Intrebarea saptamanii

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
yo7lkw
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 02, 2012 10:31 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo7lkw » Joi Apr 19, 2012 1:44 am

Buna ziua YO.
As avea si eu o intrebare sa o pun pentru radioamatori YO, bineinteles daca se poate:
Care este parerea voastra despre concursurile MARATON in YO ?
A) Buna
B) Rea
C) Neutra
Ma justific cu aceasta intrebare in felul urmator:
1) Sint rezident in Italia, si aici tipul acesta de conpetiti au mare succes, ma refer la C.O.T.A (Carabinierion On The Air), GIRF (Grupo Italieni Radioamatori Feroviari), Leonardo da Vinci, Republiche Antiche Marine, A.R.Fo.P.I (Associazione Radioamatori Forze Polizia Italiana), Palazo Reale di Caserta, Penne Nere ( cum ar fi in YO ca arma ,, Vinatori de munte"), Riti Setimana Santa, La Procesione dei Misteri a Trapani, Eletra, Befana Benefica, si multe multe altele. Particip cu mare placere in fiercare an la aceste conpetiti care dureaza intre 3 zile si 45 de zile si chiar mai mult "
2) In YO la doua dintre MARATOANE dau si eu puncte si dupa legaturile facute in YO (dupa parerea mea exista pasiune) m-ar interesa mult raspunsul vostru
Mentionez ca sint si radioamatori YO care participa la ele

Toate bune si 73! de Nelu I0/YO7LKW

yo7lkw
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 02, 2012 10:31 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo7lkw » Mie Aug 22, 2012 11:45 am

Ar fi interesant de stiut ce parere aveti despre concursurile de tip maraton. Peste putin incepe Maratonul ,, Drumul Vinului ,,. Sint una dintre statiile care da puncte, in doua dintre acest tip de concurs, cu toate ca activez din Italia Intrebarea ar fi :
Ce parere aveti despre concursurile de tip MARATON
- Foarte buna
- Buna
- Nu ma intereseaza


Nelu - I0/YO7LKW


YO5DNA
Mesaje: 24
Membru din: Joi Oct 18, 2012 7:43 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde YO5DNA » Lun Noi 12, 2012 1:22 pm

Sunteți dispuși la o dezbatere pentru un Statut de organizare și reprezentare a radioamatorilor YO.
Variante:
a-Da
b-Nu
c-Da, dar fără atributul unic de sport.

yo3cen
Mesaje: 167
Membru din: Lun Oct 27, 2014 4:29 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo3cen » Vin Iul 05, 2013 6:06 pm

Sunt curios cati radioamatori YO au construit un xcvr functional, pentru trafic zilnic, cu mana si letconul lor (nu din kit-uri).
Intrebarea ar trebui adresata (si) celor mai tineri.
De cand am fost autorizat (1978) pana in 1992 (cand mi-am cumparat primul xcvr "de fabrica" -TS140) am folosit doar xcvr-uri construite de mine (variante Lixco A411 sau A412 cu filtre EMF si dubla schimbare de IF daca era cazul).

Probabil ca se poate edita un chestionar la "intrebarea saptamanii" pe tema "homemade xcvr".

yo3ggx
Mesaje: 611
Membru din: Mar Aug 17, 2010 2:06 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo3ggx » Sâm Iul 06, 2013 10:06 pm

Intrebarea dumneavoastra deschide Cutia Pandorei.
Sunt si eu curios. Daca v-ati fi luat licenta in 2010 si nu in 1978, v-ati mai fi construit vreodata un transceiver functional, pentru trafic zilnic, cu mana si letconul dumneavoastra (nu din kit)?

Ce optiuni aveati (in 1978) de a va cumpara un transceiver industrial performant fara a va da salariul pe multe luni, daca nu ani si fara niste "realatii nepotrivite" in acele vremuri?
Se gasea la Dioda sau pe Academiei? Nu cred. NU vreau sa intru nici in detalii privind modul cum puteai procura pana si componentele electronice in acele vremuri.
De ce totusi in 1992 v-ati cumparat un transceiver "de fabrica" si nu ati continuat sa lucrati cu cele construite de dumneavoastra?

La inceputul anilor '80 mi-am construit primul calculator si nu din asamblarea unor module (as putea asimila conceptul de kit?), ci punand cap la cap fiecare componenta electronica in parte.
Probabil ( de fapt aproape sigur) ca daca ma nasteam cu 20 de ani mai tarziu, acest lucru nu s-ar mai fi intamplat niciodata...

Lumea evolueaza. Nu ar trebui sa consideram noile generatii vaduvite, sau mai rau, inferioare numai pentru ca nu stiu sau nu au facut niciodata ceea ce faceam noi acum zeci de ani. Cu siguranta stiu lucruri pe care multi din constructorii experimentati de echipamente radio nu le-au stiut niciodata sau poate nici nu sunt interesati sa le invete. Eu nu ii condamn nici pe unii nici pe altii ci incerc sa iau ce e mai bun (din puntul meu de vedere) de la fiecare. Avem ce invata unii de la altii.

Cu respect,
Dan YO3GGX
P.S. Ca o concluzie, intrebarea este din punctul meu de vedere tendentioasa.

yo4rih
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iul 03, 2010 11:12 am
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo4rih » Dum Iul 07, 2013 9:49 am

Buna dimineata . Multi construiesc dar ca sa-si poata folosi si sa se bucure trebe sa fie si autorizat si aici e buba in ziua de azi trebe sa fii toba de electronica si regulamente pentru a obtine cerificatul si licenta . Cu stima pentru cei ce scriu bine .YO4RIH Stefan

yo3ilh
Mesaje: 22
Membru din: Lun Dec 20, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo3ilh » Dum Iul 07, 2013 9:51 am

Din experienţa mea, să construieşti azi un xceiver de la 0 poate fi mai mare daraua decât ocaua deoarece :

1) se poate cumpăra o motorola GM360 cu ~ 300 lei - foarte funcţională şi foarte practică. dacă ţinem neapărat să construim (că ştiu cum e să vrei să construieşti, să nu mai poţi) costă... în plus :)

2) la un xceiver piesele + timpul de manoperă (excluzând timpul de concepţie - folosim o schemă "consacrată" vor depăşi cu siguranţă 300 lei... numai cablajul + cutia ar fi cam 80 lei. Dacă s-ar face totul de la 0, în "atelier" propriu, ar mai intra în cost şi sculele.

3) serviciul... dacă nu l-am avea nu am avea bani cu ce să plătim cele de mai sus. în cazul meu, lucrez între 7 şi 9 ore zilnic + 1 oră dus cu maşina + 1 oră întors (traficul din oraş nu mai e ca acum 30 de ani). 11 ore din 24 sunt deja fumate.

4) lipsa de timp liber - absolut incomparabilă cu ceea ce era în trecut. sâmbătă avem pelerinaj la Carrefour - de neratat - şi mai montăm seara nişte piese şi constatăm că nu merge. mai meşterim şi duminică ceva şi... hopa a venit luni :))

yo6aei
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 22, 2017 6:28 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo6aei » Mar Aug 27, 2013 8:03 am

Buna ziua,
Propun urmatoarea intrebare :

Ati facut un calcul privind costul unui QSO, si... costul unui QSL primit? ( Se inteleg toate cheltuielile, aferente, mai putin munca proprie ,raportat la numar de QSO, respectiv numar de QSL )
DA :
NU :

yo6aei
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 22, 2017 6:28 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo6aei » Mar Aug 27, 2013 8:12 am

Buna ziua,
As propune urmatoarea intrebare :

Obisnuiti sa faceti o statistica procentuala,privind numarul de QSO,numarul de QSL trimis, si numarul de QSL primit?

DA :
NU :


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator