CQ WPX 2022 SSB - Impresii si operare

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

CQ WPX 2022 SSB - Impresii si operare

Mesajde YO3HEX » Vin Apr 01, 2022 10:05 am

Salutare domnilor,

Asa cu intarziere m-am hotarat sa pun cateva cuvinte despre concursul ce a trecut - CQ WPX SSB 2022.
Pentru mine a fost putin cam restrictiv modul de operare, deoarece, cu cateva zile inainte, vantul a hotarat sa imi rupa verticala multiband, asa ca a trebuit sa operez monoband in 20m cu un ground plane cu 20 de radiale care este la aprox 22m fata de sol.

Ca rig am folosit un ICOM7300 / 100W si verticala ramasa in picioare - nu am avut foarte mari pretentii, insa propagarea decenta mi-a oferit in 2 zile de concurs aprox 400 de de legaturi SSB (chiar si niste DXuri de care aveam nevoie) - ca timp de operare tottal undeva la mai putin de 12 ore (cred ca undeva pe acolo)

Ca mod de operare, am hotarat ca sa incerc sa fac RUN mai mult de 80% din timpul petrecut (de fapt am facut RUN in 98% din timpul de operare) - da stiu ... RUN cu 100W este sinucidere curata, insa a fost chiar OK - in multe cazuri a trebuit sa ma mut de colo colo - motivul a fost in cele mai multe cazuri QRNul statiilor mari, insa chiar si asa a fost o experienta foarte frumoasa in cazul meu - nu este un scor de speriat insa este un scor decent pentru o statie de putere mica.

Astept cu interes si alte pareri impartasite din acest concurs - din cate am reusit sa vad prezenta YO a fost chiar foarte ok (nu am reusit sa aud foarte multe statii exceptand pe cele din imediata apropiere YP3A si YP1EX, insa am auzit raspunsurile statiilor corespondente catre statii YO).

73 DE YO3HEX

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: CQ WPX 2022 SSB - Impresii si operare

Mesajde yo9rij » Lun Apr 04, 2022 11:08 am

Salut Gabriel,
Felicitari pentru curajul de a lucra RUN! Rezultatul te invita sa faci imbunatatiri! Hi!
Eu am lucrat de la YO6KNW ,si fiind un concurs demonstrativ, am vanat tarile rare. Am fost placut impresionat de propagarea in benzile de sus unde a fost o avalansa de statii DX. Totusi vremea cu vant puternic a pus la incercare antena QQ în 14MHz pe care am avut-o la dispozitie!
Succes pe mai departe si cine stie, poate facem o echipa la RCT unde ducem lipsa de operatori "vaccinati cu RUN" în SSB!
73! de YO9RIJ Petrica

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: CQ WPX 2022 SSB - Impresii si operare

Mesajde YO3HEX » Lun Apr 04, 2022 11:41 am

Salut Petrica,
Multumesc frumos - in general nu am o problema de a lucra RUN in SSB ... acum sunt in curs de "vaccinare"cu RUN in CW HI HI.
Da, am auzit ca propagarea a fost extrem de buna in superioare - din pacate cu aprox 3 sau 4 zile inainte, vantul mi-a dat jos antena multiband asa ca a trebuit sa ma multumesc cu banda de 20m.
Ca imbunatatiri am notat cateva, dar din pacate actualul QTH nu imi ofera o foarte buna posibilitate de a pune de exemplu o antena mai buna (trebuie sa ma limitez la verticale si chiar si asa sunt unul dintre oamenii fericiti din YO3 care are posibilitatea de a pune antene pe bloc - lucrez la un moxon pentru 20m dar ... trebuie sa vad cum fac sa il ... pun fara sa atrag foarte mult atentia :D :D)
Cu mare drag vis a vis de echipa, sunt disponibil si interesat.

73! DE YO3HEX

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: CQ WPX 2022 SSB - Impresii si operare

Mesajde yo9rij » Lun Apr 04, 2022 1:01 pm

Gabriel,
Greu de ascuns o antena pe bloc! Hi! Eu recomand, din propie experienta, antene cu amprenta vizuala cat mai redusa. O antena cu multe elemente atrage inevitabil ochii colectionarilor de fier vechi cat si a vecinilor contaminati de povestea drobului de sare. O verticala gen R8 Cushcraft este cam la limita dintre performanta si limitarile de dispunere ale blocului. Apoi recomand sa amplasezi antena (indiferent de cat de aratoasa va fi) cat mai pe mijlocul acoperisului pentru acelas motiv de amprenta vizuala redusa. Directia privirii unui vecin binevoitor din fata blocului nu va intersecta antena daca aceasta din urma este pusa cat mai la mijlocul acoperisului si astfel atunci cand vecinul sta la spart seminte nu va avea imaginea care sa ii dea de gandit despre ce groavii faci tu cu acea antena si ce de bani pierde el ! etc!
Despre cum putem discuta pe viu despre RCT vezi detalii aici: https://radioclubulromaniei.club/sota-i ... itia-2022/
Cu respect!
73! de YO9RIJ

Avatar utilizator
yo5er
Mesaje: 351
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:39 pm
Contact:

Re: CQ WPX 2022 SSB - Impresii si operare

Mesajde yo5er » Vin Apr 08, 2022 11:49 am

Salutare, am participat si eu in concurs, sincer l-am asteptat de mult mai mult pt a-mi testa jucariile :)
Anul acesta am avut la indemana un TS2000, ACOM 1200s, Optibeam 7-3, si un delta loop in 40m ce mi-au permis lucrul in High Power iar in 80m, acelasi delta "tras" ca sa pot lucra la 100w. Cu toate ca stiam ca n-am sanse sa ajung in top la categoria greilor (SINGLE-OP ALL-BAND HIGH), am zis sa incerc :)
Am pus capat in momentul in care am vazut in log legatura cu numarul 1000, fiind obosit dupa ~35 de ore de RUN. Printre corespondenti am intalnit 18 statii YO - carora le multumesc pt legaturi, dar am intalnit si alti romani cu indicative non YO. Statiile YO care m-au impresionat cu numere de ordine frumoase au fost YO7WC, YP0C, YO4NF.
Am fost placut surprins de cum a mers banda de 15m, s-a simtit lipsa statiilor din Rusia, care in alte concursuri sincer imi umpleau logul, am avut doar 2 perturbari voite relativ scurte pe QRG, dar nimic enervant. Statisticile N1MM mi-au raportat un maxim de 4 qso/min si minute bune cuprinse intre 1.7-2.5 qso/min. Per total am fost multumit de setup-ul de anul asta, setup care necesita imbunatatiri mai ales in benzile de jos :) dar asta e o poveste pentru postarile urmatoare.
276988067_10167073454085377_4517100371570648515_n.jpg


73's Septy
YO5ER
-YO5KUC Member
-YO DX Club Member #500
http://www.yo5er.ro


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori