YO DX HF Contest 2022

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO8TK » Vin Aug 19, 2022 11:54 am

YO?RIJ...Observ Petrica ca nu ratezi nici-o ocazie sa ataci FRR. Sa inteleg ca dorinta ta este ca FRR sa iese din teren (probabil numai in cazul concursului YO-DX) si sa vina cineva cu o alternativa.... sau lasam un gol anuland acest concurs? Poate vii cu ceva explicatii,cu ceva propuneri,cu un program de diplome YO-DX,etc, in acest sens(nu doar Gica Contra).
Aproppo....autorizatiile alea de receptor nu compenseaza dorinta ta de a inlocui FRR.Puteai sa faci public si pe aceasta pagina acel program de eliberare autorizatii de radioamator receptor. Succes in concurs daca ...participi!

73!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo9rij » Vin Aug 19, 2022 12:35 pm

YO8TK vad ca plangi dupa o autorizatie de radioamator receptor - este drept ca avem doua urechi si o gura - din acest motiv ar fi bine sa asculti de doua ori pe cat vorbesti!
Pentru cine nu stie, prin programul RadioStiinta 2.0 am tiparit cateva mii de certificate - autorizatii de radioamator receptor pe care sa le oferim gratuit coopiilor care participa la cursurile noastre rasplatind dorinta si interesul celor ce descopera radioamatorismul ca hobby!
Am inteles supararea lui 8TK, ca nu frr coordoneaza si conduce aceasta activitate educativa privind existenta radioamatorismului dar poate ca o sa ii treaca uitandu-se la carnetul de master of sport!
Despre organizarea YO DX HF, numai de bine! Hi!
73! de YO9RIJ Petrica

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde n2yo » Vin Aug 19, 2022 5:14 pm

Haideti sa revenim la discutiile legate de YO DX HF Contest.
Concursul are loc peste o saptamana.

73 de Ciprian N2YO

yo8rxp
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 08, 2019 9:38 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo8rxp » Vin Aug 19, 2022 8:36 pm

Salut N2YO !
Ca si completatare, fix peste o saptamana ne vom face iar de rusine !
Nu stiu daca esti la curent cu asociatiile de locatari sau de proprietari din Romania
Exercitiu:
X bloc renunta la FRR (asociatia de locatari) si trece la o firma privata. Y bloc se uita cu invidie la X bloc si afirma ca vor si ei aceasi performanta. Insa daca cineva din blocul Y vine cu propuneri de perfomanta, toti locatarii vor sari de fund in sus cum ca acea persoana este rau voitoare sau are un interes ascuns !
Quod erat demonstrandum, orice efort sau dorinta de voluntariat facem noi din YO, tot timpul ne vom izbi de unele ziduri de beton care stau in calea progresului , ziduri care datorita vechimii, au multe pete de sange impregnate .
Stam 2 ore cu masina pe Valea Oltului bara la bara pentru un semafor necoordonat, rupem bucsele pe soseua Gheorgieni - Lacul Rosu, zero autostrazi in Moldova desi suntem in 2022, eu zic ca mizeriile pe care le inghitim zilnic in YO se reflecta si in FRR insa sunt recunoscator ca nu platesc din buzunarul meu oarece vouchere de concediu catre FRR. Sau gresesc ? Stimati romani !, nu confundati bunatatea cu prostia ! Am inceput sa ne divizam in generatia X, Y, Z , unii care datorita varstei nu mai au nici o dorinta de schimbare, altii care vor schimbare si multi altii care se complac in Neschimbare !
Sincer , eu ca moldovean nascut in Iasi si crescut in Bacau, imi este rusine de ce observ in jurul meu !
Si sunt mandru ca sunt moldovean , si sper ca capitala Romaniei sa se mute la Poplaca !
Cu foarte multe 73,

Gabriel YO8RXP
https://yo8rxp.com
https://github.com/gabrielonet

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO3JW » Sâm Aug 20, 2022 6:38 am

Undeva unul din cei care mai comenteaza a scris:
"Only together can produce more quality and more value for hamradio itself".
Cat adevar este in aceasta fraza!
Hai sa plecam de la acest adevar...
Propagarea sa fie cu voi.
Pit YO3JW

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo9rij » Dum Aug 21, 2022 1:44 pm

3JW ai adus aminte frr-uIui sa plece si ea de pe loc pentru ca a cam ramas in urma ? :lol:
Dupa cum vezi, majoritatea este deja departe in materie de organizat concursuri!
73! si antene cat mai bune!

YO8BDW
Mesaje: 49
Membru din: Lun Feb 10, 2014 1:59 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO8BDW » Dum Aug 21, 2022 8:21 pm

Tocmai fiindca a mai ramas o saptamana discutiile serioase nu mai au nici un sens. Bascaliile , da, caci atata se mai poate face cu succes si constructiv.
In cea ce ma priveste nu ma cramponez de data de concurs. Ea a avut o semnificatie politica (23 august) si daca vrem sa neglijam aceea componenta mai exista date libere de concursuri, in toate cele patru anotimpuri. E necesar ca un grup minimal de oameni care stiu ce este acela un concurs international YO sa fie lasati sa lucreze si mai ales parerile lor sa fie luate in considerare. Trebuie sa fim constienti ca acest concurs este de o importanta regionala deci regulament ca atare.
Ce ma deranjeaza acum, fara a tine seama de organizator :
1.Ani la rand au existat 2-3 site-uri pe care se face up-load, dintre care cel putin unul da obligat rateu.
2. Lipsa transparentei , secretomania prelungita. Deja majoritatea concursurilor JUDETENE publica rezultatele dupa maxim o luna. La YO DX totul este mister ( received logs, raw scores etc...)
3. Dupa ce ca apar tarziu si nedefinitive ( trebuie validarea CA FRR sau cum s-o fi numind) mai apar si fasaite adica nu se stie unde, exact. Ba pe site obscur, ba pe altul etc.. Ar mai fi dar ma opresc...
In buna traditie a anilor trecuti peste cateva zile vor apare chemari patriotarde " Fratilor, asta nu este concursul FRR , este concursul international YO, sa reprezentam cu cinste si mandrie etc......bla, bla" destinat sa mai scoata din amortire vreo cativa nehotarati, sa ajungem macar la un numar rezonabil de indicative si multiplicatoare. Apoi, somn si hibernare. Nu am vazut niciodata o analiza a concursului, pe ani, tendinte, etc...sa vedem si noi cum stam.
Eu il voi trata ca orice concurs de week-end si imi doresc propagare buna. Ceea ce conteaza pentru mine este placerea de a lucra , de a face trafic radio.

yo9bcm
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 20, 2010 7:55 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo9bcm » Lun Aug 22, 2022 12:15 pm

Ca de obicei vor lucra nostalgicii operatori CW,SSB,cei mai tineri atrasi de modurile digitale nu vor participa. Vor lucra in World Wide Digi DX Contest ,sau cei pasionati de RTTY vor participa
la CQ RTTYops WW RTTY Contest.Asa ca doresc succes participantilor .

YO3HEX
Mesaje: 83
Membru din: Lun Aug 30, 2021 10:08 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO3HEX » Lun Aug 22, 2022 2:45 pm

Ziua buna,

Eu o sa lucrez in YODX si o sa lucrez exclusiv CW (telegrafie) ... si din punct de vedere radioamatoricesc sunt autorizat de putin peste 1 an ... si totusi o sa lucrez chiar daca stiu ca este degeaba.ro - dar macar ... incerc ... vedem ce iese :)

73 DE YO3HEX

yo9bcm scrie:Ca de obicei vor lucra nostalgicii operatori CW,SSB,cei mai tineri atrasi de modurile digitale nu vor participa. Vor lucra in World Wide Digi DX Contest ,sau cei pasionati de RTTY vor participa
la CQ RTTYops WW RTTY Contest.Asa ca doresc succes participantilor .

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO6EX » Lun Aug 22, 2022 7:51 pm

Cu toate că mi-am promis să nu mai discut nimic despre FRR, fiind vorba despre acest concurs, voi spune că nu mai particip la nimic organizat de FRR. Dece? În urmă cu cca un an onor conducerea FRR a anunțat cu emfază că radioamatorii care nu sunt membrii unor structuri fereriste, nu vor mai primi QSL-urile venite din afară țării (care și așa ajungeau greu la destinatari și pe căi întortocheate) acestea vor fi returnate expeditorilor. Doar că asta costă bani și după cum se zvonește, mii de QSL-uri au ajuns la gunoi. Având în vedere că noi cei din afară ferereului (mulți din motive care nu ni se pot imputa) nu existăm pentru FRR, atunci nici participarea noastră a exclușilor, nu se mai justifică. 73.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori