Albumele foto

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Albumele foto

Mesajde YO4BKM » Mar Mai 30, 2023 6:02 pm

Buna ziua,
Urmaresc evenimentele prezentate pe acest site si vad ca uneori, cand prezentarile sunt insotite de multe poze, lipseste ceva: ce si pe cine reprezinta? Cum ar fi la Intalnirea traditionala de la Pitesti din luna mai, 2023 sau la Adunarea Generală Ordinară a membrilor Federaţiei Române de Radioamatorism - 29 aprilie 2023, inca vizibile pe site. Apar poze cu persoane singure, apar grupuri aranjate pentru pozat, apar instantanee de efect si lipsesc explicatiile legate de identitate sau de pozitia ocupata in cadrul evenimentului. Ce rost mai au astfel de poze, daca nu se poate sti cine este in ele? Poate este vreun partener de QSO, poate este vreun radioamator care s-a remarcat in hobby-ul nostru si nu i-am cunoscut inca si din vedere.
Desi se spune ca o poza face cat o mie de cuvinte, aceasta mie devine nula fara un singur indicativ sau fara cateva cuvinte.
Sa nu fi reusit eu sa gasesc aceste detalii? Am vazut, in rare cazuri, cate un indicativ scris pe cate un tricou sau pe un ecuson usor vizibil. Daca mai sunt si alte explicatii negasite de mine mie, rog sa mi se arate cum pot da de ele.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Albumele foto

Mesajde YO9GJX » Mie Mai 31, 2023 4:53 pm

Tavi ai dreptate, dar sunt și greu de identificat mai ales la evenimente cu prezență mare. Cred că soluția ar fi ca sub fiecare fotografie să fie lăsat un câmp de comentariu unde persoanele să se auto identifice, sau să fie lăsate notițe de cei ce le cunosc.

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Albumele foto

Mesajde YO4BKM » Joi Iun 01, 2023 8:33 am

YO9GJX, ar putea fi si asa cum ai scris, adica sa fie greu de identificat. Numai ca imaginile nu sunt puse de un amator care participa intamplator la eveniment, ci de o persoana care actioneaza in calitate de reporter, iar menirea unui reporter este cea de informare, nu doar de prezentare. Nu este simplu, dar este posibil pentru cineva care face parte din "tagma" noastra. Si nu este cazul imaginilor de ansamblu, cu grupuri mari, ci de grupuri aranjate pentru pozat sau de persoane singure. Sunt sigur ca o concurenta in aceasta privinta ar fi foarte benefica. Pe de alta parte, spatiul pentru comentarii se acorda cu permisiunea autorului articolului, este dreptul sau de a alege si cred ca asa este bine. Pentru ca sunt si amatori de comentarii care nu-si au rostul, fara legatura cu subiectul.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8fc
Mesaje: 21
Membru din: Vin Feb 19, 2016 8:41 pm
Contact:

Re: Albumele foto

Mesajde yo8fc » Joi Iun 01, 2023 11:02 am

Buna ziua,

Am si eu cateva incercari in domeniu foto-video legate de radioamatori :

https://www.flickr.com/photos/yo8bse/

https://www.youtube.com/watch?v=NO_DSN9tCJE


73 de yo8fc Costi !

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Albumele foto

Mesajde YO4BKM » Joi Iun 01, 2023 5:02 pm

Dr Costi YO8FC, m-ai dat gata! Cu numai "cateva incercari"! Sunt convins ca si pe altii. Felicitari!
Drept sa-ti spun, de acum inainte am devenit mult mai pretentios in calitatea mea de consumator de informatii din bransa noastra. Pentru ca SE POATE!
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

yo8fc
Mesaje: 21
Membru din: Vin Feb 19, 2016 8:41 pm
Contact:

Re: Albumele foto

Mesajde yo8fc » Joi Iun 01, 2023 10:38 pm

Multumesc !


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori