YO DX HF 2021

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO8SSB » Joi Sep 02, 2021 9:35 pm

"E in zadar sa vorbesti celui care nu vrea sa te asculte"
In FRR, sunt si oameni care sunt capabili sa faca treaba buna....dar nu pot de YO3CZW....hai sa vb clar ,cu subiect si predicat!
Atat timp cat avem un secretar care nu isi face treaba....si este o piedica in toata activitatea FRR...nu o sa primim un raspuns de la ei.
@N2YO- Ciprian, din pacate nici la UUS, nu am primit nici un raspuns de la ei. Singurul raspuns a fost de la YO5IP.....Cainii latra, caravana trece!, membru in "COMISIA CENTRALA DE UUS".
Lipsa totala de respect, comunicare zero, isi urmaresc doar propriul interes!
Felicitari statiilor YO, in numar foarte mare ,care au lucrat in YODX HF.
Imi pare foarte rau ca nu am lucrat in concurs, dar motivul este foarte clar...conflictul deschis pe care il am cu YO3CZW.
Dupa un an de zile, am primit DIPLOME PENTRU CN UUS 2020, tiparite pe o pagina ordinara A4, medalii la fel de jalnice, facute in NORTH MALUKU si asa mai departe!
2021 a prins COMISIA CENTRALA DE UUS, pe picior gresit. Au facut cateva greseli fatale...dar nu face subiectul topicului deschis aici.

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde yo8rxp » Joi Sep 02, 2021 11:50 pm

Salut tare
Adevarat ca FRR are oameni de treaba care pot face performanta. Din ce stiu eu doar Domnul Mitrut si contabila sunt pe statul de plata al guvernului nostru drag care are grija multa de populatia tarii, tot respecul meu pentru treaba buna. Insa ce nu inteleg este de ce unul sau mai multi voluntari din FRR nu pot ridica 2 degete sus "prezent !" la chemarea / chemarile din YO. De ce daca X persoana are habar de ceva, de ce nu este solicitat ? , de ce daca avem o gioarsa de server nu apelam la cineva care are tot ce trebuie, de ce toti tac malc la problemele discutate pe radioamator.ro caci pe FRR website nu ai ce discuta ? . De ce de ce de ce ?. Oare chiar la toti le e frica de FRR Big Boss ? pozitia ghiocel este mai convenabila ? au oarece castiguri suplimentare din activitatea suplimentara la FRR care suplimenteaza traiul ?.. Hmmm !
Cata vreme interesul personal in radioamatorism este mai mare decat interesul global DA ! , eu consider ca FRR si voluntarii lor sunt slabi, fatarnici si lipsiti de orice interes in a promova YO pe plan global.
Global este si datoria noastra , prin participare, prezenta, pozitii in clasamente multiband si single band in functie de ce avem caci nu toti avem.., noi toti avem aici o mare vina caci in afara de cativa oameni, putini din YO suntem prezenti in clasamente. Da stiu, costa bani, multi bani. dar cata vreme ne rezumam doar la prognoza meteo in 3705 si nu tragem tare la LP, QRP si cine are posibilitati la HP , noi ca YO nu vom fi vizibil decat ca "ahh , YODX alt concurs jalnic, am facut apel o noapte intreaga si doar o mana de YO erau prezenti !" Hai sa vedem HADX hai sa vedem LZDX, da ? In continuare eu yo8rxp din timpul meu liber care este putin, imi ofer serviciile si cunostintele catre cei care vor sa faca treaba, insa vreau sa fie public , transparent si punctual. Si in YO sunt multi altii ca mine mult mai pregatiti. Aveti mare grija FRR ce veti face pe viitor caci trecutul vine peste voi inevitabil ! partidele vin si trec dar furia oamenilor simpli cu furca in mana va fi mare si citez

"Dar, milostive doamne, nu-i asculta pre nişte proşti, pre nişte mojici. Pune să deie cu tunurile într-înşii. Să moară toţi! Eu sînt boier mare; ei sînt nişte proşti!
– Proşti, dar mulţi, răspunse Lăpuşneanul cu sînge rece; să omor o mulţime de oameni pentru un om, nu ar fi păcat? Judecă dumneata singur. Du-te de mori pentru binele moşiei dumitale, cum ziceai însuţi cînd îmi spuneai că nu mă vrea, nici nu mă iubeşte ţara. Sînt bucuros că-ţi răsplăteşte norodul pentru slujba ce mi-ai făcut, vînzîndu-mi oastea lui Anton Sechele şi mai pe urmă lăsîndu-mă si trecînd în partea Tomşii.
Concluzia este una singură: Guvernanții sunt cei care trebuie să asculte de vocea poporului, fiindcă ei nu sunt eterni în acele funcții
</Sfarsit citat>

Va salut tare !

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde yo5ld » Vin Sep 03, 2021 1:43 am

yo8rxp scrie:In continuare eu yo8rxp din timpul meu liber care este putin, imi ofer serviciile si cunostintele catre cei care vor sa faca treaba, insa vreau sa fie public , transparent si punctual.


Si eu m-am oferit public cu a ajuta la capitolul UUS. Tot asa, cu "conditia" ca treburile sa fie facute "ca la carte", loguri aduse de afara, public, transparent si punctual.. Insa am fost refuzat cu motivul:
"cum adica vii tu cu conditii inainte sa faci ceva"...
Poate fix asta ii doare? nu s-ar mai putea face manariile cu care suntem obisnuiti?


73
Dani
YO5LD

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde yo8cln » Vin Sep 03, 2021 8:54 am

Iata comisia de US al FRR :
Haosul este total ! US , UUS ...Daca ati fi ascultat qtc-ul frr de la 19:00 cfr care a fost transmis miercuri
va dadeati seama de ce se intimpla ! Multa "mistocaleala" , multa inconsistenta si superficialitate...
De cca. 40 de ani qtc-ul a fost la 17:00 cfr... S-a modificat ora pt. ca cel care transmite are program la
birou pina tirziu... Ce bine ca nu lucreaza schimbul 2 , ar trasmite qtc-ul la miezul noptii !
Acum se vrea modificare zilei de transmitere ,tot asa de la sine putere... Asta este !
Exista o regula in a face ceva: trebuie sa ai vointa , trebuie sa ai putinta si ce-i mai important
sa ai stiinta ! Valabil si pentru configurarea echipei YR0HQ de exemplu ! 73 !
Fişiere ataşate
IMG_0144.jpg

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde yo5ajr » Vin Sep 03, 2021 5:55 pm

Am citit cu mare atentie toate postarile - m-a umplut amaraciunea vs. de atitudinea de "silentio stampa" al FRR. Adica pe romanaste "mucles" (de parca corifeii "nepotenti" nu citesc?), dar si unele comentarii de la ham-i care cred ca nici nu auzit de Stew Perry si cert este ca nu dispun de veleitati cu adevarat competitive, sportive in afara de cati-va ham-i ca YO4BKM care dispune de o cultura vasta si discenamant.(TNX Tavi) Acum la epuizarea (?) acestui topic automat mi a venit in neuronii mei textul conceput de Dante in opera sa deasupra portii iadului scria cu majuscule (poate ghiciti titlul) care suna asa: " Lasciate ogni speranza Voi,ch'entrante..." Oare stia de FRR? :)))))
In rest pace tuturor - "scapa cine poate" - ca la Kabul... 73 de Miki yo5ajr.

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO8SSB » Vin Sep 03, 2021 10:17 pm

M-am uitat peste Comisia de US si am regasit un indicativ: YO3GCL, un radioamator pasionat si foarte activ in concursurile de US si UUS.
Sunt suta la suta convins, ca face parte dintre oamenii care pot sa faca treaba, dar nu este lasat sa-si faca treaba.
YO3CZW, nu are timp sa raspunda la ceea ce scriem noi in acest topic, el acum isi face bagajul sa plece in 4O, este coordonator de lot CW......
Lasam campioni si sportivi adevarati acasa si pleacam cu..... 4(patru) coordonatori de lot!!!!
FRR cred ca trebuie sa apere interesele noastre.....dar....din pacte, sta cu spatele la noi. Vin noi alegeri, dar eu cred ca pana la alegeri, Secretarul FRR.....trage o linie si....noi sa fim sanatosi , ca boala vine!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde n2yo » Vin Sep 03, 2021 11:43 pm

Imi cer scuze, deja discutia este off-topic dar vreau sa-i raspund lui YO8SSB.

Cod: Selectaţi tot

FRR cred ca trebuie sa apere interesele noastre.....dar....din pacte, sta cu spatele la noi.


Nu inteleg de ce inca mai exista asteptari de aparare a intereselor radioamatorlor YO din partea FRR. Federatia a adoptat un statut foarte clar care ofera reprezentativitate numai membrilor FRR, iar activitatile desfasurate sunt exclusiv din domeniul sportului. FRR nu are nicio treaba cu activitatea de radioamatorism. Asa incat deplasarea in 4O este cat se poate de fireasca, este vorba de un lot sportiv, cu patru coordonatori sportivi, care se deplaseaza la o activitate sportiva, un campionat mondial, pe baza unor fonduri puse la dispozitie probabil de Ministerul Sporturilor.

73 de Ciprian N2YO

YO3CZW
Mesaje: 5
Membru din: Lun Iul 15, 2019 11:34 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO3CZW » Sâm Sep 04, 2021 2:43 am

Delegația este formata din 11 sportivi,1 arbitru internațional(antrenor) si un conducător de lot.Singurul sportiv din lot care nu poate face deplasarea este YO8TTT având probleme de covid-19.Fondurile deplasări sunt asigurate de MTS si cluburile afiliate FRR care au sportivi la lot.

.
Pentru YO8SSB
Subsemnatul DAMIAN VASILE LUCIAN , posesor al indicativ radioamator YO8SSB. Domiciliat in Campulung Moldovenesc, jud. Suceava, doresc sa va aduc la cunostinta retragerea mea din C.S.T.A Suceava, renuntand la toate drepturile si obligatiile implicate de statutul de membru al C.S.T.A Suceava, icepand cu data de 01 IULIE 2018.

DATA: 01.07.2018 SEMNATURA
Damian Vasile Lucian

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde YO8SSB » Sâm Sep 04, 2021 5:53 am

@YO3CZW..Am crezut ca sunteti mult mai informat, dar va scapa ceva, poate mai cercetati.
Subiectul este mult mai interesant in acest topic, decat persoana mea, dar poate, trebuie sa va aduc aminte discutia purtata in 2018 telefonic? referitor la subiectul CSTA SUCEAVA si retragerea mea?
In anumite conditii, va pun la dispozitie ...ceea ce cam discutat...in caz ca nu mai detineti informatia de la vremea respectiva.
Deci ...sunt multe intrebari adresate FRR, implicit care vin spre Secretarul FRR. Ma repet, nu eu sunt subiectul discutiei.
Daca comisiile nu isi fac treaba si sunt pe langa regulamente....iar clasamentele sunt omologate, nu este vina mea.
Comisiile au inchis ochii la toate tampeniile facute de unii radioamatori ....si nu cred ca este cazul sa aduc un lung sir de argumente ptr a sustine ceea ce spun. LOCATOARE DECLARATE, TELEFOANE, PUTERII DECLARATE, QRP, TELEGRAFIE SALA. LOG-URI FACUTE, STATII CARE SUNT PREZENTE IN CLASAMENTE SI DE FAPT SPORTIVII RESPECTIVI NICI NU STIU DE PREZENTA LOR IN COMPETITIE......
In ultima perioada am studiat mult, tot ce inseamna clasamente si surpriza, inclusiv eu ma regasesc intr-un clasament, la o anumita categorie, la care eu nu particip niciodata( CAMPIONAT NATIONAL)...argument mai bun decat asta.....nu cred ca este cazul sa va aduc.
Sincer nu mi-am dorit sa studiez legea, dar vad ca sunt nevoit sa o fac. N2YO are dreptate...FRR este o ramaura indreptata strict spre sport....ma las de radio si ma fac fotbalist..HI!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF 2021

Mesajde n2yo » Sâm Sep 04, 2021 7:27 am

Haideti sa ne intoarcem la subiect. Sunt asteptate alte comentarii referitoare la concursul YO DX HF 2021.

73 de Ciprian N2YO


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori