Cupa României în Unde Ultrascurte

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde YO3ITI » Mar Mai 31, 2022 7:34 pm

yo7fws scrie:Salut Miron

Nu stiu ce s-a intimplat cu linkul. Am deschis dinou si l-am copiat.
Regulamentul se gaseste la adresa urmatoare:
http://www.hamradio.ro/wp-content/uploa ... urte-1.pdf

Merci de info!
73!
Costi


Salut, Costi.
Felicitări pentru inițiativă, faceți o treabă foarte bună, sper să aibă succes concursul.

Am citit regulamentul, nu neapărat fiindcă m-ar interesa să particip, eram doar curios. Am ceva dubii legate de "Prin trimiterea logului de concurs sau de control, participantul admite că: ...este de acord ca organizatorul concursului să poată calcula scorul participării, să poată modifica, publica, imprima și distribui (prin orice mijloc inclusiv pe hârtie sau în format electronic) logul participantului atât în formatul original sau alte formate corespunzătoare, cu sau fără modificări sau combinat cu alte loguri ale participanților din concursul specific sau din altele, sau din alte motive incluzând antrenamentul, dezvoltarea si progresul radioamatorismului.

Nu am experiență în domeniu, dar mă întreb... prevederile subliniate de mine (aldin) în această secțiune 16, punctul 4 nu cumva pot favoriza abuzurile ?

Cu stimă,
Miron
====================
73 de YO3ITI

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde yo7fws » Mar Mai 31, 2022 8:21 pm

Salut Miron

Acolo este o preluare din Reguli IARU R1 pentru CONCURSURI in 50 / 70 MHz, 145 MHz si UHF/MICROUNDE, punctul 11. O traducere mai veche o gasesti la adresa de aici:
http://concursuri.uus.ro/Regulamente/Re ... i_2018.pdf
De citiva ani de zile concursurile UUS ale FRR au devenit transparente. Sint publicate clasamentele, erorile si continutul logurilor. Odata ce exista acces la acestea nu vad ce abuzuri se mai pot face.

73!
Costi

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde yo8cln » Mie Iun 01, 2022 7:43 am

Poate trebuia scris: concursurile de uus ale frr " vor deveni transparente " !
Argument : a se vedea rezultatele de la CI uus de anul trecut ... 73 !

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde yo7fws » Mie Iun 01, 2022 8:28 am

Salut Ghita

Nu stiu despre ce vorbesti. Anul trecut dupa CIUUS au fost publicate odata cu clasamentele finale, continutul jurnalelor si erorile.

73!
Costi

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde YO8TK » Mie Iun 01, 2022 9:29 am

Exista o prevedere care e un pic restrictiva. Nu ai voie sa schimbi amplasamentul de la o etapa la alta.Dat fiind faptul ca distanta de la o etapa la alta e mare ,in timp,exista posibilitatea sa nu mai poti accesa acelasi amplasament.La sfarsit de septembrie unele varfuri montane devin inaccesibile,zapada,ploii,drumuri distruse de expoatari forestiere,anumite arii protejate,etc.
Asadar ai sanse mari sa ratezi concurul prin schimbarea amplasamentului.
Dar,prin trimiterea logului esti de acord cu regulamentul!! Hi!
Si un pic de FT8 cred ca ar fi bun,Ar mai atrage ceva statii care lucreaza de acasa.

73! de YO8TK
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde yo7fws » Mie Iun 01, 2022 9:46 am

Salut

12. Modul de operare:
Este permis un singur semnal pe bandă și etapă, în orice moment. Stațiile trebuie operate din același amplasament pe toată durata unei etape. De la o etapa la alta se poate schimba atât amplasamentul cât și modul de operare: fix sau portabil (YO2XYZ sau YO2XYZ/P).


Teoretic nu este imposibil de organizat un concurs in digitale. Trebuie doar pregatit bine.

73!
Costi

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde YO8TK » Mie Iun 01, 2022 2:49 pm

6. Categorii de participare:
• SOMB: stații din același amplasament, operate de același operator și folosind un singur indicativ pe
mai multe benzi, fără ajutor la operare din partea altei persoane pe durata concursului.
• MOMB: stații din același amplasament, operate de mai mult de un operator și folosind un singur
indicativ pe mai multe benzi.
Observație:
Pe durata desfășurării concursului concurenții pot participa doar la o singură categorie de participare.


Am citit pana la punctul 6 si m-am oprit.
Vina mea este ca nu am citit regulamentul pana la capat.
Acum e bine.
TNX!!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

yo7fws
Mesaje: 136
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde yo7fws » Lun Iun 06, 2022 12:11 pm

Termenul de trimitere a log-urilor este de 7 de zile calendaristice de la încheierea etapei. Acestea vor fi încărcate pe pagina dedicată concursului la adresa http://www.hamradio.ro/CRUUS .


73!
Costi YO7FWS

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde n2yo » Lun Iun 06, 2022 5:31 pm

Intrucat acesta este un concurs recent lansat, era foarte bine, in interesul cresterii numarului de participanti, daca organizatorul m-ar fi contactat pentru adaugarea Cupei Romaniei in UUS si pe calendarul competitional de la Radioamator.ro (https://www.radioamator.ro/contest/)

73 de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: Cupa României în Unde Ultrascurte

Mesajde yo9rij » Mar Iun 07, 2022 7:40 am

...(in interesul cresterii numarului de participanti)- Participantii sunt membrii ai structurilor afiliate FRR - asa ca, organizatorul nu putea sa creasca numarul de participanti cu o mai buna informare!
..."Cupei Romaniei in UUS" este in fapt "CUPA FRR!" Hi!
73! si mult succes organizatorului!
de YO9RIJ Petrica


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori