Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo2ya » Joi Noi 15, 2012 5:05 am

Buna seara,stimati colegi de hobby,
Trebuie sa imi fac mea culpa, numarul de participanti a fost mai mare de 30 si ceva,catre 90 de statii.Fara a arunca cu noroi in arbitrii(doecamdata de buna credinta), se pare ca au fost muuulte probleme de organizare a acestui campionat. Varianta unui coleg de-al nostru de a anula campionatul-vehiculata acum citiva ani- se pare ca e varianta optima de rezolvare a problemelor de arbitraj si organizare.
Parca e copia la indigo a referendumului din vara:se schimba regula jocului dupa interese si dupa inceputul jocului!
Din toate postarile nu am reusit sa gasesc in nici un post o idee pozitiva legata de acest campionat!
D-lor din FRR,faceti ceva si pentru noi,truditorii din umbra,pentru a ne simti cu adevarat reprezentati!
D-le Neacsu,v-am ascultat cu maxima atentie prezentarea facuta cu ocazia simpozionului de la Buzias-2012, idei indraznete,dar fara nici o finalizare(deocamdata).
Dovada:suspiciunea de frauda la CI UUS 2012-vezi contestatia lui yo5oed, a carei discutie/rezultat se tot amina, regulament neomologat la CNUS 2012, punctaj ciudat la acelasi concurs,etc.
Ar mai fi muuulte de zis,dar macar la problemele de arbitraj ridicate sa primim un raspuns!
73 si s-auzim numai de bine!
P.S. sint cu toate analizele(2012) la zi,testul psiho trecut,asigurare medicala in vigoare,membru intr-ul club afiliat FRR(pe moment),autorizatia valabila pina in 2016,impozite la zi,fara abateri de la regulamentul de radiocomunicatii,etc. Pentru toate cele sustinute anterior pot aduce documente scrise!

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo9fmp » Joi Noi 15, 2012 7:05 am

Si uite asa tot mai multi radioamatori se vor inscrie in Radiocluburile Federatiei iubite, ca ca este singura cale de a participa la astfel de concursuri.
Mergand pe logica dupa care yo8oe a fost promovat de la 628 puncte la zero puncte-inseamna si reciproca?
Poate pe viitor se pot afisa rezultatele inaintea inceperii ''competitiei''-o idee indrazneata.
Daca participa 5-6 statii la concurs(cred ca la numarul asta miraculos de competitori se va ajunge), ar trebui sa existe posibilitatea intelegerii prealabile a acestora asupra castigarii prin rotatie a locului 1,2 sau 3 la concursuri diferite
Mai multe concursuri mai multi castigatori.
Si asa Radiocluburile isi pot imparti diplomele,le pot prezenta Federatiei iubite si la Asociatiile zis sportive ca sa nu le retraga C.I.S.-ul...doar dupa numarul de diplome se face evaluarea

Avatar utilizator
yo5ohz
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mar 10, 2011 9:08 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo5ohz » Joi Noi 15, 2012 9:12 am

Salut,
Cea mai tare faza a campionatului cred ca este aceea in care cateva statii au cerut sa nu fie introduse in clasament si conform regulamentului nu s-a putut face acest lucru, cererile lor fiind respinse. :lol:
73! de yo5ohz - Claudiu

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Joi Noi 15, 2012 9:16 am

@YO8OE & Co
Daca este prima data cand la toate legaturile din log data apare sub forma unica si constanta 30.1-2.- in loc de 2012-10-01 ori 2012-10-08 este firesc ca ele sa nu fie validate, deci nici punctate. Si nu esti singurul. Toate logurile cu 0 puncte au erori sistematice la data (scrisa in mult mai multe moduri), fie au ora CFR de iarna, fie ora CFR de vara, fie au data trecuta corect (sintactic) dar in zilele de 2 sau 9 oct. in loc de 1 sau 8 oct. Daca ai fi avut data trecuta corect iar un altul cu data trecuta eronat ar fi primit puncte tot corect si te-ar fi intrecut la scor, ti-ar fi convenit? Logul face parte din concurs, este facut de concurent sau pe raspunderea lui. 72!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO9FNP
Mesaje: 89
Membru din: Lun Noi 29, 2010 3:26 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO9FNP » Joi Noi 15, 2012 9:17 am

Stimate domnule YO8OE,
Inainte de a acuza comisia de arbitri ca v-a depunctat fara temei, va invit sa va revedeti logul de concurs trimis spre arbitrare.
Conform logului dvs, concursul in care ati participat a avut loc in data de 30.02.2000 !!!
Va mai mira faptul ca v-au fost depunctate legaturile?
73,
Dan YO9FNP

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO3JW » Joi Noi 15, 2012 9:33 am

Salut
Cu respect pentru cei care comenteaza doresc sa pun in discutie un paragraf din Regulamentul Campionatelor de US 80m care se afla la http://www.hamradio.ro:
"Se anuleaza la ambii corespondenti punctele daca: timpul difera cu mai mult de 5 minute, daca
orele sunt din etape diferite, daca sunt greseli la inscrierea indicativului, sau daca sunt una sau mai multe greseli la inscrierea codului numeric."
Conform celor scrise in acest paragraf se mentioneaza ca se anuleaza la ambii corespondenti punctele daca sunt sunt una sau mai multe greseli la inscrierea codului numeric.
Am citit cu atentie regulamentul si nu am vazut nicaieri specificarea ca ar fi ceva cu 0,5 sau 1 puncte !
Sau poate ca exista undeva un regulament de arbitraj care nu imi este cunoscut!
Daca eu doresc sa contest locul obtinut de subsemnatul in Campionat unde ma regasesc intr-o forma scrisa??
In alt loc am comentat cateva aspecte din concurs. Dupa aparitia clasamentului scurt provizoriu mi se confirma ceea ce era de asteptat. Mi se pare ciudat ca la juniori rezultatul este foarte apropiat de cel al seniorilor, ca numar de puncte. La fel erau si taria semnalelor in banda!
Din pacate modificarea regulamentului s-a facut pentru a elimina in primul rand "multiplicatorii" care pentru uni concurenti care tanjeau spre locul 1 le dadeau bataie de cap. Acum este o competitie in care cine face cele mai multe legaturi poate castiga. Pentru acest lucru insa trebuie sa calci peste multi, mai cu seama atunci cand pleci sa culegi pe cei care stau locului si dau numai apel! Iar a da apel si sa faci multe legaturi cu 100W si sa ai rezultate comparabile cu cei dotati mi se pare o poveste ilara. Poate doar daca sunt pe acelasi nivel de "putere"!
Va doresc succesuri in continuare in 2013 in etapa de telegrafie.
Asa sa va ajute propagarea!
Pit

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo8cln » Joi Noi 15, 2012 10:18 am

Este regretabila intimplarea (cu yo8oe) ! Asta arata inca o data ca lucrurile sint facute pe jumatate!
La concursurile adevarate, cu arbitraje electronice, robotul i-ti trasmite pe loc o confirmare de primire si eventualele omisiuni sau greseli... Asta la ei! 73! de yo8cln

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Joi Noi 15, 2012 2:19 pm

@YO8CLN
Asa este, multe lucruri sunt facute pe jumatate (sau chiar mai putin), inclusiv informarea. Ce nu cred insa ca se face pe jumatate, ci la scara mai mare, o reprezinta frecusurile pe toate planurile FRR, de la membri dircti sau indirecti pana la conducere. Apar frecusuri din lipsa informarilor? Informarile sunt incomplete din cauza frecusurilor? Prea seamana cu dilema primordialitatii dintre ou si gaina.
Dar, legat de roboti si loguri de concurs, cred ca pot lamuri si demitiza anumite chestiuni devenite uneori legende. Daca un robot va detecta greselile de genul data ori ora eronate sau altele asemenea, apoi trimite logul la corectare cu indicarea lor, inseamna ca deja se implica in continutul logurilor. Desi un robot poate face asa ceva, rolul lui trebuie sa ramana la a detecta daca sunt completate toate campurile obligatorii, nu sa verifice si informatia din acele campuri, informatie de care raspunde concurentul. Ca, daca robotul detecteaza si greseala pentru a o trimite spre corectare, de ce sa nu puna el cum este corect (din moment ce a detectat ca este gresit inseamna ca stie si cum este corect) in loc sa tot trimita inapoi pana ce concurentul se prinde la ce agresit? La recentul CN US SSB logurile au fost primite de un robot care a trimis raspunsuri automate fiecarui participant (primul raspuns, ca logul a sosit si va fi verificat, al doilea raspuns ca a fost acceptat) chiar daca la multi concurenti lipseau cu desavarsire campuri obligatorii. Eu am realizat un soft care verifica automat din acest punct de vedere logurile, accepta logurile complete, le trimite inapoi pe cele cu omisiuni, l-am propus cu mai bine de 1 luna inainte de concurs sa fie cel putin testat, dar se pare ca nu s-a bucurat de interes din partea celui (celor) care administreaza informatic FRR. Este posibil ca varianta mea sa nu fie compatibila cu modul de lucru pe server, dar nici macar nu a fost consultata (din moment ce nici nu mi s-au cerut detalii despre ea sau chiar softul integral). Ma intreb, cum a functionat totusi robotul care a facut doar confirmare de primire, precizand insa ca logul a fost verificat? Si de la aceste mici si neobservate frecusuri progresam ... si prograsam ... , pana (ne) degresam. 72! Tavi
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo8cln » Joi Noi 15, 2012 3:39 pm

Si totusi, parca la concursurile adevarate (ww dx, wpx...) am vazut replay-uri de la roboti, gen: data eronata, timp , banda, sau mai stiu eu ce... In ultima vreme m-am straduit sa nu pre gresesc
pt. ca nici robotului nu -i placea sa faci multe corecturi. Pacat pt. Relu (yo8oe) pt. ca se pare ca viza locul doi! Cit despre managementul site-ului FRR, mai bine uitati-va la el, este sublim, dar...
73! de yo8cln

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Joi Noi 15, 2012 4:05 pm

@YO8CLN
Si eu am primit mesaje de la roboti din strainatate, dar inclin sa cred ca este vorba de erori de sintaxa, nu de valoarea inscrisa. De exemplu, pentru data sunt prevazute 10 caractere si, daca apar mai putine ori mai multe, este motiv de refuz; cat priveste categoria, aici trebuie respectat exact cum cere organizatorul (de ex. la CN US SSB ar fi trebuit doar o singura litera, A, B ... E, dar au aparut tot felul de fantezii, cu AB, LP sau HP desi nu sunt in regulament), cat de multilateral ar trebui sa fie un soft care sa ghiceasca ce au vrut competitoruii cu vasta lor imaginatie? Daca YO8OE ar fi citit logul trimis (formatul Cabrillo nu ar trebui sa mai fie o taina, cel putin in a-l citi cu un editor de text) putea corecta usor. Subscriu si eu la calificativul dat managementului saitului FRR, nu ma uit la el decat de departe ca-mi ia ochii!. 73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori