Interviu cu de-a sila

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Interviu cu de-a sila

Mesajde yo2dno » Sâm Ian 29, 2011 9:19 am

Ciprian,

La ce ne foloseste sa vedem, la fiecare accesare a site-ului, contorul ala care numara zilele, orele, sutimile de secunda de cind i-a fost solicitat un interviu presedintelui federatiei ? Habar n-am cine e sef la federatie, nici nu ma intereseaza, dar e cam deranjant modul asta de a face presiune. Bun, i-a fost solicitat un interviu omului, n-a vrut sa-l dea. E bine, e rau ? E de datoria lui sa-l dea, poate fi obligat ? Nu stiu. Nu stiu nici ce "tensiuni" exista intre diferite bisericute, neinteresant, oricum, dar mi se pare ciudata insistenta de a obtine un interviu cu anasâna, indiferent de la cine...

yo8rcw
Mesaje: 65
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:18 pm
Contact:

Re: Interviu cu de-a sila

Mesajde yo8rcw » Sâm Ian 29, 2011 9:42 am

Fane YO8RCW!
Salve!!
Parerea mea e ca interviul ar trebui acordat!! Pai de ce sa nu raspunda la intrebari cel vizat adica Dl Presedinte!! Doar nu are nimic de ascuns si prin asta ar da un impuls si la alti sa raspunda la intreebari!! Hai nu la toate, sa nu fim rai, damacar la doua!!!
yo2dno scrie:La ce ne foloseste sa vedem, la fiecare accesare a site-ului, contorul ala care numara zilele, orele, sutimile de secunda de cind i-a fost solicitat un interviu presedintelui federatiei ? Habar n-am cine e sef la federatie, nici nu ma intereseaza, dar e cam deranjant modul asta de a face presiune.

Pai eu cred ca va folosi, trebuie sa raspunda, Presedinte al federatiei impune anumite responsabilitati nu numai titlu.. si federatia tine sub umbrela mii de radioamatori, chiar nu crezi ca ar trebui sa stii cine e? :lol: Nu exista nu vrea sa-l dea, nu l-a obligat nimeni sa candideze, cand a candidat a vrut un titlu, o pozitie sociala, le-a obtinut si le are atunci s-a obligat singur!! Dar astea au venit si cu responsabilitati.. daca ma alegeti si imi dati titlu de PRESEDINTE eu fac.... si aici era vorba sa raspunda.. noi l-am ales, el ... ce a facut? Deci subscriu la ideea ca trebuie sa-i acorde interviul lui Ciprian!! Pentru ca Ciprian acum e un luptator pentru radioamatorismul in YO si tebuie sa fim cu el!!! Si cu ceilalti si cu ce implica anumite functii!!!! Asteptam interviul!!!

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Interviu cu de-a sila

Mesajde yo8rqp » Sâm Ian 29, 2011 10:05 am

De mic copil am fost pasionat de radio,de constructii,de propagare in diferite benzi.Ca sa-mi magulesc orgoliul de hamradio nu am avut niciodata nevoie de cineva "de sus".Am fost ajutat in timp de oameni deosebiti,cu spirit altruist care nu sunt nici pe departe "federali".Sa pun mana pe pistolul de lipit,sa apas butonul de PTT,sa trimit un qsl direct(si sa-l primesc) ,la toate astea nu contribuie cu nimic cineva din federatie.De ce se pune asa mare accent pe asta?Nu-i o lupta oarba,fara miza?

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Interviu cu de-a sila

Mesajde yo2dno » Sâm Ian 29, 2011 10:11 am

Salut, Fane !

Sint radioamator de aproape 30 de ani, marunt, e drept, dar n-am simtit nevoia sa stiu cine e federatia si ce vrea ei (hi). In afara intilnirilor cu Vasile Ciobanita, care e prezent la toate simpozioanele si simpozionasele din zona si de revista la care sint abonat, habar n-am de activitatea federatiei (mea culpa). Poate ca presedintele unui organism de felul asta e dator sa raspunda "presei", nu-i tin partea, nu-s nici contra, cum ziceam, nu stiu cine e si cu ce se ocupa, mie imi place sa "lipesc sirme", nu sa particip la sedinte. Pe mine m-a deranjat doar modul asta de a insista, cu contorul. Ok, asteptam, cum zici, interviul. Dar e musai sa vedem zilnic numaratoarea ? Si pina cind ?

P.S. Pentru yo8rqp

Si eu sint tot asa, de capul meu, nu simt nevoia unei conduceri superioare, dar sa n-o luam nici chiar asa. Faptul ca nu stim ce se intimpla la punctele de control de prin gari nu inseaman ca trenurile merg singure si circulatia e "safe" din motive naturale. Probabil ca ni se intimpla lucruri bune fara ca noi sa stim ca cineva transpira pentru asta, benzi noi, puteri marite, alte chestii binevenite, de care ne bucuram, dar care nu vin din senin.

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Interviu cu de-a sila

Mesajde YO6EX » Sâm Ian 29, 2011 12:20 pm

preşedintele FRR este o persoană publică.
A ajuns acolo prin proprie voinţă şi votul unei infime părţi a radioamatorilor.
Candidînd la postul de preşedinte, a făcut în faţa radioamatorilor romîni o serie de angajamente.
Ca persoană publică preşedintele trebuie să dea socoteală în faţa radioamatorilor de activitatea sa (sau lipsa de activitate).
Ca persoană publică este obligat prin funcţie să răspundă solicitărilor presei, indiferent de unde ar fi aceasta.
Lipsa de reacţie a preşedintelui denotă un total dispreţ la adresa radioamatorilor români, o totală lipsă de bun simţ şi chiar laşitate, deoarece nimic din ce a promis că va face, nu a făcut.

Un exemplu pentru cei interesaţi:
Anul trecut, simpozionul YO a avut loc la Turnu Severin, localitatea de unde provine acest personaj.
Nu a mişcat un deget în ajutorul severinenilor, pentru organizarea acestei acţiuni.
Despre restul promisiunilor mincinoase ale acestui personaj, ciţi fişa electorală publicată pe acest site.

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Interviu cu de-a sila

Mesajde yo2dno » Sâm Ian 29, 2011 12:34 pm

To YO6EX

Am inteles. Dar nu l-a intrebat nimeni direct, personal, la vreo sedinta sau la o bere, ce si cum ? Ma gindesc ca daca la interviurile presei (nu stiu daca site-ul asta sau cei care au dorit interviul sint ceea ce se cheama "presa) nu doreste sa raspunda, macar partea aia infima a radioamatorilor, cea care l-a pus in functie, ar putea sa-i ceara socoteala, daca e cazul.

yo8rcw
Mesaje: 65
Membru din: Lun Iun 28, 2010 2:18 pm
Contact:

Re: Interviu cu de-a sila

Mesajde yo8rcw » Sâm Ian 29, 2011 1:34 pm

Salve de la Fane YO8RCW
Nici eu nu sant adeptul in amestecul in treburile federalilor..
Imi place radioul, calatoriile, aventura, sarmele si adunarile radioamatoricesti chiar si talciocurile unde sant un mare bisnitar!!! :lol:
De multe ori nu-ti ies toate chiar cum vrei, uneori esti asa de entuziasmat de dai pe o lampa 100$ ca sa o vinzi greu dupa aia cu 10$ sau sa o tii in raft de amorul artei!!
Asa a fost cred si cu Dl Presedinte, a vazut ce ar trebui facut in YO si in entuziasmul lui a promis ca face!! ASA A DORIT!! Cand a descoperit realitate si s-a izbit de greutatii..... si aici intervine obligativitatea interviului, raspunde Dl Presedinte si explica de ce nu ai realizat nimic din ce ai promis!! Poate sant motive obiective si lumea te vaintelege!! Altfel toti vor crede ca ai fugit numai dupa titlu si eu stiu ca nu e asa!! DAR RASPUNDE!!
YO6EX scrie:Ca persoană publică este obligat prin funcţie să răspundă solicitărilor presei, indiferent de unde ar fi aceasta.
Lipsa de reacţie a preşedintelui denotă un total dispreţ la adresa radioamatorilor români, o totală lipsă de bun simţ şi chiar laşitate, deoarece nimic din ce a promis că va face, nu a făcut.

Daca nu raspunzi asa vor gandi toti!!
Asteptam replica!
73 de Fane

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Interviu cu de-a sila

Mesajde yo2dno » Sâm Ian 29, 2011 2:16 pm

Fane,

asa e. N-ar strica un raspuns lamuritor, cu atit mai mult cu cit lumea percepe idealurile drept promisiuni. S-a mai vazut undeva, nu mai tin minte unde, un caz, in care o urare, repet, urare, "sa traiti bine" a fost perceputa ca promisiune si reprosata ulterior...

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Interviu cu de-a sila

Mesajde YO6EX » Sâm Ian 29, 2011 2:51 pm

@ yo2dno:
"să trăiţi bine" nu era o urare, ci Slogan electoral
adică o promisiune. :mrgreen:

Cît despre promisiunile personajului, le poti citi pe radioamator.ro :lol:

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Interviu cu de-a sila

Mesajde yo2dno » Sâm Ian 29, 2011 2:57 pm

Cum ziceam, nu toata lumea poate discerne intre o promisiune si o urare, fie ea chiar si electorala. Bine ca n-a spus si "...si sa fiti sanatosi", ca i s-ar fi scos ochii si pentru guturaiul care vine in fiecare iarna si pe care n-a fost in stare sa-l combata. "Veti trai bine" e o promisiune, "sa traiti" e doar o urare...

Am citit intrebarile, cam in viteza, recunosc, problema mea fiind doar de principiu. Ma duc sa citesc mai atent si mai vedem...


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori