Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo2ya
Mesaje: 129
Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:34 pm
Contact:

Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo2ya » Dum Noi 11, 2012 11:57 am

La adresa http://www.hamradio.ro/media/comunicate ... 202012.pdf apare citez
"Informare din partea echipei de arbitri a Campionatului Naţional de Telefonie, ediţia 2012 "
unde se gaseste clasamentul provizoriu la CN US TLF.Din ce scrie acolo sint 30(treizeci) de statii de emisie+1 receptor, participante la concurs.
Oare din ce cauza s-a ajuns la aceasta cota de participare????
Mai faceti fratilor inca 2-3 categorii si oata lumea va primi cite o diploma sau trofeu! :lol: :lol: :lol:
Dupa disparitia lui YO3APG, revista s-a dus naibii(cel putin deocamdata), campionatele la fel, sint curios ce mai urmeaza?
73 si s-auzim numai de bine!!!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo3hjv » Dum Noi 11, 2012 12:26 pm

Or mai fi fost participanti insa nu au indeplinit criteriile "birocratice" (adeverinte, carnet de sportiv, cotizatie samd).
73
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

YO9HG
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iul 07, 2012 4:20 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO9HG » Dum Noi 11, 2012 1:30 pm

In anul 2005, la CN US telefonie au participat 250 (doua sute cinci zeci de statii).

Tot in anul 2005 la CN US CW au fost fraudate logurile de catre un "radioamator YO' si care in fata CA al FRR a recunoscut frauda si a promis CA VA MAI FACE FALSURI IN LOGURI.

YO9HG Margarit Ionescu

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo2dno » Dum Noi 11, 2012 4:31 pm

In urma cu multi ani, pe cind modurile digitale erau la inceputuri, am participat la un concurs de RTTY (Memorial Dr. Savopol, parca), in care au fost 5 participanti, toti am lucrat cu toti, punctajul trebuia sa fie acelasi (era in 80m, nu contau km) si totusi rezultatele publicate au aratat punctaje diferite pentru fiecare din cei 5 participanti. Din momentul ala am renuntat definitiv la participarea in concursuri. Intrebarea mea e urmatoarea: daca tot exista atita nemultumire, daca de fiecare data, la fiecare concurs exista plingeri despre nereguli, matrapazlicuri si arbitraj incorect, de ce mai participati in concursuri YO ? De ce nu puneti de o greva, in speranta ca ulterior poate se aprinde undeva un beculet ? Pe mine m-au pacalit odata, a doua oara nu m-am mai bagat. De ce se mai participa la concursuri in care este limpede din start ca vor fi nereguli, cum au fost si anul trecut si acum doi, trei ani si de cind lumea...?

YO6CUF
Mesaje: 27
Membru din: Lun Ian 02, 2012 1:22 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO6CUF » Dum Noi 11, 2012 5:11 pm

Daca cititi cu atentie, clasamentul se refera la primele 10 statii de la fiecare cetegorie.

In comunicatul FRR din 24 octombrie 2012 se spune:
"Aici sunt logurile primite pina azi 24 oct. 2012 la CN US SSB, concurs desfasurat dupa noul regulament. Termenul limita de transmitere a logurilor a fost : 18.10.2012 ora 23.59, la adresa cnus @ hamradio.ro. Sunt 93 loguri primitedin care 3 sunt intarziate. Districtul 9 ramane cel cu cei mai numerosi participanti. ..........

73 de YO4RST

YO2BLX, YO2KAR, YO2KBE, YO2KJI, YO2LXW, YO2MJZ
YO3BY, YO3CZW, YO3JW, YO3KPA, YO3ND, YO3RU, YO3UA
YO4AUL, YO4BKM, YO4BXX, YO4BYW, YO4GNJ, YO4GVC, YO4KAK, YO4RST, YO4SI
YO5CDF, YO5DAS, YO5DDD, YO5DGE, YO5KAD, YO5KAW, YO5KLD, YO5KMM, YO5KTK, YO5KUF, YO5OHB, YO5OKU, YO5TP
YO6BGT, YO6HOY, YO6KNE, YO6KNX, YO6PEG
YO7AWZ, YO7AYH, YO7BEM, YO7BGB, YO7CVL, YO7HJM, YO7HKM, YO7LFV, YO7LGI, YO7LYM, YO7MGG
YO8AXP, YO8CKR, YO8DOH, YO8KGP, YO8KUU, YO8OE, YO8RAW, YO8RZJ, YO8SAI, YO8SGN, YO8SSB, YO8TK, YO8TLK, YO8TNB, YO8TRG, YO8TRN
YO9AGI, YO9BHI, YO9CB, YO9FEH, YO9FIM, YO9FL, YO9FLD, YO9FLT, YO9FOC, YO9HG, YO9HXQ, YO9IAB, YO9IOE, YO9IRI/P, YO9IRP, YO9KPD, YO9KPM, YO9KXC, YO9KXF, YO9OC, YO9WF
YP100KSE
YP5A

Log intarziat: YO2SH, YO4KCC, YO7HUZ"

Deci sunt 93 de participanti care au trimis log in timp util si probabil alti cativa care au trimis intarziat dupa 24. oct.2012.

Totusi, limitele impuse de FRR, disensiunile actuale dintre cluburi , radioamatori si FRR fac ca numarul de participanti sa fie mic.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Dum Noi 11, 2012 8:20 pm

Observ ca unii numara din doi in doi sau mai rar, altii preiau informatii "dupa ureche", numai caterinca sa iasa. Daca se vrea sa se rezolve ceva in domeniul nostru, o conditie este sa se lupte cu arme din cele mai cinstite si cu informatii corecte, chiar daca suspectam pe adversar ca triseaza.
Cat priveste numarul mare de participanti cu ani in urma, sa ne amintim de faptul ca multi au declarat de-a lungul timpului, chiar si pe acest forum, ca renunta la competitii daca se cere log in format Cabrillo (a'propos, stie cineva cati din participantii de anul acesta au dat la altii sa le faca logul electronic?). La toate editiile trecute se primeau foarte multe loguri pe hartie, cu atat mai multe cu cat ne ducem mai adanc in trecut, daca ma gandesc ca la Cupa Brailei din deceniul trecut soseau si peste 40 de loguri pe formulare FRR desi se facea arbitrare electronica, este usor de imaginat ce se intampla la un campionat national. "The Amateur is Progressive, Paul M SEGAL, the 3rd Rule of the Amateur’s Code", deci reticienta unora de a se adapta la noile tehnici nu poate impiedica aplicarea lor. 72 de YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde n2yo » Dum Noi 11, 2012 9:55 pm

Unii spun ca participarea slaba se datoreaza proastei organizari, popularizari etc, altii spun ca fraudele ar fi facut sa scada numarul participantilor. Sunt si voci care sunt de parere ca de vina ar fi regulamentul si mai exista si alte ipoteze. Pentru mine a fost o surpriza sa aflu ca cerinta ca logurile sa fie in format Cabrillo a cauzat scaderea semnificativa a numarului de participanti. Spun asta pentru ca nu acelasi lucru s-a intamplat cand formatul Cabrillo a devenit standard pentru logurile transmise la marile concursuri internationale. Sa fie romanii mai inflexibili la utilizarea calculatoarelor fata de cei din alte tari? Si daca ar fi asa, cine ar avea de castigat din aceasta obligativitate a regulamentului, daca aceasta conduce la scaderea masiva a participarii? Poate daca s-ar fi trimis mii de loguri obligatia formatului electronic ar fi fost justificata, dar asa cu aproximativ 100 de concurenti, la cati arbitri are FRR acum, daca fiecare arbitru transfera manual cate un log de pe hartie in format electronic procesul de verificare ar fi durat cel mult cateva ore.

Ca si alte prevereri din regulament, obligatia formatului Cabrillo se inscrie pe lista cerintelor draconice care nu mai dau participantilor care nu aspira la titlul national acea stare de confort si destindere specifica in alte concursuri de radioamatori. Din cate stiu transmiterea logurilor pe hartie este permisa, desi nu incurajata, la majoritatea concursurilor internationake, printre care CQ WW DX, CQ WW WPX, ARRL DX, YO DX HF si altele. Regulamentul la Sweepstakes, care este concursul national al ARRL spune asa: "Paper logs are still accepted, but electronic Cabrillo logs are preferred. Contest clubs are encouraged to help their club members submit their log electronically". (Logurile pe hartie sunt in continuare acceptate, dar logurile in format Cabrillo sunt de preferat. Cluburile de radioamatori sunt incurajate sa-si ajute membrii sa transmita logul in format electronic.)

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO6EX » Lun Noi 12, 2012 9:21 am

Cred că scăderea numărului de participanţi este rezultatul unui cumul de motive:

1- Obligativitatea logului Cabrillo a dus la dispariţia unui important număr de radioamatori, care paricipau în concurs "de amorul artei", format din persoane mai în vârstă care din diverse motive nu au acces la un calculator. O parte din cei mai în vârstă s-au mutat la ţară în zone unde internetul încă nu a ajuns.
(observaţia făcută de N2YO privind arbitrii este întemeiată).
2- Din discuţiile purtate, a reieşit o neîncredere în corectitudinea arbitrajului concursului.
3- Se consideră că schimbarea de regulament, a fost făcută în favoarea câtorva participanţi, care să ocupe permanent primele trei locuri.
4- Utilizarea de către cei din capul listei de puteri excesive, cu mult peste 400w, tăind astfel orice şansă a celor "mai săraci în waţi". (un caz din recentul CNUS SSB: un participant a folosit un amplificator final de 1,5 kW out...).
5- Trimiterea participanţilor ne-înregimentaţi într-o "structură sportivă" înafara clasamentului propriu zis. O parte din aceştia fac parte din cei enumeraţi la pct.1.
6- Întârzierea publicării clasamentelor, dă naştere la tot felul de suspiciuni.
7- Pe viitor scăderea numarului de participanţi va fi şi mai drastică datorită "inovaţiilor" făcute de YO9RIJ (citez din intervenţia sa în trafic după emisiunea de QTC: "eu nu pot să dau medalii la oricine")...
.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Lun Noi 12, 2012 10:01 am

Ai dreptate Ciprian, n2yo, cunosc si eu acea prevedere de la competitiile internationale. Numai ca eu m-am implicat destul de profund in arbitrarea electronica la noi si am avut cateva intamplari destul de neplacute. Acum cativa ani cineva - persoana importanta - a trinis un log pe hartie la Cupa Brailei (se vedea clar ca era tiparit din format doc, daca ar fi trimis fisierul electronic de tip doc il puteam converti in Cabrillo, detin astfel de tehnici) care a fost preluat manual in format Cabrillo de cativa voluntari, ca multe alte loguri. Din greseala cineva a tastat V in loc de W la un indicativ al partenerului persoanei in cauza, legatura nu a fost punctata (indicativ neidentificat) si a iesit pe locul II. A contestat acest lucru si, dupa corectare, a facut schimb de locuri cu cel ce era pe locul I, producand multe suparari, pe drept dupa parerea mea. Pe langa acest caz semnalat, cate alte zeci sau sute de astfel de cazuri nu s-ar fi putut produce la cate competitii exista numai in YO? In beneficiul cui? Si acum intreb: este corect ca persoane straine - acei "copisti" - sa raspunda pentru ce nu au facut altii? Si, daca tot se intervine cu mana straina in logul oricui, nu inseamna asta ca astfel de practici pot fi aplicate la oricine? De aceea softurile mele de arbitrare creaza - pentru a fi prezentate public - oglinzi ale logurilor cu precizarea erorilor si a punctelor, pentru ca oricine sa vada prestatia reala a sa si a oricui. In legatura cu logurile pe hartie la competitii straine, am mai vazut si ca organizatorii precizeaza ca nu raspund pentru erorile de preluare in format Cabrillo de pe loguri pe hartie. Aceasta clauza am propus-o cu multi ani in urma (deceniul trecut) celor ce raspundeau atunci in FRR de arbitrari, dar fara sa i se dea atentie, sa traga oricine ce concluzie vrea. Iar prevederea de anul acesta, de a se folosi numai loguri Cabrillo la CNUS, o vad motivata si prin alta prisma: este vorba de a desemna campioni, deci fruntasi ai radioamatorimului, asta inseamna ca stapanesc ce este mai modern in domeniu nu numai in materie de rig ci si de operare. Daca ne gandim ca la alte sporturi de amatori se fac trieri (grupe preliminare, etape de calificare etc) pentru cine intra in campionatul propriuzis, poate ca si la radioamatorism astfel de prevederi actioneaza ca o triere. Si inca o motivare, de final. Am creat - pentru divertismant - tehnica software care sa faca o arbitrare complet automata direct in serverul care primeste logurile de concurs, stiu ca nu este o noutate, o spun pentru a arata ca este ceva banal, in comparatie cu alte realizari soft. Daca se vrea trecerea la acest mod "cinstit 100%" - am vazut multe luari de pozitii pentru acest lucru, multe din partea tinerilor - mai trebuie incurajata folosirea logurilor pe hartie?
Tot asa de convins mai sunt ca la cele scrise mai sus se mai adauga, ca motivare a dezinteresului pentru competitiie interne, functionarea defectuoasa a FRR vizibila prin multe precum revista, lipsa unui secretar general activ si inspirat, lipsa evidentelor la zi si multe altele, multe le-a spus chiar Presedintele FRR la intalnirea de la Buzau din 3 nov. Ca exista frictiuni in FRR iar reformatorii de acolo se lovesc de conservatorism, cu concursul larg al multora dintre noi, insuficient de informati? Dar si ca unii au declarat, inclusiv si pe acest forum, ca nu vor participa la competitii care cer obligatoriu log in format Cabrillo, este iarasi adevarat, nu trebuie sa surprinda pe nimeni. 72 de YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO8DHD » Lun Noi 12, 2012 10:07 am

Numai 1,5kW? Eu cred ca unii veneau cu puteri mult mai mari. Totusi puteri mari se foloseau si acum 20 de ani de catre unele statii. Parca disparitia placerii de a lucra in concursuri inlocuita de asazisele mize pentru unii a inlaturat chibitii.


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori