YO DX HF 2021

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde n2yo » Vin Aug 27, 2021 8:36 pm

Cred ca doriti un program de log pentru concurs. Va recomand N1MM, este cel mai popular program pentru concursuri si contine regulamentul pentru YO DX HF Contest.

https://n1mmwp.hamdocs.com/downloads/n1mm-full-install/

73 de Ciprian N2YO

yo7ilv
Mesaje: 136
Membru din: Dum Oct 17, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde yo7ilv » Vin Aug 27, 2021 9:22 pm

yo7ilv scrie:Buna ziua
Va rog un link de unde pot descărca un log pt concurs


Ok
Mulțumesc!

yo6fyy
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 26, 2016 9:21 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde yo6fyy » Vin Aug 27, 2021 10:58 pm

Eu folosesc de ceva timp tr4w
https://tr4w.net/
73 Victor yo4tl

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO4BKM » Sâm Aug 28, 2021 9:32 pm

Eu folosesc HM. La orice concurs.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO4SI » Dum Aug 29, 2021 10:49 pm

Am bucuria ca am prins si anul acesta sa fiu prezent in YODXHF. S-au dus anii cand stateam 24 de ore cu castile pe urechi. N1MM spune ca am lucrat 10 ore si 10 minute (TKS). Dar cred ca am stat mai mult pe scaun. Mai ales ca sa bag energie in 160 metri cu improvizatia mea. Sustin in continuare revenirea
YODX-ului fara 160 metri. Si organizarea unui YODX160metri. Pentru cei care au conditii pentru aceasta banda. Iata rezultatul meu. Am auzit ca cei tineri au aujuns chiar la 1300 de legaturi !! Felicitari ! Felicitari si tuturor celor care au participat ! 73s !
Mircea = yo4si.
Fişiere ataşate
YODXHF2021SUM4SI.JPG
Strainii chemau YO ! Era asa de placut !
YODXHF2021SUM4SI.JPG (39.25 KiB) Vizualizat de 9633 ori

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde yo5ajr » Mar Aug 31, 2021 12:11 pm

Nu mă așteptam că tocmai YO4SI, un pasionat ham să propună eliminarea 160m din YODX HF banda de 160m. De ce? E grea? Eu la 82 de ani va spun că 160m este o piatra de incercare în care te bagi daca ai motivație pentru conteste. Au fost mulți participanți. Eu doar in 8 ore am făcut aproape 100 de QSO cu 29 Dxcc. "Daca vrei...POTI!" A lăsa stacheta jos...înseamnă abandon sau lipsa de o motivatie puternica pentru o pasiune ce a ce admit doar daca suferi de boli, dar și in acest caz ramai fidel pasiunii, limitandu-te la QSO - uri cu prieni. Pace tuturor. 73 de Miki.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO4BKM » Mar Aug 31, 2021 2:02 pm

Cunosc foarte bine pasiunea lui YO5AJR pentru banda de 160 m si ii admir indarjirea cu care o foloseste. Si vad ca nu este singurul, au mai fost inca "aproape 100 cu 29 DXCC". M-am convins si eu ca este o banda dificila si capricioasa, dar ESTE O BANDA A RADIOAMATORILOR si nu este obligatoriu sa o folosesti ca sa fii radioamator. Nu este obligatorie nici ca sa participi la concursuri la categoria ALL BAND. Nu convine unora ca este greu? Dar concursurile nu sunt grele prin insasi natura competitiei?
Imi vin in minte cuvintele lui J.F.Kennedy cand a lansat programul "om pe Luna", a spus ca, citez: Noi alegem să mergem pe Lună. Alegem să mergem pe Lună, și să facem și celelalte lucruri, nu pentru că sunt ușoare, ci tocmai pentru că sunt grele" (fragment din discursul președintelui de pe Stadionul Rice din Houston, Texas, din 12 septembrie 1962).
Poate fi sportiv cineva care cere sa fie inlaturate probe numai pentru ca el nu le poate face fata, in comparatie cu altii? O logica simpla arata cine este sportiv cu adevarat si cine nu. Asta pentru cine doreste sa fie radioamator sportiv, nu de hobby, sportul este dur si are propriile lui reguli in orice domeniu.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde yo5ajr » Mar Aug 31, 2021 8:28 pm

Tnx dr om Tavi. Ai pus degetul unde trebuia. Ca multi alti ham-i si eu am trecut aproape toate "fazele" al radioamatorismului din 57 dar de cati-va ani buni ma preocupa contestele care pentru mine sant o provocare, mai ales 160m. Pe 20m cred ca nu am fost de zeci de ani...e prea usoara. Cel mai mult am activat pe 160 dar si pe 40 si 15m. Targetul meu stabilesc doar uitand la rezultatele MELE precedente, mereu doresc sa intrec pe mine insumi in schack - ul meu modest, chiar daca nu am un Hilberling si antene 4SQ de milioane. Nu colectionez si postez diplome - consider insa ca o recunoastere din partea organizatorilor si atat. Anul trecut m-a vizitat un ham din DL, la plecarea lui am scos dintr-un vraf placheta ce am obtinut locul 1 (world si Eu) la WPX CW 160m, i-am daruit ca amintire.... Pasiunea si dragoste pentru acea pasiune trebuie sa ne uneasca - nu sa ne dezbine, indiferent ca obtii sau nu rezultate "rasunatoare". Din pacate constat si in aviatia sportiva decaderea calitatilor umane in care cei cu ULM desconsidera planoristii, planoristi desconsidera parapantistii, cei cu brevet PPL desconsidera pe toti in loc sa uneasca pe toti iubirea si pasiunea cerului albastru, indiferent ca cu ce zboara. Daca usa de hangar ar putea zbura, as zbura cu el chiar daca nu sclipeste. Nu respectam valoarea morala intrinseca a pasiunilor pure. Acest fel de a fi al meu, va spun cu convingere ca ma sustine la tonusul meu de sanatate fizica si mentala chiar la peste 82 de ani.
73 de Miki

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO4SI » Mar Aug 31, 2021 11:58 pm

Chiar nu ati observat ca am propus organizarea unui concurs YODX160metri pentru cei care au conditii si placerea de a lucra in aceasta banda ? Zeci de ani aceasta banda nu a fost in YODXHF !
Iar cand am fost autorizat YO4SI, 10 august 1961, aveam voie in 22000 MHz dar nu in 1,8 MHz !! Asa ca nu am avut cand sa ma indragostesc de aceasta banda ...

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO4BKM » Mie Sep 01, 2021 9:53 am

Si cand am fost autorizat eu, in 23 februarie 1969, aveam precizate benzile de la 3,5 MHz la 22 GHz. Dar "Τα Πάντα ῥεῖ ", adica "panta rhei", "totul curge", de la antici citire dar din 1969, cand conditiile erau ca si cele din 1961, pana azi s-au schimbat multe. Daca nu ar fi fost asa, iata ce se putea intampla azi:
- Incepand cu 1912, anul catastrofei Titanicului si al noilor reglementari in radiocomunicatii, radioamatorii sa foloseasca numai frecventele de la 1 MHz in sus. Fara planuri de benzi, lucrau cum credeau de cuviinta. Dar asta i-a dus sa descopere ce nimeni nu stia pana atunci, ionosfera.
- Daca nu ar fi aparut tuburile electronice cu mai mult de doi electrozi si utilizarile lor, s-ar fi folosit si acum emitatoerele cu scantei si receptoare cu gelena. Mai are cineva azi in dotare astfel de echipamente?
- Daca nu ar fi aparut tranzistorii (din 1948) apoi circuitele integrate (zece ani mai tarziu) am fi avut si acum echipamente cat un sifonier daca doream sa avem putere mare si multe moduri de lucru, inclusiv asistate de calculator, greu de gasit loc in casa pentru ele. Dar dispunem de toate modernizarile aduse de efectul "totul curge" fara sa ne deranjeze ca "nu mai este ca inainte".

Da, am observat propunerea cu competitie separat pe 160 m, dar ma surprinde un lucru periculos din toate punctele de vedere: ideea ca daca anumite conditii nu sunt accesibile cuiva (persoane importante, sunt mai multe, nu spun cine!), aceste conditii sa nu mai fie luate in seama decat numai pentru cei care pot sa le faca fata iar "persoanelor importante" sa li se creeze conditii pe masura. Asta ar putea insemna si ca, in numele miilor de radioamatori care nu-si pot incropi o antena performanta pe 80 m la bloc, sa nu mai fie inclusa banda respectiva in competitii de anvergura in care ei nu pot castiga un loc dorit. Si multe altele.
Eu stiu un singur principiu, valabil la toate ramurile sportive: participi la o competitie asa cum este planificata ea de catre organizatori, cunoscandu-i conditiile dar si propriile posibilitati. Daca ceva se schimba si nu mai poti face fata, desi altii pot, totul ramane la propria alegere: ori iti modernizezi conditiile (asa cum ai modernizat si echipamentele de-a lungul timpului), ori accepti situaia. pentru ca, in viata este important:
- Sa schimbi ce poti schimba
- Sa accepti ce nu poti schimba
- Sa poti face deosebirea intre cele doua situatii
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori