YO DX HF Contest 2022

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO3JW » Joi Sep 01, 2022 9:32 pm

Stimati colegi
A trecut deja si YO DX HF contest 2022.
Felicitari tuturor care din timpul lor au acordat ceva si pentru acest concurs.
Am participat si eu. FT-847 EFWD 20m in open
Dece scriu iar?
Consider ca in calitate de colegi in ale acestui hobby unii sunt mai asezati, alti mai vioi, unii mai tineri, alti mai de mult timp tineri si care incearca sa tina pasul cei din noua generatie, samd.
Am remarcat incercari de a aseza unele lucruri pe un fagas "normal"
Se pare ca acest "normal" este vazut insa diferit de catre cei care mai participa la comentariile de pe aici.
Eu, ca si Gabriel, am sesizat ca la site FRR, acolo unde sunt trecute rezultatele de la YO DX HF contest azi lipsesc cele din 2021. Este un lucru neplacut sa lipseasca. Cautand am gasit la https://www.hamradio.ro/wp-content/uplo ... DX2021.pdf si acest clasament. Dece nu apare in tabelul general ar trebui sa raspunde cel(cei) care pastoreste concursul si care banuiesc ca are aceste atributi. Din ce motive nu s-a trecut nu stiu, dar se poate adauga.(daca se vrea!)
Teoretic nu au scuze....
Comentariile lui Gabriel I si II mi se par rautacioase si cred ca nu il reprezinta.
Cred ca impreuna se pot face multe, plecand de la faptul ca toti suntem obsedati de aceeasi pasiune: Radioamatorismul.
Si eu astept cu nerabdare rezultatele, de preferat in format excel comun pentru toate categoriile.
YO DX HF Contest 2022.jpg

Campionat multiband US 2022.jpg

Modelele exista, logurile(banuiesc) primite, program de verificare exista.
Asteptam cu interes rezultatele
73
Pit YO3JW

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde n2yo » Joi Sep 01, 2022 11:46 pm

@YO3JW

In urma cu zile am indraznit sa fac o postare. Nu a scapat ochiului vigilent.....
Oare nu era corecta? S-au poate nu este universal valabila!


V-am rugat sa explicati cand si ce postare a fost stearsa de "ochiului vigilent". V-am indicat ca exista o postare pe acest topic semnata de dumneavoastra. Poate despre aceasta era vorba si nu o gaseati. In orice caz, va rog sa clarificati, pentru ca ati lasat impresia cititorilor ca cineva va sterge postarile. V-am scris un email si pe adresa personala la data de 29 august cu aceeasi rugaminte. Vedeti, poate a fost filtrat in spam.

73 de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde n2yo » Vin Sep 02, 2022 9:05 am

Daca tot veni vorba despre documentul care prezinta rezultatele la concurs in 2021, acesta se poate imbunatati, fara prea mult efort si toata lumea ar avea de castigat. Iata cateva observatii:

- antentul documentului (care afiseaza doar "Final Result for YO-DX 2021") ar trebui sa faca o referinta la cine este organizatorul, numele corect si complet al concursului, poate sa afiseze si sigla oficiala.
- clasamentele nu incep niciodata cu statiile check log. Acestea au cerut sa fie menionate numai ca au trimis log control si pot fi enumerate la sfarsitul clasamentului, doar indicative separate cu virgula. Statiile check log nu au dorit sa le fie afisat numarul de legaturi, multiplicatori etc, ci chiar dimpotriva. Nu exista nicio explicatie logica de ce lista check log este sub forma de clasament cu pozitii de la 1 la 49.
- in afara clasamentelor pe categorii si pe tari, un clasament care reflecta mai bine performanta comparativ cu alti radioamatori este cel pe regiuni. In general la concursurile pe unde scurte se folosesc ca regiuni continentele, de pilda America de Nord, Europa, Africa etc. In trecut YO DX HF avea asemenea clasamente, poate ar fi bine sa se ia in considerare reaparitia lor.
- la clasamentul statiilor romanesti ar trebui sa fie mentionat si judetul care a fost transmis, pentru ca cei interesati sa vada care este interesul pentru concurs in diverse judete.
- nu cred ca este necesara mentionarea "Electronic log" pentru fiecare participant. In fond potrivit regulamentului "Logurile sunt acceptate numai in format electronic CABRILLO", deci cine trimite "paper log" nu trebuie sa fie considerat in clasament.
- programul Word si toate procesoarele de texte au printre facilitati si realizarea de tabele. Nu stiu de ce ar fi atat de greu sa se puna fiecare clasament intr-un tabel in asa fel incat coloanele sa fie frumos aliniate si sa se citeasca usor.
- pagina cu rezultate trebuie sa mentioneze la final cine au fost cei care au corectat fisele si data la care a aparut documentul.

Acestea sunt doar cateva observatii personale, poate exista si alte aspecte care pot fi imbunatatite in asa fel incat pagina cu clasamentele la editia 2022 sa arate atragator si sa dea nota de seriozitate pe care cred ca o doreste organizatorul. Poate se gaseste vreun membru al FRR (cu cotizatia platita la zi) sa preia cateva din aceste idei si sa le transmita ierarhic, potrivit structurii organizatorice, la seful de club si de acolo catre comisia de specialitate din cadrul Federatiei.

Cred ca este simplu de imbunatatit aceste clasamente. Vorba cuiva de pe acest topic: daca vrei, poti.

73 de Ciprian N2YO

yo3lw
Mesaje: 40
Membru din: Dum Mai 14, 2017 7:53 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo3lw » Vin Sep 02, 2022 2:13 pm

Bun gasit. Lista Log-lor primite se poate consulta la adresa:
http://86.34.67.56:8080/WebEditor/app

Server-ul ramane deschis.

Pentru probleme, va rog sa ma contactati la: simion.cristian@gmail.com
Multumesc si 73 de Cristi - YO3LW

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo8rxp » Vin Sep 02, 2022 10:14 pm

Seara buna Pit
"Du bist rautacios", ROGER ! Timpul ne va judeca pe toti mai devreme sau mai tarziu. Poate ca da, poate ca nu, insa consider ca doar critica aduce progres pe cand osanalele mereu prezente nu aduc decat inmuierea creierului si decaderea in patima a "Ce bun sunt, ce tare am ajuns, am devenit zeu".
Imi place ce ai zis despre citez "Cred ca impreuna se pot face multe, plecand de la faptul ca toti suntem obsedati de aceeasi pasiune: Radioamatorismul."
Sesizez ca ai remarcat panta descendenta pe care alunecam si observ ca nici tie nu iti place, ergo cauti o solutie productiva pentru YO. Insa din pacate, vremea vorbelor a trecut asa ca draga Pit, este putin cam tarziu. Dupa cum vad eu vis a vis de problematica mondiala prezenta, doar cluburile cu finantare privata vor rezista pe viitor, nici o forma de guvernare nu va mai aloca bani pentru a face telegrafie in foarte scurt timp.
1+1 tot timpul va fi egal cu 3 ,cu siguranta ca multi nu au inteles acest lucru !
A trecut August, topicul YO-DX va ramane inchis pana in 2023 cand Draga Pit , nici una din probleme enumerate pana acum nu vor avea rezolvare, asa ca aceleasi vorbe in vant vor urma si pe viitor. Eu unul am epuizat arsenalul de vorbe grele, prin urmare deci !!! nu mai am ce comenta in plus.
Nene Pit, onor pentru diplomatia de care dai dovada !
P.S. remarc o maxima similaritate intre ochiul de pe diploma model si " Illuminati Eye " Unor oameni insa le cam trebuie acel monocular cu zoom optic cu care sa observe detaliile radioamatorului de rand YO acolo din loja "Cavalerii Luminii" sau alte loje prin care socializeaza zeitatile !

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO3ITI » Vin Sep 02, 2022 10:17 pm

YO3JW scrie:...
Modelele exista,...
73
Pit YO3JW


Poate le comunicați geniilor care au născut acest design odios să pună, naibii, o virgulă între "Seniori" și "putere redusă". Nu de alta, dar se înțelege altceva.

Mama mă-sii de limba română !

M
====================
73 de YO3ITI

Avatar utilizator
DL2LDE
Mesaje: 26
Membru din: Lun Noi 21, 2016 1:02 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde DL2LDE » Sâm Sep 03, 2022 5:50 pm

yo3lw scrie:Bun gasit. Lista Log-lor primite se poate consulta la adresa:
http://86.34.67.56:8080/WebEditor/app

Server-ul ramane deschis.

Pentru probleme, va rog sa ma contactati la: simion.cristian@gmail.com
Multumesc si 73 de Cristi - YO3LW


Link-ul nu functioneaza! "Fortiguard Intrusion Prevention - Acces blocked!"
73's de Daniel, DL2LDE / YO2LDE

YO4SI
Mesaje: 405
Membru din: Mie Oct 12, 2011 2:03 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO4SI » Sâm Sep 03, 2022 10:13 pm

Eu am reusit... Sunteti in lista. Chiar am uploadat logul acolo. Multumesc lui Mihai - YO3GCL ca m-a atentionat ca nu apar. Cristi - YO3LW munceste mult. Dar se pare ca nu prea vrea ajutor. Ce m-a mirat este cum arata pagina respectiva. O atasez. 73s si felicitari tuturor care au daruit timp indicativului YO sa fie auzit in lume...
Fişiere ataşate
LoguriYODX22.JPG
Foarte interesant...
LoguriYODX22.JPG (44.19 KiB) Vizualizat de 2329 ori

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO3JW » Dum Sep 04, 2022 8:40 am

Buna
"Poate le comunicați geniilor care au născut acest design odios să pună, naibii, o virgulă între "Seniori" și "putere redusă". Nu de alta, dar se înțelege altceva."
Pentru cazul in care Domnul "M" a participat in concurs se propune o varianta "STAS"
Campionat multiband US 2022 YO3ITI.jpg

Probabil ca se observa ca "geniile" au tinut cont de observatie, care este corecta!
Ceea ce a deranjat este modul de "la misto" in care s-a facut comentariul... Poate ne comunica si in ce fel participa la activitatile FRR, daca participa. Dar asa, de pe margine....
Scuze pentru raspuns!
73 Pit YO3JW

YO3ITI
Mesaje: 406
Membru din: Vin Dec 11, 2020 9:09 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO3ITI » Dum Sep 04, 2022 10:10 am

YO3JW scrie:Buna
Probabil ca se observa ca "geniile" au tinut cont de observatie, care este corecta!
Ceea ce a deranjat este modul de "la misto" in care s-a facut comentariul... Poate ne comunica si in ce fel participa la activitatile FRR, daca participa. Dar asa, de pe margine....
Scuze pentru raspuns!
73 Pit YO3JW


Păi nu am făcut altceva decât să am exact același gen de atitudine pe care îl ai și tu, dragă Pit: lansăm pocnitori și facem tărbacă. Exact precum comentariul tău de mai sus referitor la site-ul lui Ciprian, extrem de deranjant și nepoliticos. Marea diferență e că eu fac mișto-ul mult mai inteligent și nu-mi bat joc de limba română (fără să mă bat cu pumnii în pept că sunt daco-roman patriot). Hai să renunți la modul tău la mișto și vom renunța și noi, ăștia, la modul nostru la mișto. Win-win. Ce zici ?

73
====================
73 de YO3ITI


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori