Propuneri pentru radioamator.ro

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
YO5PQQ
Mesaje: 299
Membru din: Sâm Mai 30, 2020 2:07 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde YO5PQQ » Dum Noi 13, 2016 9:06 pm

atunci când alegeți soluții anti - reclame automate, integrate în browsere, trebuie să considerați faptul că site-urile preferate au niște costuri care sunt suportate (și) din aceste reclame.
Dacă vă face plăcere să primiți informații de pe un astfel de site, ar fi indicat să acceptați contribuția proprie ca fiind ignorarea unor astfel de reclame - evident în limita bunului simț de ocupare a spațiului util din site. Nu are nicio relevanță că reclama e la prezervative ergonomice, chelia chiorului sau terapii cognitive existențiale.
E bine că avem printre noi fini analiști politici care ne pot lumina calea întortocheată a procesului electoral precum și scopul, menirea și prestanța unor structuri de conducere. Iar atunci când îi ignorăm e și mai bine.

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde YO9IRF » Dum Noi 13, 2016 9:12 pm

n2yo scrie:Reclamele care apar in sectiunea de mica publicitate sunt selectate dinamic si automat in functie de cine le vede, pe baza unor criterii implementate de Adsense/Google. Cu alte cuvinte, de pilda daca dv. faceti cautari despre plante si flori, Google intelege ca acesta ar fi un domeniu care va intereseaza, urmand ca prin reclamele distribuite in paginile pe care le vizitati sa vedeti produse sau servicii din domeniul plantelor si florilor. Aceasta este si situatia cu reclama pe care o semnalati. Am mai primit astfel de semnalari referitoare la reclame nedorite, si am furnizat aceeasi explicatie.
Pentru a controla ce reclame sa vedeti sau sa nu vedeti, puteti opera setarile din contul Google. In coltul din dreapta sus al reclamei aveti un buton cu "optiuni" si unul cu un "X" care elimina reclama respectiva.

73s de Ciprian N2YO


Ciprian, statistic majoritatea reclamelor nu sunt afisate "in functie de cine le vede" ci de continutul paginii pe care sunt afisate si date foarte vagi despre audienta (de obicei limitate la limba si localizare geografica). Bineinteles, se poate targeta audienta pana la nivel de individ, dar in foarte multe situatii nu are sens (in exemplul de fata, toti adultii voteaza, nu doar cei care cauta un candidat anume toata ziua pe Google).

Pentru a evita situatii neplacute de genul asta, ai la indemana o pagina de setari in contul Adsense la Allow & block ads / Sensitive categories. Iti permite sa opresti reclamele din anumite categorii, pentru a fi sigur ca oferi o experienta placuta vizitatorilor. Si aproape ca nu se simte la venituri, reclamele respective sunt inlocuite cu altele (poate mai relevante, care atrag mai multe click-uri).

Seara buna,
Razvan.
Fişiere ataşate
adsense.png
adsense.png (77.03 KiB) Vizualizat de 9441 ori

yo2dno
Mesaje: 338
Membru din: Lun Iun 21, 2010 11:59 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde yo2dno » Dum Noi 13, 2016 9:13 pm

@5avn: La mine nu apare plagiatorul mincinos, dar am AdblockPlus la browser...

yo8siz
Mesaje: 21
Membru din: Vin Mai 18, 2012 5:20 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde yo8siz » Dum Noi 13, 2016 10:03 pm

Trebuie sa fiu corect si sa fac precizarea ca eu nu am reclame de tipul celor dezbatute si nu am avut vreodata. Daca dezbatem asa ceva este posibil sa ajungem la probleme ce au o interdependenta din afara noastra(aparent!). Eu folosesc browserul Mozzila de f mult timp si cu un minim de reglaje fac sa-mi fie convenabila prezentarea. Va recomand celor care folositi mozzila sa umblati cu atentie la configurarea acestuia si daca mai umblati si la configurarea pc-ului(firewall sau alte modalitati de filtrare) ve-ti ajunge la un compromis. Exista site-uri care "ma blocheaza" prin reclame si nu stiu cum sa t. Asta este si nu consider o catastrofa. Este foarte adevarat ca la noi este doar este o iluzie ca informatiile de pe net sunt gratuite, ele in realitate se platesc "cu varf si indesat" prin multe consecinte, dependente de interese "mari" si ghidate la nivelul anului 2016. Pentru exemplificare uitati-va la cateva posturi tv-ghidate si imi ve-ti da dreptate, chiar daca la varsta mea nu mai am nevoie de asa ceva.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde n2yo » Lun Noi 14, 2016 5:42 am

Pentru YO9IRF

Ciprian, statistic majoritatea reclamelor nu sunt afisate "in functie de cine le vede" ci de continutul paginii pe care sunt afisate si date foarte vagi despre audienta (de obicei limitate la limba si localizare geografica). Bineinteles, se poate targeta audienta pana la nivel de individ, dar in foarte multe situatii nu are sens (in exemplul de fata, toti adultii voteaza, nu doar cei care cauta un candidat anume toata ziua pe Google).

Pentru a evita situatii neplacute de genul asta, ai la indemana o pagina de setari in contul Adsense la Allow & block ads / Sensitive categories. Iti permite sa opresti reclamele din anumite categorii, pentru a fi sigur ca oferi o experienta placuta vizitatorilor. Si aproape ca nu se simte la venituri, reclamele respective sunt inlocuite cu altele (poate mai relevante, care atrag mai multe click-uri).


Pentru mine (ca vizitator) reclamele Adsense de pe site sunt intotdeauna asociate cu experienta mea de pe Google sau site-urile afiliate, dar poate ca eu nu sunt tocmai vizitatorul tipic al acestui site. Totusi in situatia de fata nu se poate spune ca reclama incriminata a fost aleasa pe baza specificului site-ului sau paginii, caci nu exista subiecte politice dezbatute la radioamator.ro. Daca ar fi fost sa fie doar geolocatia care a determinat alegerea acelei reclame, atunci majoritatea vizitatorilor ar avea o experienta similara, ar vedea reclame ale candidatilor la alegerile parlamentare, ceea ce nu cred sa fie situatia.
In fine, pentru a nu mai lungi dezbaterea, am blocat reclame din domeniul politic, sper sa fie bine de acum incolo.

73s de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
YO9CHO
Mesaje: 936
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:44 am
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde YO9CHO » Lun Noi 14, 2016 9:00 am

Ciprian, stai domne linistit. La mine pe 5 calculatoare nu apare nici o reclama. Cei ce vad prea multe reclame poate au nevoie de o cookie cleaning.

P.S. Diferite OS si browsere.

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde YO2EA » Lun Noi 14, 2016 10:15 am

Dar se poate si crea link "ULTIMELE 10 TOPICE ACTIVE" linga linkul "Ultimele 100 contributii de la Forum" ...


Ce parere ai Ciprian, se poate implementa solutia asta simpla care ar rezolva multe "probleme"?
Antena te face OM!
ex YO2LZA

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde YO6EX » Lun Noi 14, 2016 12:52 pm

YO2LZA scrie:Am o propunere pentru Ciprian N2YO:
Pe pagina principala, spatiul denumit acum "ULTIMELE 10 MESAJE LA FORUM" sa fie inlocuit cu "ULTIMELE 10 TOPICE ACTIVE"
Zoli YO2LZA


Cred ca propunerea este corecta.
Multe "topice" sunt ingropate imediat dupa aparitie.

73
YO6EX

yo5ajr
Mesaje: 730
Membru din: Mar Iun 22, 2010 6:27 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde yo5ajr » Lun Noi 14, 2016 2:09 pm

Sa complectez pe Sica......"da - si unele chiar cu intentie diabolica" :twisted: :mrgreen:
73 de Miki

YO9IRF
Mesaje: 328
Membru din: Sâm Iul 21, 2012 4:43 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde YO9IRF » Lun Noi 14, 2016 3:35 pm

n2yo scrie:Pentru YO9IRF

Ciprian, statistic majoritatea reclamelor nu sunt afisate "in functie de cine le vede" ci de continutul paginii pe care sunt afisate si date foarte vagi despre audienta (de obicei limitate la limba si localizare geografica). Bineinteles, se poate targeta audienta pana la nivel de individ, dar in foarte multe situatii nu are sens (in exemplul de fata, toti adultii voteaza, nu doar cei care cauta un candidat anume toata ziua pe Google).

Pentru a evita situatii neplacute de genul asta, ai la indemana o pagina de setari in contul Adsense la Allow & block ads / Sensitive categories. Iti permite sa opresti reclamele din anumite categorii, pentru a fi sigur ca oferi o experienta placuta vizitatorilor. Si aproape ca nu se simte la venituri, reclamele respective sunt inlocuite cu altele (poate mai relevante, care atrag mai multe click-uri).


Pentru mine (ca vizitator) reclamele Adsense de pe site sunt intotdeauna asociate cu experienta mea de pe Google sau site-urile afiliate, dar poate ca eu nu sunt tocmai vizitatorul tipic al acestui site. Totusi in situatia de fata nu se poate spune ca reclama incriminata a fost aleasa pe baza specificului site-ului sau paginii, caci nu exista subiecte politice dezbatute la radioamator.ro. Daca ar fi fost sa fie doar geolocatia care a determinat alegerea acelei reclame, atunci majoritatea vizitatorilor ar avea o experienta similara, ar vedea reclame ale candidatilor la alegerile parlamentare, ceea ce nu cred sa fie situatia.
In fine, pentru a nu mai lungi dezbaterea, am blocat reclame din domeniul politic, sper sa fie bine de acum incolo.

73s de Ciprian N2YO


Da, nici eu nu sunt utilizatorul tipic, vorbeam din experienta profesionala si nu cea personala. Cateodata nu prea se aliniaza, dar e greu sa contrazici statisticile cu exemple singulare :).

Stiu ca nu e locul potrivit, dar mai elaborez putin: costul licitat pentru fiecare click e si el un factor important, evident. In general o targetare vaga se face si cu o valoare licitata mica, astfel incat reclame "de interes general" sa apara atunci cand pentru pozitia respectiva nu se bat si reclame mai relevante. Daca vei cauta sa zicem cazare in Punta Cana si vei ajunge pe un site de turism, acesta te va inrola intr-un program Adwords de remarketing ce iti va servi reclame legate de cazare si bilete de avion pentru Punta Cana (cookie based). Va licita automat o suma maricica pentru a avea prioritate in fata reclamelor mai putin relevante, atat prin Adsense cat si prin alte canale (Facebook, etc).

Raportul general intre remarketing si targetare generica e micut, dar evident ca la nivel de individ poti vedea variatii foarte mari.

Razvan.


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori