CQ WW CW

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo5ld
Mesaje: 62
Membru din: Vin Oct 29, 2010 11:46 pm
Contact:

Re: CQ WW CW

Mesajde yo5ld » Vin Dec 03, 2021 4:10 pm

Salutari,

ca tot am fost provocat.. hi..
Ca si in ultimele mari concursuri am participat de la HG6N la categoria M/S. Dotare modesta, 160m dipol, 80m dipol, 40m 2el , 20m 4el & 5el, 15m 6el, 10m 4el & 5el. Pe partea de inband, dipoluri si halfsquare. La receptie LZ1AQ loop, si 5 antene beverage.
Locatia este extrem de buna, cu panta negativa majora in toate directiile, ceea ce asigura unghi de plecare la fiecare antena extrem de bun.
Rezultatele le gasiti aici: https://www.3830scores.com/showrumor.ph ... BzRsimfsqj

din cele 6123 QSOuri, aproximativ 4200 au fost facute la RUN, 450 de statia MULT si restul de 1473 de statia INBAND (aprox 35%).

Despre propagare:
10m aproape lipsa completa. Au fost cateva statii din Caraibe si a fost o perioada de aproximativ 20min in care au trecut oceanul si statiile din SUA.
15m propagarea a fost destul de buna, m-am bucurat de pileup de americani si sambata si duminica pentru cate 2 ore.
20m propagare destul de slaba pe Europa, multe semnale cu ecou, "shortskip"-ul nu s-a deschis.
40m propagare extrem de ciudata in prima noapte cu QSB semnificativ. a doua noapte propagare normala, insa duminica seara m-am bucurat de pile-up de JA aproximativ 2 ore (inclusiv statii /QRP), dupa care am intors antena pe SUA de unde am fost chemat si de o statie /M.. banuiesc ca nu erau probleme de copiat statiile Low Power :)
80m propagare de invidiat in prima noapte, si zgomot atmosferic extrem de mic.. atat de mic ca receptia pe beverage-uri era asemanatoare cu receptia pe dipol la statii DX..
160m nu a prezentat prioritate echipei.

Cat despre antenele de la YR8D:
Am avut placerea sa lucrez SO(A)HP 80m de acolo in 2017. Setup de exceptie, am lucrat inclusiv SUA pe LP si 115 DXCCuri.. Sistemul dpdv castig este undeva la castigul unui yagi de 2 elemente..
Sasha: 4square-ul de 40m nu cred ca nu functioneaza "in parametri" ci pur si simplu in unele cazuri "nu este de ajuns". Insa are un avantaj destul de mare fata de un yagi cu 3-4 elemente. se intoarce intr-o secunda. Altul este ca nu trebuie ridicat la 20m+ ca sa obtina un unghi de plecare "acceptabil" la DX :)
Avantajul mare la YR8D este solul foarte umed in care sunt ridicate verticalele :)

73
YO5LD

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: CQ WW CW

Mesajde yo8rxp » Vin Dec 03, 2021 8:44 pm

Va salut pe toti !
Sincer, ma simt bine. Ma simt bine pentru ca vad o coeziune intre noi cei din YO.
Vad iubire pentru hamradio, vad iubire pentru contest, vad iubire intre oameni indiferent de unde lucreaza !
Iubirea precum gravitatia este pretutindeni, si nu trebuie decat sa o cautam in adancul sufletului nostru!
Cand l-am vazut pe yq6a in top 40 m assisted, inima mea s-a umplut de bucurie. Cand l-am vazut pe Sasha, pe Alex, pe toti din YO in logurile CQ WW nu am simtit decat onoare, mandrie si cum zice francezul acel "je ne sais quoi".
Doar impreuna putem fi YO, doar impreuna putem fi mai presus deca fiinta umana.
Oricat de ciudos, ranchiunos sau individual pot eu fi, cand vad asa rezultate si efort, am o lacrima de bucurie pe obraz si pe inima.
Va iubesc si va felicit pe toti, fie ca flacara CW sa creasca in noi toti indiferent de varsta.
Cu sinceritate, Gabriel yo8rxp

yo8ttt
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 12, 2017 11:05 pm
Contact:

Re: CQ WW CW

Mesajde yo8ttt » Sâm Dec 04, 2021 1:44 am

Salutare din nou,

Tnx YO8RXP! Nu facem altceva decat sa ducem pasiunea la extrem in stil profesionist chiar daca suntem radio(amatori) :D

Dani, Felicitari intregii echipe HG6N pentru efortul depus in CQWW CW 2021. Noi inca nu avem in YO asa o "dotare modesta" ca la HG6N. Inband-ul si-a facut treaba din plin, 35 % din QSOuri realizate cu antene din "sarme" e chiar foarte bine. Am fost "vanat" de voi in 4 benzi (TNX!).

Propagarea a fost mai buna ca anul trecut, cel putin eu asa am simtit. Si numarul statiilor participante cred ca se afla pe un fond ascendent. Participare numeroasa din partea statiilor americane mai ales, am lucrat multe indicative care le-am auzit pentru prima data in concursuri.

Revenind la fenomenul antenei 4SQ din 40 m de la YR8D, dupa prima noapte de concurs, cea de vineri spre sambata, am reusit doar 63 QSOuri in 40 metri. Extrem de putin, am incercat sa fac CQ de mai multe ori dar fara succes. Am luat acum la cautare pe reversebeacon.net semnalul meu raportat de K3LR, WZ7I, si W1NT-6 in prima noapte in 40 m. K3LR 0 (zero) spoturi, WZ7I 3 spoturi cu valori intre 14-18db si W1NT-6 tot 3 spoturi cu valori intre 22-27 db. Desi skimmerul W1NT-6 a raportat valori bunicele, nu am avut succes la RUN absolut deloc. Sambata seara a fost mai bine, am inceput sa recuperez din handicap dar nu a fost suficient. N5ZO care a lucrat de la J42L si unde conditiile de propagare sunt similare cu cele din YO, a facut 700 USA in 40 m cu 4 elemente YAGI realizate din sarma, antena fixa pe EU/USA. 700 USA din cele 1713 QSOuri realizate de J42L in 40 m inseamna aprox 41% ceea ce este fabulos. Eu am reusit doar 267 USA din 1125 QSOuri ceea ce reprezinta doar 23 %... dezamagitor, banda de 40m este banda de baza in toate concursurile pe timpul noptii, iar majoritatea punctelor vin de la statii americane. Acelasi lucru s-a intamplat si anul trecut, chiar mai rau, 992 QSOuri din care 149 USA, un procent de 15%... :cry:
Concluzia mea este ca antena 4SQ pentru banda de 40 m ar fi foarte utila pe langa un YAGI cu 3-4 elemente (datorita avantajelor mentionate de YO5LD), sau in cazul HG6N, ar fi perfecta pentru inband/multipliers.

Am atasat o comparatie a QSOurile pe benzi realizate cu statiile USA si JA de la YR8D in 2020 (6025 QSO) si 2021 (6317 QSO). De asemenea am atasat doua capturi cu semnalele receptionate de skimmerul WZ7I a statiilor YR8D, YQ6A si J42L in banda de 40 m pe tot parcursul concursului. Diferentele de nivel sunt destul de vizibile.

73's Alex YO8TTT
Fişiere ataşate
stats.JPG
statistici USA/JA 2021/2020
stats.JPG (27.24 KiB) Vizualizat de 7367 ori
Duminica 28 Nov 2021.JPG
Duminica 28 nov
Duminica 28 Nov 2021.JPG (29.97 KiB) Vizualizat de 7367 ori
Sambata 27 Nov 2021.JPG
Sambata 27 nov
Sambata 27 Nov 2021.JPG (31.52 KiB) Vizualizat de 7367 ori

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: CQ WW CW

Mesajde yo8cln » Dum Dec 05, 2021 8:31 am

Citind mesajele voastre am simtit " furnicaturi " pe sira spinarii ! Am vazut ca se poate si altfel in YO !
Multumesc Gabriel pt. initiativa si pozitia ta deosebit de constructiva ! Felicitari ! De asemeni trebuie laudata pozitia lui Daniel yo5ld si Sasha yo8ttt ! Se poate colabora si in YO chiar daca concuram !
Legat de 4 sq de la yr8d o sa fac din nou niste masuratori si am sa revin cu detalii. Comportamentul de la 4sq de 40m metri pt. mine este dubios ! Inexplicabil este faptul ca performantele sistemului scad drastic odata cu venirea intunericului. Investigatiile sint destul de greoaie mai ales facute de o singura persoana ! Inainte de ww cw , facid masuratori am parcurs 3800 m umblind de la o antena la alta si la statie ! 73 ! de yo8cln.

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: CQ WW CW

Mesajde yo8rxp » Dum Dec 05, 2021 9:52 am

Un yagi este mai bun cu 6-8 dB decat 4sq in functie de numarul de elementi yagi, calitatea solului si multe altele. In zona Vatra Dornei solul este putin cam stancos, ceea ce impune multe radiale.
6 dB totusi inseamna o crestere de 4 ori in putere. Daca traficul in Europa nu pune probleme, pentru traficul USA este o mare diferenta. Path loss, reflexii pe ocean sau pe sol, pana si faptul ca multi americani au nevoie de antene mascate de raul vecinilor, toate astea consider ca fac diferenta de QSO rate. Ca si fapt divers, insectele de noapte sunt mai numeroase acolo unde lumina e mai puternica decat la vecin, exceptie fiind lumina slaba de la un prefix exotic.
Cu o zi inainte am testat un beverage de 60 m lungime pentru banda de 40. Fiasco, zgomotul fiind mai mare decat la 3 elemeti inverted vee.
2 verticale fazate voi construi, insa ma gandesc serios cum sa inalt sistemul de 3 el. inverted vee la 20 metri in loc de 11m, unghiul de "plecare" fiind mult mai mic.
@yo8cln = Pune un wattmetru pe dummy load din 4 sq si vezi daca ai o debalansare undeva, cred ca ar fi cel mai rapid test.
Acum cativa ani am facut 2 el. parazit delta loop vertical cu baza jos si a mers formidabil. Pana la prima ninsoare cand proprietatile solului s-au schimbat. De atunci am incercat de 2 ori sa o refac insa fara succes.
73 !
Fişiere ataşate
country.jpeg

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: CQ WW CW

Mesajde yo8cln » Dum Dec 05, 2021 10:45 am

Tnx , Gabriel ! Am pus la dummy load dar nu apar diferente mari ! Ce nu explic eu sint diferentele intre zi si noapte (solul este acelasi ). Acest sistem a functionat bine pina acum 1-2 ani. Solul aici este umed spre mlastinos ! E drept ca in zona 40m s-a mai uscat datorita secetei.

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: CQ WW CW

Mesajde yo9rij » Dum Dec 05, 2021 11:14 am

& all- bulgarele a luat-o la vale!
Radioamatorismul in YO merita o noua sansa!
Dr OM Ghita, se pare ca te confrunti cu un fenomen datorat faptului ca elementele antenei 4SQ se combina cu altceva din proximitatea acesteia! Altfel nu se explica situatia!
Diferentele zi/noapte cred ca se datoreaza faptului ca lobul principal de radiatie este atat de deformat incat efectul este sesizabil doar cand straturile ionizate se separa (trecerea de la zi la noapte)!
Vorba unui clasic in viata: ...Parerea mea! :lol:
Felicitari pentru realizare!
Sarbatori fericite!
73! de YO9RIJ Petrica

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: CQ WW CW

Mesajde yo8cln » Dum Dec 05, 2021 11:50 am

Tot ce e posibil ! Tnx , Petrica ! Daca nu ar fi ziua atit de scurta , timpul liber atit de limitat si acum si frigul , toate raspunsurile ar fi date in cel mult o saptamina. Dar mai e timp. 73 !

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: CQ WW CW

Mesajde YO8BDW » Dum Dec 05, 2021 12:18 pm

O mica precizare referitor la postarea YO8RXP: " In zona Vatra Dornei solul este putin cam stancos, ceea ce impune multe radiale
Situatia este valabila pentru aproape toata zona muntoasa Vatra Dornei dar amplasamentul dl. Ghita YO8CLN prezinta o particularitate foarte favorabila, sesizata de Daniel, YO5LD. Terenul unde sunt antenele si statia sunt situate pe un teren mlastinos, mai exact un inceput de turbarie , Astfel de locuri mai exista in zona Dornelor turba fiind o resursa naturala caracteristica zonei. Acest teren are un caracter acid, specific turbariilor iar apa are aspect rosiatic, cu urme ruginii datorita continutului in fier.
Eu nu imi parmit sa dau sfaturi si sa comentez performante din CQ WW si CQ WPX. Observand traficul si tragand cu coada ochiului pe Internet la vecini trag cateva concluzii :
- operatori adevarati de contest putini. Multi campioni de telegrafie sala Nu au fost indrumati si folositi la statiile de club pentru a deveni si operatori de clasa. Deci dupa abandonarea performantei la telegrafie sala s-au pierdut .Exceptiile confirma regula.
- operatorii de top s-au cam dotat si cu scule bunisoare dar urmeaza si investitia in antene, sisteme complete de antene de competitie.
- amplasamente pentru concurs foarte putine (dupa stiinta mea). Tara noastra nu este Olanda sau Hong Kong, exista suficient teren liber pentru instalarea unui camp de antene cel putin filare, dar si piloni.
- Pilonii nu sunt ieftini, daca un radioamator YO si-a ridicat unul este un eveniment fericit . In pozele pe internet , la radioamatori apropiati ( YU, OK, 9A, HA, SP ,UA, etc,,) pilonii au frati in jur. Asta inseamna ca ne multumim cu un singur pilon sau nu avem posibilitate materiala de a continua.
- Daca nu poti reusi singur , te aliezi cu altii care au aceleasi preocupari si impartasesti aceleasi idealuri. Am avut ceva sperante in unele cluburi private dar probabil ca nu sunt axate pe activitate de contest la nivel european. De la FRR nu am nici o speranta de organizare a unei baze de concurs ( amintesc ca la Suceava asteapta si acum , cu acte in regula, un teren de 1000-2000 mp situat pe un platou de 430 m cu vizibilitate radio de 360, la 15 km de oras). La FRR se lucreaza Pa Persoana Fizica , se suna surlele putin inainte de IARU pentru o adunare HQ si cam atat.
Pe scurt, daca avem ambitii competitive : concentrarea resurselor materiale , unire " in cuget si simtire '' si crearea conditiilor pentru a nu pierde " aurul cenusiu " adica cei cativa operatori tineri de top. Altfel ne vor saluta in concurs ca operatori de la alte cluburi straine care AU si POT.
P.S. Am vazut postarile lui Alexandru YO8TTT. As vrea sa impartasesc o impresie personala destinata in special celor care simt CW. Il cunosc de mic, ii cunosc evolutia. Am crezut ca WRTC va fi un varf al activitatii dar m-am inselat. L-am urmarit in 2 concursuri la YO8KGA. Lucrand la statie, omul da impresia ca nu mai e uman , iti vine sa te uiti la el sa vezi daca nu e umanoid , daca nu are undeva o mufa USB sau un WI-FI de captare a undelor cerebrale. Stai alaturi, pe scaun , si asculti , ca la concert la filarmonica si merita sa platesti si bilet.

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: CQ WW CW

Mesajde 4x1ad » Dum Dec 05, 2021 5:22 pm

Ma bucur sa vad si astfel de subiecte discutate pe Forumul Radioamator.ro . Mai ales cand sunt insotite de comentarii pertinente de la radioamatori cu experienta in antene avansate.

In urma cu ceva ani, am facut parte dintr-un radioclub local (4X0G), organizat pentru participarea in competitii internationale majore si experimentari de antene. Clubul isi avea sediul la un grup scolar agricol, beneficiind de suprafete enorme de teren agricol pe care puteam sa instalam aproape nelimitat nenumarate antene mari fara nici un stress din partea vecinilor constipati.

Timp de 4-5 ani am experimentat un mare numar de antene pentru 160 & 80m (in 40m aveam doua Yagi monoband iar pe restul pilonilor un numar de antene Yagi mono si multiband pentru benzile superioare). Printre experimente au fost si 4sq.vertical array pentru 160 si 80m. Acest tip de antene ne-a dat mult de furca, in special fazarea corecta (reala) intre radiantii care aveau fiecare jumatate dintre radiale inerent intercalate cu celelalte datorita lungimii lor. Solutia de compromis gasita de noi a fost dublarea numarului de radiale nerezonante (96 pentru fiecare radiant) si scurtarea lungimii lor la doar 17m pentru 1.8MHz si 8m pentru 3.5MHz. Aceasta a permis reducerea mai semnificativa a interactiunii dintre cele 4 sisteme de radiale adiacente insa a redus intrucatva castigul, largimea lobului principal si mai ales raporturile F/B si F/L.
A existat si ceva instabilitate intre comportarea sistemului de la zi la noapte in sezonul ploilor (dar si in timpul furtunilor de nisip saharian), instabilitate care s-a diminuat oarecum odata cu ingroparea tuturor coaxialelor in conducte din plastic si a radialelor la cativa centimetri adancime in sol. O sursa de relativa instabilitate a fost data si de dummy-load-ul folosit, echipat cu rezistente de carbon neinductive. Instabilitatea s-a diminuat cand am folosit un dummy load home-made construit cu rezistente chip ceramice montate pe un radiator de aluminiu.

Am experimentat si diverse antene cadru rotative (gen WallerFlag) cu rezultate nu prea rele la RX. In ultima instanta, cele mai bune si stabile rezultate au fost obtinute cu un set-up clasic: un radiant de 30m cu baza la 1.7m de sol si 100 de radiale de 32m lungime fiecare la TX, iar la RX utilizarea a 6 Beverage-uri de 2λ comutabile remote.
Acelasi set-up mutat ocazional pentru CQ WW 160m la un motel pe faleza marii, chiar langa linia apei a dat rezultate mai bune, in special la RX. Experimentele au fost copiate de alta echipa pentru banda de 80m si din cate imi amintesc concluziile au fost destul de asemanatoare ca in 160m.
Toate experimentele anterioare pentru banda de 40m au fost intrerupte cand am reusit sa ridicam la 20m inaltime vechiul meu Yagi cu doar 2 elemente (apoi inca un Yagi) si am constatat ca s-a dovedit superior tuturor antenelor testate pe 40m: 4Square vertical, vertical monoband on-ground sau elevat, 3-elemente INV-Vee fixe din sarma.
Un alt 4sq. vertical array construit la un amic din HB9 nu a avut rezultate prea grozave, cauza principala fiind terenul in panta cu radiantii si radialele la inaltimi inegale precum si prezenta pe una din laturi a unei paduri de brazi la mai putin de 30m distanta de doua din cele mai apropiate seturi de radiale. Pe terenul in panta, nici cele doua Beverage-uri nu au dat rezultate prea grozave.

73 de Morel 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori