Russian DX Contest

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO2LEA
Mesaje: 33
Membru din: Sâm Mar 01, 2014 10:49 pm
Contact:

Russian DX Contest

Mesajde YO2LEA » Sâm Mar 19, 2022 10:36 am

Azi incepe Russian DX Contest... Am vazut ca nu a fost mentionat la concursurile saptamanii. Se poate lucra in acest concurs?

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo4lhr » Sâm Mar 19, 2022 12:26 pm

De ce nu?
De ce da?
That is the questions ....
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo3hjv » Sâm Mar 19, 2022 1:41 pm

YO2LEA scrie:Azi incepe Russian DX Contest... Am vazut ca nu a fost mentionat la concursurile saptamanii. Se poate lucra in acest concurs?


"De ce da"?
Pentru ca:
-Nu am vazut pe nicaieri vreo interdictie.
-Responsabilitatea respectarii regulamentelor si a interdictiilor apartine operatorului; daca ei pot emite, in absenta unei reguli care sa ne interzica sa ii contactam, putem realiza legaturi cu statiile din Rusia.

73
Adrian
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo3fhm » Dum Mar 20, 2022 12:48 am

yo3hjv scrie:"De ce da"?
Pentru ca:
-Nu am vazut pe nicaieri vreo interdictie.
-Responsabilitatea respectarii regulamentelor si a interdictiilor apartine operatorului; daca ei pot emite, in absenta unei reguli care sa ne interzica sa ii contactam, putem realiza legaturi cu statiile din Rusia.
73
Adrian

Sustin punctul de vedere emis de Adrian ;)

73 de Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO3ITI » Dum Mar 20, 2022 5:34 pm

Nu poți judeca o întreagă nație pentru niște cretini. Dacă ar fi așa, ar trebui, de pildă, să judecăm în bloc întreaga comunitate a radioamatorilor din YO pentru securiștii și turnătorii care i-au îngroșat ani de zile rândurile. Ori nu facem asta, nu ?

73
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo9rij » Dum Mar 20, 2022 8:02 pm

Cei care se razboiesc cu regimuri si scot concursuri din liste, nu fac decat sa arate ca radioamatorismul si-a pierdut fundamentul pentru care a fost creeat! Amestecul radioamatorilor in astfel de dispute politico/militare nu face decat sa ne impinga usor, usor pe un drum fara intoarcere! Pierderea neutralitatii existentiale!
Nici mie nu imi place razboiul, invazia, suferinta oamenilor, dar asta nu are a face cu faptul ca sunt RADIOAMATOR! NU radioamatorii au declansat razboiul!!!!
Unde este Fair Play-ul ? Unde este friendship-ul? Unde este decalogul lui Seagal ?, unde este radioamatorismul bazat pe principiile de apolitic, fara interese economice, fara segregari de gen, culoare si religie, etc ? principii care se regasesc chiar in definitia radioamatorismului!
Asistam la actiuni reprobabile ale unor asa zisi radioamatori aserviti in realitate, care isi arata adevarata fata!
In afara de a exclude si a lua atitudine impotriva celor care folosesc ilegal, prefixul D1, si in a caror statut de functionare ca asociatie de radioamatori este explicit precizat ca> " are rolul de a antrena operatori radio pentru fortele armate din Donetz", NU vad de ce ar fi exclusi alti radioamatori din tari suverane!
Cred ca de data asta s-a mers prea departe cu aservismul politic!
73! de YO9RIJ Petrica
Presedinte EURAO

Avatar utilizator
yo4tl
Mesaje: 30
Membru din: Lun Dec 01, 2014 8:29 am
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo4tl » Dum Mar 20, 2022 10:32 pm

Buna seara ,
Sustin punctul de vedere al lui yo9rij .
Am lucrat citeva ore in acest concurs ( functie te timpul disponibil ) in 40 m cw .
73 de yo4tl Victor

YO3HKW
Mesaje: 11
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:52 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO3HKW » Dum Mar 20, 2022 11:38 pm

NEWS RELEASE

CQ to Limit Contest Participation by Stations in Russia, Belarus and Donbas Region Due to Russian Invasion of Ukraine

FOR IMMEDIATE RELEASE: March 17, 2022
Contact: Rich Moseson, W2VU, Editor
w2vu@cq-amateur-radio.com

STATEMENT OF CQ COMMUNICATIONS, INC., REGARDING CQ CONTESTS AND THE RUSSIAN INVASION OF UKRAINE

(Northport, NY 17 March, 2022) – CQ Communications, Inc., publishers of CQ Amateur Radio magazine and sponsor of the CQ World Wide DX and WPX Contests, announced today that in light of the invasion of Ukraine by Russia and Belarus, it will not accept competitive entries in any of its sponsored contests by amateur radio stations in Russia, Belarus or the separatist Donbas region of Ukraine (unofficial D1 prefix). Logs submitted by these stations will be accepted only as checklogs. In addition, contacts with these stations by other participants will have zero point value and will not count as multipliers.

This is in line with a similar action taken by the Radio Society of Great Britain, following the lead of other international sports federations around the world.

"We regret the need to take this action," said CQ Publisher Richard Ross, K2MGA, "and recognize that the vast majority of our fellow amateurs who are affected by it are innocent bystanders who had no role in their government's decision to invade another sovereign country. However, in light of the great suffering being inflicted without cause on the people of Ukraine by Russia's leaders, we cannot in good conscience stand by and do nothing."

The CQ policy will take effect with the 2022 CQ WPX SSB Contest on March 26 and 27. Future events will be considered on a case-by-case basis, depending on the situation at that time.

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO5AVN » Lun Mar 21, 2022 2:18 pm

De curiozitate am lucrat 55 minute (98 legaturi in 7 si 21 MHz - numai cw) in Russian DX Contest. Participanti au fost mai putini fata de editiile anterioare -in scimb a fost activi surprinzator de multe statii chineze si japoneze.
De obicei nu lucrez in concursurile in SSB = totusi sunt curios ce participare si ce scoruri vor fi in CQ ww dx c - ssb din acest an (in conditiile anuntate / modificari de regulament concurs de ultim moment = stupide /fara ham spirit - in opinia mea). In opinia mea aceste restrictii NU stimileaza performanta - va fi participare redusa, legaturi si multiplicatoare relativ putine = scoruri finale cu cel putin 35% mai mici decat in editiile anterioare = totusi o sa fie "castigatori" fericiti (clasati pe locuri fruntase) care altfel - la o competitie deschisa - nu aveau sanse sa se afirme. Va fi o competitie cu valoare indoielnica / nerelevanta cum au fost Olimpiadele de la Moscova (1980) si cel de la Los Angeles (1984).

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo8rqp » Lun Mar 21, 2022 3:08 pm

Într-adevăr, nu este normal ca radioamatorii ruși să fie marginalizați din cauza decidenților politici.
Dar când vezi că mulți dintre ei își adaugă litera "Z" înaintea indicativului atunci când fac apel general în digitale nu prea îți cade bine... Asta înseamnă că mulți sunt de acord cu ce se întâmplă în Ucraina.Mai există și posibilitatea ca mulți dintre ei să fie dezinformați, să nu știe ce se întâmplă în acest război. Scuze pentru off topic. 73s tuturor!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori