De ce s-au interzis comentariile ?

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

De ce s-au interzis comentariile ?

Mesajde yo2dno » Sâm Ian 01, 2011 12:47 pm

Am observat ca interviul lui YO3CCC cu Lili, SM4VPZ a avut parte de comentarii, unele promitind reveniri ulterioare. Cu toate ca articolul a aparut in data de 18 decembrie, ultimul comentariu e din 20 decembrie, adica dupa doua zile. De ce a fost inchis subiectul, mai ales ca se anuntau continuari ?

YO8DHD
Mesaje: 271
Membru din: Mie Iun 30, 2010 9:40 pm
Contact:

Re: De ce s-au interzis comentariile ?

Mesajde YO8DHD » Sâm Ian 01, 2011 12:54 pm

In general Ciprian lasa posibilitatea de comentarii cateva saptamani. Ii dau dreptate aici fiinda dupa 2 saptamani nu prea mai este cineva care sa scrie comentarii. Si pana ieri mergea pus comentariul deci persoana respectiva ar fi avut timp daca intradevar vroia. Un An Nou fericit si sanatate!

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: De ce s-au interzis comentariile ?

Mesajde yo2dno » Sâm Ian 01, 2011 1:03 pm

to YO8DHD

Care doua saptamini ? E vorba de DOUA ZILE ! Articolul a aparut in 18.12, ultimul comentariu e din 20.12. si zice asa:

Postat de Florin YO9IIE la 2010-12-20 15:50:53 (ora Romaniei) de la adresa 89.45.154.204
Radioclubul Municipal Campina. Vom veni in scurt timp cu precizari despre "personajul" din interviu.

N-au fost doua saptamini, ci doua zile. De ce sa opresti posibilitatea de a comenta, mai ales daca se anunta continuarea comentariilor ? Asa e, la subiectele la care comentariile lipsesc se poate finaliza dupa doua saptamini, dar de ce sa pui stop dupa doua zile de la aparitia articolului, cu atit mai mult cu cit cineva spune ca va reveni cu precizari ? Nu stiu despre ce ar putea fi vorba, nici nu conteaza, e vorba de schimbarea brusca a regulii depsre care vorbeai, cea cu 2 saptamini. De ce s-a inchis dupa 2 zile ???

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: De ce s-au interzis comentariile ?

Mesajde yo3hjv » Sâm Ian 01, 2011 1:54 pm

... pentru ca era rost de dezvaluiri :D Mai sunt locuri unde se poate continua discutia si sa aflam lucruri interesante care nu "cadreaza" cu linia "oficiala"... :D
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: De ce s-au interzis comentariile ?

Mesajde yo2dno » Sâm Ian 01, 2011 2:45 pm

to yo3hjv:

Dezvaluiri ? Si cum vine asta, pentru unii muma, pentru altii ciuma ? Sint articole de o pruna si articole de doua ? Unele tin spatele doua saptamini, altele sint inchise preferential, dupa doua zile ? Cum functioneaza site-ul asta, ca mi-e mai greu sa inteleg ? Care e regula ? Exista una ? Exista, dar nu e pentru toti la fel ? Uf, cred ca e de la sarmalele de aseara...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: De ce s-au interzis comentariile ?

Mesajde n2yo » Dum Ian 02, 2011 5:38 am

Comentariile la anumite articole sunt suprimate daca autorul si/sau webmasterul considera ca acest lucru este potrivit. In general devierea discutiilor de la subiectul articolului este cel mai frecvent motiv. In cazul articolului la care YO2DNO face referire, solicitarea a venit din partea autorului.

73s de Ciprian N2YO

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: De ce s-au interzis comentariile ?

Mesajde yo2dno » Dum Ian 02, 2011 9:16 am

Ciprian,

Cred ca nu e potrivita stoparea comentariilor pe articole. Ori se poate comenta peste tot la fel, ori peste tot deloc. Poate ar trebui corectata devierea de la subiect, nu si eventualele pareri asupra subiectului. Ar mai fi o solutie, trimiterea comentariilor considerate nepotrivite intr-un recipient separat, unde sa poata fi citite fara sa deranjeze direct look-ul articolului in discutie. Asa ar fi toata lumea multumita, cel cu articolul ca nu i se saboteaza textul, iar cel care are de comentat ca nu i se baga pumnul in gura.

yo8rcw
Mesaje: 65
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:18 pm
Contact:

Re: De ce s-au interzis comentariile ?

Mesajde yo8rcw » Dum Ian 02, 2011 11:28 am

Salut!
Fane -YO8RCW!
Ciprian, parerea mea e ca nici autorul nu are dreptul sa opreasca comentariile.. pai ce revenim iar ca pe vremea lui ... numai de ala puteai scrie fara sa comenteze!! Asa ca daca scrii ceva asuma-ti riscu si lasa si pe alti sa comenteze!! Asa e fair play!! eu as impune regula, vrei sa publici un articol, lasa domnule deschisa discutia.... Pai altfel...
La multi ani si numai bine!!
PS Insist pentru semnarea oricarui comentar, un lucru ar trebui facut, anonimele sau articolele sau mentionarile nesemnate sterse din prima!!!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: De ce s-au interzis comentariile ?

Mesajde YO6EX » Dum Ian 02, 2011 6:13 pm

Consider că oprirea comentariilor este tot o cenzură.

Dacă autorul unui material nu doreşte comentarii, poate să o spună la apariţia lui şi nu face nimeni nici-un comentariu. Asa este corect. Nu este nici-o supărare.
Dacă o face după, nu mai este corect.

De ce nu opreşte comentariile şi la postările lăudătorilor de serviciu?

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: De ce s-au interzis comentariile ?

Mesajde n2yo » Dum Ian 02, 2011 6:28 pm

Cand un articol apare nu se poate anticipa cat de departe vor devia comentariile.
Se poate crea pe Forum o noua discutie legata de subiectul de interes si se pot face comentarii acolo.

73s de Ciprian N2YO


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori