Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde yo2msb » Joi Apr 26, 2018 11:28 pm

Oameni buni, am si eu o intrebare: oare, in loc sa filozofam legat de cat ar trebui sa stea vizibil un anunt pe site, n-ar fi mai util sa cream posibilitatea de a actualiza anuntul prin copiere automata? Se poate insera un buton asemanator celor pe care scrie "sterge" sau "modifica" dar pe care va scrie "actualizeaza" iar anuntul va fi copiat automat modificandu-se doar data publicarii si pastrand identic restul continutului. A se vedea cum functioneaza OLX de exemplu, de ce nu preluam ideea? In acest fel am face fericiti o gramada de useri care fac acest lucru manual rescriind tot continutul anuntului. Vad foarte multe anunturi repetate periodic si este normal sa fie asa: in afara de pensionari cred ca nimeni nu are timp sa citeasca zilnic mica publicitate si-ti mai scapa anunturi. Inclusiv eu am cumparat obiecte dupa ce am gasit anunturi necitite anterior, dar despre care proprietarul imi spunea ca le-a repostat de nenumarate ori. Este usor de inteles ca doar extrem de putine obiecte se vand instantaneu de la prima publicare a unui anunt. Si atunci repostarea lui la un interval rezonabil (o saptamana de ex.) devine necesara.
Si inca ceva: existand posibilitatea de actualizare automata curatam in mod implicit paginile de anunturi identice postate de mai multe ori la diferite intervale de timp. Eu cred ca este o solutie win-win.
Apropo, cam ORICE site de anunturi gratuite ti le lasa postate 30 de zile - am vazut aici opinii conform carora are trebui sa ramana vizibile doar 1-2 zile - serios?
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde yo6rk » Vin Apr 27, 2018 8:11 am

Buna idee Sorin!
Dupa ce se incheie sesiunea de vot, dupa minivacanta de 1 mai... eu sunt de acord cu propunerea ta. In plus, butonul "Actualizeaza" va fi vizibil automat dupa 7 zile, in felul acesta nu vor mai exista scuze diverse.

Multumim!

LE: Avand ceva timp liber, si cum functia nu a fost grea, ea a fost implementata.
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde yo2msb » Sâm Apr 28, 2018 8:26 am

yo8rku scrie:LE: Avand ceva timp liber, si cum functia nu a fost grea, ea a fost implementata.

WOW!
Profitand de cateva minute libere, am intrat astazi sa-mi vizualizez anunturile, sa mai sterg, sa mai repostez, etc. Totul a durat sub 2 minute. Genial!
Marius, multi iti vor multumi cel putin in gandul lor pentru setul asta de modificari din ultimul timp. Ne-ai facut viata mult mai usoara. Eu unul nu mai am ce sa imi doresc mai mult. Asa ca spun eu primul: MULTUMESC! :)
crocodil de munte

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde YO8TK » Dum Apr 29, 2018 6:59 am

Parca scrisese Ciprian intr-o postare anterioara ca cei care nu actualizeaza nume si indicativ le va fi sters contul!
Observ in aceasta dimineata ca vesnicii neactualizatii , din rubrica vanzari, raman pe baricade.
Regula e selectiva??
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde yo3gh » Dum Apr 29, 2018 9:54 am

;)
E un buton cu “numai de la radioamatori” si se pot filtra anunturile daca se doreste, site-ul e ptr toti , radioamatorii sunt prietenosi cu toata lumea ;), asa se mentine sau mareste “familia” noastra . Nu trebuie sa fie zona exclusivista ;) My 2 cents !

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde YO8TK » Dum Apr 29, 2018 10:44 am

Da, cu scuzele de rigoare. Am uitat de acel buton (numai de la radioamatori). Regula cu nume si idicativ este pentru forum. Eu bucurandu-ma ca va fi extinsa si la partea de vanzari-cumparari.Ghinion.
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140


Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde yo6rk » Mie Mai 09, 2018 4:42 pm

Salut. Fata de prima postare...

̶A ̶f̶o̶s̶t̶ ̶d̶e̶z̶a̶c̶t̶i̶v̶a̶t̶a̶ ̶o̶p̶t̶i̶u̶n̶e̶a̶ ̶c̶a̶ ̶u̶s̶e̶r̶i̶i̶ ̶s̶a̶-̶s̶i̶ ̶s̶c̶h̶i̶m̶b̶e̶ ̶s̶i̶n̶g̶u̶r̶i̶ ̶a̶d̶r̶e̶s̶a̶ ̶d̶e̶ ̶E̶-̶m̶a̶i̶l̶,̶ ̶a̶s̶t̶a̶ ̶d̶i̶n̶ ̶c̶a̶u̶z̶a̶ ̶u̶n̶o̶r̶ ̶a̶b̶u̶z̶u̶r̶i̶ ̶s̶i̶ ̶a̶l̶t̶e̶ ̶s̶i̶t̶u̶a̶l̶t̶i̶i̶ ̶m̶a̶i̶ ̶d̶e̶l̶i̶c̶a̶t̶e̶.̶
̶T̶o̶t̶i̶ ̶u̶s̶e̶r̶i̶i̶ ̶c̶a̶r̶e̶ ̶d̶o̶r̶e̶s̶c̶ ̶s̶a̶-̶s̶i̶ ̶s̶c̶h̶i̶m̶b̶e̶ ̶a̶d̶r̶e̶s̶a̶ ̶d̶e̶ ̶m̶a̶i̶l̶,̶ ̶p̶o̶t̶ ̶t̶r̶i̶m̶i̶t̶e̶ ̶o̶ ̶s̶o̶l̶i̶c̶i̶t̶a̶r̶e̶ ̶c̶a̶t̶r̶e̶ ̶N̶2̶Y̶O̶ ̶s̶i̶/̶s̶a̶u̶ ̶Y̶O̶8̶R̶K̶U̶.̶

Userii pot sa-si schimbe singuri adresa de E-mail. Dupa schimbare, este necesara o revalidare a contului de catre un administrator. Actiunea este automata, asa este conceput forumul.

Dupa fiecare actiune de schimbare a userului si/sau a adresei de mail, la prima logare pe site, este actualizata lista userilor cat si anunturile postate de catre userul in cauza.

Toate cele bune!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: UPDATE - Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde yo6rk » Lun Iul 02, 2018 2:53 pm

Salut.

Din acest moment, aveti posibilitatea de a NU VEDEA anunturile postate la mica publicitate pentru un anume user.

Primul pas, va autentificati pe site. Login-ul de aici se transfera automat si pe /forum, nu mai e nevoie sa va autentificati si acolo.
Urmatorul pas este sa dati clic pe userul dvs. din forum (cel din dreapta sus) si sa intrati in "Panoul utilizatorului".
In meniul orizontal, mergeti la "Prieteni si persoane neagreate", clic, apoi in partea stanga, in meniul vertical dati clic pe "Administrare persoane neagreate". Aici treceti userul persoanei neagreate, de ex. "yo8rku" si validati actiunea.
Dupa acest pas, se creaza o lista cu persoane neagreate. Lista poate fi editata (se pot adauga si alti useri, se pot scoate useri).
Acum... fiind autentificati pe site (sa va apara username-ul langa casuta "home") vizualizand anunturile de la mica publicitate... nu veti mai vedea postarile celor neagreati.

Atentie, functia e bazata pe tabela din /forum, asa ca o persoana neagreata pe forum, va deveni automat neagreata si pe site (la mica publicitate in acest caz); regula se aplica si in sens invers (un user pus pe o lista neagra pentru a nu-l vedea pe mica publicitate, nu va fi vazut pe forum.

Functia lucreaza numai daca sunteti autentificati pe site! Cand nu sunteti logati, sau sesiunea expira... veti vedea automat toate postarile active.

In final, daca observati ceva anomalii in acest sens, rog un mesaj pentru remediere.

Toate cele bune, 73!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

YO6HEM

Re: Modificari la Radioamator.ro (Forum si Mica publicitate)

Mesajde YO6HEM » Lun Iul 02, 2018 4:09 pm

Foarte buna aceasta facilitate,dar la mine nu fuctioneaza sau nu am facut ceva bine?Persoanele neagreate trebuie validate de un moderator si abia apoi nu mai sunt vizibile(mica publicitate),sau ar trebui sa functioneze din momentul in care am ales persoanele respective ca neagreate?Toate bune,73!


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator