Adresa de e-mail

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Adresa de e-mail

Mesajde yo2dno » Vin Feb 11, 2011 12:31 am

Ciprian,

Nu mai tin minte motivul pentru care adresa de e-mail de la anunturi are formatul unei imagini cu care nu poti face copy/paste, spre deosebire de celelalte date, de exemplu nr.de telefon, dar e cam frustrant sa nu poti lua adresa cind vrei sa-i scrii omului decit copiind-o direct, cu mina. Si atunci e mai greu pentru cei fara ochi de vultur, ca e cam slaba rezolutia. Poate gasesti si aici o imbunatatire...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Adresa de e-mail

Mesajde n2yo » Vin Feb 11, 2011 12:47 am

Motivul este impiedicarea (sau limitarea) robotilor care navigheaza pe paginile web sa culeaga adresele email pentru listele care trimit spam. Asa cum dv. faceti copy/paste, tot asa aplicatiile pot automatiza capturarea adreselor. Numerele de telefon nu sunt in general tinta generatoarelor de spam pentru ca au un format nestandard, nu suporta decat in mica masura textul (SMS) si trimiterea de spam prin telefon e mai scumpa decat cea prin email.

73s de Ciprian N2YO


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori