Intrebarea saptamanii

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde YO7CKQ » Dum Iul 10, 2011 8:23 am

Buna dimineata

Dupa parerea mea, in actuala conjunctura, un indicativ cu doua litere nu este un indicator de performanta si nici nu certifica ceva anume despre respectivul operator. Un indicativ poate fi "mare" doar prin activitate si/sau performanta. Daca vrei deci, poti sa-ti faci indicativul oricit de mare !

Sint curios citi dintre cei ce au indicative cu doua litere, dupa Marea Liberalizare, au si QSL-uri tiparite. Cit de mult au urcat in clasamente si cit de mult a crescut numarul anual de QSO-uri. Mi-e greu sa inteleg si obstinatia cu care este reamintit vechiul indicativ care oricum nu era bun/corespunzator pentru activitatea, atit de intensa, din benzi ;)


YO4FNG: Si mi-e frica sa mai propun o intrebare de mare actualitate, dar fie ce-o fi :
- Daca nu sunt membru al nici unui partid politic si al nici unui radioclub din YO, o sa-mi lasati sa folosesc, pe mai departe, umilul meu indicativ, compus din 3 litere ?


Raspuns: dupa ce vor intra in vigoare noile modificari la Regulament vei fi obligat, ca in termen de 30 de zile, sa optezi pentru un nou sufix obligatoriu cu doua litere. In caz contrar dupa scurgere perioadei, Autorizatia ta va fi anulata din oficiu impreuna cu ( noutate legislativa ) Certificatul si nu vei mai putea opera in benzi :mrgreen:

73s YO7CKQ
Ultima oară modificat Dum Iul 10, 2011 12:22 pm de către YO7CKQ, modificat de 3 ori în total.
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde YO9CHO » Dum Iul 10, 2011 11:08 am

Salut Sorin.Ma ingrijorezi cu ce postezi.Iar se schimba regulamentele? Despre ce exact este vorba si unde pot fi gasite detalii? Multumesc, 73!

Avatar utilizator
yo4fng
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Iul 24, 2010 11:20 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo4fng » Dum Iul 10, 2011 11:34 am

Vedeti, o polemica pro si contra, plina de argumente sau non argumente, care, ca de obicei nu va avea nici un rezultat concret. Eu zic ca acest subiect este prematur, sa vedem ce va fi in final cu reorganizarea teritoriala, cu legislatia, cu regulamentele, etc... si pe urma, ca un croitor chibzuit, sa stam la masa, sa masuram de 3 ori si sa taiem o singura data.
Eu personal nu doresc sub nici o forma sa renunt la indicativul meu actual, am investit in el, reprezinta munca mea de peste 20 de ani si nu vreau sa o iau de la inceput cu un nou indicativ.
Cu stima,
YO4FNG
Liviu

Avatar utilizator
YO7CKQ
Mesaje: 183
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 6:59 am
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde YO7CKQ » Dum Iul 10, 2011 12:18 pm

Hello
In YO este week-end si trebuie sa ne relaxam inainte de o saptamina de munca. Am crezut ca ati remarcat umorul subtil :D Ca si litera 'Q' miniaturala de la indicativul meu, de care nu reusesc sa ma scap de 30 de ani :mrgreen:

Liviu, nici eu nu vreau sa-l pierd.....
-----------------------------------------------------------
YO7CKQ
Sorin-David NIMARA

Master of Sport, #6690
#206 member of YO DX Club

yo7ckq@gmail.com

Avatar utilizator
YO7LWL
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:10 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde YO7LWL » Dum Iul 10, 2011 3:33 pm

sigur e o gluma..va salut 73!

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo3hjv » Dum Iul 10, 2011 10:57 pm

... sa se stie, eu vreu cu patru litere ca sa nu se piarda nimic din indicativul vechi!
Dar il voi schimba la 50 de ani!
Multe saptezecisitreiuri!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ies
Mesaje: 100
Membru din: Dum Iun 20, 2010 9:48 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo3ies » Lun Iul 11, 2011 8:39 am

Eu unul mi-am ales indicativul din cele disponibile in plaja in care se dadeau indicativele si chiar sunt mandru de el si chiar nu stiam la data la care l-am ales ca sufixul meu in telegrafie e format doar din puncte. Imi place si nu l-as schimba niciodata

Avatar utilizator
YO3IBW
Mesaje: 47
Membru din: Lun Sep 06, 2010 8:38 am
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde YO3IBW » Lun Iul 11, 2011 10:17 am

Pe al meu l-am luat la ordine, n-a fost preferential. In ciuda faptului ca la DX "i -ul" trebuie sa-l pronunt italy si nu india pentru ca de cele mai multe ori corespondentul il percepe greu, indicativul suna chiar ok si sunt multumit de el.

73 de YO3 ITALY BRAVO WHISKEY :D
Icom IC-7610 | AH4 + Long Wire| Verticala 5/8 pentru 10m | Rode Procaster.

Avatar utilizator
yo3gjc
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iun 14, 2010 3:05 am
Contact:

Intrebarea saptamanii- CW pitch

Mesajde yo3gjc » Lun Iul 18, 2011 9:48 pm

As fi curios sa stiu care este pitch-ul in CW cu care ascultati. Poate intrebarea buna ar fi niste esantioanre 200-400Hz, 400-500Hz, 500-600Hz, 600-700Hz, 800-1000Hz etc. Eu personal folosesc un pitch destul de jos, cca 400Hz, il gasesc mai comod la astultat pe perioade lungi de timp in special in benzile de jos.

yo6aei
Mesaje: 22
Membru din: Mar Aug 22, 2017 6:28 pm
Contact:

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo6aei » Mar Iul 19, 2011 7:24 am

Buna, tuturor,
Eu as propune si varianta " 0 " Beat, poate sunt radioamatori, care utilizeaza.Eu, inainte de achizitionarea primului TRX,un R3931,am folosit receptor si emitator,( aproape in exclusivitate,militare,si care rareori erau " perechi " ) si eram obisnuit cu acordul TX - ului pe 0 Beat al receptorului.Abia dupa 1996 folosesc TRX, si nici pana in prezent nu m -am obisnuit cu folosirea frecventei dictate de actualul TRX, de 800 Hz.
73, Misi


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori