Russian DX Contest

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO4SI » Lun Mar 21, 2022 6:15 pm

Sigur sunt dezinformati. Minciuna oficiala se face fara rusine . Am crescut cu ea. Sambata in 14 MHz un american lucra de zor. QSO-urile cu statiile ruse le incheia cu MIR !! In limba rusa MIR inseamna PACE ! Ce frumos !... Sa ne straduim sa traim in ADEVAR ! 73S !

yo6fgz
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 07, 2012 7:34 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo6fgz » Lun Mar 21, 2022 7:59 pm

Buna seara ,
Sustin punctul de vedere al lui yo9rij,si eu am participat la concurs in cw,politica nu are legatura
cu radioamatorism!!!
73,yo6fgz Arpi.

yo8siz
Mesaje: 21
Membru din: Vin Mai 18, 2012 5:20 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo8siz » Mar Mar 22, 2022 9:07 am

Sunt convins ca ne aflam intr-o mare eroare. Ce se intampla de 3 saptamani in Ukraina NU este politica. Este o mare tragedie care va fi continuata in mod voit de catre cei puternici. Pentru durerea nasfarsita a celor de-acolo trebuie sa existe vinovati. Este foarte posibil ca si noi sa fim pe "muchie de cutit". Compasiunea este singura noastra arma.

yo9cwy
Mesaje: 5
Membru din: Mar Iun 22, 2010 7:09 am
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo9cwy » Mar Mar 22, 2022 9:29 am

Buna dimineata,
Apreciez faptul ca unii colegi au ales sa-si manifeste friendship-ul, fair play-ul, atitudinea apolitica prin participarea in Russian DX Contest. Si eu sunt un pasionat participant in acest minunat concurs, mai concret, in ultimii 17 ani nu am ratat nicio editie. Am facut-o si o voi face de fiecare data cu aceleasi sentimente ca si dv, cu stima si admiratie fata de radioamatorii rusi. Acum, citind comentariile, observ ca in iuresul de sustineri si entuziasmul declararii numarului de qso-uri, ignoram total o importanta categorie de participanti. Este vorba de cei care in mod traditional participau in numar mare, cu friendship, fair play si profesionalism alaturi de noi: radioamatorii ucraineni. Ce-o fi cu ei si cu familiile lor? Nu zic de echipamente, dar macar case mai au? Si ei fac parte dintr-o tara suverana, asa cum frumos s-a mentionat. Cu amaraciune, cred ca in urmatorii ani, prezenta lor in eter si participarea in concursuri vor fi mai reduse. E o pierdere foarte mare.
Nu am participat in aceasta editie a RDX Contest. Nu ca as fi aservit politic, dar de aceasta data am preferat sa meditez cu compasiune la situatia grea si suferinta altor radioamatori.
Ganduri bune tuturor, 73s, yo9cwy, Dan

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo5fmt » Mar Mar 22, 2022 1:10 pm

Doamne, de mult nu mi-a mai fost dat sa vad atata fatarnicie, lingareala, rusofilie bolsevica ca in postarile de aici! Maaai oameni buni, uitati ca vorbiti de un neam de barbari, care la ora asta cu dragoste frateasca ucid copii si oameni bolnavi? Un neam care vrea sa stearga o tara de pe harta Europei??? Oare ati dat in dementa senila toti si uitati cum injurati ca la usa cortului cand jegurile astea vorbeau cu 2KW cu vecinul de peste drum, ignorand total ca pe acea frecventa vorbea de ore un grup de radioamatori romani???
Uite cum își caracterizează marii clasici ruși propriul popor:
Mihail Saltîkov-Șcedrin:
„Dacă aș adormi, trezindu-mă după o sută de ani, și m-ar întreba cineva ce se întâmplă în Rusia, aș răspunde fară sa clipesc: beție și jafuri".
Aleksei Tolstoi:
„Moscovia - Taiga ruso-mongolă, sălbatică, întinsoare a jafului”.
F. M. Dostoievski:
„Nație ce cutreieră prin Europa și caută ce să mai distrugă, să facă praf, pur si simplu, totul. Din batjocură”.
Mihail Bulgakov:
„Nu suntem un popor, ci vite, șobolani, hoardă sălbatică de ticăloși și ucigași”.
Maxim Gorki:
„Cel mai important semn de izbândă al poporului rus este cruzimea sa plină de sadism”.
Serghei Aksakov:
„Ah, cât de greu e să trăiești în Rusia, în acest centru plin de putoarea dezmățului trupesc și moral, loc al răutății, minciunii și ticăloșiilor”.
Ivan S. Turgheniev:
„Rusul este cel mai mare și mai obraznic mincinos din întreaga lume”.
Ivan C. Șmeliov
(gânditor ortodox):
„Un popor care urăște libertatea, adoră sclavia, iubește lanțurile la mâini și la picioare, întinat trupe#te și moralicește... pregătit în orice moment să murdarească totul și peste tot”.
Pușkin:
„Neam indiferent față de cea mai mică îndatorire a sa, la cea mai maruntă dreptate, la cel mai neînsemnat adevăr, popor care nu recunoaște demnitatea omului, nu recunoaște, în general, nici libertatea omenească, nici gândirea liberă... Vai, cât de scorțoasă este limba rusă!"
Vasili Rozanov:
„Nu suntem o națiune, ci un iad nebun”
Alexandr Blok:
„Sufletul rus chinuit n-are putere să respire și nu trebuie să zboare”.
Zinaida Ghippius
(poeta antibolșevică):
„Rusia - un imens spital psihiatric”.
Lucrati baieti cu ei, laudati-i ca isi atarna zvastica pe qso-urile digitale! Aplaudati-i si cand vor vui primele rachete kinjal peste capetele voastre!

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO3FEW » Mar Mar 22, 2022 1:36 pm

yo5fmt
Respectele mele pt ce ati scris. Gandim asemanator.
Acum astept sa vad cati ne vor sari in cap si cum vor incepe sa ne toarne...corectitudine politica, nu rahat...

YO4PX
Mesaje: 515
Membru din: Vin Feb 25, 2011 11:26 am
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO4PX » Mar Mar 22, 2022 2:50 pm

https://cqr4a.ru/news_impuls/za-nashih/ ... zIYtoYPpqg

Traducerea textului din limba rusă:
«Duminică, 20 martie 2022, la ora 12.00, ora Moscovei, pe frecvența de 7.100 MHz, clubul regional de radio Volgograd „Impuls” al RO DOSAAF din Rusia desfășoară în eter un «Memory Watch» (în traducere liberă «priveghi») dedicat soldaților căzuți ai Federației Ruse, LPR și DPR în timpul operațiunii speciale de menținere a păcii a Forțelor Armate Ruse pentru a proteja Republicile Populare Donețk și Lugansk și în sprijinul operațiunii militare speciale conduse de Rusia de demilitarizare și denazificare a Ucrainei.
Îi invităm pe toți să ia parte la acest eveniment.
(semnat) Stația principală RZ4AWB/Z»

Articolul original şi o fotografie care îţi dă fiori, sub titlul «Pentru ai noştri», se află pe pagina oficială a radioamatorilor din Volgograd, linkul de mai sus.

Sunt un mare admirator al literaturii ruse.
Fery, YO4PX
http://yo4px.blogspot.ro

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO8RAA » Mar Mar 22, 2022 4:48 pm

Pentru toti "putineii" autohtoni (platiti sau voluntari) le ofer o atitudine demna si corecta a radioamatorilor si a poporului polonez.
"
Concursul SP DX 2022 a fost anulat

După o deliberare atentă, Comitetul de concurs SP DX, împreună cu Uniunea Radioamatorilor Polonezi (PZK) și Clubul SP DX, au decis să anuleze Concursul SP DX 2022.

De la începutul războiului din Ucraina, Polonia a acceptat până în prezent aproape 2 milioane de refugiați, ca rezultat direct al agresiunii ruse împotriva vecinului nostru.

Acesta este un eveniment fără precedent în Europa și a dus la cea mai mare criză migrațională din Europa de la al Doilea Război Mondial.

Poporul polonez este profund implicat în toate formele de asistență umanitară.

Radioamatorii polonezi adăpostesc refugiații ucraineni în casele lor și le oferă ajutorul și serviciile în toate modurile posibile.

În aceste circumstanțe extraordinare, am considerat că este cel mai potrivit să anulăm concursul SP DX anul acesta. "

Sursa
https://spdxcontest.pzk.org.pl/2022/

Tot pentru gruparea AX TAILS ma bucur sa va anunt ca pe 17 martie 2022, Conferința Europeană de Poștă și Telecomunicații (CEPT) a anunțat suspendarea pe termen nedeterminat a Rusiei și Belarusului în urma invaziei Ucrainei.
http://www.southgatearc.org/news/2022/m ... jncatJBxdg

In final am si eu o intrebare: care e diferenta intre o lichea stalinista si una putinista? in afara de faptul ca ei cand spun MIR ... dau la mir.

Urez poporului ucainean pace si liniste si sper ca hoardele invadatoare sa plece de urgenta acolo de unde au venit.
Casa mea ramane deschisa pentru orisice copil sau familie refugiata.

Mircea YO8RAA
Ultima oară modificat Mar Mar 22, 2022 4:51 pm de către YO8RAA, modificat 1 dată în total.

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo8vet » Mar Mar 22, 2022 4:50 pm

Evident că nimeni nu interzice nimănui să participe la nu-știu-ce rahat de concurs rusesc, ca să câștige nu-știu-ce rahat de diplomă rusească. Dar, dacă ați ști ce antipatie au rușii de rând față de vestici (inclusiv față de noi), poate v-ați mai domoli entuziasmul. Excepția o face o minoritate, în principal tinerii. Însă cei trecuți de 45-50 de ani văd în acțiunile lui Putin ocazia cu care Rusia își ia revanșa în fața occidentului, după "umilința" de la sfârșitul războiului rece. Și se bucură pentru asta.

Să fim serioși cu dezinformările. Cine vrea să afle adevărul despre măcelul din Ucraina, îl poate afla, că nu trăiesc chiar în Coreea de Nord. Dar nu-i interesează, pentru că le e suficient să știe că Putin "le-o trage ăstora din vest".

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo3hjv » Mar Mar 22, 2022 8:26 pm

Intotdeauna dialogul a fost de preferat violentei.

Este regretabil ca, dupa invazia Armatei ruse in Ucraina razboiul se duce nu numai intre fortele armate aflate in confruntare directa si a caror datorie fata de comandantii si tarile lor tocmai asta este ci si intr-o comunitate a carui element comun fundamental este tocmai realizarea de contacte care se incheiau cu "73".

Daca in ceea ce priveste radioamatorii din tarile aflate in conflict sunt de inteles anumite derapaje (de genul celor care se desfasurau in 7050 KHz desi radioamatori ucraineni si rusi puteau discuta civilizat in alte frecvente), cele in care se implica cu entuziasm radioamatori din cele patru zari si diverse platforme care deservesc comunitatea contrazic, in opinia mea, ratiunea pentru care suntem radioamatori.

Ne mandream ca suntem capabili sa facem abstractie de religie, politica, conditie sociala si ca ne uneste ceva dincolo de toate aceste obstacole, pasiunea pentru radio. In schimb, qrz.com blocheaza accesul la indicativele rusesti, RSGB si alte organizatii blocheaza accesul radioamatorilor rusi la evenimente si concursuri, radioamatori rusi fac priveghi pentru soldati si alti rusi isi adauga litere la indicative...

Unele derapaje pot fi foarte rapid evitate, bunaoara, daca apare o litera in plus, potrivit Regulamentului propriu, nu raspund sau nu il contactez iar daca fac priveghi, nu am de ce sa particip, tot datorita propriului Regulament.

Dar actiunile colective si nediscriminatorii de tipul "tabaram pe ei pentru ca sunt rusi" imi evoca timpuri despre care citim in cartile de istorie, e adevarat, cu alti actori!
Din fericire, dar in urma unei reactii internationale puternice, qrz.com a revenit asupra deciziei.

Politica are un mare dezavantaj in raport cu hobby-ul nostru: aliantele, interesele, conducatorii, toate se schimba!
De cand a aparut radioamatorismul, in permanenta au fost conflicte care au opus tari ale radioamatorilor din toata lumea; daca am face o lista, nimeni nu ar mai vorbi cu nimeni! Sunt de ajuns alea intre "profesionisti", de ce am contribui la astea dintre noi, "amatorii"?

Nu lasati interesele mari sa intre intre noi, radioamatorii si, mai ales, nu judecati popoare dupa ce se pretinde ca s-a scris despre ele acum 150 de ani.
Dimpotriva, aratati-le ca vina o poarta cei de la nivel inalt, nu omul de rand. Nu in ultimul rand, cand stam de vorba nu se stie daca o sa il castigam dar, daca dam cu pietre, cu siguranta il pierdem.

Ocazie cu care il felicit pe cel care a citit atat de multa literatura rusa si a reusit sa gaseasca acele citate, trebuie ca e un om cult! Chapeau!

73 de YO3HJV
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori