YO DX HF 2021

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

YO DX HF 2021

Mesajde yo9rij » Dum Aug 08, 2021 12:55 pm

In mai putin de o luna va avea loc din nou YO DX HF Contest! De aceasta data, DIN NOU cu reguli schimbate si fara categoriile OPEN, atat de ravnite pana si de unii membri ai FRR!Hi!
Pentru fiecare dintre noi, acest concurs este o noua provocare, la propriu vorbind, intrucat ma astept ca un nou set de reguli sa apara in ultimul minut ! Despre cum putem face concursul mai atractiv ar fi de discutat aici dar...in formula extinsa nu exclusiva!
Sunt prea multe intrebari si prea... putini cei care se pricep sa raspunda!
Succes tuturor!
73! de YO9RIJ Petrica

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO8SSB » Lun Aug 09, 2021 9:10 am

Nu cred ca are ecou comentariul tau Petrica, nu au nici un interes sa schimbe ceva.
Ai.vazut foarte bine la UUS, ne am agitat si ei sunt imuni la agitatia noastra.
Secretarul FRR, nu are interes sa schimbe ceva. El are un interes comun cu......si .....ii place situatia in care suntem acum.
Eu am.decis sa particip la CQ WW DIGI si am rezolvat problema. CQ WW DIGI este paralel cu YODX HF, o alta mare problema a organizatirilor.

In rest, sanatosi sa fim!

YO8SSB

yo5puv
Mesaje: 135
Membru din: Vin Mai 22, 2015 9:59 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde yo5puv » Lun Aug 09, 2021 9:30 am

yo9rij scrie:In mai putin de o luna va avea loc din nou YO DX HF Contest! De aceasta data, DIN NOU cu reguli schimbate si fara categoriile OPEN


De unde aveti aceasta informatie? Pe site-ul FRR nu am vazut nimic nou. S-a discutat la QTC-ul FRR?
Aveti mai multe detalii?

Transparenta nu e tocmai punctul forte al FRR...

73, Emil

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde yo8rxp » Lun Aug 09, 2021 12:23 pm

In atentia F.R.R !
Buna ziua. Orice tentativa de comunicare electronica via website hamradio.ro esueaza din cauza urmatoarelor probleme tehnice :

Cod: Selectaţi tot

Analiza MXtoolbox :
hamradio.ro>
SMTP Reverse DNS Mismatch   Reverse DNS does not contain the hostname
SMTP Valid Hostname            Reverse DNS is not a valid Hostname
dmarc   hamradio.ro   No DMARC Record found    More Info
mx   hamradio.ro   No DMARC Record found    More Info
mx   hamradio.ro   DMARC Quarantine/Reject policy not enabled


Cod: Selectaţi tot

Maillog server yo8rxp.com orion.linux-romania.com
Aug  9 11:46:43 orion postfix/smtpd[20832]: NOQUEUE: filter: RCPT from unknown[89.45.169.50]: <do_not_reply@hamradio.ro>: Sender address triggers FILTER amavis:[127.0.0.1]:10026; from=<do_not_reply@hamradio.ro> to=<gabriel@yo8rxp.com> proto=ESMTP helo=<rohost.com>


Citez "Lipsa de comunicare derutează zborul vesel al petalelor îndrăgostite de soare..."
sau "Paradoxal, lipsa de comunicare încurajează taclaua."
Va rog remediati.
Gabriel

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde yo8rxp » Lun Aug 09, 2021 12:58 pm

Rezultatele pentru 2020 lipsesc insa deja s-au publicat rezultatele 2021.
Perfect, eu sa fiu radioamator strain sa intru pe pagina https://www.yodx.ro/en/results/ voi observa cum ca competitia a luat sfarsit inainte de a incepe deci nu mai are sens sa ma pregatesc pentru editia 2021.
Chiar daca la o privire mai atenta linkul de 2021 duce la rezultatele 2020, impactul vizual va genera o lipsa de participare care nu este de dorit.
Va rog corectati
Gabriel
Fişiere ataşate
2021-08-09 12_48_49-Results _ YO DX HF Contest.png

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO4BKM » Lun Aug 09, 2021 3:45 pm

Cu cca patru decenii in urma am infiintat un radioclub intr-o institutie publica si dupa 1990 am fost membru fondator al unui radioclub judetean in noua reglementare cu cluburi de drept privat pentru ca, cu toate poticnelile din mersul FRR, nadajduiam intr-o primenire morala a acestei institutii, pe care o mai astept si azi ... dar din afara ei. Asa ca sa nu se supere autorul citarii de mai jos
yo5puv scrie:De unde aveti aceasta informatie? Pe site-ul FRR nu am vazut nimic nou. S-a discutat la QTC-ul FRR?
Aveti mai multe detalii?
care nu vine ca o observatie la adresa lui ci la modul cum comunica FRR, alambicat, trunchiat, greu de inteles ... "descurca-te romane". La http://www.hamradio.ro/calendar-2021/ apare o lista din care atasez mai jos fragmentul care intereseaza, asta arata ca FRR nu este straina de ce urmeaza, planificarea nu a fost facuta de extraterestri. In schimb la http://www.hamradio.ro/regulamente/ sa afla regulamentul din 2020, desi la alte competitii este prezentat regulamentul din 2021.
Probabil YO9RIJ a considerat ca, daca nu este nimic nou, ramane valabil tot ce-i vechi, se mai obisnuieste la FRR. Desi, conform obligatiilor, la acest moment ar fi trebuit sa fie publicat regulamentul si sa se fi stabilit echipa de arbitri.
Dar, de unde nu e ... sa nu te duci cu sacul!

72 de Tavi YO4BKM!
Fişiere ataşate
Calendar sportiv FRR - 2021.jpg
Calendar sportiv FRR - 2021.jpg (116.5 KiB) Vizualizat de 10805 ori
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde n2yo » Mie Aug 11, 2021 9:09 pm

Intr-adevar existenta concursului World Wide Digi DX Contest in FT4/8 pune mari probleme pentru participarea in YO DX HF Contest. Foarte multi aleg FT4/8 in acel weekend, din pacate.

73 de Ciprian N2YO

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO8SSB » Vin Aug 13, 2021 11:29 am

@N2YO- Ciprian, CQ DIGI, este o mare problema pentru YODX HF.
Cred ca, trebuie schimbata data desfasurari YODX-ului HF, dar vad ca.....totul sta pe loc.
YODX HF @ YODX UUS, sunt de referinta ptr YO!

Sanatate si sa speram...

73 de YO8SSB!

YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO9HP » Mar Aug 24, 2021 10:13 am

In acest moment nu cred ca putem rezolva conflictul dintre YODXHF si CQ-WW-DIGI prin schimbarea datei de desfasurare a concursului. Cu ani in urma am propus si eu aceasta solutie, dar acum nu cred ca mai este posibila. In ultimii ani, nu numai ca nu au disparut din concursurile vechi (nici macar din cele regionale, sau cele cu participare redusa), dar au aparut noi concursuri in benzile de unde scurte. Si daca simtim ca YODXHF Contest este “sufocat” de CQ-WW-DIGI, ce sa mai spunem de un weekend precum al 3-le weekend din Aprilie, in care, pentru cateva ore, sau pentru intreaga durata, se suprapun 4-5 concursuri in acelasi mod de lucru (CW), la care se transmit numere de control diferite? Este vorba de: Holyland Contest, ES-Open, Worked all provinces of China, YU-DX-Contest si CQ-MM-DX.

Oraganizatorul YODXHF are parghii prin care ar putea atrage mai multi participanti, dar acest subiect poate fi dezbatut dupa incheierea editiei 2021.

Deocamdata, sa urmarim informatiile legate de activitatea solara (vezi rubrica “Propagare” de la http://www.radioamator.ro), care ar putea sa favorizeze intervalul in care se desfasoara YOFXHF. In ultimele 4 zile, SFI a crescut de la 72 la 78, ceea ce se traduce prin deschiderea benzilor superioare pentru un numar mai mare de ore, atat pentru QSO la distanta, cat si pentru QSO EU-EU. Daca in urmatoarele 2 zile SFI atinge 80-82, atunci nu depinde decat de noi sa ne bucuram de acest concurs. Daca avem norocul si de cateva ore de propagare via ES, in banda de 28 MHz... Sau exagerez?

Succes in YODXHF-2021! Alex, YO9HP

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde n2yo » Mar Aug 24, 2021 10:59 pm

Vom vedea care va fi fost impactul WW-Digi (atentie, nu CQ WW Digi) dupa concurs. Sper ca FRR sa publice cat mai degraba rezultatele pentru a trage unele concluzii. De altfel se va vedea din activitatea pe benzi comparativ cu alti ani daca numarul de participanti este vizibil mai mic in YO DX HF Contest.

Cat priveste propagarea, slabe sperante sa avem E-sporadic pe banda de 10 metri. Luna august este notorie prin lipsa fenomenului E-sporadic, care are un maxim de activitate in perioada mai-iulie in fiecare an. Banda de 80 de metri a fost foarte greu de utilizat in WAE, am facut foarte putine legaturi. Cat despre 160 de metri... ce sa mai vorbim.

Referitor la potentiala schimbare a datei, daca este sa pastram spiritul traditional in care concursurile se organizeaza (al N-lea weekend completa al lunii X), eu vad doua oportunitati:

Al doilea weekend complet al lunii ianuarie (8-9 ian 2022) in care exista potentiale conflicte cu:
ARRL RTTY Roundup (care fura ceva din participanti, mai cu seama din W)
EUCW 160m Contest (nu ar fi o problema daca in YO DX HF nu s-ar activa pe aceasta banda)
DARC 10-Meter Contest (un concurs de doua ore)

Primul weekend complet al lunii iunie (4-5 iunie 2022) in care exista potentiale conflicte cu:
Tisza Cup CW Contest (un concurs nou al radioamatorilor HA, dar cu un numar mic de participanti)

Mai exista si varianta de a organiza concursul YO DX HF la o data variabila, profitand de avantajul ca in fiecare an exista 1, 2 sau chiar 3 weekend-uri care nu sunt "complete" si din acest motiv sunt lipsite de concursuri. In aceasta eventualitate, concursul se poate defasura in perioade de primavara sau toamna, in care propagarea este mult mai buna, iar radioamatorii care nu au antene rotative si directive pentru benzile superioare pot avea mai multa satisfactie in acest concurs. Metodele de anuntare a datei de desfasurare sunt mult mai eficiente decat in anii dinainte de inventia internetului, de aceea cred ca existenta unor concursuri cu data fluida si dinamica nu ar crea nicio problema. Se poate anunta data de desfasurare din anul si anii viitori cu mult timp inainte, totul fiind previzibil si predictibil. Iata cateva variante:

2022:
30 apr – 1 mai
Potentiale conflicte: Florida QSO Party, AGCW QRP/QRP Party (concursuri minore)

2023:
30 sep - 1 oct
Potentiale conflicte: Peanut Power QRP Sprint (concurs minor)

2024:
30 nov - 1 dec
Potentiale conflicte: niciunul

2025:
31 mai - 1 iun
Potentiale conflicte: niciunul

2026:
31 oct - 1 nov
Potentiale conflicte: High Speed Club CW Contest (suprapunere de 3 ore)

2027:
31 iul - 1 aug
Potentiale conflicte: niciunul

s.a.m.d.

73 de Ciprian N2YO


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori