CQMM DX 2022 - Obsesia telegrafiei si adrenalina operarii

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

CQMM DX 2022 - Obsesia telegrafiei si adrenalina operarii

Mesajde YO3HEX » Lun Apr 18, 2022 12:05 am

Salutare domnilor si doamnelor...

Am decis sa scriu cateva randuri imediat dupa finalizarea concursului CQMM DX (la care am participat dintr-o pura intamplare) pentru ca toate sunt destul de proaspete.
De fapt nici nu planuiam sa lucrez in acest concurs ... decisesem cumva sa lucrez putin in YU DX sau in Holyland DX insa participarea a fost asa de slaba (sau mai bine zis asa s-a vazut la mine, incat am zis pas si am ales sa imi mut catrafusele in CQMM DX - de aceea am si inceput relativ tarziu).
Sa incepem mai intai cu rigul si categoria de participare - SINGLE BAND 20M / LOW POWER:
- ICOM 7300 / 100W
- Verticala GP pentru banda de 20 cu aprox 12 radiale
- N1MM soft de logging
- Un paddle pe care nu l-am folosit decat sa ma distrez (uneori am chemat si la cheie)

Am decis ca indifierent ce se intampla sa fac RUN in peste 95% din timp (si mi-a iesit) - asta dupa o discutie cu Ionut PItigoi (YO9WF) care in principiu s-a rezumat la: Pune mana si fa RUN ca numai din hunt o sa mori de foame; cheama la viteza ta si daca iti raspund nesimtit de vitezist QRS este cuvantul de ordine.
Asa ca am intrat cu urmatorul mindset: Auzi stii ceva ... ce o fi o fi - nu imi ia nimeni capul, nu o sa ma injure nimeni (asta cred eu) si nici nu o sa se supere nimeni - daca ai impresia ca iti ia prea mult o legatura cu mine atunci poti sa treci mai departe, este decizia ta corespondentule daca doresti sa avem un QSO in concurs sau nu - eu nu refuz nimic.
In concluzie, acesta a fost starea de spirit dupa care m-am ghidat.
Cateva pareri care sunt cumva adiacente scopului acestui post - 3 concursuri in acelasi timp - buba mare ... in primele ore a fost o nebunie ca nu stiai care unde cheama (multi nu anuntau ce concurs lucreaza si ...sa spunem ca a fost interesant)
Sa revenim ... si uite asa, zi hai ... dar mai intai pune-te 15 minute la o sesiune de Morse Runner sa nu te faci de ***** chiar nasol - asta ca sesiune de incalzire - m-am pus ... a mers cam ca de obicei, in medie cam 140 de QSO pe ora (asta in lumea ireala a trainerului unde iti vin raspunsuri dupa raspunsuri).
Si uite asa se pune YO3HEX la operat CW la 25WPM RUN intr-un concurs despre care nu stia nimic ... absolut nimic ...si da-i si omoara-l pe CQ primul contact a fost (nu gasesc cuvantul) - un italian care facea TX la vibroplex ... mai oameni buni - vibroplex ... pentru ala chiar iti trebuie scoala sa trimiti ceva inteligibil ... m-am gandit ... nene daca toti vin asa stituatia este tragica.
Dar ... nu a fost asa, cu cat operam mai mult cu atat mai rar ceream a doua oara indicativul si uite asa am reusit sa aduc viteza la 28WPM si sa stau acolo ore bune, inainte ca antenele radar din dotare (cele care au feed direct in wetware) sa imi oboseasca - nu v-am spus, cu o noapte inainte, juniorul avusese febra asa ca am facut o noapte alba (hop si asa).
Dupa doua zile de operare (nu va ganditi ca nu am operat 48 de ore ca era caz de SMURD) cateva ore pe zi, am reusit un total de 318 QSOuri si un total de 35.616 puncte ceea ce a reusit sa ma plaseze pe locul 1 in topul celor care isi anunta scorul pe https://contestonlinescore.com/ (nu ati vazut-o pe asta - trebuia sa ma si laud ca inconstientul nu este inconstient destul daca nu se si lauda)

Acum vis a vis de impresii:
1. 3 concursuri in acelasi timp ... buba mare ... nu mi-a placut chiar deloc, o valmaseala generala, cel putin in prima parte
2. Iesi din zona de confort si incep sa se intample lucruri frumoase - asa ca pentru cei care mai stau pe ganduri daca sa opereze in concursuri sau nu motivand experienta - treceti acolo si o sa vedeti ca nu este nimic de speriat, din contra...
3. Fa tot ce poti din ce ai ... si fa tot posibilul sa o faci bine - cand te-ai comis la ceva du-o pana la capat, iti da uns entiment fain (da nu am operat pana la finalul concursului pentru ca la ora cand scriu aceste randuri ... banda de 20m in YO este cam inchisa, cu foarte putine sanse de DX)
4. Da poti face RUN cu 100W ... este recomandat?! NU ... poti sa o faci si sa ai rezultate decente ... DA
5. Daca ai citit punctul 4 atunci punctul 5 spune asa: daca ai doar 100W ... macar o directiva sa ai - eu nu am dar sper in curand sa da, sunt sigur ca o sa faca o mare diferenta in concursuri.
6. Daca imi raspunzi la 400Hz de mine intr-un concurs si te astepti sa iti raspund ... ehh o sa ai o surpriza, NU TE AUD ... ori ti-ai uitat RIT-ul activat ori lucrezi split ... ori nu stiu ce sa cred ca nu pot sa lucrez cu fitru de 800Hz in concurs in telegrafie, daca vreau sa mai am urechi si data urmatoare (parere strict personala izvorata din bun simt si din lipsa de experienta)
7. YO9WF a avut dreptate, QRS face minuni daca o statie vrea sa te lucreze o sa faca QRS ... chiar nu prind la 35-40WPM din prima ... imi pare rau, asa ca daca vrei sa lucram, gasim un punct comun, daca nu vrei pot sa te ignor foarte usor si sa iti trimit NIL (in majoritatea cazurilor am prins dar au fost cativa care ... sa spunem ca urechea mea neexperimentata nu a fost capabila sa receptioneze, i-am dat un QRS si a fost ok).
8. Inainte de borcanul rusesc sub masa, parerea proprie este ca mai bine investesi intr-o antena ...
9. Concursul (vis a vis si de CW si de SSB) nu este bar ... asa ca putem sa ne intalnim ulterior la telefon... pe email sau chiar on-air si sa stam de vorba, dar daca stai sa imi tirmiti GL 73 HPE CU AGN ... apreciez, pe cuvanta ca apreciez dar nu este cazul, cred ca se stie mai bine decat mine cum este treaba intr-un concurs.

Aaa si surpriza surprizelor - A25SL a raspuns la CQul meu ... sunt in al lui log si sper sa il si confirme.

Cam astea sunt ... comentariile mele si ... o vocalizare a acesui weekend din punct de vedere concurs CQMM DX.

73 si o seara linistita
DE YO3HEX

XXUU.png

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: CQMM DX 2022 - Obsesia telegrafiei si adrenalina operarii

Mesajde n2yo » Lun Apr 18, 2022 7:07 am

Felicitari pentru participare si pentru postare. Si bun venit in randul celor care savureaza concursurile CW. Concluziile trase sunt foarte bune si multumim ca le-ai impartasit. Referitor la imbunatatirile hardware, intr-adevar antena trebuie sa fie prima, si abia apoi liniarul (care nu este neaparat necesar).
Eu am lucrat printre picaturi in CQMM, a fost prima mea experienta in acest concurs, care mi s-a parut antrenant si bine populat cu statii. Am avut ocazia sa-mi testez recent instalata antena (Hexbeam), concluziile fiind pozitive.
Un sfat: este bine sa postezi scorul pe lista 3830. Am verificat acolo si deocamdata nu am gasit YO3HEX. Cel mai bine este imediat dupa concurs sa te ocupi de procesarea logului.
Iata si fisa mea summary:

Cod: Selectaţi tot

Class: SOAB LP
QTH: VA
Operating Time (hrs): 9:45
OpMode: SO2R 

Band   QSOs   Prefixes
80:   9   1
40:   108   4
20:   155   17
15:   53   8
10:   46   29
Total:   371   59   Countries   58   Total Score   155,961


73 de Ciprian N2YO

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: CQMM DX 2022 - Obsesia telegrafiei si adrenalina operarii

Mesajde YO3HEX » Lun Apr 18, 2022 9:08 am

Salutare,
Multam fain ca mi-ai adus aminte de site. Gata am pus si eu scorul acolo - logul deja l-am trimis de aseara - in general imediat dupa concurs sau cand hotarasc ca este gata, am si trimis logul (asta ca sa nu ma iau cu altceva si sa uit).
In rest, astept cu interes urmatoarele concursuri si poate anul acesta reusesc sa imi pun un hexbeam pe bloc :D .... poate

Call: YO3HEX
Operator(s): YO3HEX
Station: YO3HEX

Class: SOSB/20 LP
QTH: KN34AJ
Operating Time (hrs):
Location: Eastern Europe

Summary: Compare Scores
Band QSOs Prefixes
80:
40:
20: 319 2
15:
10:
Total: 319 2 Countries 51 Total Score 35,722


Club: [none]

Comments: [email] 2022-04-18 05:38:24
[none]

73 DE YO3HEX

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: CQMM DX 2022 - Obsesia telegrafiei si adrenalina operarii

Mesajde yo8rxp » Lun Apr 18, 2022 12:08 pm

Felicitari tuturor pentru participare !
Un concurs foarte dragut ca si metoda de punctaj, insa in timpul limitat de participare am remarcat numarul extrem de mic al statiilor SA in banda de 40m.
Sambata am fost si fierar betonist si taietor de lemne pentru casa de la tara, asa ca am lucrat doar 5 ore in 40m iar Duminica doar 1 ora in 20 metri.
Propagare incredibila in 40m intre 3 si 5 AM ora locala, multe statii QRP din NA care aveau semnal mai mult decat decent. Ca si neperformanta, 3 statii SA, 1 JA si nici una din OC.
Multumesc lui N2YO pentru legaturile in ambele benzi, in 7 veneai foarte bine dar in 14 mult mai slab eu avand doar o verticala cu 3 radiale in aceasta banda.
Pentru tizul Gabriel yo3hex nu am decat toata stima pentru botezul cu RUN, este intradevar o chestie mai emotionala la inceput dar cu timpul te obisnuiesti, hihi !

Total: 359 QSO, 49 DXCC si 3 prefixe SA.

73 si toate cele bune !
Gabriel yo8rxp

YO4AAC
Mesaje: 46
Membru din: Joi Iul 08, 2010 8:40 am
Contact:

Re: CQMM DX 2022 - Obsesia telegrafiei si adrenalina operarii

Mesajde YO4AAC » Lun Apr 18, 2022 12:49 pm

Gabriel,au fost chiar 4 concursuri,sambata de la 17utc pana duminica la 09utc au avut si rusii campionatul lor de unde scurte,intradevar haosul a fost total hi!
Ultima oară modificat Lun Apr 18, 2022 12:51 pm de către YO4AAC, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
yo4tl
Mesaje: 30
Membru din: Lun Dec 01, 2014 8:29 am
Contact:

Re: CQMM DX 2022 - Obsesia telegrafiei si adrenalina operarii

Mesajde yo4tl » Lun Apr 18, 2022 4:07 pm

Ga ,
Intradevar multe concursur in acest sfirsit de saptamina . Eu l-am abordat pe CQMM unde am lucrat incepind de Duminica dimineata cu 40 m din locatia 2 citeva ore , dupa care am continuat in 20 m si 40 m va in lacotia de baza Galati ( mai avem si job ! ) , unde stau foarte rau cu antena . dar chia si asa am reusit cite legaturi cu NA ( 20 m ) , celelalte fiind EU , AS si AF ( foarte multe EU ) . Pasiune ramine pasiune chiar daca dotarile sunt rele ( in cazul meu antena din Galati )
Rezultatul este cit de cit multumitor ptr. mine , avind in vedere timpul alocat in acest concurs .
80 m --- 9 Qso-uri
40 m --- 110 Qso-uri SA = 1 Qso
20 m --- 82 Qso-uri
O zi buna si cit mai multe concursuri !!! :roll:

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: CQMM DX 2022 - Obsesia telegrafiei si adrenalina operarii

Mesajde yo9rij » Mar Apr 19, 2022 12:41 pm

Felicitari participantilor!
Din pacate activitatile de familie nu mi-au lasat mult timp pentru a lucra in acest concurs! Am ascultat cu placere si am lucrat in banda de 15m unde am constatat o deschidere a propagarii buna! Pacat ca nu am avut timp sa o exploatez la maxim!
Felictari pentru 3HEX care a inceput RUN! Super tare! Bravo!
Poate iti faci timp si ne vedem la Buzau in 7-8mai! Discutam un pic mai multe despre RUN in Contest! Mai sunt secrete de abordat!
73! gl by YO9RIJ Petrica

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: CQMM DX 2022 - Obsesia telegrafiei si adrenalina operarii

Mesajde YO3HEX » Mar Apr 19, 2022 4:08 pm

Salutare Petrica,
Cu mare drag daca am posibilitatea sa ajung cu siguranta o sa o fac. In principiu am drum in zona aceea deoarece bunica sotiei este din Ramnicu Sarat - asa ca am toate motivele sa ajung acolo :D (te tin la curent).
Da, vis a vis de RUN - a fost o experienta foarte faina si de atunci am inceput sa chem mult mai des si sa pot sa gestionez la nivel de incepator un pile-up (asta cu gestionarea de pile-up cred ca pana la un punct este ceva ce tine de operator si de preferinta de operare).

73 DE YO3HEX

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: CQMM DX 2022 - Obsesia telegrafiei si adrenalina operarii

Mesajde yo6rk » Mar Apr 19, 2022 5:52 pm

Felicitari Gabriel pentru pasiunea concursurilor, mult succes!

Offtopic:
Gabi, cand postezi un raspuns si te adresezi chiar ultimei pesoane ce a postat intr-un topic, nu este nevoie sa "raspunzi cu citat" (butonul cu " pe el); pentru aceasta este in partea de jos, la finele intregii discutii, un buton mare, cu scris rosu... "Scrie raspuns"!
Alta este situatia cand ai vrea sa-i raspunzi cuiva (in acelasi topic) dar intre timp au mai scris si alti utilizatori, atunci e normal sa raspunzi cu citat la postarea respectivului user caruia vrei sa-i raspunzi.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: CQMM DX 2022 - Obsesia telegrafiei si adrenalina operarii

Mesajde YO3HEX » Mar Apr 19, 2022 6:33 pm

Multam fain - sincer nu stiu de ce am dat citat ... probabil din viteza :)

73 DE YO3HEX


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori