Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Rezultate, regulamente, tehnici de operare...
yo8cln
Mesaje: 960
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 9:32 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo8cln » Lun Noi 12, 2012 11:16 am

Din nou incercam sa punem mizeria sub pres ! Oare cite luari de pozitie sint necesare pina cind vom scoate din letargie pe cei direct responsabili de slaba functionare a FRR ? Nu logurile electronice, nu arbitrajul electronic, nu fraudatorii, nu puterile de Kw(vorba cintecului "au fost si sint inca")... au dus la slaba participare. S-au spus de multe ori, cu diferite ocazii, care sint cauzele
reale de neparticipare, dar tacerea a fost la fel de puternica, cu cit argumentatia a fost mai vehementa. Cineva spunea aici sa nu participam, sau sa facem greva (sa nu incercati greva foamei ca riscati sa muriti). Nu am participat... si vorba cuiva "ce daca" Eu ma indoiesc ca acesti "struti" isi vor scoate capul din nisip ca sa comunice cu noi ! Ciinii latra, caravana trece !
73! de yo8cln

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO6EX » Lun Noi 12, 2012 11:22 am

YO4BKM scrie: Acum cativa ani cineva - persoana importanta - a trinis un log pe hartie la Cupa Brailei (se vedea clar ca era tiparit din format doc, daca ar fi trimis fisierul electronic de tip doc il puteam converti in Cabrillo, detin astfel de tehnici) care a fost preluat manual in format Cabrillo de cativa voluntari, ca multe alte loguri. Din greseala cineva a tastat V in loc de W la un indicativ al partenerului persoanei in cauza, legatura nu a fost punctata (indicativ neidentificat) si a iesit pe locul II. A contestat acest lucru si, dupa corectare, a facut schimb de locuri cu cel ce era pe locul I, producand multe suparari, pe drept dupa parerea mea. Pe langa acest caz semnalat, cate alte zeci sau sute de astfel de cazuri nu s-ar fi putut produce la cate competitii exista numai in YO? In beneficiul cui? Si acum intreb: este corect ca persoane straine - acei "copisti" - sa raspunda pentru ce nu au facut altii? Si, daca tot se intervine cu mana straina in logul oricui, nu inseamna asta ca astfel de practici pot fi aplicate la oricine? 72 de YO4BKM!


Dacă acei "copişti" sunt arbitri autorizaţi de FRR, este normal să-şi asume şi responsabilitatea "copiei" făcute.
Altfel ce încredre am putea avea în ei ca verificatori ai logurilor concurenţilor?
.

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO2EA » Lun Noi 12, 2012 12:07 pm

Am citit cu atentie toate postarile din acest topic, cu toate ca nu am participat niciodata la acest CN de US. Observ ca exista o reticenta, precautie, grija de a nu supara pe cineva, in exprimarea parerilor. De ex:

YO9HG:
Tot in anul 2005 la CN US CW au fost fraudate logurile de catre un "radioamator YO' si care in fata CA al FRR a recunoscut frauda si a promis CA VA MAI FACE FALSURI IN LOGURI.

Despre cine este vorba? Sa stim si noi de cine sa ne ferim...

YO6EX:
un caz din recentul CNUS SSB: un participant a folosit un amplificator final de 1,5 kW out

Are si indicativ acest participant?


Daca numarul participantilor a scazut in 7 ani de la 250 la 93, este in semnal de alarma pentru toata lumea. Parerea mea este ca scaderea masiva a interesului pentru participarea la concursurile YO se datoreaza in primul rand lipsei transparentei la arbitraj. Citez din documentul emis de Comisia de Arbitraj in 07.11.2012:
Toate fisierele aferente arbitrarii au fost puse în mod transparent spre consultare/aprobare la dispozitia membrilor CA începînd cu data de 5 noiembrie 2012, împreuna cu sinteza abaterilor si erorilor constatate.


De ce nu sunt aceste "fisiere aferente arbitrarii (...) împreuna cu sinteza abaterilor si erorilor constatate" la dispozitia tuturor participantilor???

YO2DNO:
am participat la un concurs de RTTY (Memorial Dr. Savopol, parca), in care au fost 5 participanti, toti am lucrat cu toti, punctajul trebuia sa fie acelasi (era in 80m, nu contau km) si totusi rezultatele publicate au aratat punctaje diferite pentru fiecare din cei 5 participanti


Este un caz fericit. Bucura-te ca nu te-au scos pe locul 6 :mrgreen:

73 de YO2LZA
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO6EX » Lun Noi 12, 2012 12:45 pm

YO2LZA scrie:Am citit cu atentie toate postarile din acest topic, cu toate ca nu am participat niciodata la acest CN de US. Observ ca exista o reticenta, precautie, grija de a nu supara pe cineva, in exprimarea parerilor. De ex:

YO6EX:
un caz din recentul CNUS SSB: un participant a folosit un amplificator final de 1,5 kW out

Are si indicativ acest participant?
73 de YO2LZA



Are!
Dar cum nu am apucat să-i înregistrez proria declaraţie despre liniarul utilizat în concurs, nu pot să-l fac public.

YO2DFA
Mesaje: 154
Membru din: Mar Iun 22, 2010 2:41 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO2DFA » Lun Noi 12, 2012 2:26 pm

HI!
Ori eu am ajuns la vârsta la care nu pricep anumite treburi, ori cei care le fac habar nu au de "sportul" radioamatorism....
YO3KPA este descalificată întrucât este operată de YO3IJG, un tânăr, care (probabil) nu este autorizat să folosească puterea pe care are voie să o folosească YO3KPA! (Menţionez că nici un arbitru nu a cerut copie după autorizaţia lui YO3IJG, de aceea spun probabil).
În IARU, Când YO3KPA a fost un centru de concurs, YO3IJG fiind unul dintre operatori (din informaţiile pe care le deţin, deşi nu a fost trecut pe lista operatorilor), nimeni din FRR nu s-a sesizat, normal era ca YR0HQ să trimită check LOG întrucât nu s-a respectat regulamentul intern (după părerea arbitrilor FRR)! Sunt profund .... indignat! (Nu numai eu!!!!!) De aceea l-am sfătuit pe YO3GOD să informeze IARU şi ARRL (în calitate de arbitrii ai Campionatului Mondial IARU), că echipa YR0HQ nu a respectat regulamentul intern de radiocomunicaţii (După părerea FRR)! La fel nici YO2KJI care a fost vânător pe 80 m CW, nu a respectat acest regulament, întrucât nici noi nu avem notificare ANCOM de 1 KW, putere pe care am folosit-o în IARU!
Oricând pot declara în scris aceasta!
Continuăm .....????!!!!
73 Ovidiu - YO2DFA
P.S. Noi vem egaliate, .... dar nu pentru căţei!!!!!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Lun Noi 12, 2012 5:30 pm

Regret ca trebuie sa contrazic pe YO6EX, dar nu este corect ca cei ce preiau logurile de pe hartie sa raspunda pentru eventualele erori provocate de neimplicarea titularului de log si nici ca arbitrii sa faca acest lucru, ci voluntari din partea organizatorilor, asa cum am mentionat ca faceam la Cupa Brailei. Si, ca dovada, iata ce se mai spune la capitolul privind logurile pe hartie in regulamentul ARRL la Sweepstakes (vezi http://www.arrl.org/log-submission-instructions), despre care a amintit si N2YO, dar numai partial:

Paper Submissions-
..................
For ARRL Sweepstakes, handwritten logs will be converted to electronic Cabrillo format by a team of data entry volunteers. We are not responsible for errors in your transcribed log due to illegible handwriting or missing information. (Pentru ARRL Sweepstakes, logurile scrise de mana vor fi convertite in format Cabrillo de o echipa de voluntari pentru preluarea datelor. Noi nu suntem responsabili pentru erorile din logul Dv. transcris, provocate de scrisul neinteligibil sau de lipsa informatiior).
Paper entries may be mailed to:
ARRL
225 Main St
Newington, CT 06111
..................

Citeam prin CQ DL apeluri privind implicarea voluntarilor in activitatea clubului DARC (cuprinde doar o fractiune din radioamatorii germani, nu este club sportiv si nu are in statut organizarea de competitii sportive ci doar sprijinirea celor ce vor sa se antreneze pentru ele) si nimeni nu ia in deradere acest lucru, din contra, se gasesc persoane interesate. La noi piere si revista, se deterioreaza si FRR, tocmai din lipsa voluntarilor care trebuie sa acopere un mare deficit de finantare. Dar deficite financiare pentru cluburi neaducatoare de profit au existat si exista dintotdeauna si oriunde, in orice tara bogata ori saraca, voluntarii vad ca si acolo exista bogati carora nu le pasa de pasiunea hobby-stilor, dar se pare ca pasiunea este mai puternica acolo iar la noi sunt mai puternice doar pretentiile. Se dau sentinte pe baza de zvonuri, se ia in deradere ce nu se intelege din lipsa informarii corecte, se exgereaza prin generalizare. La Simpo-Buzau din 3 nov. presedintele FRR a deschis oarecum Cutia Pandorei privind FRR dar, in afara de cei din sala, a mai aflat cineva acest lucru? Prea multa pudoare? Organizatorii, dar si FRR trebuie sa dea integral publicitatii ce s-a discutat acolo legat de FRR, cred ca ar fi o eroare ca eu sau altii sa povestim aici ce am auzit si am vazut, ar avea caracter de barfa. 72 de YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo3hjv » Lun Noi 12, 2012 6:56 pm

YO2LZA scrie:Am citit cu atentie toate postarile din acest topic, cu toate ca nu am participat niciodata la acest CN de US. Observ ca exista o reticenta, precautie, grija de a nu supara pe cineva, in exprimarea parerilor. De ex:

YO9HG:

Tot in anul 2005 la CN US CW au fost fraudate logurile de catre un "radioamator YO' si care in fata CA al FRR a recunoscut frauda si a promis CA VA MAI FACE FALSURI IN LOGURI.


Despre cine este vorba? Sa stim si noi de cine sa ne ferim...


Zoli, iti raspund eu, pentru ca am participat la acea sedinta memorabila ca proaspat "membru fara drept de vot".
Este vorba despre Gabi Paisa, YO8WW care, "strans cu usa" a recunoscut falsul in loguri dar, cu tupeu maxim, pur si simplu a santajat CA-ul ca, in cazul in care este descalificat, va renunta la suportul acordat echipei HST.

YO2DFA scrie:De aceea l-am sfătuit pe YO3GOD să informeze IARU şi ARRL (în calitate de arbitrii ai Campionatului Mondial IARU), că echipa YR0HQ nu a respectat regulamentul intern de radiocomunicaţii (După părerea FRR)!


Ovidiu, incalcarile Regulamentului se sesizeaza la ANCOM nu la IARU.
Oricum, nu este absolut nicio legatura intre IARU Championship si Campionatul YO. Absolut niciuna...


73
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo2aqb
Mesaje: 56
Membru din: Joi Dec 09, 2010 11:33 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde yo2aqb » Lun Noi 12, 2012 9:33 pm

Din intamplare,din pacate "saliroza "a fost de vina ,desi nu am participat pentruca dupa un Accident
Cerebral Vascular,am pierdut in abilitatile initiale,asa ca n-am mai participat in fonie la CN sa nu mai incurc copetitorii,culmea ca in CW nu am nici o problema.Dar am fost curios sa urmaresc ce se intampla la campionat.Cand am schimbat frecventa si trebuia sa schimb antena intr-un alt fel n-am cuplat antena .Mi sa parut ca putini amici participa la campionat si ca propagarea este groaznic de proasta(la IC-725 aveam si preamplificatorul de la A-412 cu BF900 si in linie un AMP aperiodic.)HI.Trei sau patru veneau puternic ceilalti foarte slab.Am oprit scula si dupa un timp am observat ce am gresit .La tura a doua am ascultat normal campionatul .Nenorocire ,am observat ca foarte putini au lucrat pentruca multi dadeau" Apel concurs "timp extrem de lung pana venea cineva.In mod normal castigatorul trebuia sa-l castiga ce-l care putea sa faca mai multe legaturi intr-un minut.La cate legaturi se faceau clar ca numeni nu trebuia sa fie un as sa castige.A castigat cel mai bun si care nu avea 3 KW cati se pare ca aveau unii.Dar sa te legi de 1Kw.este penibil .Nu poti sa te plangi daca nu poti controla puterea la ce-i banuiti, la domiciliu.Dece anul trecut in afara de sistemul de legaturi a putut sa participe mai multi participanti.?Vad ca campionatul nu are sens ca la categoria "A" sa apara 10 persoane.Mai bine faceti un campionat national open ca ne facem de ras cu 30 de participanti la SSB.La CW cati o sa fie,e intrebarea?!Cu stima si toata dragostea .Ady.YO2AQB.

YO9HG
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Iul 07, 2012 4:20 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO9HG » Mar Noi 13, 2012 12:58 pm

MINUNE MARE!
Conform regulamentului CN US SSB 2012 un QSO valabil da celor 2 concurenti cate 2 puncte fiecaruia.
Se anuleaza la ambii corespondenti punctele daca timpul difera cu 5 minute, daca orele sunt in etape diferite, daca sunt greseli la inscrierea indicativului, sau daca sunt una sau mai multe greseli la inscrierea codului numeric.
DECI: un QSO poate sa fie cotat ori cu DOUA PUNCTE ori cu ZERO PUNCTE.
De unde atunci scoruri cu numere IMPARE sau scoruri cu ZECIMALE ??????????!!!!!!!!!!
Balamucul la FRR este in floare !
Domnule YO3IRC, rog, mai scoateti si mai folositi cartonasele galbene si chiar cartonasul rosu.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Rezultate provizorii CN US telefonie-o gluma proasta???

Mesajde YO4BKM » Mar Noi 13, 2012 3:20 pm

TNX YO9HG pentru semnalare. Cred ca pot da o explicatie cu privire la scorurile impare sau fractionare. Softul folosit la arbitrare a fost realizat in luna iulie, pentru a putea fi prezentat la Simpozionul de la Iasi din august, folosind regulamentul aflat atunci pe saitul FRR, aprobat in sedinta de la Frasin. Prima postare pe acest topic arata ca acest soft a fost validat in sedinta de CA al FRR din 3 oct. 2012. In acel regulament se preciza ca 1 eroare la controalele schimbate se penalizeaza cu 0,5 puncte, 2 erori cu 1 punct, trei erori sau mai multe anuleaza punctele. Ulterior am aflat ca se au in vedere unele modificari ale regulii de penalizare a erorilor dar ca nu au fost aprobate. Mi se pare ciudat ca acum se afla postat pe sait un regulament care nu are precizarea obligatorie "Aprobat in ..... din ....." sau "Modificat in .... din .....", asa cum ar fi corect. De exemplu, cautand pe sait regulamentele vechi se mai gaseste regulamentul din 2007, care are precizarile:
**** Adoptat în şedinţa Consiliului de administraţie al FRR (Buzău, noiembrie 2007).
**** Modificat în şedinţa Consiliului de administraţie al FRR (Bucureşti, noiembrie 2010)
Important este ca nu s-au schimbat regulile de formare a controlului in varianta mixta sau etapele, deci desfasurarea competitiei nu a fost influentata. Iar YO3IRC are de descifrat enigme (nu le-as numi minuni) mai ceva ca cele legate de Facerea Lumii. 72 de YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Concursuri de radioamatori”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori