YO DX HF Contest 2022

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo8rxp » Mie Aug 24, 2022 3:28 pm

Chiar daca nu sunt iubitor de FRR si am de multe ori limba ascutita, eu voi participa in acest concurs ca si in anii precedenti. Diploma este doar o bucata de hartie facuta mai nou din 100% hartie igienica reciclata insa contestul este contest, pentru asta pierdem 24 de ore din viata.
Acu' pe bune ,cum pot sa ratez placerea de a face RUN si sa fiu onorat de alte statii care fac TUNE peste mine cate 10 minute continuu ?
Sper sa nu se repete incidentul de alaltaieri cand furtuna violenta timp de 1 ora a inundat satul unde am echipamentele, eu fiind printre cei norocosi scapand basma curata doar pentru ca am facut un zid de beton relativ inalt pentru noul shack care a deviat apa.
In speranta ca benzile vor fi pline de YO, va doresc tuturor 73 si mult succes in YODX HF !
Cu stima,

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde n2yo » Mie Aug 24, 2022 8:59 pm

Alex, YO9HP, felicitari pentru analiza comparativa a celor doua concursuri. Ateptarea mea in acest an este ca mai multi dintre pasionatii de concursuri care au experimentat participarea in WW-Digi vor migra catre YO DX HF, in primul rand pentru ca FT8/4 nu este tocmai un mod de lucru care sa dea satisfactie celor pasionati de concursuri. Pe de alta parte, pe masura ce propagarea se imbunatateste, este de anticipat ca cei cu dotari modeste vor descoperi ca semnalele lor in CW si SSB se vor face auzite la mari distante chiar si cu putere mica, asa ca este posibil ca participarea sa se imbunatateasca in anii urmatori.

O analiza foarte utila ar fi fost si cea a judetelor care au fost prezente in etapa 2021. Din pacate nu se pot extrage judetele din clasamentul publicat de FRR, deci numai organizatorul poate sa faca aceasta analiza, dar el nu este interesat de asa ceva, din pacate. Clasamentele publicate se pot imbunatati substantial, de altfel. Intr-adevar este straniu ca acestea sa inceapa cu lista statiilor check log. Ar trebui sa existe un clasament pe regiuni (North America, Europe, Oceania etc) pentru o mai buna comparatie intre scoruri. De asemenea, lista statiilor romanesti ar trebui sa aiba pentru fiecare participant, in afara de scorul obtinut, si judetul din care a participat.

Atentie! Pentru 2022 exista o modificare de regulament si nu vad niciun anunt in acest sens pe forumurile dedicate concursurilor.


La ce modificare te referi? Presupun ca la eliminarea benzii de 160 de metri.

Ca participant DX am primit ieri o invitatie automata din partea FRR, ceea ce este un lucru pozitiv. Ca observatie, emailul a venit de la do_not_reply@hamradio.ro, ceea ce indica faptul ca organizatorul nu doreste un raspuns la invitatie. Poate ca unii potentiali participanti ar fi avut de facut un comentariu, sau de pus o intrebare. Era util ca acestia sa raspunda la invitatie tot prin email, ceea ce insa nu este posibil. De asemenea, am observat ca desi datele/orele din mesaj sunt corecte, sunt prost formatate. Poate ca acest mic detaliu se va corecta la anul.

Din partea Radioamator.ro am trimis o invitatie catre radioamatorii YO, la multe dintre mesaje primind reply pe adresa personala. Din pacate multe dintre adresele de la yahoo.com nu au primit inca invitatia pentru ca Yahoo a blocat temporar livrarea protejand utilizatorii, considerand ca invitatia este un mesaj de spam. Sper ca in zilele pana la concurs mesajele sa fie totusi livrate la destinatari.

De asemenea, am trimis invitatii individuale catre cativa radioamatori foarte activi in concursuri DX si care in anii anteriori au participat si in YO DX HF Contest. Sper sa fie prezenti si la concursul din acest weekend.

Reclama de la QRZ.com continua sa culeaga click-uri, desi nu multe. Totusi bannerul a fost vazut de mai mult de 82000 de ori luna aceasta, adunand 118 click-uri de la vizitatori interesati.

qrzcom-yodxhf-ad.jpg
qrzcom-yodxhf-ad.jpg (49.2 KiB) Vizualizat de 2235 ori


73 de Ciprian N2YO

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo8rxp » Joi Aug 25, 2022 8:05 am

@n2yo
Editia 2021 - valori extrase automat din ANCOM callbook si SCANBOT scris de mine pentru QRZ dot com.
Posibil sa existe un oarece procent de eroare !
gabriel@home-pc:~/Desktop$ for judet in $( cut -d ',' -f 2 stats.csv | sort | uniq ) ; do echo $judet"-"$( grep -wo $judet stats.csv | wc -l) ; done
ab-3
ag-4
ar-4
bc-7
bh-1
bm-1
br-4
bt-4
bu-13
bv-4
bz-3
cj-3
cs-2
ct-9
cv-4
db-2
dj-6
gj-3
gl-1
gr-1
hd-5
hr-3
is-1
mm-5
ms-4
nt-3
ph-9
sm-3
sv-3
tl-4
tm-6
vl-1
vn-1
gabriel@home-pc:~/Desktop$

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo8rxp » Joi Aug 25, 2022 10:42 am

Salut Ciprian
Dupa cum ziceam, judetele sunt extrase din Ancom + QRZ dot com cu CURL + cookie AUTH si un strop de know how.
Unele sunt lipsa, altele sunt auto inserate Ex. yo3 daca nu este parsat corect, implicit se muta pe BU.
Cata vreme FRR nu publica statistici complete sau logurile sa fie publice, doar niste scripturi care se duc dupa visini sa faca query nu vor fi niciodata precise, dar de dragul matematicii sa zicem ca 94 % este corect.
Chiar daca este timp consumat inutil, tare sunt curios sa extrag niste valori comparative de la HA-DX sau SP-DX, doar de dragul statisticii !
Suntem pe locul 12 ca marime in Europa, YO-DX contest trebuie sa mearga mai departe, insa fara participare YO masiva nu facem nici cat o ceapa degerata, oricat nu ne place de FRR aka statul degeaba !
Oare cum ar fi ca in loc de 129 statii YO in 2021 sa avem 300 statii in 2022 ? Nu se va intampla acest lucru dar ar fi tare placut !
Pe website-ul meu sunt 202 vizualizari saptamana asta pe pagina despre YO-DX

Cod: Selectaţi tot

root@orion:/var/www/yo8rxp.com/log# grep -i YO-DX * | grep -vi 'BOT\|POST\|SNE-LX1\|117.246' | wc -l
202
root@orion:/var/www/yo8rxp.com/log#


73 dragi romani si succes in contest !
Gabriel

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde n2yo » Joi Aug 25, 2022 8:28 pm

Margarit YO9HG m-a rugat sa includ acest anunt pe Forum:

***
Dragi radioamatori YO, competiţia este organizată de FRR, şi sunt invitaţi toţi radioamatorii din lume. Avem obligaţia să lucrăm! Un QSO cu o staţie YO le va aduce un punctaj mai mare şi eventual şi un multiplicator.
Pentru acei din dvs, care nu lucraţi datorită faptului că nu puteţi face logul în format cabrillo, trimite-ţi-mi pagina scrisă cu mâna, scanată, pe adresa mea ionescu.margarit@gmail.com şi fac eu logul în cabrillo.
Cu ani în urmă, am făcut logul pentru YO3AAJ, Dumnezeu să-l odihnească, pentru un concurs nautic, QSO-urile, peste 400, mi le-a dictat prin telefon.
Aştept logurile.
YO9HG Mărgărit.
***

As adauga ca acest proces trebuie sa se desfasoare rapid, pentru ca logurile sunt asteptate de organizator in termen de maximum 7 zile de la data incheierii concursului.

73 de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo9rij » Vin Aug 26, 2022 1:30 pm

Mai este un pic si marele eveniment YO DX HF Contest intra in linie dreapta! Incurajez participarea statiilor YO mai mult ca niciodata!
Desi la acest moment observ heirupisme de tot felul: invitatii de la frr contest team (care o fi aia ca nu am gasit nimic public)! tot felul de invitatii la invitatii, logo-uri pe fb, expresii comuniste de genul: Avem obligaţia să lucrăm! - tot felul de nefacute care trebuiau facute mult mai devreme!
In acelas timp arunc un ochi si pe sondaj - doar 52 membrii frr vor lucra in contest si sigur nu vor fi acoperite toate judetele pentru a fi prezente in eter! Asta ca un mare minus! Apoi vine grosul celor care nu participa -76 (stie frr de ce nu participa ? a vorbit cineva cu ei? i-a incurajat cineva sa participe? ), urmat de nehotarati 21, apoi nemembrii frr care vor participa = 12 (eu zic ca vor fi mai multi! Hi!).
Daca ne gandim bine vor fi prezente doar 73 de statii in concurs! Putin foarte putin! Pentru un concurs cu dubla masura, este o rusine!
Vorbim de campioni vorbim de :
1. Creșterea nivelului de competitivitate şi performanța a radioamatorilor români, în
contextul unei competiții deschise participării internaționale.

2. Promovarea radioamatorismului românesc la nivel internațional.
Nu bate poza cu realitatea, domnilor!
Mergeti la MTS sa va expuneti titlurile si numarul de campioni! Sa ii imbatati cu apa chioara pe cei din minister! Chiar asa? Hi!
Puteti sa ziceti orice dar... mai uitati-va in oglinda!
73! de YO9RIJ Petrica

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO8TK » Vin Aug 26, 2022 2:37 pm

Pentru YO?RIJ......Nu prea inteleg cu cine te certi pe aici? Esti confuz...exact ca un chibitz de la peluza 3 care striga..... NIMIC! Asteptam replica de concurs, YO?RIJ DX, cu participarea a mii de statii receptoare! Poate-ti iese! Apropoo tu participi ?Poate pui umarul la imaginea YO.
Mai in gluma mai in serios, in 23,24 sepembrie 2022 la Sarata Monteoru este Simpozionul radioamatorilor YO organizat de FRR......Fiind distanta mica fata de tine,(oameni mici,cheltuieli mici)ai ocazia sa vii acolo si sa-i inveti minte, cu un discurs pe tema YO DX HF si sa comunici hotararea ta de a le confisca acest concurs. Eu daca eram in locul FRR nu faceam simpo langa Buzau,chiar la tine acasa.Iar ti-au luat fatza.Chiar in fieful tau?? Sfidare maxima Petrica....eu te inteleg...si te sustin. :D :D Succes in concurs Petrica! 73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo9rij » Vin Aug 26, 2022 2:57 pm

8TK trist daca doar atata vezi! (fiefuri, furaciuni, smecherii)
Pe buna dreptate se explica de ce nu faci mai mult in acest domeniu! Atata vezi, atata stii, atata faci! Este simplu!
Apropos! aici se vorbeste cu argumente de pro sau contra despre YO DX HF Contest !
Succes in concurs!

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO8TK » Vin Aug 26, 2022 3:20 pm

Da Petrica nu fac prea multe in radioamatorism...pentru ca e facultativ..... e o pasiune Petrica, daca nu stiai,si tot ce fac..... fac din buzunarul meu Petrica si fac cand vreau si cum vreau, eu nu dau raport la RAF asa cum faci tu Petrica, cum cheltui banii .Asa ca ai dreptate Petrica! Face fiecare cat poate. Da nu ai raspuns daca mai esti nationalist in radioamatorism si..... participi in YO DX HF. La ce categorie? Rx? RX-TX? Chiar ai face o figura frumoasa sa castigi YO-DX HF.Da ....nu la receptori! :D
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo9rij » Vin Aug 26, 2022 3:35 pm

8TK, ca sa nu mai plangi, nu am sa particip, sa poti si tu castiga ceva si sa iti justifici carnetul de master of sport! Hi!
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori