Cupa Moldovei si Zi plina de vara-uus

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo2lhd
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:43 pm
Contact:

Cupa Moldovei si Zi plina de vara-uus

Mesajde yo2lhd » Vin Iul 22, 2011 10:32 pm

Am o intrebare catre organizatorii acestor concursuri:
La logurile trimise via e-mail de ce nu vine o confirmare de primire a lor( ma gindesc ca organizatorii verifica de 2 ori pe zi casutaHI!HI!)???
Amindoua concursurile au adresa pentru loguri la yahoo.com, unde se poate configura usor un raspuns automat,dar....!
In rest 73-uri si s-auzim numai de bine!

yo2lam
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 10:05 pm
Contact:

Re: Cupa Moldovei si Zi plina de vara-uus

Mesajde yo2lam » Sâm Iul 23, 2011 4:26 pm

Salut Marius,
Daca ai trimis la adresa : cupanapoca@yahoo.com , ar fi trebuit sa primesti raspuns. Eu am primit urmatorul : Tnx for your log .In rest, ce sa zic, ai auzit vreo statie din YO8 ? Eu nu(desi am intors antena incolo de vreo 10 ori), si cred ca nu mai exista Cupa Moldovei decat pe hartie. Normal ar fi ca macar unul din organizatori sa-ti raspunda, dar cum noi traim intr-o continua stare de anormalitate, am inceput sa cred ca asta e starea normala.
73, Bata, YO2LAM

yo2lam
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 10:05 pm
Contact:

Re: Cupa Moldovei si Zi plina de vara-uus

Mesajde yo2lam » Sâm Iul 23, 2011 8:12 pm

Scuze Marius,
tu una intrebi, si eu alta ti-am raspuns. Si la ZI PLINA DE VARA am primit confirmarea, dar nu la robot, ci manual(hi), dar important e ca au raspuns.
73,Bata

YO2LGV
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Feb 26, 2011 7:37 am
Contact:

Re: Cupa Moldovei si Zi plina de vara-uus

Mesajde YO2LGV » Sâm Iul 23, 2011 11:44 pm

informatii despre logurile primite pentru concursul "YO VHF/UHF ZI PLINA DE VARA" gasiti la
http://www.yo2kbq.ro/index.php . 73 Leo, YO2LGV

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: Cupa Moldovei si Zi plina de vara-uus

Mesajde yo2ya » Dum Iul 24, 2011 8:16 am

Multumesc Leo!
Da un aer de seriozitate aparitia listei cu logurile primite.
Bata,am auzit o singura statie YO8,dar era intr-un QSO loco si am pierdut-o!Am stat cu antena inspre ei si am chemat pina m-i s-a uscat gura, dar degeaba!
73 si s-auzim numai de bine!

YO8BIG
Mesaje: 8
Membru din: Vin Iul 02, 2010 2:07 pm
Contact:

Re: Cupa Moldovei si Zi plina de vara-uus

Mesajde YO8BIG » Dum Iul 31, 2011 9:46 am

Statii din Moldova care au lucrat in concursul ”Cupa Moldovei”:
YO8DHA, YO8DDP, YO8RAW, YO8CQQ, YO8OE, ER5AA, YO8BFB, ER1AU, YO8BGE, YO8BDT, YO8TK, ER5GB, YO8RZJ.
Alte statii ”culese” din log-ul de concurs al lui YO8DHA:
yo4hfu, yo3fou, yt1vp, lz2pi, yu1io, yo4asv, sp3jwg.
Prietenul Dorin (yo8dha , locatie kn36so, asl 465m) atat a putut lucra si auzi. Pentru ca am lucrat si eu din aceasta locatie, aproape ca nu-mi amintesc sa fi contactat o statie din yo2, asa ca impresiile dvs. sunt cam gratuite - ca am intors antena de vre-o 10 ori, ca mi s-a racit gura chemand... Asta e viata de contestman, desigur, se stie...
Mai mult, pot sa va spun ca am lucrat in internationalele de uus din locatia kn26od, ASL 2011m si am fost destul de dezamagit, chiar de participarea statiilor din vestul tarii. Nu mai vorbesc de statiile din HA, care la f. multe insistente au catadicsit sa-si intoarca antenele si spre noi - venind apoi cu controale de 59+30 db... Ce sa zic de statiile din SP? Nu am auzit nici macar una in tot concursul. Este adevarat, pe directia lor eram oarecum obturat, dar asta nu explica absenta lor totala din log.
Nu este rea vointa, prieteni. Cine face o asemenea deplasare si cand aude o statie yo2 sa nu o contacteze? Ma rog, se pot face fel de fel de presupuneri, este free...
In ceea ce priveste confirmarea pe automat a primirii log-ului de concurs, o gasesc a fi foarte utila, aici pot sa va dau dreptate, fara nici-o rezerva. Pot vorbi cu organizatorii (cred ca nu este chiar tarziu) sa faca chiar manual acest lucru, pana una alta, dar pentru anul viitor sa se faca prin robot. Multumesc in numele organizatorilor pentru sugestii.
Cu stima, Adam Grecu - yo8big din Iasi

yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: Cupa Moldovei si Zi plina de vara-uus

Mesajde yo2ya » Lun Aug 01, 2011 8:14 am

Pentru yo8big,
Am primit o confirmare,manuala,pentru primirea logurilor si din YO8.In ziua de Duminica propagarea a fost tare buna(tropo) am lucrat citeva statii din 9A,OK si am auzit un DL de la peste 800Km.
Din raspunsurile venite la topic, mai un coleg din TM s-a "plins" de lipsa statiilor YO8 in concurs, si dotarea lui tehnica este muuult peste medie la toate capitolele:tcvr, putere, sistem de antene etc.Cit despre operator,a se studia clasamentele concursurilor de uus din ultimii 2ani.
Asta a fost! Sa speram ca anul viitor va fi mai bine!
73 si numai bine de aici din YO2!

yo2mtg
Mesaje: 74
Membru din: Dum Mar 06, 2011 1:31 pm
Contact:

Re: Cupa Moldovei si Zi plina de vara-uus

Mesajde yo2mtg » Lun Aug 01, 2011 11:01 pm

Marius, tu mai crezi in spiridusi ?
Nu te-ai lamurit inca cum sta treaba ?

YO2MTG, Gigi

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Cupa Moldovei si Zi plina de vara-uus

Mesajde YO9CHO » Mar Aug 02, 2011 2:33 am

Ca fost ultrascurtist YO(din pacate fara a fi "crocodil"), consider ca discutia vis-a-vis de prezenta statiilor yo8 este inutila.De ce? Simplu.In general, statiile europene nu vizeaza est-ul, din simplul motiv ca sunt putine aparitii in timp real.Urmariti spot-urile in internet.Un german va prefera sa faca rapid km catre Anglia, de exemplu, decat sa astepte zile intregi cu antena pe est in asteptarea miraculosului DX.O alta problema este relieful intre YO2 si YO8, caci, vad, ca aici este problema din postari.Numai o situatie tropo deosebita ofera avantaje.Recunosc ca aceste fenomene au devenit curente.Depinde deci de abilitatea corespondentilor si de experienta lor.Intrebarea care se pune , este cate statii YO8 sau 2 sunt active, in ce perioada a zilei opereaza si de cate ori antena face 360 grd? Ce sisteme omnidirectionale exista in shak si cate balize sunt active?
Eu vad o mare pierdere de vreme , inutila si creataoare de animozitati in discutii pe tema:"voi ati initiat concursul si nu va auzim..."
Succes!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Cupa Moldovei si Zi plina de vara-uus

Mesajde yo8cln » Mar Aug 02, 2011 9:04 am

Asemenea discutii nu trebuie sa duca la animozitati ! Eu cred ca avem un hoby, iar hoby-ul nu
trebuie sa creeze tensiuni si motive de enervare ! Cit despre topic, cred ca sint multe de
discutat. De exemplu, la CI de UUS, la care face referire Adam, in kn27od a nins temperatura
fiind de -2 C la un moment dat.In asemenea conditii, greu mai gaseti parteneri pentru o noua iesire ! Pe urma, activitatea (din pacate) in uus este in mare regres. Anul acesta s-au
implinit 30 de ani de cind am facut prima iesire in kn27od. Iata inca un motiv pentru care
activitatea se reduce, muntele devenind tot "mai inalt" pentru noi, hi ! iar altceva in loc nu am
pus. De asemenea, conditiile de propagare s-au schimbat radical in ultimul timp, in zona mea
(kn27qg) manifestindu-se chiar bizar, desi dotarea a crescut ( 4x f9ft cu 17 el preamp.SP 2000 qro 350 W in 144 Mhz) Zilele trecute era E-sporadic si multe statii din imprejurimi lucrau iar la mine nu se auzea nimic, HI ! O alta cauza, este activitatea cotidiana a fiecaruia, in momentul actual
greu gasesti persoane disponibile sa faca o echipa, iar pe munte, solitar nu te poti descurca.
Mai sint multe motive, pe care le putem discuta cu ocazia intilnirilor care vor urma.
73! de yo8cln


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori