Schimbari la Forumul Radioamator.ro

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Schimbari la Forumul Radioamator.ro

Mesajde n2yo » Mie Feb 09, 2011 8:39 am

Avand in vedere rezultatele sondajului cu tema "Ati fi de acord ca Forumul de la Radioamator.ro sa fie destinat exclusiv radioamatorilor autorizati si numele de utilizator sa fie indicativul de apel?"
(http://www.radioamator.ro/vot/vot_rezultate.php?id=314), cu incepere de la data de 9 februarie 2011, ora 00:00, la Radioamator.ro intra in vigoare urmatoarele schimbari:

(1) La Forumul Radioamator.ro nu mai sunt permise decat postari semnate de radioamatori. Prin "radioamatori" se inteleg acei utilizatori care au un indicativ de emisie/receptie sau doar de receptie autorizat. Acestia pot fi din Romania sau din orice alta tara. Radioamatorii trebuie sa foloseasca numele de utilizator compus din indicativul autorizat (caractere mari sau mici, nu are importanta).

(2) Noile cereri pentru crearea conturilor la Forum vor trebui aprobate de catre admin. Procesul de verificare si aprobare dureaza mai putin de 24 de ore.

(3) Radioamatorii care in acest moment folosesc un alt nume de utilizator decat indicativul de apel vor trebui sa-si modifice numele de utilizator conform (1). Forumul permite in acest moment ca aceasta modificare sa poate fi facuta de fiecare membru, fara interventia admin-ului. Pasii pentru modificarea numelui de utilizator sunt:

Autentificare (clic pe "Autentificare", se introduce numele si parola
curenta)

Se editeaza profilul (clic pe "Panoul utilizatorului")

- clic pe "Profil"

- clic pe "Modificarea setarilor contului"

- se modifica numele de utilizator in indicativul de apel

(4) Termenul pentru modificarea numelui de utilizator in indicativ de apel este 21 februarie, ora 00:00. Dupa aceasta data conturile celor care nu sunt radioamatori vor fi dezactivate si nu se vor mai putea accesa. Pana la data de 21 februarie utilizatorii nu trebuie sa mai posteze mesaje decat daca numele de utilizator este indicativul de apel. Nerespectarea acestei reguli atrage imediat blocarea contului.

(5) Utilizatorii sunt solicitati sa aiba o singura identitate la Forum. De exemplu radioamatorul cu numele de utilizator yo3fwc se va autentifica numai cu acest indicativ, nu si cu yo3kaa (de pilda), chiar daca este membru, sau chiar responsabil al acestui club.

(6) Exceptii de la obligativitatea folosirii indicativului de apel ca nume de utilizator se pot face pentru cei care nu sunt radioamatori dar au un motiv bine intemeiat de a contribui la discutiile de la Forum. Un email explicativ trebuie trimis la adresa webmaster@radioamator.ro. In acest mesaj solicitantul trebuie sa-si decline identitatea. Cererile neradioamatorilor care nu contin explicatii sau acestea sunt nesatisfacatoare vor fi respinse.

Acest anunt se gaseste si la adresa http://www.radioamator.ro/info.php?id=193

Cu respect,
Ciprian Sufitchi N2YO

yo5fmt
Mesaje: 138
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Schimbari la Forumul Radioamator.ro

Mesajde yo5fmt » Joi Feb 10, 2011 1:36 am

In sfarsit ai luat hotararea astaI MULTUMESC! Este un sait de radioamatori, poate sa-l acceseze oricine vrea, dar daca vrea sa deschida gurita e corect sa inceapa, cu numele de radioamator, adica cu acel indicativ frumos, primit in urma dorintei proprii. Poate avea orice opinie si o poate prezenta in limita bunului simt. Ascunderea dupa fel de fel de nume nu da nici o valoare celor scrise, chiar daca ce scrie poate fi adevarat! Sunt tare curios daca mai apar aceleasi opinii si pareri aprige ca inainte? Atunci sa vedem daca cardiacii, inimosii, xxxii & remusii vor mai flutura steagul nemultumirii si a criticii pe metereze???
Inca odata cu multumiri, Vasile , yo5fmt

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Schimbari la Forumul Radioamator.ro

Mesajde yo9fmp » Joi Feb 10, 2011 6:52 am

Poate ca ar trebui sa gandim si altfel.
Nu numai posesia unui indicativ radio trebuie sa iti confere dreptul de a vorbi liber,deschis.
Este si aspectul constructorilor de montaje radio,al celor ce participa la concursurile de vanatoare de vulpi,si al cetateanului in general.
In termeni juridici se numeste ingradirea dreptului la libera exprimare.
Am urmarit si eu schimburile de replici,comentariile intre anonimi si cei cu indicativ,unii din acestia neavand vreo contributie utila la comentariu.
Asta as vrea sa intelegeti domnilor,faptul ca simpla posesie a vreunui indicativ nu confera unora si inteligenta de a posta pe un forum fie el si specializat comentarii din domeniul radio.
Hai sa facem un exercitiu de imaginatie.
Ce ati spune daca pe elforum de exemplu sau oricare altul nu ar fi admisi decat cei agreati de un administrator sau un grup restrans?
Va raspund eu din propria experienta.Am administrat 2 astfel de forumuri.
Daca inainte aveau o audienta medie de 18 persoane acum ea este de 3 persoane.
Pe rubricile cu acces restrans nu a postat absolut nimeni desi erau de interes.
Daca inainte aveam aproape zilnic un membru inscris azi rar se mai intampla.
Am postat un chat in footerul paginii si tot traficul se poarta acolo.
In rest comentariile cu acces restrans sunt doar citite.
Au fost cativa membri sau colegi care m-au acuzat si pe mine ca incalc Dreptul la libera exprimare cum fac si eu aici.
Este un adevar si faptul ca acest drept s-a castigat cu greu in urma cu peste 20 ani,iar lucrul acesta l-am citit de la un anonim si nu de la unul ce a postat cu indicativ radio.
Am urmat 2 link-uri postate catre site-uri cu acces numai pentru radioamatorii din Australia parca si nu am vazut nimic de interes in afara de cateva postari lipsite de speranta.
Poate ca ar fi o idee ca sa se faca o rubrica de forum accesibila doar radioamatorilor inregistrati si alta pentru publicul larg.
Ce m-a deranjat la acest forum a fost faptul ca acesti bravi barbati care cred ei ca reprezinta radioamatorismul roman nu s-au luat la tranta cu anonimii pentru a le demonta ideile.
Poate ca nu puteau si nu aveau argumentele necesare.
Domniile lor cer azi cenzura si restrictiile.
Ganditi-va bine!

yo8rqp
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:57 am
Contact:

Re: Schimbari la Forumul Radioamator.ro

Mesajde yo8rqp » Joi Feb 10, 2011 7:28 am

"Cardiacule",nici nu stii...
Cat de mic incepi sa fii!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Schimbari la Forumul Radioamator.ro

Mesajde YO6EX » Joi Feb 10, 2011 8:21 am

Salut hotarirea luata de N2YO

Acesta este un forum al radioamatorilor autorizati. Cu indicativ de emisie sau numai de receptie.

A semna postarile cu un nume real, in cazul nostru indicativul de apel, inseamna si asumarea afirmatiilor facute si deci faptul ca sunt credibile.

Cei care inca nu sunt radioamatori, dar au ceva de spus, se pot adresa radiocluburilor din vecinatatea lor sau direct FRR pentru obtinerea unui indicativ de radioamator receptor.

A putea fi identificat, nu inseamna cenzura decat in capul celor care urmaresc scopuri ascunse.

Cei nemultumiti de hotarire pot migra in alte parti.

Avatar utilizator
yo6qcd
Mesaje: 18
Membru din: Mie Aug 25, 2010 6:18 am
Contact:

Re: Schimbari la Forumul Radioamator.ro

Mesajde yo6qcd » Joi Feb 10, 2011 8:33 am

Eu sunt tare fericit si vreau sa imi arat fericirea numai aicea pe forum sa fiu inteles de toti pretinii cu indicative.
Era bine daca ne puneam numerele de la masini sau CNP ul sau mai bine sa ne punem si un cititor de date atat de biometrice.
Data viitoare poate Cipry face si site-ul si forumul invizibil sa il citim numa cei cu indicativ.
Restu sa stea acasa sa se uite la televizor.
Ai autorizatie ai voe sa citesti sa vorbesti sa scri si altfel dute de acilea lasane in pace nea caisa cardiacule si alde de astia scriti pe siteuri altele decat acilea.
Bafta si 73dxxx hope cuagn
73 de Liviu, radio YO5QCD

yo6ul
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Ian 01, 2011 4:15 pm
Contact:

Re: Schimbari la Forumul Radioamator.ro

Mesajde yo6ul » Joi Feb 10, 2011 10:16 am

Pentru yo9fmp si yo5qcd : da domnilor, prefer sa discut cu 2-3 cunoscuti (deci cu indicativ) decit cu zece necunoscuti . Iar chestiunile filozofice cu libertatea de exprimare, drepturi cistigate in revolutie,etc. lasati-le politicienilor(care oricum bat apa in piua) !!!! Cine are ceva de spus , de interes radioamatoricesc, sa o spuna cu curaj , argumentat, s.a.m.d. 73! Relu

yo6ul
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Ian 01, 2011 4:15 pm
Contact:

Re: Schimbari la Forumul Radioamator.ro

Mesajde yo6ul » Joi Feb 10, 2011 11:41 am

George aici nu vorbim de "libertatea presei", ci de un site "privat" dedicat radioamatorilor. Spune-mi tu acolo in USA unde traiesti de cite ori ai reusit sa intri intr-un "club privat" fara sa fii legitimat ( adica autorizat ) ? Si chiar asa, incearca sa traduci in "limbaj radioamatoricesc" aliniatul 7 din postarea ta. 73!

yo5fmt
Mesaje: 138
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Schimbari la Forumul Radioamator.ro

Mesajde yo5fmt » Joi Feb 10, 2011 1:51 pm

Pentru sustinatorii ferventi ai libertatii noname:
VK3YES

PJ GARDNER

4 NOTTINGHAM SQUARE

WANTIRNA, VIC 3152,

N3GG

GEORGE W GLATT

1056 CUSHMORE RD

SOUTHAMPTON, PA 18966

USA


Australia
Deci cei care cu mare curaj dezbat acum fac si furt de identitate !
Ciprian...daca aceste indicative vin cu IP made in YO ar fi bine sa-i blochezi pentru vecie!
Ultima oară modificat Vin Feb 11, 2011 3:28 pm de către yo5fmt, modificat 1 dată în total.

yo5fmt
Mesaje: 138
Membru din: Mie Iul 07, 2010 11:18 pm
Contact:

Re: Schimbari la Forumul Radioamator.ro

Mesajde yo5fmt » Vin Feb 11, 2011 3:27 pm

Uite inca un lup convertit la miel prin frauda: LZ2TT

STEFAN PENKOFF

Bl. 111 - A - 16

LOVECH ,, 5500

Bulgaria
Baieti destepti, care pana acum se ascundeau in cardioinmoxxx-uri...repede repede , sa fie in termen au schimbat starea de rama ascunsa cu niste indicative adhoc...nestiind ca se schimba si numele de la postarile anterioare :lol: ! Halal barbati cu sirea spinarii din gelatina!


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori