Russian DX Contest

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO5AVN » Mar Mar 22, 2022 9:26 pm

@ YO3HJV
BRAVO = Felicitari pentru abordare si formulare ! Sunt 100% de acord.
Din pacate in aceasta speta este foarte multa dezinformare si mai ales lipsa de informare. De explu = nici in media si nici pe aici NU am vazut nici o relatare despre faptul ca granicerii (politistii de frontiera) si vamesii ucrainieni nu lasa refugiatii sa paraseasca Ukraina decat dupa ce percep o spaga= SPAGA= de 150 - in ultimele zile chiar si 250 EURO/persoana ! (inclusiv pentru copii). Lasa sa iasa si barbatii "incorporabili" - la o spaga de 10-15.000 Euro. Stiu asta din numeroasele relatari ale refugiatilor = locuiesc la 400m de punctul de trecere a frontierei (Solotvino / Sighetu Marmatiei).
Cum se poate asta? - se poate - in aceste posturi sunt plasati membrii gruparilor nationaliste (neonaziste = "Z") care au interzis manifestarea culturala inclusiv invatamantul in limba materna a minoritatilor (rusi, romani, tatari,maghiari etc., etc. ).
Stiinta si literatura rusa (greu de separat cat este rusa si cat ukraineana (in analogie la romani nu asi face categorisire pe moldeveni, olteni, banateni etc.) este deosebita - trebuie abordata / citita IN ansamblu - nu selectiv!.

Nu pledezi pentru actiunea Federatiei Ruse din Ukraina = pledez pentru NEDISCRIMINARE intre radioamatori.
Daca ar fi sa facem discriminari NU ar trebui sa lucram cu nici o statie din USA - pentru ca au dat cu bomba atomica in Japonia si ce au facut in Vietnam, NU ar trebui sa lucram cu nici o statie din Germania pentru ca au facut holocaustul etc., etc. ===== unde ajungem????? - Nu vreau sa fac o analogie dar - in acest context - discriminarea / acceptarea ca participant la concursurile FRR se face numai pentru membrii cotizanti (platitori) - tare "miroase" asa ceva.

Este foarte trist ca = doua popoare crestin ortodoxe, cu limba si cultura aproape identica = pratic "frati" au ajuns aici.
Trebuie sa-i lasam sa-si rezolve problemele "in familie".
Este de condamnat orice actiune de agitare a spiritelor care duc numai la prelungirea crizei, agravarea situatiei = cresterea numarului de victime si a pagubelor materiale.

Propun sa fim calmi, sa judecam cu picioarele in apa rece si sa ramanem RADIOAMATORI.

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO3FEW » Mie Mar 23, 2022 8:13 am

Fişiere ataşate
Nu vede.png

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO5AVN » Mie Mar 23, 2022 9:01 am

@yo3few,
... da, asa face strutul primitiv.
Cine are cap pe umeri si-l foloseste NU pe post de umbrela ca sa nu-i ploaie in gat, ridica capul, deschide ochii cat cepele si pune o serie de intrebari.....oare DE CE ????????
In orice caz cand intr-o casnicie nu este liniste, nu e intelegere = este absolut contraindicat ca soacra sau oricine din afara sa se amestece, sa puna paie pe foc - in extrema sa puna cutitul in mana unei parti.
Apropo - de cca. 4-5 ani radioamatorilor ukrainieni a fost retrasa banda de 23 cm (1296MHz) - oare de ce????? (aceasta banda este autorizata in toate tarile europene - si nu numai). Nu am vazut comentarii pe aceasta tema (restrangerea drepturilor radioamatorilor).
COMPASIUNE - Regret faptul ca pe motivul ostilitatilor radioamatorilor ukrainieni a fost interzisa activitatea in trafic diurn si competitional. Sper ca cat mai repede sa se calmeze spiritele si viata lor sa reintre in normal.

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo8vet » Mie Mar 23, 2022 9:07 am

YO5AVN scrie:@ YO3HJV
De explu = nici in media si nici pe aici NU am vazut nici o relatare despre faptul ca granicerii (politistii de frontiera) si vamesii ucrainieni nu lasa refugiatii sa paraseasca Ukraina decat dupa ce percep o spaga= SPAGA= de 150 - in ultimele zile chiar si 250 EURO/persoana ! (inclusiv pentru copii). Lasa sa iasa si barbatii "incorporabili" - la o spaga de 10-15.000 Euro. Stiu asta din numeroasele relatari ale refugiatilor = locuiesc la 400m de punctul de trecere a frontierei (Solotvino / Sighetu Marmatiei).
Cum se poate asta? - se poate - in aceste posturi sunt plasati membrii gruparilor nationaliste (neonaziste = "Z") care au interzis manifestarea culturala inclusiv invatamantul in limba materna a minoritatilor (rusi, romani, tatari,maghiari etc., etc. ).


La vămile cu Ucraina se dă șpagă dintotdeauna. Nu are nicio legătură cu "nazismul". Acum doar au schimbat "marfa": în loc de șpagă pentru țigări, iau șpagă pentru a trece oameni. Nu e niciun secret, a tot scris presa despre asta în ultimele săptămâni, căutați pe Google.

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO8RAA » Mie Mar 23, 2022 9:38 am

yo8vet scrie:La vămile cu Ucraina se dă șpagă dintotdeauna. Nu are nicio legătură cu "nazismul". Acum doar au schimbat "marfa": în loc de șpagă pentru țigări, iau șpagă pentru a trece oameni. Nu e niciun secret, a tot scris presa despre asta în ultimele săptămâni, căutați pe Google.

Corect. Doar ca vanzatorii de "gogosi putiniste" se fac ca nu stiu!
Intre timp am descoperit care e deosebirea dintre "licheau stalinista" si "licheua putinista".
E vorba doar de conditia fizica. Licheaua stalinista e mai obosita si se demasca mult mai usor. Deh....varsta!

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO5AVN » Mie Mar 23, 2022 10:14 am

@yo3vet,
NU stiu de cand, dar in mod sigur decand a fost deschisa trecerea de frontiera Solotvino/Sighet fara bancnota de 5 lei in pasaport riscai sa nu fii lasat sa treci granita (cu sau fara tigari sau alte produse). Legatura cu organizatia nationalista/sovinista din Ukraina am aratat - oamenii lor sunt plasati in aceste pozitii "cheie" de colectare a spagii.
Da , mai nou au schimbat "marfa" - iau bani (si nu putini!!!!!) pentru oameni (trafic de persoane?????). Din pacate acesti oameni sunt fie niste refugiati amarati (toata compasiunea mea), fie niste mafioti instariti care incearca sa-si puna piela la adapost (vezi "refugiatul" gasit de politistii de frontiera romani cu o gramada de bijuterii si 1,5 milioane de Euro "la punga" = data in media== si in Sighet a fost gasita o femeie cu peste 500.000 Euro la punga de plastic = nemediatizat de media finantata de Soros === de astia nu trebuie sa avem mila).

Marea intrebare este ... unde se duc acesti bani negrii ????? Nu cumva la organizatiile/partidele politice care au redactat si au scos legile negativ discriminatoare / oropsitoare pentru minoritati?????? poate chiar si la actualul presedinte circar (artist) care promp, fara ezitare = "intelectual" fiind = a promulgat aceste legi ?????

Deocamdata asta e = sa speram ca spiritele sa se linisteasca cat mai repede si sa reintram in normalitate. Pentru asta trebuie ca politicienii si gruparile financiare (oligarhia financiara) straina sa nu se amestece in aceasta disputa intre "frati" = sa NU PUNA PAIE PE FOC! Prin pozitiile, amestecurile lor au facut deja mult rau.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde n2yo » Mie Mar 23, 2022 11:01 am

Atentie, subiectul este "Russian DX Contest", iar contributiile au inceput sa devieze. Va propun revenirea la topicul propus. Discutiile pe teme ne-radioamatoricesti nu sunt incurajate la Forum.

73 de Ciprian N2YO

yo8vet
Mesaje: 47
Membru din: Mar Oct 26, 2021 9:37 am
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo8vet » Mie Mar 23, 2022 11:14 am

@yo5avn,

Dacă tot vă place propaganda rusă, haideți să o ascultăm până la capăt. Vă invit să urmăriți această scurtă compilație de videoclipuri, extrase din emisiuni difuzate pe canalele televiziunii publice din Rusia. Are subtitrare în engleză.

https://video.twimg.com/ext_tw_video/15 ... _version=0

Sunt acolo declarații ale oamenilor politici ruși, sau ale unor propagandisti cu legături directe cu Kremlinul, precum Vladimir Soloviov. Într-o țară condusă autocratic, așa cum e Rusia, mesajele transmise prin intermediul televiziunii publice nu sunt niște simple opinii, ci reflectă viziunea de ansamblu a Kremlinului.

Pentru cei care nu știu nici rusa, nici engleza, pun aici câteva citate:

"Dacă vă imaginați că ne oprim la Ucraina, mai gândiți-vă o dată! Ucraina e doar primul pas." (ăla e Soloviov)
"În curând ne vom pierde răbdarea și vom lansa ceva greu asupra Londrei și Washingtonului"
"Polonia se joacă cu focul. A treia împărțire a Poloniei va fi și ultima. Nu va mai rămâne nimic din Polonia sau din țările baltice." (Jirinovski)
"Polonia și țările baltice nu înțeleg că pot fi suprimate mai repede decât Ucraina"
"Submarinele noastre pot avea încărcături nucleare, care pot transforma SUA și toate țările NATO într-o grămadă de cenușă radioactivă. Conform principiului nostru: ce rost mai are lumea dacă nu mai există Rusia?"
"Europenii sunt lași, trebuie cuceriți cu biciul"
"Se discută un scenariu pentru cucerirea țărilor Baltice"


Și încă o înregistrare, tot de la televiziunea rusă, în care se vorbește despre lovituri nucleare în Polonia, Estonia și Germania, precum și despre un coridor terestru care să lege enclava Kaliningrad cu Rusia, după modelul "coridorului către Transnistria" – aluzie la o posibilă ocupare totală a sudului Ucrainei, până la granița cu România și Moldova.

https://video.twimg.com/ext_tw_video/15 ... _version=0

E momentul să luăm în serios propaganda rusă. Nu e politică, este război. Eu îi cred pe cuvânt.

EDIT: cer scuze moderatorului, eu mă opresc aici cu off-topicul.

yo5fmt
Mesaje: 137
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde yo5fmt » Mie Mar 23, 2022 11:51 am

Da Lucian, inapoi la topic...adica la russian dx...adica hai sa vorbim despre cum nu le-a tremurat mana pe manipulator celor care s-au inghesuit sa-i gratuleze pe cei ce sustin pe criminali. Cand a apasat manipulatorul sau ptt-ul trebuia sa-i treaca prin fata imaginile cu copii cu fetele inghetate si plinse prin vami, trebuia sa le treaca prin fata orasele distruse de hoarda barbara, trebuia sa vada cum cad oamenii secerati de gloante pentru vina de a sta la coada la paine, trebuia sa vada copii nascuti in guri de metrou!!! Si poate atunci se cutremurau scarbiti si uitau de acest maret concurs! Desi nu cred. Probabil is cozi de topor ori cutii de conserva care asteapta momentele aceste "faimoase" si pe la noi! Atunci vine timpul lor! Iar noi acum sa-i aplaudam???

YO3FEW
Mesaje: 120
Membru din: Mar Iun 29, 2010 11:26 pm
Contact:

Re: Russian DX Contest

Mesajde YO3FEW » Mie Mar 23, 2022 12:30 pm

O sa mi se re/umfle frigiderul..
Refuz sa cred ca cine a participat nu stia ca…
Dar goana dupa inca o diploma, care umfla orgoliul si iti creste stima in ochii proprii...
Mda, cand eram copil, am citit povestea cu “regele e gol”. Inca nu am uitat-o..
PS. Cum inca sunt un copil, nu am inteles idea discutiei despre coruptia din vami in acest subiect. E cineva copil care crede ca vamesi mai sunt copilasi ?
Sau era vorba despre comutarea atentiei de la subiectul principal la ceva secundar?
Parca la manual se numeste "manipulare prin deturnare"...


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori