CI UUS 2021

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

CI UUS 2021

Mesajde yo8cln » Joi Aug 19, 2021 8:53 am

"Toate log-urile vor fi publicate împreună cu rezultatele oficiale ale concursului."
Aceasta prevedere din regulament se poate vizualiza undeva ?
Mny tnx , 73 ! de yo8cln

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: CI UUS 2021

Mesajde YO8SSB » Joi Aug 19, 2021 10:04 am

@YO8CLN- cred ca, intrebarea este adresata celor de la CQ WW si nu Comisiei de UUS/ FRR.
Comisia de UUS,nu face deosebirea intre YODX UUS si CN UUS.
Daca trimiti un log gresit la ei si esti in termen, anuleaza log ul in loc sa ti-l trimita ptr a fi corectat.
De robot nu mai zic...confirmarea de primire a unui log, nu exista!
Dupa doi ani de zile, rezultatele sunt provizorii, daca mai ai norocul sa castigi...primesti diploma si medealia dupa un an de zile!

yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: CI UUS 2021

Mesajde yo5ld » Joi Aug 19, 2021 10:04 pm

@YO8CLN este o problema in regulament din pacate facute dinadins de cel care l-a facut..
"împreună cu rezultatele oficiale" - adica dupa ce se accepta de rezultatele de CA.. Nu stiu cum vor sa se faca contestatii la clasamentul "provizorii".. sau nu vor?

@YO8SSB
a. "Comisia de UUS,nu face deosebirea intre YODX UUS si CN UUS." sunt doua "concursuri" in acelasi timp, cel de "legitimati" (Campionatul National UUS Multiband) si cel "international". La fel, sunt doua "CN UUS"-uri ala multiband (iulie) si cel VHF-UHF-SHF din august. insa in legatura cu cel "multiband" este o chestiune de etica: daca cineva "nesportiv" ii bate pe "campionul national" cu legitimatie, oare cine e "campionul" adevarat..

b. De robot nu mai zic...confirmarea de primire a unui log, nu exista! - Ba da, exista, interfata de incarcare a fost chiar ok anul asta..

Insa problemele raman.. cu doar 20% din legaturi validate.. si nu pe motiv de greseala.. fata de altii la care se valideaza peste 90%.. Solutii exista..

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: CI UUS 2021

Mesajde yo8cln » Vin Aug 20, 2021 8:43 am

Asa este Daniel ! Dar pe pagina hamradio.ro scrie "Rezultate la CI UUS..." nu rezultate provizorii !
Tot pe aceeasi pagina la invitatia de a participa la CN UUS , daca se da clic pe rindul cu " Comisia de uus..." apare regulamentul de la CI UUS cu data de desfasurare iulie ?! 73 ! de yo8cln.

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: CI UUS 2021

Mesajde yo4lhr » Vin Aug 20, 2021 9:56 am

"La Campionatele Naționale în UUS pot participa toți radioamatorii români cu autorizație
valabilă la momentul campionatului, membri în structurile afiliate la FRR"

Corect sau nu, e OK.

Si, daca nu as fi afiliat, imi iau na-na daca particip ?
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

yo4rfv
Mesaje: 6
Membru din: Joi Oct 08, 2015 4:27 pm
Contact:

Re: CI UUS 2021

Mesajde yo4rfv » Vin Aug 20, 2021 11:30 am

@YO4LHR. Poți participa, dar nu te pun în clasament. Ceva ca checklog. Am pățit anul trecut la CNUUS. Sunt membru cotizant al unui radioclub afiliat la FRR. Dar nu aveam și legitimația de sportiv (sau așa ceva). Am participat și am luat un mare flit. Timp pierdut. 73 de YO4RFV,Eugen.

YO8SSB
Mesaje: 216
Membru din: Lun Iul 08, 2013 8:29 pm
Contact:

Re: CI UUS 2021

Mesajde YO8SSB » Vin Aug 20, 2021 8:01 pm

Nici un raspuns de la FRR, dar...cum sa raspunda , cand ai o.astfel de titulatura : COMISIA CENTRALA DE UUS.
Secretarul FRR....nu isi permite sa raspunda.....este la LEVEL 77.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: CI UUS 2021

Mesajde YO4BKM » Dum Aug 22, 2021 5:27 pm

yo8cln scrie:"Toate log-urile vor fi publicate împreună cu rezultatele oficiale ale concursului."

A fost odata, de mult, ultima data prin 2014 si ... vai de mama lor. Poate va amintiti ca le-am descarcat, le-am arbitrat dupa regulament si am pus rezultatele aici, la termenul din regulamentul concursului, pot fi vazute la viewtopic.php?f=18&t=1484&hilit=yo4bkm&start=10 penultima postare din pagina. Oficialii FRR au reusit sa faca acest lucru dupa mai bine de o luna, intre timp au mai aparut si loguri in plus, dupa termenul final, au aparut si loguri cu datele schimbate fata de ce descarcasem eu la finele periadei de trimitere loguri. Erori corectate de ... stiu eu cine, persoana importanta, cum era sa piarda un loc in clasament pentru ca a gresit o litera? Dar validate conform regulamentului, prin comisii si paracomisii.

Desi vechi si stiute, obiceiurile care nu respecta termene, regulamente, statute, principiile in ansamblul lor, se mentin de sute de ani la noi. Caragiale a facut asta public, in 1884, poate fi ascultat un fragment la
https://replici.net/replici-din-teatru- ... -nu-le-are
daca se face click pe difuzorul din stanga sus, dupa accesarea link-ului. Am vrut sa atasez fisierul audio dar nu am reusit.
Cat priveste "legitimatia" de sportiv FRR, nici macar FRR sau cluburile subordonate nu inteleg cum trebuie sa fie, legitimarea la FRR nu are temei legal, nici interzicerea participarii la campionate daca sportivul este doar membru al unui club afiliat la FRR, dar pentru multi este prea complicat sa gandeasca. Poate voi arata aici ce am patit prin 2008. legitimatia a devenit un fel de "alba-neagra" se vede din regulamente, am testat chiar eu care nu eram legitimat la FRR. De exemplu la CN RTTY, unde abia de participa o duzina de radioamatori, interdictia nu se aplica.
72 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: CI UUS 2021

Mesajde yo8cln » Lun Aug 23, 2021 12:48 pm

Interventia mea a fost una punctuala si se refera la publicarea logurilor corectate.
In asa fel vedem si noi unde am gresit . In rest... titluri , premii (chiar daca sint in bani )
de la FRR sau MTS nu ma intereseaza. La fel nici activitatea conducerii frr ! 73 ! de yo8cln

YO5VAE
Mesaje: 246
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:58 am
Contact:

Re: CI UUS 2021

Mesajde YO5VAE » Lun Aug 23, 2021 6:20 pm

A fi fara suparare Ghita dar nu inteleg ce inseamna "loguri corectate".
In mod normal, nici un log nu se corecteaza! Da, daca in log exista ceva greseala esentiala, logul se trimite inapoi la concurent pentru a si-l corecta.
Referitor la publicare logurilor, sunt de acord cu tine. Logurile cu care s-a facut arbitrarea (adica fix alea trimise de concurenti, fara alte interventii) trebuie neaparat publicate. Si nu doar logurile. Trebuie publicate statisticile (numarul total de concurenti, ODX, numar de legaturi/ora, etc), "greselile" din logul fiecaruia (locator gresit, numar serial gresit, log lipsa, etc) pentru ca fiecare concurent sa vada ce si unde a gresit, pentru a nu mai face acele greseli in urmatoarele concursuri.
In rest ce sa zic, ca de obicei, sunt dezgustat de activitatea si transparenta federatiei.
Just my 2 cents!
73 de YO5VAE - Edy


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori