Concursul Bucuresti editia 2012

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo3ihg
Mesaje: 36
Membru din: Joi Noi 10, 2011 10:21 pm
Contact:

Concursul Bucuresti editia 2012

Mesajde yo3ihg » Dum Ian 15, 2012 9:24 am

Din acest an, Concursul "Bucuresti" se reinventeaza, transformandu-se in Concursul International HF "Bucuresti"...
In continuare isi pastreaza caracterul de concurs destinat celor care fac radioamatorism din placere si care doresc sa poata participa la un concurs "de popularizare".
Incepand cu acest an, cele doua etape se contopesc intr-una singura, in continuare cu durata de 3 ore.
Se deschide participarea SI in banda de 40m pentru a creste interesul aratat de statiile Non-YO, care erau destul de defavorizate de posibilitatea de a lucra doar in banda de 80m.
Incepand cu aceasta editie, se vor efectua si puncta SI legaturile in PSK31 pe langa cele in SSB si CW. Am avut in vedere interesul acordat modurilor digitale iar PSK31 este un excelent mod pentru un concurs lejer.

Incercam sa oferim participantilor un software care sa cuprinda:
-Log online si offline cu iesire in format Cabrillo;
-CW Keyer cu Macro-uri programabile;
-Modem PSK31.
Toate acestea sunt integrate intr-o singura interfata, care ofera si posibilitatea de a efectua selectia de categorie la care operatorul participa, fara sa mai fie necesara editarea in Notepad a fisierului log pentru completari!

In scurt timp va fi accesibil si site-ul concursului.
Pana atunci, atasez regulamentul de concurs, in limba romana (va fi disponibil in ES, ENG, RUS, IT).
Daca exista vorbitori de FR si GE, atunci il facem si in aceste limbi.

Speram ca modificarile efectuate sa trezeasca interesul pentru participare!

Pagina oficiala a concursului:
http://www.yo3ksr.ro/index.php/bucharest-hf-contest

Regulamentul poate fi descarcat de aici:
http://www.yo3ksr.ro/IHCB/CONCURSUL_BUC ... 0%20ro.pdf


mesaj de la YO3HJV
Ultima oară modificat Mar Feb 07, 2012 8:00 pm de către yo3ihg, modificat 1 dată în total.

YO6CFB
Mesaje: 48
Membru din: Mar Iun 22, 2010 8:23 am
Contact:

Re: Concursul Bucuresti editia 2012

Mesajde YO6CFB » Mar Feb 07, 2012 3:56 pm

Va salut...
Am o intrebare referitor la categoria de participare in concurs..
Daca vreau sa lucrez numai 80m/ssb individual, cum voi trece categoria?(LPI/SSB/80m?)
Daca lucrez toate modurile si pe ambele benzi, dar vreau sa apar doar in clasamentul de CW pe 40m, pot cere acest lucru?
Daca se lucreaza in QRP dar numai cw/40m, concurentul va apare in clasament separat, sau va fi inclus cu cei care lucreaza toate modurile si ambele benzi?

73 de yo6cfb, Lacy

yo4btb
Mesaje: 75
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:49 am
Contact:

Re: Concursul Bucuresti editia 2012

Mesajde yo4btb » Mar Feb 07, 2012 7:10 pm

Propun ca softul sa poata realiza si fisier adif pentru urcare pe eQSL si LoTW pentru a nu mai fi nevoie de o conversie cbr>adi.
Salutari si spor la munca.
YO4BTB,Virgil

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Concursul Bucuresti editia 2012

Mesajde yo3hjv » Mar Feb 07, 2012 8:25 pm

YO6CFB scrie:Va salut...
Am o intrebare referitor la categoria de participare in concurs..
Daca vreau sa lucrez numai 80m/ssb individual, cum voi trece categoria?(LPI/SSB/80m?)

Va fi "LPI, Phone"

YO6CFB scrie:Daca lucrez toate modurile si pe ambele benzi, dar vreau sa apar doar in clasamentul de CW pe 40m, pot cere acest lucru?

Desigur, mentionand la trimiterea logului:
"Mode: CW"


YO6CFB scrie: Daca se lucreaza in QRP dar numai cw/40m, concurentul va apare in clasament separat, sau va fi inclus cu cei care lucreaza toate modurile si ambele benzi?
73 de yo6cfb, Lacy

Va fi in clasamentul
"QRP CW", fara a intra in competitie cu cei care au ales sa concureze la "MIXT".

Adica, participantul isi alege singur categoria la care doreste sa concureze; daca el a ales "CW" si are 100 de puncte culese cu CW, atunci va depasi pe cel care a ales "MIXT" dar care are 150 de puncte doar CW.

Virgil, softul realizeaza log cabrillo direct si permite, prin selectarea unor optiuni, alegerea categoriei la care se doreste trimiterea.

Va fi anuntata si lansarea soft-ului, se lucreaza la retusurile finale.

73 de Adrian, yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo4btb
Mesaje: 75
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:49 am
Contact:

Re: Concursul Bucuresti editia 2012

Mesajde yo4btb » Mar Feb 07, 2012 10:26 pm

Buna seara Adrian
Propunerea mea era ca softul sa realizeze si un fisier .adi (pe langa .cbr) pentru upload eqsl,lotw,log.
Multumesc pentru raspuns si asteptam revista nr.14.
Salutari
YO4BTB,Virgil

yo3hjv
Mesaje: 785
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Concursul Bucuresti editia 2012

Mesajde yo3hjv » Mie Feb 08, 2012 12:45 am

Ma impusca autorul! :D
Cred ca e tardiva solicitarea; majoritatea criticilor adresate programelor de log viza absenta formatului cabrillo.
Nu cred ca mai e posibila o astfel de modificare acum, formatul fisierului log a fost primul pas si pe el s-a construit soft-ul, cel putin asa am priceput eu.
Poate ca o modificare la o versiune ulterioara; acum mai e putin timp si trebuie sa facem testele pentru a pune in circulatie versiunea finala.
73 de yo3hjv
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor





Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori