Intrebarea saptamanii

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo9fmp » Vin Mai 06, 2011 8:43 pm

D-le Ciprian te rog mult posteaza ca intrebare...Sunteti multumit de activitatea si de modul in care este reprezentat radioamatorismul prin FRR in ultimii 4 ani?
Raspunsuri...
DA
NU

yo6aei
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 22, 2017 6:28 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo6aei » Joi Iun 23, 2011 8:17 pm

Cunostintele de radioamator le - ati dobandit :

- la curs de formare radioamatori ( sau simplu, curs de radio )
- pregatire profesionala ( scoli tehnice de profil )
- in timpul serviciului militar
- autodidact
- de la alti radioamatori, ( dar nu la curs )
- alte forme

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo2dno » Joi Iun 23, 2011 9:24 pm

To yo6aei

Intrebarea asta ar fi potrivita daca se pot bifa mai multe optiuni. Eu am gasit toate variantele valabile, mai putin ultima, alte forme. N-as putea alege doar una din variante, chiar daca as incerca sa cintaresc care a fost cea mai cu greutate. Am frecventat si cercul radio la Palatul Pionierilor, am facut si scoala cu profil electrotehnic, am facut si armata la transmisiuni, am avut un coleg radioamator la job (yo2cgl) de la care am invatat chestii si evident, mi-am bagat si singur nasul in hobby-ul asta. Ce sa bifez daca ar trebui sa aleg un singur raspuns ?

yo4bxx
Mesaje: 44
Membru din: Mar Aug 31, 2010 4:49 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo4bxx » Joi Iun 23, 2011 11:22 pm

To YO2DNO

Si eu pot spune ca am de bifat toate intrebarile afara de altele... Probabil ne potrivim la mai multe probleme de viata. Poate am parcurs amandoi aceste etape. Iar la capitolul: Autodidact, pot spune ca am petrecut foarte multe ore, multe vacante in sala de lectura unde luam carti de electronica si le studiam doua, trei, sau patru ore pentru a intelege tehnica radio. Colegii mei jucau fotbal, mergeau la plaje... Nu mai zic ce aparate de radio faceam pana ce un amic m-a dus la Radioclubul din Constanta. Istorie personala.
Nu ti-am raspuns la ultimul mesaj pentru ca vreau sa-ti trimit o poza - pe care o tot caut ca sa o scanez - unde sunt la laboratorul de la UM cand reparam o statie UGAR. Ti-am spus si atunci ca si mie mi-a placut foarte mult aceasta statie, mai ales felul cum au fost lucrate, asezarea blocurilor functionale, piesele de o calitate deosebita, ce sa mai zic, din "87 nu am mai deschis o astfel de statie si nici nu am mai vazut asa ceva la capitolul vanzari!!
Toate cele bune, sanatate si multe succese de la YO4BXX Cornel.

yo6aei
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 22, 2017 6:28 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo6aei » Vin Iun 24, 2011 8:52 am

Dar varianta cu 2 posibilitati de raspuns ?
- pregatire profesionala
- alte forme

In esenta asta se poate astepta de la acest sondaj,cati sunt cu studii profesionale,cati sunt fara.In toate concursurile sportive se realizeaza conditii si sanse egale,pentru toti participantii.Dar in radioamatorism,cei cu pregatire profesionala sunt avantajati, - eu cel putin inteleg o foarte mare diferenta intre nivel de "amator " si nivel "profesionist ".Ori la concursuri de radioamatori, nu se tine cont de aceasta diferenta.Eu de exemplu, am terminat liceu de cultura generala,(sectia reala ) , si facultate de subingineri - constructii de masini.Iar radioamatorismul - primele cunostinte de baza ,la curs,in rest autodidact,asa ca ar fi cam greu sa ma compar cu unul care de ex lucreaza ( sau a lucrat, )ani indelungati ca telegrafist, depanator radio - TV,tehnician sau inginer electronist la o firma din domeniu .Sa nu se interpreteze gresit, NU E VORBA DE O DELIMITARE, PROFESIONIST - NEPROFESIONIST . La urma urmei si asa s-ar putea pune intrebarea,dar fara a diviza radioamatorii in doua tabere. Nu sunt convins,daca am reusit a exprima ceea vroiam de fapt,cu toate ca
sper,stapanesc lb romana in suficienta (iar daca cineva considera ca ultimele doua cuvinte trebuia sa le scriu lipite,il rog sa - mi dea de stire,multumesc anticipat ) masura .
73, Misi

yo6aei
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 22, 2017 6:28 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo6aei » Sâm Iul 09, 2011 7:57 am

As propune urmatorul sondaj :
Sunteti multumit de indicativul actual al Dv ?
1.Da, eu mi-l am ales
2.Da, asa am primit,si sunt multumit
3. Nu prea sunt, dar nu l-as schimba
4. Nu, si doresc sa-l schimb

73, succes la toate, Misi

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo4fng » Sâm Iul 09, 2011 9:50 am

Doar ce s-a "racit" tematica schimbarii indicativelor pe grupul yahoo si vad ca apare si aici. Ce faceti, ne luati prin invaluire ? Toate problemele radioamatorismului sunt rezolvate, totul e stralucit, singura problema a mai ramas cea legata de indicative ?
Avem nevoie de o noua polemica se pare.
Chestia asta cu indicativele ma duce cu gandul la vremuri de mult apuse, cand toata lumea visa la un numar pentru propriul auto din doar 3 cifre.
Suntem asa de multi incat s-au terminat combinatiile si e nevoie de o noua reasezare sau e chestia doar de snobism. E o asa puzderie de statii Romanesti in eter, incat suntem des confundati unii cu altii ? A navalit telegrafia peste noi si ne e greu cu indicativele din 3 litere ?
Nu de alta, dar indicativele unor radioamatori, odinioara cu adevarat celebri, care au facut cinste Romaniei, risca sa ajunga pe mana unor radioamatori de duzina (sau de duminica), evident straini de telegrafie; daca nu cumva lucrul acesta s-a si intamplat.

Eu as propune alta intrebare, cu propunerea de modificare aferenta a unor aspecte legale, cred ca mult mai la obiect :
- Sunteti de acord ca anumite indicative sa fie definitiv retrase din call book ?
Aceste indicative sa fie pastrate intr-un callbook "golden edition" editat de FRR, spre stiinta generatiilor urmatoare.
Si mi-e frica sa mai propun o intrebare de mare actualitate, dar fie ce-o fi :
- Daca nu sunt membru al nici unui partid politic si al nici unui radioclub din YO, o sa-mi lasati sa folosesc, pe mai departe, umilul meu indicativ, compus din 3 litere ?

yo6aei
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 22, 2017 6:28 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo6aei » Sâm Iul 09, 2011 11:40 am

[quote="yo4fng"]Doar ce s-a "racit" tematica schimbarii indicativelor pe grupul yahoo si vad ca apare si aici. Ce faceti, ne luati prin invaluire ? Toate problemele radioamatorismului sunt rezolvate, totul e stralucit, singura problema a mai ramas cea legata de indicative ?

Pentru YO4FNG : Va rog frumos, imi spuneti si mie, pe unde se discuta tema schimbarii indicativelor, pe YAHOO ? Eu n-am idee,acum aflu de la Dv.Se pare, coincidenta e ghiniuonul meu.
Bineinteles,nici pe departe nu-s rezolvate problemele radioamatorismului din Romania,si cat de sceptic sunt,nici nu cred sa fie vreodata.Asa, ca m-am gandit,( am si propus ) banala mea intrebare,cu gandul ca nu va deranja pe nimeni.Am propus doar exprimarea libera ,si benevola, eventual si anonima al atasamentului radioamatorilor de propriul indicativ.Dar daca supara pe cineva,se poate renunta la intrebare.
In ceea ce priveste re - distribuirea indicativelor ramase "libere" , dintr-un motiv sau altul,as fi de parere,ca ar trebui aplicat un sistem similar ( scuze de exemplificare,dar nu gasesc o forma de exprimare mai adecvata ) cu regimul parcelelor din cimitire : se pot achita pe o anumita perioada,dupa care se redistribuie.Eu de exemplu, as fi de acord sa -mi achit taxa pentru o perioada dubla celui oficial.
73, Misi

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo4fng » Dum Iul 10, 2011 1:25 am

Pe grupul de discutii "radioamator" de la yahoo s-a dezbatut cu foarte putina vreme in urma o idee de a se modifica indicativele din YO, fiindca asa au facut vecinii nostri de la rasarit (Rusia).

yo6aei
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 22, 2017 6:28 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo6aei » Dum Iul 10, 2011 6:04 am

yo4fng scrie:Pe grupul de discutii "radioamator" de la yahoo s-a dezbatut cu foarte putina vreme in urma o idee de a se modifica indicativele din YO, fiindca asa au facut vecinii nostri de la rasarit (Rusia).

Nu am cunostinta de "rezultatele "acestor discutii,oricum aici NU de noi polemici,doar de exprimarea nazuintelor ar fi vb.,mai exact aprecierea (ne)multumirii al votantilor .Si totodata aprecierea
numarului celor care au avut posibilitate de alegere.Eu am primit la intamplare,dar daca m-ar obliga sa-l schimb,cred ca as fi in stare de a renunta la un alt indicativ.De as putea, l-as lua cu mine in mormant...Nuprea ii inteleg pe cei care doresc schimbarea,cu posibilitatea de alegere initiala sunt de acord.
73, Misi


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori