Intrebarea saptamanii

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
YO8RAA
Mesaje: 448
Membru din: Mie Sep 21, 2011 8:30 am
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde YO8RAA » Mar Sep 21, 2021 7:28 pm

@8rqp- Dany, acest lucru il poti vedea daca deschizi pskreportermap. Pentru toate statiile care lucreaza FT4/FT8.
Nu conteaza daca sunt din YO, JA sau PY. E suficient sa pui mouse pe iconul indicativului.
Printre alte informatii o sa gasesti si softul folosit.
Eu cred ca ai vrut sa propui altceva: sa afli de ce unii folosesc un soft si altii prefera alt soft.
Asta chiar ar fi interesant.
Din raspunsuri s-ar putea vedea cine stapaneste acest domeniu sau cine lucreaza dupa "ureche" ...doar pentru ca e un moft la moda.
Programele par identice dar....nu e chiar asa. Au facilitati care le deosebesc radical. Ce are unul ... nu are altul...
73 Mircea YO8RAA

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo6rk » Mar Sep 21, 2021 10:42 pm

YO8RAA scrie:Din raspunsuri s-ar putea vedea cine stapaneste acest domeniu sau cine lucreaza dupa "ureche" ...


M... partial adevarat, pentru ca pot exista radioamatori care doar fac trafic radio de placere (fara a urmari vre-o performanta) si e posibil sa nu-i intereseze sa stapaneasca foarte bine un mod de lucru sau nu.
Exemplu sunt chiar eu, am incercat diferite programe si folosesc ce-mi place si ce mi se potriveste scopului... traficul radio de placere. Eu nu sunt un exemplu de urmat, fiecare e liber sa faca ceea ce doreste, doar radioamatorismul are muuulte ramurele si fiecare se simte mai bine unde-i place.

Intrebarea e buna si binevenita, la fel si comentariile; mai asteptam si altele.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo8rqp » Mie Sep 22, 2021 6:56 am

YO6RK, asta voiam să spun și eu. Nu știu de ce trebuie să complicăm lucrurile când pot fi atât de simple. Poate lucrez "după ureche", dar îmi place ce iese.
YO8RAA, nea Mircea, cunosc această facilitate oferită de psk reporter. Poate vă fac o vizită la Câmpulung, merg cam o dată la două săptămâni în zonă.
73!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde YO4BKM » Mie Sep 22, 2021 4:12 pm

yo6rk scrie:pot exista radioamatori care doar fac trafic radio de placere (fara a urmari vre-o performanta) si e posibil sa nu-i intereseze sa stapaneasca foarte bine un mod de lucru sau nu
perfect adevarat si chiar as generaliza, amatorii fac ceea ce fac numai din placere. Faptul ca amatorii se mai si intrec, deci urmaresc niste performante, nu este un motiv ca peformanta sa devina un scop anume, tocmai ca sa nu strice placerea de a fi amator.
Cu ani in urma, cand lucram in RTTY, PSK si alte moduri digitale cu Digital Master 780 imi facusem o "jucarie" care exista azi in multe aplicatii si care, atunci, ma bucura nespus. "Jucaria", de fapt o aplicatie soft, citea periodic memoria ecran care aparea sub forma
05:36:30> Main
YL3FO DE YO4BKM 599 ØØ2

YO4BKM 599 1Ø7 1Ø7 YO4BKM
05:36:57> Main
YL3FO DE YO4BKM QSL 1Ø7

si asa mai departe in fereasttra de lucru. Aplicatia vizibila intr-o alta fereastra din coltul dreapta-sus a ecranului identifica caracterele de pe ecran, le citea rand cu rand si acolo unde nu aparea sirul "> Main", retinea primul cuvant din sir, apela o subrutina HM care identifica tara, continentul, zonele ITU si CQ si scria in fereastra cuvantul la care adauga tara, continentul, zonele ITU si CQ, rand dupa rand, cu scroll. O versiune a ei am folosit-o si la WSJT-X v2.1.0. Nu ma interesa daca mai sunt aplicatii care fac astfel de identificari, nu le cautam, nu foloseam modurile digitale ca sa ocup un loc in lumea asta, ma bucuram ca imi testasem cu succes niste posibilitati. Din intamplare am gasit JTDX care "mi-a rapit" placerea.
In "breasla" noatra de amatori foarte diversa si diversificata de la banal la maiestrie in orice domeniu (radio, auto, alpnism, zbor etc), fiecare intelege ce si cum vrea ca sa-i faca placere in limitele reglementate si respectate de toti iar placerea trebuie sa-i fie respectata. Important este ca toti existam prin fiecare dintre noi asa cum suntem.
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo6aei
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 22, 2017 6:28 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo6aei » Joi Oct 20, 2022 8:09 pm

Bună seara,
Ar fi interesantă o completare la întrebarea săptămânii cu opțiunea ” QSO-ul săptămânii și QSL-ul săptămânii”. Aici ar putea fi vizualizat un topic al QSO-urilor cele mai interesante, cu indicativul realizatorului , și respectiv al destinatarului QSL-ului. Criteriile pot fi : o entitate rară, sau DX, aspectul QSL-ului. Se poate formula un ”Regulament” al rubricii, pentru a preveni
eventualele disensiuni la atribuirea calificativelor. Un QSO, și un QSL ar fi pe primul loc până va apare unul mai valoros. Nu știu dacă m-am exprimat corect dar dacă este necesar, pot să fac completări.
Vă doresc o noapte liniștită, somn ușor și trezire cu sănătate.
73! de Misi yo6aei

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde YO4BKM » Mar Iul 25, 2023 1:11 pm

Propun o intrebare pe care as formula-o astfel:
- Sunteti de acord sa platiti pentru confirmarea unei legaturi radio?
1. Nu, sub niciun motiv.
2. Da, numai daca am nevoie pentru diplome, clasificari etc.
3. Da, numai sub forma de donatii de binefacere prin transfer bancar.
4. Nu ma intereseaza confirmarile.

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde n2yo » Mar Iul 25, 2023 4:57 pm

Multumesc, am pus sondajul chiar pentru aceasta saptamana.

73 de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde YO4BKM » Sâm Sep 16, 2023 5:15 pm

Propunerea mea este:
Cum v-ati format ca radioamator de emisie-receptie (HAM)?
1. In cercuri tehnico-aplicative pentru copii si tineret
2. In radiocluburi
3. Pe langa un radioamator de emisie-receptie
4. Ca utilizator de Citizens' Band
5. In alt mod decat cele de mai sus

73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo6rk » Sâm Sep 16, 2023 6:33 pm

Buna intrebare Tavi!

O alta, tot "derivata" (sa zicem...) ar fi:
Cat de mult a ajutat activitatea de radioamator receptor (autorizat sau nu) in a va forma ca viitor radioamator de emisie?
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde YO4BKM » Lun Sep 18, 2023 10:12 am

Buna, Marius,
Si propunerea ta este buna, dar de foarte multa vreme nu mai exista obligativitatea stagiului - confirmat cu QSL-uri - ca SWL autorizat intr-un radioclub. Sau, daca cineva se autorizeaza ca SWL, o face mai mult formal, ca o cerinta a clubului pentru un membru cotizant in plus. Si astfel s-a diminuat importanta stagilui de SWL in formarea ca HAM. Am cunoscut in ultimele decenii multi amatori care au dobandit indicativ de HAM fara nicio experienta ca SWL, dar care nu au mai facut niciun QSO pana azi, chiar si cand unora le-am pus statia mea la dispozitie sa lucreze asistati de mine, azi au si uitat cum se mai desfasoara traficul radio.
O sa ma mai gandesc la un mod de formulare incat sa fie cat mai folositor, mai ales prin optiunile de vot. Pentru ca am mai remarcat ceva printre cunoscutii mei mai tineri: la sesiunile de examen din vara anului trecut examinarea a parut mult mai severa, tocmai pe fondul lipsei pregatirii practice ca SWL activ, cu LOG si schimb de QSL-uri, SWL format in club sub indrumarea colegilor. Am aflat asta cand am fost rugat, de cei foarte interesati, sa suplinesc lipsa contrtibutiei clubului care nu mai are aceasta preocupare. Si nu am fost singurul care a dat acest sprijin "in particular", fara de care tot efortul proaspatului HAM ar fi fost dezamagitor pentru el dar care, acum, poate desfasura un trafic radio destul de sustinut.
73 de Tavi YO4BKM (fost YO4-3125/GL)!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori