Bine ati venit!

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Bine ati venit!

Mesajde n2yo » Vin Iun 18, 2010 11:53 pm

Incepand de astazi 18 iunie 2010 intra in functiune un nou Forum la Radioamator.ro. Aceasta imbunatatire raspunde cererii unui mare numar de cititori, nemultumiti de functionalitatea pe care vechiul Forum o avea. Si pe buna dreptate. Acum aproape sase ani, cand Radioamator.ro a fost lansat, cerintele pentru un Forum erau diferite. Avand in vedere numarul redus de vizitatori, principala cerinta era sa fie cat mai simplu si mai intuitiv. Criteriile au fost indeplinite cu succes de Forumul creat de un anumit Alex (http://mylittlehomepage.net/en/ ) pe care l-am tradus in limba romana si l-am adaptat pentru Radioamator.ro. Intre timp insa numarul de vizitatori a crescut, pretentiile sunt mai mari si nu mai pot fi indeplinite de acest program.

Noul Forum este o implementare a binecunoscutului phpBB (http://www.phpbb.com), care a fost configurat sa functioneze pentru Radioamator.ro. Dupa parerea multora, phpBB este cel mai popular "message board" care se gaseste la ora actuala pe internet. Daca de-a lungul experientei web ati avut ocazia sa cititi si sa interactionati cu alte forumuri, este foarte probabil ca multe dintre acestea rulau phpBB, deci noua functionalitate de la Forum vi se va parea familiara.

Pe masura interesului dumneavoastra, subiectele de discutie cu care este configurat Forumul in acest moment se vor diversifica. Deocamdata exista patru mari categorii, fiecare cu cateva sub-forumuri asociate. Va invit sa le evaluati si sa le comentati

Cateva informatii importante:

- Vechiul Forum va mai fi pastrat o perioada pentru cei care doresc sa citeasca mesaje mai vechi, dupa care va fi retras. El poate fi accesat aici: http://www.radioamator.ro/vechiul-forum/.

- Noul Forum necesita o noua autentificare, numele de utilizator si parola de la vechiul Forum nemaifiind valabile. Radioamatorii sunt incurajati sa foloseasca drept nume de utilizator indicativul de apel.

- O atentie speciala trebuie acordata sub-forumului "Mica publicitate - comentarii dupa tranzactii" care este dedicata comentariilor pe care vreti sa le impartasiti din experienta pe care ati avut-o cu diferiti cumparatori sau vanzatori, astfel incat pe viitor persoanele de neincredere sa poata fi evitate. Sunt de asemenea apreciate comentariile laudative la tranzactiile ireprosabile pe care le-ati efectuat. Desi uneori neplacerile in urma unor transactii nereusite produc mai multa adrenalina decat de obicei, sunteti invitati sa aveti o atitudine decenta si la obiect, bazata pe fapte si nu pe presupuneri. Fiecare are dreptul sa se apere, dar discutia nu trebuie sa devina tensionata si sa ajunga la conflict.

- Daca doriti sa fiti moderator la anumite sectiuni din acest Forum, va rog sa ma contactati.

Spor la discutii!

73s de Ciprian N2YO

radio

Re: Bine ati venit!

Mesajde radio » Sâm Iun 19, 2010 10:56 am

Să fie într-un ceas bun!

Dacă îmi îngăduiți o sugestie: păstrați și vechiul forum, într-un fel sau altul (de pildă așa cum o faceți deja). Nu temporar, ci permanent, ca depozit al unor discuții interesante de odinioară care ar putea furniza și în viitor răspunsuri celor care cauta așa ceva.

73
gheorghe
YO9-415/PH

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Bine ati venit!

Mesajde n2yo » Sâm Iun 19, 2010 8:29 pm

Nu este nici o problema. Vechiul forum va fi pastrat pe server pentru un timp nedefinit. Evident, am dezactivat posibilitatea postarii in acel forum.

73s de Ciprian N2YO

radio

Re: Bine ati venit!

Mesajde radio » Sâm Iun 19, 2010 10:56 pm

In aceasta nota, un pas suplimentar ar putea fi, daca gasiti voluntarii potriviti sau o solutie software de import a datelor din vechiul forum in phpBB, mutarea in noul forum a cîtorva din cele mai semnificative threaduri pe care le-ați remarcat de-a lungul anilor si care sint, ca sa zic asa, perene. Solutii tehnice, ponturi, rețete sau amintiri.
Un proces care sa se desfasoare treptat, in paralel cu aparitia noilor subiecte si discutii de acum incolo.
73,

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Bine ati venit!

Mesajde 4x1ad » Dum Iun 20, 2010 11:02 am

Noul Forum se integreaza bine in spectrul serviciilor oferite, langa site-ul propriu-zis si listele de discutii creind o medie larga de informare si diseminare a informatiilor cu profil radioamatoricesc. Cadrul exista, flexibil si nuantat, de acum trebuie pus focusul pe incarcarea de continut de valoare, de departe cel mai dificil task pentru administrator si beneficiarii serviciilor.
Succes,
73,
Morel
YO3/4X1AD
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO9HSW
Mesaje: 147
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 1:54 pm
Contact:

Re: Bine ati venit!

Mesajde YO9HSW » Vin Iun 25, 2010 2:27 pm

Eu unul as muta si mica publicitate in cadrul forumului. Asa cum este si la elforum.ro, si la radioamator.eu, ba chiar si la qrz.com ( http://forums.qrz.com/forumdisplay.php?f=3 )
Cu un regulament clar s-ar scapa de nesfarsitele repetari de anunturi si tot felul de comentarii
absurde. In plus proprietarul site-lui are posibilitatea blocarii de adrese/conturi, etc.
E o simpla parere personala, sper ca N2YO sa o ia in considerare.

73's YO9HSW

YO8SDS
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 28, 2010 9:44 am
Contact:

Re: Bine ati venit!

Mesajde YO8SDS » Lun Iun 28, 2010 9:49 am

Felicitari pentru noul forum. Sa fie intr-un ceas bun si, sper, sa avem cat mai multe informatii folositoare.
Ca sfat, sunt de acord cu YO9HSW in legatura cu mica publicitate.

73's YO8SDS

radu

Re: Bine ati venit!

Mesajde radu » Mar Iun 29, 2010 6:44 pm

Mica publicitate ar trebui dupa parerea mea sa ramana ca rubrica de sine statatoare,ca in forma actuala.
Probabil ca ar fi de folos sa se urmareasca mai atent postarile si sa se elimine in cel mai scurt timp postarile fara nume,indicativ ,fara numar de telefon sau adresa de mail si mai ales fara pret.
Posibilitatea de acesare directa din anunt a adresei de mail ar fi de asemenea foarte utila .
Bafta


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori