IARU HF 2021

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

IARU HF 2021

Mesajde yo8cln » Dum Dec 05, 2021 2:05 pm

In topicul despre cq ww dx , s-a pomenit si de IARU HF dx contest , banuiesc facind referire la yr0hq . Aici sint rezultatele echipelor hq :https://contests.arrl.org/scores.php?q=DWLN3VN9T1Sjpgaz%2B9gHB%2F%2BpyA9OQqHHDyLFHVD18P4 . Mi-am permis sa fac o mica analiza a performantei echipei yr0hq :
din cei 27 (33 ?) coechipieri 13 nu au participat la niciun concurs major ( ww , wpx...12 concursuri) in anii 2019 si 2020, mai mult dintre primii 10 cei mai bine clasati din YO in acele concursuri, numai 2 au facut parte din echipa yr0hq ( surse: wrtc.it ) . Cit despre locatii de concurs nu comentez ! Dar nu poti face performanta cu o sirma la 4-5 metrii inaltime in 80 m , de exemplu. 73 !

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: IARU HF 2021

Mesajde YO5AVN » Dum Dec 05, 2021 8:50 pm

2020 - rezultatul echipei reprezentative a FRR este RUSINOS! - poate cel mai slab rezultat in acest concurs al tuturor timpurilor. Foarte rusinos pentru ca distinsii operatori (eu cred ca nu e vina lor = ci a celor / celui care a facut selectia !!!!! + a "antrenorilor" calificati/examinati - cu "patalama sportiva" = toti membrii de cinste, cu cotizatiile la zi = ai FRR) au fost depasiti de statiile HQ din tari (peste 10!) care au populatie mult sub a Romaniei - deci principial cu o "rezerva de cadre" mult mai mic.
In concluzie - valoarea FRR al Romaniei + comisia ei de US si "antrenorii" - ATATA E! = valoare avansata la nivelul "talpa gastei". Eu cred ca a venit timpul ca un grup de initiativa sa intervina la Ministerul Sporturilor si sa solicite o analiza serioasa a rezultatelor catastrofale de la FRR, a cauzelor = + plan de masuri pentru remedierea situatiei. Poate a venit timpul si pentru niste demiteri si/sau demisii de onoare!
Regretatii YO4HW, YO3CR si inca cativa inimosi performanti care se ocupau de organizarea YO0HQ pe vremuri = cu rezultate de TOP = cred ca se intorc in mormant cand vad la ce "performante sportive" s-a ajuns decand s-a trecut la "sportivizarea" excesiva a FRR.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori