 sau TOP 10 ar putea fi introdusa o astfel de clauza tehnica, asa cum s-a introdus inregistrarea obligatorie a traficului.

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO2LEA
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 10:49 pm
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde YO2LEA » Mar Mai 25, 2021 2:46 pm

Morel ai punctat excelent, antene,sol,propagare, talentul operatorului lucruri stiute si de Cristi omise voit din super stiudiul realizat de el. Cristi acum nu faci altceva decat sa arunci cu noroi intr-un rezultat de exceptie realizat de unul de-al nostru, rezultat pe care tu nu il accepti si vii in fata noastra si incerci sa ne convingi ca omul a fraudat desi nu ai nimic concret impotriva lui, decat simple suspiciuni nefondate. Sunt convins ca nu cunosti nici operatorul si nici conditiile lui de lucru. Mie imi lasi impresia ca faci asta din invidie...sau poate gresesc??? Vii si arunci "otrava" intre noi, suspiciuni, faci asta in calitate de ce? Nu inteleg ce vrei sa demonstrezi si cui. Principala noastra preocupare trebuie sa fie imbunatatirea performantelor proprii, rezultate din ce in ce mai bune, tehnici de operare noi, antene performante etc. Ma bucur ca Morel ti-a oferit raspunsurile pertinente ca un profesionist adevarat.
In ceea ce il priveste pe YO6LB (pe care nu il cunosc) nu pot decat sa il felicit pentru rezultatul obtinut.
73! Nelu YO2LEA

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: CQ WPX CW 2020 - YP6C QRP?

Mesajde yo5ld » Mar Mai 25, 2021 3:28 pm

Parerea mea ca "rezultatele" astea trebuie pur si simplu ignorate..
Cred ca Cristi 3FFF este in masura sa isi dea seama daca un rezultat este trucat sau nu.. Sa fim seriosi, ori o fi avand o super-antena acolo (suntem si noi curiosi, poze, detalii etc sunt binevenite) ori ceva pute la mijloc.

Cum zicea 2LEA, atacurile acestea directe nu o sa aiba rezultate directe.. dar macar o sa stie lumea pe cine / ce rezultate trebuie ignorat(e)..

73
Dani
YO5LD


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Google [Bot] și 21 vizitatori