Cupa României în Unde Ultrascurte

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde n2yo » Mar Iun 07, 2022 10:00 am

Da, interesant, nu citisem regulamentul. Deci pot intra in concurs numai radioamatorii "care sunt membri legitimați în structurile afiliate la F.R.R., cu taxele achitate la zi, atât concurentul cât și structura afiliată". Pana si in WPX rusii pot trimite check log, dar la Cupa Romaniei UUS nemembrii nu au voie sa faca nici macar un QSO cu membrii FRR. Cred ca e o premiera in materie.

73 de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde n2yo » Mie Iun 08, 2022 4:59 am

Un radioamator mi-a atras atentia intr-un email ca o prevedere asemanatoare (restrictionand participantii sa fie membri) se gaseste si la regulamentele concursurilor RSGB: https://www.rsgbcc.org/vhf/rules/12rules/General.htm

Nu stiam despre limitarea din concursurile RSGB. Chiar si in cazul in care Cupa Romaniei la UUS se inspira dupa organizarea RSGB, parerea mea este ca restrictia nu face decat sa dilueze placerea realizarii de multe legaturi, la diverse distante, cu un numar mai mare de operatori. In concursurile de radioamatori cel mai important indicator al succesului este numarul de participanti.

73 de Ciprian N2YO

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde YO2EA » Mie Iun 08, 2022 3:00 pm

Regulamentul respectiv se refera la "General Rules for RSGB VHF/UHF/SHF"
Daca acest nou concurs ar fi numit "Cupa FRR în Unde Ultrascurte", nu ar fi nici o problema. Nu poti sa te declari castigator al Cupei României în Unde Ultrascurte daca limitezi participarea la cativa membrii FRR.
Castigatorul Cupei poate fi declarat cel mai bun din FRR, nimic mai mult.
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde yo9rij » Joi Iun 09, 2022 8:30 am

Situația anacronică tronează de ani buni!
Eu, personal, voi înainta o notă de protest & informare către MTS pentru a corecta această dezinformare grosolană, promovată evident, în scopuri mai puțin oneroase!
73! de YO9RIJ Petrica

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde yo3gh » Joi Iun 09, 2022 9:10 am

Au mai fost discutii pe aceasta tema. Poate nu e cea mai fericita decizie, dar in final , ca peste tot, este vorba de buget, de a strange bani intr-un fel, daca nu sunt sponsori…pare ciudat ptr multi care nu s-au lovit de asa ceva in viata reala… banul este totul , chiar si in hobby … mai bine MTS ar da fonduri mai mari catre FRR ;) , cotizatiile membrilor FRR oricum nu sunt suficiente…

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde yo9rij » Joi Iun 09, 2022 9:36 am

...a strange bani intr-un fel...deacord ... DAR NU MINȚIND!
Dacă nu reușești să strângi bani, atunci te limitezi la ce poți și știi să faci! Nu furi, nu minți!
Poate ar fi mai la îndemână un mai bun management, mai realist, mai puțină clientelă, etc

73! de YO9RIJ Petrica

YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde YO8RAA » Joi Iun 09, 2022 10:40 am

Dintodeauna, unde sunt bani ... apare automat si clientela !
Si asa va ramane.
Tentativele de stoparea a clientele se fac exact ca la plante... doar pentru inmultire. :lol:
Nimic nou sub soare.

73 Mircea YO8RAA


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori