Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde n2yo » Joi Noi 01, 2018 8:25 pm

Pentru YO6EX: M-am uitat in loguri, cred ca ati facut copy/paste la niste informatii preluate din Word sau alt document, iar serverul a crezut ca este vorba de o postare de tip spam si a actionat refuzand textul.
Am facut o imbunatatire, puteti incerca din nou?

73 de Ciprian N2YO


Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde n2yo » Joi Oct 01, 2020 11:07 am

As dori sa semnalez cateva schimbari aduse recent sectiunii "Mica publicitate YO" de la Radioamator.ro. Prin efortul lui Marius YO6RK (tkx!) a fost adaugata o functie care este accesibila utilizatorilor inregistrati si care ajuta la administrarea sectiunii. Este vorba despre un buton sub forma de triunghi galben cu un semn de exclamare in interior accesibil in cadrul fiecarui anunt, care permite raportarea acelui anunt, in cazul in care cititorul considera ca regulamentul a fost incalcat. Dupa ce apasati butonul, puteti introduce un scurt text explicativ dupa care puteti trimite mesajul prin apasarea altui buton. Un moderator va citit acest mesaj si va lua masurile necesare. Va rog sa folositi responsabil aceasta noua functie.

Privitor la regulament, acesta a fost actualizat si va invit sa-l lecturati la aceasta adresa: https://www.radioamator.ro/mp/regulament-mp.php

Printre modificari si imbunatatiri se numara:
- mentionarea ca un user poate reposta printr-un buton dedicat de repostare ce apare dupa 7 zile;
- adaugarea regulii ca userii care au mai multe produse din aceeasi categorie trebuie sa le puna intr-un singur anunt;
- adaugarea regulii ca anunturile sa nu mai fie "infrumusetate" cu diferite caractere in scopul de a le scoate in evidenta in detrimentul altor postari;
- atragerea atentiei de a nu posta anunturi care, pe langa bunuri sau servicii acceptate la Mica publicitate YO mai au "strecurate" si alte articole neacceptabile prin prezentul regulament;
- mentionarea ca pretul este obligatoriu si la "Diverse", atunci cand un produs este supus si vanzarii;
- pentru a nu gresi categoria anuntului, articolul 18 stabileste un ghid simplu si intuitiv: priviti obiectul asa cum este, nu "la ce poate fi folosit".

73 de Ciprian N2YO

YO8CDQ
Mesaje: 23
Membru din: Lun Iun 21, 2010 2:00 am
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde YO8CDQ » Vin Oct 02, 2020 10:15 am

Multumesc lui Ciprian si lui yo8rku pentru noile schimbari de pe radioamator.ro. Un singur lucru vad ca nu se respecta si se trece cu vederea, cu toate ca am insistat si alta data pe acest subiect. Este vorba de afisarea pretului in lei (atunci cand vanzarea se face in moneda nationala). Observ ca inca mai sunt colegi radioamatori care afiseaza pretul in '' roni '', ceea ce nu este corect. Tranzactiile in roni se fac doar prin banci si intre banci. Un alt aspect intalnit tot pe acest site este scrierea cu litere de tipar (pentru a iesi in evidenta), iarasi nu este in regula. 73' Petrica

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde yo6rk » Vin Oct 02, 2020 12:04 pm

Salut Petrica,

Ai dreptate cu cele zise... scrierea cu majuscule e interpretata (sa zicem) de parca ai "striga" la interlocutor :D, totusi... sa nu uitam ca sunt inca colegi radioamatori cu o varsta inaintata si poate cu probleme de vedere, asa ca, sa nu facem o tragedie.

Leii vs RONi... tine de cate cunostinte are userul in domeniul financiar. Corect este ca utilizatorul sa treaca pretul si sa aleaga din option list LEI, EURO, USD; e cam aiurea cand vezi pretul de 100 lei lei sau 100 ron lei :lol:
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde yo3fhm » Vin Oct 02, 2020 1:24 pm

YO8CDQ scrie: Observ ca inca mai sunt colegi radioamatori care afiseaza pretul in '' roni '', ceea ce nu este corect. Tranzactiile in roni se fac doar prin banci si intre banci.

YO8CDQ scrie:Leii vs RONi... tine de cate cunostinte are userul in domeniul financiar. Corect este ca utilizatorul sa treaca pretul si sa aleaga din option list LEI, EURO, USD;

Hm. Conform definitiilor si uzantelor, una este denumirea monedei nationale (exemplu: leu, dolar) si alta este codificarea sau abrevierea sa (RON, USD).
Desi nu mai circula, leii vechi erau codificati ROL.

Romanian leu
The Romanian leu ( [...]; sign: L; ISO 4217 code: RON; numeric code: 946) is the currency of Romania.
United States dollar
The United States dollar (symbol: $; code: USD; also abbreviated US$ to distinguish it from other dollar-denominated currencies; referred to as the dollar, U.S. dollar, or American dollar) is the official currency of the United States and its territories per the Coinage Act of 1792.


Asadar, unde or fi gresit colegii care au folosit codificarea RON a monedei nationale "leu", nu stiu... mai ales atunci cand ceilalti folosesc codificarile USD sau EUR pentru "dolarul american" sau moneda europeana "euro" .

N2YO scrie: adaugarea regulii ca anunturile sa nu mai fie "infrumusetate" cu diferite caractere in scopul de a le scoate in evidenta in detrimentul altor postari;

Cu scuzele de rigoare, oameni buni, dar asta mi se pare ca nuca-n perete sau la stilul "Sa moara si capra vecinului". E chestie de inventivitate personala de cum isi lauda fiecare marfa.
Sunt de acord sa nu se introduca in anunturile de mica publicitate pentru radioamatori, alte articole care n-au legatura cu tematica in sine, dar modul in care sunt prezentate ar trebui lasat in pace. Care-i problema ca X "striga cu litere mari" sau Y isi pune nu stiu ce briz-briz-uri ? Daca oamenii au niste urgente sau vor sa aiba un pic mai multa vizibilitate, de ce va straduiti sa le restrictionati facilitatile pe care editorul site-ului le pune la dispozitie ?!
Cine are nevoie de informatie, o gaseste oricum, daca respecta un minimum de reguli de cautare oferite de motorul site-ului in sine, sau de motoarele de cautare externe.

Desi nu am folosit niciodata astfel de artificii, nu sunt de acord cu o astfel de restrictie, mi se pare absolut abuziva. Aaa, ca e site-ul lui Ciprian si munca lui, da - are dreptul sa faca ce vrea, nu contest. Dar daca ne gandim la colectiv, care-i problema sa existe un pic de marketing personal ?!
Tonurile gri dauneaza sanatatii, ce Dumnezeu, ca nu suntem nici in Brasil si nici in Equilibrium. Fiti omenosi , ca nu se stie ce aduce ziua de maine!
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde YO8TK » Vin Oct 02, 2020 2:04 pm

Pentru cine nu stie 1leu=1ron.Pe mine ma ingrijoreaza un pic expresia *VARIANTA MILITARA* din unele anunturi.HI!! Chiar ma face sa zambesc!
In rest sanatosi sa fim ca asa cum spunea si Cezar ,nu stim ce ne aduce ziua de maine!
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro

Mesajde yo6rk » Sâm Iun 12, 2021 1:25 pm

Salutare,

Incepand de astazi, fiecare user (radioamator sau nu) autentificat va putea sa-si vada cate avertismente (la mica publicitate) are in "cont", dar si un mic istoric cu mesajele (automate sau personalizate) ce au fost trimise de moderatori catre user.

Pagina se gaseste in meniu in tabul userului autentificat, sectiunea de mica publicitate, dar si in tabul "Mica publicitate" > Avertismente primite.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro

Mesajde yo6rk » Mie Iun 30, 2021 4:10 pm

Salutare,

Incepand de astazi, functia "persoane neagreate" disponibila in /forum, a fost extinsa in modulul de comentarii pe site.
Mecanismul este acelasi ca si la mica publicitate: nu vrei sa mai vezi postarile (comentariile) unui anumit user, va trebui ca acel username (cont) sa fie introdus in lista neagra.

Reamintesc ca lista de persoane neagreate este aceeasi si pentru forum, la mica publicitate si acum si la comentariile atasate unor postari pe site.

Sper ca aceasta mica modificare sa aduca mai multa liniste.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator