Intrebarea saptamanii

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
yo3hjv

Re: Intrebarea saptamanii

Mesajde yo3hjv » Dum Iul 10, 2011 10:57 pm

... sa se stie, eu vreu cu patru litere ca sa nu se piarda nimic din indicativul vechi!
Dar il voi schimba la 50 de ani!
Multe saptezecisitreiuri!
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo3ies

Mesajde yo3ies » Lun Iul 11, 2011 8:39 am

Eu unul mi-am ales indicativul din cele disponibile in plaja in care se dadeau indicativele si chiar sunt mandru de el si chiar nu stiam la data la care l-am ales ca sufixul meu in telegrafie e format doar din puncte. Imi place si nu l-as schimba niciodata

YO3IBW

Mesajde YO3IBW » Lun Iul 11, 2011 10:17 am

Pe al meu l-am luat la ordine, n-a fost preferential. In ciuda faptului ca la DX "i -ul" trebuie sa-l pronunt italy si nu india pentru ca de cele mai multe ori corespondentul il percepe greu, indicativul suna chiar ok si sunt multumit de el.

73 de YO3 ITALY BRAVO WHISKEY :D
Kenwood TS850s AT | Antena Inverted V pentru 40m| Verticala 5/8 pentru 10m | Rode Procaster. Check your call-sign in my log

yo3gjc

Intrebarea saptamanii- CW pitch

Mesajde yo3gjc » Lun Iul 18, 2011 9:48 pm

As fi curios sa stiu care este pitch-ul in CW cu care ascultati. Poate intrebarea buna ar fi niste esantioanre 200-400Hz, 400-500Hz, 500-600Hz, 600-700Hz, 800-1000Hz etc. Eu personal folosesc un pitch destul de jos, cca 400Hz, il gasesc mai comod la astultat pe perioade lungi de timp in special in benzile de jos.

yo6aei

Mesajde yo6aei » Mar Iul 19, 2011 7:24 am

Buna, tuturor,
Eu as propune si varianta " 0 " Beat, poate sunt radioamatori, care utilizeaza.Eu, inainte de achizitionarea primului TRX,un R3931,am folosit receptor si emitator,( aproape in exclusivitate,militare,si care rareori erau " perechi " ) si eram obisnuit cu acordul TX - ului pe 0 Beat al receptorului.Abia dupa 1996 folosesc TRX, si nici pana in prezent nu m -am obisnuit cu folosirea frecventei dictate de actualul TRX, de 800 Hz.
73, Misi

yo4hgx

Mesajde yo4hgx » Mar Iul 19, 2011 11:38 am

Eu stau pe 650Hz, mi se pare cel mai bun compromis intre inteligibilitate si confort.

YO5PBG

Mesajde YO5PBG » Mie Iul 20, 2011 1:12 am

Ma adaptez la statie, dar prefer sub 600Hz (cam 400) ca sa nu simt ca imi tiuie urechile. Pe termen scurt poate fi placut si 800Hz. Avantajele sunt insa mai mari la frecvente mai joase (cu reglajele de rigoare) cand aproape se suprapun statiile.

yo6aei

Mesajde yo6aei » Mar Aug 02, 2011 9:26 am

As propune urmatoarea intrebare:
Care a fost cauza celei mai regretate ( costisitoare ) defectiuni la aparatura Dv
1.Sunt in masura sa previn orice defectiune posibila si ca atare nu am avut asemena cazuri
2.Cauze ce nu depind de mine
3.Schema preluata cu << mici probleme ascunse >>
4.Propria neatentie ( sau lipsa de experienta )
5."Bunavointa" unor colegi ( fara nominalizare ! ) ( aceasta varianta poate lipsi )
6.Altele (exemple )
7.Neelucidate

YO3FEW

Mesajde YO3FEW » Mar Aug 02, 2011 1:32 pm

Sa ma scuze initiatorul acestei discutii, dar intrebarile domnie sale mi se par demne de articolul cel mai "gustat" -cel putin de mine- dintr-o revista actualmente disparuta. Adica de "Rubrica patitului".
Sa o luam pe rand
1.Sunt in masura sa previn orice defectiune posibila si ca atare nu am avut asemena cazuri
Asta nu o cred. Da, analizezi schema si realizezi ca e cu bube. Si in loc de 1Ohmi pui normalul de 1K..
Dar in practica, cine nu a lipit niciodata ceva invers, sau nu i-a iesit fum dintr-o piesa, cablu, etc, sau minte sau minte cu nerusinare.
E la fel ca in faza "Barbatii se impart in 2: cei care o fac si cei care nu o recunosc."
A, ca la inceput de meserie arzi mai mult si dupa un timp muuult mai putin, da, asta cred. Dar la la un moment dat, oboseala, telefonul care iti zice ca..asa ca te deconcetrentrezi si ...sonda instrumentului aluneca si uneste borna microcontrolerului cu bara de +155V....
2.Cauze ce nu depind de mine.
Toate greselile facute au depins de mine. Am fost obosit sau neatent, sau nu am studiat indeajuns schema si de aia nu am ajuns la piesa care a provocat defectiunea, omorand alta...
3. Schema preluata cu << mici probleme ascunse >>
Da, corect. Sunt unele care sunt date special...
Ideea e ca dupa un timp incepi sa "mirosi" ca nu poti pune o rezistenta de 10 Ohm la 12V ca sa aprinzi un led. Ma rog, de fapt poti, si chiar se va aprinde, dar va lumina destul de putin...
Asta tine de cat ai invatat si cat ai inteles principiul de functionare a partii respective.
Am gasit scheme/cablaje/programe facute special gresite, dar care dupa inspectia data scheetului integratului sau analiza schemei comparativ cu cablajul , sau niste sapaturi pe net, dupa programul original, s-a rezolvat imediat.
Evident ca imediat dupa i-am scris autorului si am folosit multe cuvinte, de la incompetent in sus....
Sau cum nu stiam domeniul l-am luat de o aripioara si i-am pus montajul in fata sa mi-l faca el, ca de aia am dat banii pe revista..(Poate si de aia a disparut revista respectiva, hi, hi..)..
4.Propria neatentie ( sau lipsa de experienta )
Corect. Cine are puterea recunoaste ca a facut scurtul ala nenorocit...
Iar lipsa de experienta e cea mai grea. Uneori intri in bucla si asa te invarti precum "un ou intr-o galeata", hi, hi, fara sa poti iesi din cercul propriei gandiri ..
5."Bunavointa" unor colegi ( fara nominalizare ! ) ( aceasta varianta poate lipsi )
Si asta depinde de cat ai invatat inainte. Ca daca iti spune sa pui un trz de zgomot mic tip BC413 intr-un preamplif pt EME, si nu realizezi ca e MPD1A, asta e...
6.Altele (exemple )
Freud are dreptate. Sa zicem ca nu il poti suferi pe unul. Din motivele tale.
Asa ca te vei uita de zece ori pe schema si degeaba, pt ca nu vezi/realizezi ce e in fata ta..
Sau cand lucrezi pe gratis pt unul plin de ...si fudul. Dar cum ala e mai smecher te-a facut sa iti dai cuvantul, asta e. Daca te consideri barbat iti ti cuvantul si abia dupa aia ADIO+sik tir
[i]7.Neelucidate[i]
Hai sa elucidez ce am scris mai sus..
BC 413 e un trz special gandit pt zgomot mic, dar e doar pt audio. La 145, ca sa nu mai zic de 430 MHz va face ...praf..
Dar asa se invata. Cine nu, aduce galeata cu curent. Trifazat evident, ca mono nu are la non stop.
MDPA1=Montaj Pacaleala de 1Aprilie
Mai trebuia introdusa si versiunea "ati apelat la un prieten". Eu as fi scris DA, si de multe ori.. Si la randul meu am fost sunat..

yo6aei

Mesajde yo6aei » Mar Aug 02, 2011 5:02 pm

Pentru YO3FEW :
"...intrebarile domnie sale mi se par demne de articolul cel mai "gustat" -cel putin de mine- dintr-o revista actualmente disparuta. Adica de "Rubrica patitului"...."
Nu am cunostinta de rubrica la care va referiti,dar intr-adevar,sunt unul ... patit de toate posibile,uneori spun, chiar incredibile ,asa ca am de unde alege "cazuri ".Si cam aceste patanii mi-au sugerat formularea intrebarii.Chiar de nu le - am formulat la nivelul Dv,acum ,luate pe rand,acum sunt mai explicite raspunsurile.
Nu m-am asteptat la o reactie atotcuprinzatoare ,chiar si acest singur raspuns a meritat sa fac propunerea acestei intrebari.
Prima varianta nici eu nu cred,dar sunt care vor puncta si acolo.Sa le dam posibilitatea.
La 2 ,m-am gandit la socuri de retea,caderi de tensiune,
Varianta a 3 - a si a 4 -a,nu le mai lungesc,
Din variantele enumerate,aproape pe toate le am pe activ,dar cel mai rau mi s-a parut fapta unui prieten, care la mine,acasa , mi-a luat din mana, " m-a ajutat sa fie OK,"apoi : "scuze,trebuie sa plec" ,iar pe urma am constatat,mi s-au dus ambele finale ( fiind si ultimele)...Gresala mea :am incredere in corectitudinea oricui , pana la proba contrariului...
Aici se incadreaza si cazul, cand respectivul greseste fara voia lui(ei): XYL m-a ajutat la masurat conductorul pentru o antena.Si cum ma stia om zgarcit, la fiecare metru a mai adaugat cam de un lat de palma,ca sa fie sigur ca e destul de lung firul.
Iar la ultima nu mai pot sta la PC,HI.Ca tot enigma ramane,piesa -i dusa, de ce, aflu poate intr-o buna zi...
73,succes la toate,

Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”