Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo8cln » Vin Noi 16, 2012 8:57 am

Of, Pit (yo3jw), vorbesti de partea umana!. Din pacate in hoby-ul nostru acest sentiment este pe cale de disparitie! Sint sigur ca logul gresit a lui Relu (yo8oe) a provocat si bucurie pentru unii, mai ales ca viza un loc fruntas, la fel ca si neparticiparea multor statii din yo8 aflate la extremitatea nordica a tarii, asa ca latura umana...Cit despre soft si interpretare...daca tot s-a facut un regulament modern pt. CN US, de ce nu s-a achizitionat si un soft pe masura ?
73! de yo8cln

YO3JW
Mesaje: 576
Membru din: Joi Noi 15, 2012 9:12 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO3JW » Vin Noi 16, 2012 9:23 am

"Si am mai auzit una "gogonata"... cica logul face parte din concurs.
Incorect. Generarea logului este o actiune post concurs.
Dar cine stie...poate pe viitor vom fi penalizati ca nu am generat logul in primul sau ultimul sfert de ora din concurs." zice YO8RAA
Apoi hai sa vedem ce se intampla daca nu avem log de concurs, sau de participare!
Pe ce baza se face clasamentul? Pe baza urmelor undelor electromagnetice ce au strabatut spatiul.
Mi se pare ca se doreste a se duce in derizoriu acest aspect!
Logul de concurs apartine participantului si este dovada ca acesta a lucrat in concurs.Face parte din ceea ce se cheama "concurs" ! Pe baza acestui document se stabileste clasamentul!
Raspunzator de intocmirea acestui document este participantul. Este de dorit ca sa fie conform cerintelor regulamentului de concurs. Pentru abateri la intocmirea logului participantul poate fi penalizat. Acest lucru nu o decide calculatorul, ci acela care va folosi logul (va trebui precizat in regulament !). Una este sa fie o abatere sistematica, independenta de participant, cu toate ca nu este absolvit de vina, si alta cea care se constata la o legatura bilaterala.
Pe aceasta cale doresc sa propun celor care iau decizii referitor la Regulamentul Campionatului National de US sa solicite pe viitor celor care participa sa introduca frecventa exacta, mai cu seama pentru cei care considera ca ar putea fi in primele trei locuri la fiecare categorie. Sunt convins ca aceste statii au aceasta posibilitate.
Dece?
Raspuns: Dece NU ! Pentru arbitrul uman!
Daca se ajunge ca numarul participantilor tot scade, pana la urma daca nu vor mai fi, nu va mai fi nevoie nici de arbitri, nici de comisie de arbitri,.....! Sper sa nu se ajunga aici!
Cu fiecare zi avem noutati in domeniu. Unele sunt cunoscute, altele inca nu, de marea majoritate a noastra. Pentru a ajunge la noi este nevoie ca informatiile sa fie la indemana si corecte in timp util! Nu in ultimul moment...
73
Pit

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Vin Noi 16, 2012 10:19 am

TNX YO3JW, mi-ai luat-o cu cateva minute inainte!

@N2YO
Scrierea datei in log se face cu formatul YYYY-MM-DD. Am aratat intr-un mesaj anterior, aflat sub acest topic, ca la YO8OE data apare sub forma 30.1-2.- in mod constant la toate legaturile. Concursul s-a desfasurat in zilele de 01 oct si 08 oct. In acest caz, un indicativ care poate apare in mod valid de 8 ori in log (fiecare data a avut cate 4 etape), in ce fel va fi testat daca este sau nu dublura, din moment ce in toate cele 8 cazuri apare aceasi data (sau, mai clar, acelasi inscris pentru data)? Cum se poate testa daca legatura s-a desfasurat la momentele regulamentare ale concursului (intr-un alt log apare cand data de 01 oct si 02 oct, cand data de 09 oct), ce alta marturie exista decat logul facut de participant? Cum se poate identifica pozitia indicativului propriu din cele 8 posibile aparitii in logul corespondentului, altfel decat prin coincidenta datei si eroare de maxim 5 minute la ora, pentru ca apoi facandu-se identificarea pozitiei sa se faca testarea corectitudinii controlului? Pentru ce mai este campul "Date" in logul Cabrillo, daca nu are relevanta, dar este respectat de zeci de mii de participanti din lume? Sa fie scos?
Dar nu numai YO8OE a avut erori ce au dus la 0 puncte. Au fost loguri cu ora CFR de iarna sau ora CFR de vara, consecinta a fost scor zero. Cine corecteaza astfel de erori, altul decat autorul logului? Este corecta interventia cu mana straina in prestatia concurentilor? Isi asuma cineva asumarea unei astfel de prevederi, de pe o pozitie oficiala, alta decat dorinta personala?

@YO8RAA
In ce priveste afirmatia ca logul (nu generarea lui, cum afirmi) face parte din concurs, este vorba de faptul ca participarea la un concurs se incheie cu momentul expedierii logului, nu cu momentul inscrierii ultimei legaturi in log, intrucat si modul de expediere (adresa, termen) face parte din regulamentul concursului. Daca nu ar fi asa, expedierea ar fi facultativa iar arbitrarea nu si-ar mai avea rostul. Sub aceeasi falsa interpretare am vazut de-a lungul timpului si propuneri ca cei cu log lipsa sa fie evaluati pe baza logurilor trimise de ceilalti, asta inseamna ca cei cu log lipsa nu vor avea erori si, daca este avantajos sa nu trimiti log, cine mai trimite? 72 de YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO2EA » Vin Noi 16, 2012 10:20 am

Trimiterea logului de concurs face parte din obligatiile unui participant. Logul electronic poate fi intocmit in (cel putin) doua moduri:
1. Online, in timpul desfasurarii concursului. In acest caz softul foloseste data si ora din calculator. Se presupune ca data/ora sint setate corect, e bine de verificat inaintea concursului.
2. Offline, dupa terminarea concursului. In acest caz persoana care introduce logul trebuie sa fie atenta la setarea corecta a orei pentru fiecare legatura.

In nici un caz un concurent nu ar trebui descalificat pentru o eroare de genul YO8OE. Arbitrii au datoria de a sesiza acest fapt si de a retrimite logul concurentului pentru modificarea erorii.

"Partea umana" a decis in acest caz ca prin anularea tuturor legaturilor lui YO8OE (care din cate am citit viza locul 2) ceilalti participanti promoveaza cate un loc in clasament. Caz incheiat.

73 de YO2LZA
Antena te face OM!
ex YO2LZA

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO2EA » Vin Noi 16, 2012 10:46 am

YO4BKM:
Au fost loguri cu ora CFR de iarna sau ora CFR de vara, consecinta a fost scor zero. Cine corecteaza astfel de erori, altul decat autorul logului? Este corecta interventia cu mana straina in prestatia concurentilor? Isi asuma cineva asumarea unei astfel de prevederi, de pe o pozitie oficiala, alta decat dorinta personala?


Categoric NU "este corecta interventia cu mana straina in prestatia concurentilor". Corect ar fi fost sa se retrimita logurile respective la autori spre corectare. Este evident ca este vorba de o eroare repetitiva care in mod cert nu a fost intentionata si nu a urmarit obtinerea unor avantaje la intocmirea clasamentului. "Latura umana" ar fi trebuit sa tina cont de acest fapt. Prin aceasta atitudine s-a reusit (din nou) sa se diminueze numarul participantilor la o editie viitoare. Probabil ca asta se si urmareste, daca sunt mai putini participanti, castiga mai usor cine trebuie.
Perfect de acord cu YO6EX:
"7- Pe viitor scăderea numarului de participanţi va fi şi mai drastică datorită "inovaţiilor" făcute de YO9RIJ (citez din intervenţia sa în trafic după emisiunea de QTC: "eu nu pot să dau medalii la oricine")..."

Felicitari lui YO4BKM pentru realizarea softului de arbitraj. Din moment ce exista doua regulamente la acelasi concurs, este imposibila arbitrarea corecta cu un program scris inainte de aparitia celui de-al doilea regulament.

73
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde n2yo » Vin Noi 16, 2012 11:09 am

Eu daca as fi fost implicat in arbitrarea acestui concurs as fi procedat asa:
- as fi lasat aplicatia software sa-si faca treaba;
- as fi analizat rezultatele in cautarea unor discrepante evidente;
- as fi descoperit ca YO8OE care a declarat mai mult de 300 de legaturi, le are pe toate invalidate;
- as fi cautat sa gasesc motivul si nu ar fi fost necesar mai mult de cateva secunde. De vina era data care a fost scrisa in formatul "30.1-2.-";
- as fi verficat manual, prin sondaj, sa vad daca orele si minutele se potrivesc cu legaturile declarate in fisierul "Log arbitrat YO8OE.txt". Se potrivesc, asta inseamna ca logul nu este de la concursul de anul trecut, nici de la CQWW;
- as fi verificat daca si alti participanti au avut aceeasi problema. As fi descoperit in logurile lui YO5OKU si YO9IOE ca data este aceeasi, "30.1-2.-";
- as fi cautat sa inteleg care este motivul, pentru eventuale circumstante atenunate care pot conduce la acceptarea logului. As fi gasit ca in comun cele trei loguri au programul folosit in concurs, anume YODXLog/DL5MHR;
- din acest punct pentru mine ca arbitru este clar ca alterarea datei a fost o operatie involuntara, participantul increzandu-se pe deplin in programul pe care l-a folosit, fara sa mai verifice fisierul inainte de expediere;
- avand in vedere ca regulamentul este nou si ca programul de concurs al lui DL5MHR este la prima utilizare, considerand faptul ca YO8OE a facut peste 300 de legaturi si a participat cu buna credinta, as fi considerat ca participantul in aceste conditii poate avea legaturile validate si m-as consulta si cu alti arbitri cu mai multa experienta decat mine si de asemenea cu seful comisiei de US care este si autorul regulamentului.
- in urma analizei as fi deliberat probabil ca participantul trebuie anuntat imediat sa corecteze data si sa retrimita logul, dupa care procesul de corectare s-ar fi reluat, luandu-se in cosiderare legaturile lui YO8OE.

Dar eu nu am calificarea de arbitru de aceea poate ca logica mea nu e cea mai buna. Sunt convins ca daca arbitrarea s-ar fi facut cu fise scrise de mana si daca participantul ar fi scris data in acest format, arbitrul uman ar fi fost mult mai intelegator. Arbitrarea electronica nu trebuie decat sa inlocuiasca operatiunile de rutina pe care le-ar fi facut arbitrul uman si sa evite erorile de atentie salvand astfel mai multe ore de chin, insa nu trebuie sa fie robotizeze procesul numai de dragul robotizarii.

73s de Ciprian N2YO

yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo8cln » Vin Noi 16, 2012 12:36 pm

Asa este DR OM Ciprian ! Daca traiesti intr-o lume normala (SUA) asa se procedeaza! Arbitrii raspund la intrebari, seful comisiei la fel iar factorul uman este de-a dreptul uman. La noi... ce vezi... 73! de yo8cln

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Vin Noi 16, 2012 12:38 pm

As putea fi de acord, Ciprian, dar de ce atat de multe proceduri la oficiali si prea putine la cel direct responsabil? Cine este interesat sa obtina un rezultat bun? La participant era sufucienta o singura procedura, dupa ce scria logul: sa-l fi cerectat inainte de expediere. Este vorba, totusi, de un campionat national in sec. XXI, cu tehnicile sale pe calculator, nu de o competitie locala unde se invata abc-ul competitiilor.
Iar trimiterea la recorectare este, tehnic vorbind, acelasi lucru cu interventia unei maini straine in log, la urma urmei de ce sa-l mai trimit, daca am descoperit anomalia, si sa nu il corectez pe loc? Din pudoare? Sigur ar dura mai putin, dar ar fi incorect, mai ales pentru un lucru mult mai grav: crearea de precedente, care pot oferi motiv pentru altele etc, chiar fara precedente se isca astfel de discutii, dar cu precedente ce ar mai fi? Ar mai putea spune cineva, cu siguranta, ca arbitrii nu au favorizat anumiti participanti? Sa nu mai fie valabil hexalogul radioamatorului, in special a treia regula (radioamatorul este progresist)? 72! YO4BKM
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Vin Noi 16, 2012 12:42 pm

Scuze LZ2SRA, m-am grabit sa inchei si am uitat ce era mai important: TNX pentru partea din final!
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Vin Noi 16, 2012 12:43 pm

Am tastat din graba, cand tocmai incheiam. Deci:
Scuze YO2LZA, m-am grabit sa inchei si am uitat ce era mai important: TNX pentru partea din final!
73!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori