Propuneri pentru radioamator.ro

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde n2yo » Mar Noi 15, 2016 7:18 am

Ce parere ai Ciprian, se poate implementa solutia asta simpla care ar rezolva multe "probleme"?


Tehnic, se poate implementa, desigur. Ramane de definit ce este acela "topic activ" pentru a se putea califica la afisarea in pagina principala. O categorie de utilizatori nemultumiti va fi aceea care doreste sa vada ceea ce este util, actual si interesant direct in prima pagina, fara sa fie nevoie de un clic suplimentar. In dese situatii topicul va fi marcat ca "activ" in prima pagina, dar utilizatorul dupa clic catre topic va constata ca de fapt nu a aparut nicio contributie noua fata de verificarea anterioara.

73s de Ciprian N2YO

YO2EA
Mesaje: 378
Membru din: Dum Mai 13, 2012 5:50 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde YO2EA » Mar Noi 15, 2016 8:41 am

Cei nemultumiti de noua "rubrica" vor folosi in continuare sistemul actual, adica vor da click pe unul din "Ultimele 10 mesaje la forum".
Nemultumiti nu exista decat in situatia in care li se "restrictioneaza accesul" la un mod de lucru cunoscut. Pentru a evita aceasta situatie, poti sa pastrezi si "Ultimele 10 mesaje la forum" in formatul actual si (eventual dedesubt) sa mai inserezi o casuta "Ultimele 10 topice active". Astfel multumesti toti cititorii ;)
...utilizatorul dupa clic catre topic va constata ca de fapt nu a aparut nicio contributie noua fata de verificarea anterioara.

La fiecare topic poti sa pui in paranteza numarul de postari. Astfel, nimeni nu o sa-si iroseasca un clic pe un topic la care "nu a aparut nicio contributie noua fata de verificarea anterioara".

73 de YO2LZA Zoli
Antena te face OM!
ex YO2LZA

yo4fyq
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 12:43 am
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde yo4fyq » Mar Noi 15, 2016 9:27 am

Ciprian , eu vad simplu mutarea topicului activ in fatza . Se definesc in prima faza 10 topcuri ( din cele 100 de mesaje active acum) si la fiecare mesaj adaugat in cele 10 topucuri acesta devine primul ( se muta in fata) astfel topicul fara activitate se va pierde spre coada . Si in paratenteza se poate pune cum a scris si Zoli cate mesaje contine topicul .
73 de YO4FYQ/KN44FD Claudiu
http://www.uus.ro

YO5PUY
Mesaje: 57
Membru din: Dum Mai 24, 2015 4:08 am
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde YO5PUY » Mar Noi 15, 2016 10:41 am

Sau urmatoarea configuratie
<topic activ> <indicativ de la ultima postare><nr mesage topic>
<bulina verde daca topicul a fost activ in ultimele 7 zile> sau <bulina galbena topic activ in ultimele15 zile> sau<Bulina rosie pentru inactive>
sper ca nu ma intind si astept sa vad daca va place sau nu. Astept idei noi sau sa spuna cineva ca e o idee proasta
fara suparare

de yo5puy

asta in ideea ultimele 10 topicuri pe coloana stanga de pe HomePage

yo9yul
Mesaje: 49
Membru din: Vin Mai 20, 2016 7:12 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde yo9yul » Mar Noi 15, 2016 11:15 am

Ideile nu sunt rele, dar uitam un lucru esential....pe principiul eu propun...iar altul munceste. Ciprian este un OM care a adunat pe siteul sau radioamatorii din YO, desi sarcina asta era a altora.
Asa ca nu putem sa ii spunem cum sa faca siteul, orice idee aparent simpla insemna zile de studiu pentru a fi implementata, iar timpul este cea mai importanta resursa. Si nu este vorba de timpul nostru personal.

73 de YO9YUL
Iulian

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1007
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde n2yo » Mie Noi 16, 2016 6:10 am

Am implementat o posibila solutie.
Comentarii?

73s de Ciprian N2YO

YO7NW
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 7:37 am
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde YO7NW » Mie Noi 16, 2016 7:36 am

Multumim Ciprian. Multumim pentru toate eforturile depuse pentru noi. Subscriu in totalitate le cele spuse de Iulian. 73

4x1ad
Mesaje: 471
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 11:29 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde 4x1ad » Mie Noi 16, 2016 10:19 am

@N2YO: Ciprian, cred ca este o solutie buna care raspunde majoritatii preferintelor.
Mni TNX.
Morel, 4X1AD ex.YO4BE
"Daca antena buna nu e, nimic nu e...."

"Radio Amatorii nu trebuie sa fie profesionisti in radio-electronica, dar nici diletanti"

YO5PUY
Mesaje: 57
Membru din: Dum Mai 24, 2015 4:08 am
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde YO5PUY » Mie Noi 16, 2016 10:35 am

Arata bine sper sa multumeasca pe toata lumea.

YO8SDE
Mesaje: 127
Membru din: Mie Aug 04, 2010 2:59 pm
Contact:

Re: Propuneri pentru radioamator.ro

Mesajde YO8SDE » Mie Noi 16, 2016 11:58 am

Multumim Ciprian pentru modificare!
Recunosc ca dupa 3-4 zile in care nu aveam acces la internet, trebuia sa accesez butonul "Ultimele 100 contributii de la Forum" si acolo deschideam pentru fiecare topic o pagina separata, acum este mult mai simplu.


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori