YO DX HF Contest 2022

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
YO9HP
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iul 08, 2010 11:06 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO9HP » Vin Aug 26, 2022 5:23 pm

Pentru YO9RIJ: Petrica, esti la curent cu regulamentul rubricii “Intrebarea Saptamanii”?

Sondajul de opinie "Intrebarea saptamanii" de la Radioamator.ro nu este stiintific si reflecta numai opiniile utilizatorilor acestui site care au decis sa voteze. Rezultatele nu trebuie considerate a reprezenta opiniile comunitatii de radioamatori din Romania.


Ca dovada ca nu trebuie sa dai verdicte doar pe baza acestei rubrici, redau mai jos intrebarea saptamanii dinainte de YODXHF 2021.
Am aratat intr-o alta postare ca in clasamentul YODXHF 2021 au aparut 137 statii, insa sunt sigur ca au participat chiar mai multe.

Intrebarea saptamanii 23.08.2021.png
Intrebarea saptamanii 23.08.2021.png (27.98 KiB) Vizualizat de 2915 ori


73, Alex YO9HP

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO5AVN » Vin Aug 26, 2022 9:38 pm

@8TK
-nici eu nu am sa lucrez din douamotive:
- in 2020 am lucrat, amiesit pelocul I la categoria mea -pana azi 26. aug. 2022 ( 2ani) organizatorul nu a eliberat (nici macar online) diploma aferenta;
- acelasi organizator fererist) - a decis si practica (contrar indicatiilor IARU) ca QSL-urile sosite radioamtorilor romani care nu considera oportun sa finanteze cu cotizatie/taxa impostorii fereristi - sunt aruncate la gunoi - (chestia cu retur este o gogorita = costa mai mult trimiterea in strainatate decat trimiterea interna spre districte).
Concluzia mea este ca FRR = impostori si multa mitocanie + ZERO BARAT radioamatorism & ham spirit!
Pacat ca nu am o lista exacta cu membrii cotizanti FRR ca sa completezi cu ei lista mea "black list".
Apropo - unde se poate consulta lista membrilor "sportivi" cotizanti ??? finantatori ai imposturii fereriste ?????

Avatar utilizator
yo9rij
Mesaje: 425
Membru din: Vin Dec 28, 2012 6:36 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo9rij » Sâm Aug 27, 2022 12:44 am

@9HP, sunt la curent cu prevederile dar nu puteam sa initiez o analiza preconcurs fara un minim de informatie. Ceva este mai mult decat nimic. Vom vedea dupa concurs cata acuratete are sondajul si poate luam in calcul data viitoare o marja demonstrata. Din pacate frr tine secret multe lucruri privind participarea si pe care am putea sa le folosim pentru a vedea unde scartiie prepararea concursului!
@5AVN - QSL-urile sunt asimilate juridica ca fiind corespondenta personala! Un avocat stie despre ce vorbesc!
Poate este timpul sa ne strangem mai multi si sa rezolvam si treaba aceasta! FRR are obligatia sa te anunte ca ai primit corespondenta si ca este problema dumneavoastra cand si cum o ridicati intrucat FRR nu are fonduri alocate pentru expedierea acestora catre nemembrii iar costul programului de expediat aprobat de CA al FRR este prea scump pentru dumneavoastra si nu vi-l permiteti! Apoi conditionarea primirii corespondentei personale cu cea de a deveni membru se considera santaj! FRR nu afiseaza nicaieri ca ai primit corespondenta desi este obligata in aceste conditii! Poate de aici ar fi bine sa incepem!
73!de YO9RIJ

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO3JW » Sâm Aug 27, 2022 3:51 am

Buna dimineata!
Stiti ca la fiecare accesare a site-ului radioamator.ro exista o contorizare in baza careia acest site este apreciat. Acest lucru este posibil sa adauca anumite avantaje, mai ales ca este plin de reclame!
Acum cu privire la cele despre ceea ce se comenteaza.
Cine doreste poate participa cum vrea.
Daca este membru la un club afiliat la FRR poate intra in clasamentele sportive.
Daca nu este intra in clasamentele de la YO DX Contest open.
Inca din 1990 pe la TV era o reclama care zicea: "Daca vrei, poti!"
Deci, daca vrei poti!
Asa dar, daca doriti sa participati, participati! Daca nu doriti, nu participati! Simplu! Ce atata vorbarie!
Chiar nu inteleg dece atata inversunare.
De fapt toate acestea sunt ca picatura chineazasca care sa faca pe cineva de fapt sa renunte la a participa din "tz" motive care se prezinta ca neajunsuri ale cuiva care pare frustrat de ceva.
Se arata catre FRR. Aceasta este idea de fapt. Dece exista FRR! Undeva este un grup care ar putea sa faca acelasi lucru mai bine. Sa dispara FRR ca este in subordinea MS. Ce ne trebuie acest FRR. Au ei solutia universala.
In urma cu zile am indraznit sa fac o postare. Nu a scapat ochiului vigilent.....
Oare nu era corecta? S-au poate nu este universal valabila!
Joska, imi pare rau ca nu ai primit diploma inca. Dar sunt convins ca pana la urma o vei primi.
In rest, ma uit cu groaza la prognoza de propagare si sper sa se mai imbunatateasca.
Cat priveste viitorul, as propune ca in YO DX Contest sa se introduca si FT4 si sa se faca o precizare in regulament prin care sa se faca cunoscut ca orice legatura facata in modurile digitale sunt acceptate de organizator chiar daca sunt in concursuri paralele, ca si in UUS, unde faci un QSO si trimiti la "n" organizatori!
Au mai ramas ore pana la ora 12 UTC.
Deci!
Daca vrei, poti paticipa!
O zi buna!
Pit, YO3JW

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO5AVN » Sâm Aug 27, 2022 7:43 am

@3JW = "Joska, imi pare rau ca nu ai primit diploma inca. Dar sunt convins ca pana la urma o vei primi."

=== simpatica remarca si incurajare ==== HI HI HI ...... poate "post mortem" ..... HI HI HI !!!! --- deja 2 ani au trecut!!!!!
Iti dai seama ce efort sa completezi o diploma, cheltuiala cu expedierea - atata timp si bani investiti ..... pentru cine??? .... pentru ce??? .... pentru un nelaudaci si nesupus ?????..... si care poate chiar stie cum se face si in ce consta radioamatorismul.......

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde n2yo » Sâm Aug 27, 2022 7:46 am

@YO3JW
Stiti ca la fiecare accesare a site-ului radioamator.ro exista o contorizare in baza careia acest site este apreciat. Acest lucru este posibil sa adauca anumite avantaje, mai ales ca este plin de reclame!

Exemplu tipic de trolling. Ia sa arunc si eu o petarda, sa vedem ce sa intampla.

In urma cu zile am indraznit sa fac o postare. Nu a scapat ochiului vigilent.....
Oare nu era corecta? S-au poate nu este universal valabila!


Vreti sa fiti un pic mai concret? Pentru ca din cele scrise insinuati ca un administrator cu un "ochi vigilent" va sterge postarile. Unde anume ati postat? La Forum, la vreun articol? Pe acest topic cu YO DX HF 2022 aveti o postare din data de 19 august la adresa viewtopic.php?f=18&t=3297&start=10#p31306 Despre aceasta e vorba?

Referitor la propagare, am ascultat in seara asta benzile de 7 si 14 MHz si statiile europene, inclusiv YO se auzeau destul de bine. Sper conditiile sa se pastreze si maine.

Success tuturor participantilor, ne auzim in concurs.

73 de Ciprian N2YO

YO5AVN
Mesaje: 140
Membru din: Lun Mar 21, 2011 12:18 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO5AVN » Sâm Aug 27, 2022 8:05 am

@YO9HP - Statisticile sunt ca bichinezii - scot in evidenta o serie de lucruri frumoase insa acopera ESENTIALUL !
SUnt curios cum arata statistica participarii in 2021, respectiv:
a) - nr. paricipanti "sportivi" /(versus) total YO membrii afiliati (cotizanti) FRR;
b) -nr. participanti "nesportivi" / total YO neafiliat FRR
c) - suma puctajelor (loc. 1, 2 si 3) la fiecare categorie in parte obtinut de YO "sportivi";
d) - suma puctajelor (loc. 1, 2 si 3) la fiecare categorie in parte obtinut de YO "NEsportivi";

Din cele de mai sus ar rezulta pe de o parte capacitatea de mobilizare, coordonare, indrumare ..... per global eficienta FRR !!!!! - iar pe de alta parte performanta "sportiva" a sportivilor afiliati fata de performanta radioamatoriceasca a YO neafiliat.

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde YO8TK » Sâm Aug 27, 2022 10:04 am

Pentru YO?RIJ.Dupa ce am citit ultima ta postare am inteles ca de fapt tu nu ai cum sa ai o probleme cu YODX--HF contest.Dealtfel d-nul Alex, YO9HP, ti-a dat o explicatie pertinenta despre ce se intampla....dar softul tau redus nu a procesat-o.
De fapt si de drept tu PET, ai o problema cu FRR.Si nu inteleg de ce...ca nu ai nici-o legatura cu aceasta organizatie.....Dar ai vrea. In acest sens iti propun la urmatoarele alegeri sa participi si sa ...castigi, si sa-i fugaresti pe oamenii rai care populeaza FRR. Dupa aia schimba ...totul dupa chipul si asemanarea ta. Dar nu cum ai facut standul EURAO de la Friedrichshafen unde te-ai facut de ras....pastrandul gol si nepopulat in cele trei zile. Crede-ma, ca am fost acolo! Daca faci asa si cu radioamatorismul din YO te asigur ca in cativa ani, radioamatorii din Botswana vor organiza expeditii in YO .Daca stii ce inseamna asta?
Asadar in concluzie...te inscrii, candidezi ,faci treaba si remediezi toate problemele radioamatorismului YO si .....mai vorbim.
Nu e bine asa?...vin-o cu variante viabile.
Nu poti?...ciocul mic ca.... ei sunt la putere.(e un citat spus de un senator roman)https://www.youtube.com/watch?v=7WHzmaNIk1c
Nu uita ....... eu te inteleg si te sustin!!

Sunt platitor de taxe la FRR si vreau pe lista neagra! Multumesc de intelegere.73!


Ciprian ...N2YO daca vrei sa ai vizualizari la reclame HI! lasa forumul un pic mai liber!! Ma distrat YO3JW! Foarte subtil.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo4lhr
Mesaje: 92
Membru din: Lun Mar 14, 2011 8:05 pm
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde yo4lhr » Sâm Aug 27, 2022 7:49 pm

Oricum o dam, tot la frr se ajunge. Și chiar nu înțeleg de ce :cry: . Zi de zi, multi se bulucesc sa se înscrie în "structurii afiliate". De parcă "VĂ MAI DAU O SUTĂ DE LEI" sau au băgat pui moca la gostat.
Până nu va dispare această "chestie" nu vom intra în rândul țărilor civilizate.

Multe succesuri participanților. Vor fi tipărite, succesurili zic, cu litere de Haur în mai toate almanahele.
orice sarma este o antena, dar sa nu exageram

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: YO DX HF Contest 2022

Mesajde n2yo » Dum Aug 28, 2022 12:27 am

N2YO facand CQ TEST pe 14015.0 :)

yodxhf2022.jpg
yodxhf2022.jpg (87.62 KiB) Vizualizat de 2357 ori


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori