Votare articole si comentarii

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
yo2msb
Mesaje: 175
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:08 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde yo2msb » Dum Dec 29, 2019 2:15 pm

yo3fhm scrie: Pentru ca oricum, daca sunt antipatizati, tacerea este un bun raspuns

MARE adevar!
+1 ;)
crocodil de munte

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde yo3gh » Dum Dec 29, 2019 4:30 pm

Buna seara, Mugurel incearca sa faca ceva si voi nu sunteti de acord, nu sunteti prietenosi, eu sunt un om pozitiv.
@yo6ex: multumesc ptr site-uri, utile. Ca un raspuns, dupa ce am vazut articolul cu orga de lumini nu am construit una insa culmea mi-a starnit amintiri si am reparat-o pe cea veche de prin cutii. Deh, sunt nostalgic, Cezar stie , 3fhm-ul este dupa parerea mea omul care construieste tot si verifica orice schema, ma impresioneaza. Ultima data mi-a trimis un receptor FM, tare , schema cu tranzistori stie el. Si tot vorbind de nostalgii, am regasit (tot facea cineva misto pe aici de sirene uau-uau) o sonerie cu Eprom de 2K rusesc, pun pariu ca multi nu stiu principiul de functionare:)) dar au construit-o acum 30 de ani :) ca experti ;)
@yo4bkm: citesc tot ce scrieti pe aici, respect!

Va respect pe toti, cu toate ideile voastre , numai bine !
;)

YO8RFS
Mesaje: 125
Membru din: Lun Iun 21, 2010 9:06 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde YO8RFS » Lun Dec 30, 2019 6:30 pm

@yo8rku
Ai facut o treaba buna. Dar dupa parerea mea numai pe jumatate.....
Jumatatea care mai trebuie este cea legata de transparenta totala si responsabilitate. Si asta se poate rezolva foate usor prin afisarea votantilor la plasarea sagetii de maus pe totalul "apreciat" sau "dezavuat". Ratingul este dat in mod normal intre "apreciat" minus "dezavuat". Asta poate fi doar o idee.....
Cit timp va persista anonimatul totul se transforma automat intr-un joc de "biza", fara valoare pentru noi toti. Si e pacat de munca.....
Sint destule site-uri serioase care aplica chestia aceasta a ratingului si transparenta votantilor.
In rest, multa sanatate si articole cu ratinguri mari !

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde n2yo » Lun Dec 30, 2019 11:00 pm

Din pacate sta in firea omului sa dea calificative negative mai degraba cand identitatea nu este cunoscuta celorlalti si sa dea mai multe calificative pozitive atunci cand identitatea sa este vizibila publicului. Din acest motiv afisarea identitatii celor care voteaza cu + sau cu - ar avea ca efect imediat distorsionarea rezultatului, dintr-o data comentariile sau articolele avand in marea majoritate calificative exagerat de pozitive. Arata bine si avem o stare placuta de confort psihologic, dar este aceasta o reflectare corecta a calitatii informatiei?
Cred ca cel mai bine am putea sa ne inspiram din modurile in care se voteaza pe site-uri populare, dar Facebook nu e o comparatie ideala, deoarece "prietenii" nu au optiunea sa spuna printr-un buton ca postarea nu a fost buna. Locul potrivit pentru comparatie este Youtube. O data ce va autentificati, ca sa votati, vedeti sub fiecare video cele doua butoane "thumb up" si "thumb down". Acolo scrie scorul, dar nu exista o metoda de a vedea cine a votat cu + si cine cu -.
Problema votarilor pana acum a fost numarul mic al celor care au decis sa apese butoanele pentru calificativ. Cei mai motivati sa acorde un vot au fost cei cu antipatie pentru autorul comentariului sau articolului care imediat au apasat pe votul negativ, probabil fara sa mai citeasca continutul, acest lucru facand sa existe dezechilibrul numeric intre voturile pozitive si cele negative.
O alta varianta, derivata din observatia lui YO4BKM ca radioamatorismul are la baza o comunitate formata din prieteni, ar fi aceea ca optiunea "nu imi place" sa fie eliminata, si sa avem ca la Facebook: "imi place", "ma socheaza", "ma intristeaza", "ma amuza", etc.

73 de Ciprian N2YO

ve7lcg

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde ve7lcg » Vin Ian 03, 2020 10:46 pm

Multumesc tuturor celor care dau importanta citirii articolelor si comentariilor. Radioamator.ro este singurul loc unde public in care este permisa votarea si adaugarea de comentarii. De fapt asta mi se intampla si pe RCL-Radio.RU, asa ca sunt doua locuri.

De obicei editorul principal si echipa de editare sanctioneaza si modifica articolele, si tot ei sunt intermediari intre cititori si autori. De exemplu asa au rezultat niste articole, din corespondenta mea cu alti autori/cititori in DARU (fost DKARS). Unele emailuri cu editorul sef ajung sa fie articole - adevarate comentarii si aprecieri ale altor articole, asa cum mi se intampla des in SARC The Communicator, o revista citita in peste 80 de tari si cu peste 5000 de cititori, la fiecare numar (care are 74 - 100 de pagini).

Doresc aici sa imi asum in intregime raspunderea pentru eliminarea articolului lui Gabriel Samoila, YO9IGS, pentru ca nu vreau ca altii sa aibe "thumbs down" din cauza mea. Eu sunt cel care l-a contactat pe Dean Davis, autorul din care YO9IGS a copiat 100% schema, 100% software-ul, si 100% PCB-ul, fara ca macar sa scoata LOGOUL lui Dean Davis N7XG. Mai rau, N7XG are copyright pe toate cele de mai sus, si mi-a confirmat YO9IGS nu este autorizat de el in nici un fel. Ca sa nu mai vorbim despre etica de a publica un articol in sectiunea de montaje, cand de fapt vrea sa vanda ceva.

ve7lcg

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde ve7lcg » Sâm Ian 04, 2020 12:16 am

Imi cer scuze celor care au fost deranjati de orga mea de lumini (in fiecare an construiesc macar una!). Eu am citit ca sectiunea se cheama ceva cu constructii electronice, nu radio. Altfel nu as fi trimis articolul. Si am fost foarte surprins cand cei care m-au criticat nu si-au adus aminte de articolele mele precedente cu microcontrolere - doar eu am publicat jumatate din articolele din sectiunea tehnica; greu era de stiut ce public in general!

Sunt constient ca este important de scris in limba romana in mod corect. Incerc de fiecare data sa o fac, desi nu reusesc intotdeauna. Uneori calculatorul imi corecteaza automat tot ce scriu. Multi dintre noi nu suntem in Romania, si calculatoarele noastre au acordate alte prioritati decat limba romana. Eu de exemplu folosesc in fiecare zi limbile engleza, spaniola, franceza si romana, in aceasta ordine de procentaj al folosirii in comunicare. Nu mai sunt in stare sa vorbesc si sa scriu mai niciuna 100% corect.

Ciprian Sufitchi face o treaba foarte buna. Va amintesc ca el este in USA, si ca daca nu era el nu exista acest website. adica - spus pe sleau - romanii din Romania nu au fost in stare sa-si faca un website de radioamatori. Romanii din Romania nu au fost in stare sa trimita la acest website decat 6 articole tehnice - de fapt doar 3 din ele sunt tehnice. Celelelalte 5 le-am scris eu, din Canada, si din restul de 6 unul a fost scris de Ciprian Sufitchi, din USA.

Iar daca aveti impresia ca asa este pe lume, va invit sa cititi alte reviste de radioamatori, cu sute si chiar mii de pagini pe an, care nu au 11 articole tehnice pe an, ci "usor mai multe", si in care si eu public.

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1003
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde n2yo » Sâm Ian 04, 2020 12:39 am

Haideti sa nu deviem de la topic. Multumesc pentru aprecieri, insa la sectiunea cu articole tehnice au contribuit pana acum, in cei mai bine de 15 ani de la infiintarea acestui site, un mare numar de radioamatori YO. Iata un link cu multe articole interesante si utile, referitoare la constructii in domeniul ham radio: https://www.radioamator.ro/articole/1002/
Imi cer scuze pentru devierea de la subiect.

73 de Ciprian N2YO

ve7lcg

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde ve7lcg » Sâm Ian 04, 2020 2:56 am

Intre Ianuarie 2004 si Ianuarie 2020 (16 ani) au fost exact 239 de articole de montaje si 82 de autori (adica ceva mai putin de 15 articole si 5 autori la fiecare 12 luni). In ordine alfabetica autorii carora le dati comentariu si thumbs up sau thumbs down sunt (suntem):

Adrian Florescu Adrian Lupascu Alex Farkas Alex Panoiu Alin Daniel Codreanu Aliodor Dragan Andrei Bahnareanu Andrei Buta Andrei Radulescu Balint Antal Madincea Cezar Vener Cezar Werner Ciprian Sufitchi Codrut Alecsandrescu Constantin Badican Cristel Teodorescu Cristian Colonati Cristian Moldovanu Cristian Simion Dan Toma Daniel Mihai Daniel Mocanu Daniel Romila Daniel Sandu David Knight Dumitru Ardelean Dumitru Lesovici Eduard Voiculescu Emil Gaz Emil Sandu Florentin Margarit Florian Bratu Florin Cretu Gabriel Mihaila Gabriel Patulea Gaspar Delfavero-Cristian George Dita George Ivancea George Pataki Gheorghe Andrei Radulescu Gheorghe Oproescu-Tavi Gheorghe Popa
Herbert Dingfelder Ilie Mihaescu Ion Vasilescu Istvan Keresztes Iulius I. Suli Jean-Mathieu Stricker L. B. Cebik László Hadnagy Liviu Babi Liviu Soflete Lloyd Butler Marcel Perian
Marian Marius Alexandru Marinica Stanciu Mihai Enea Mihai Mateescu Mihai Pagurschi Mircea Bochis Mircea Grecu Mitica Luca Morel Grunberg Mugurel Creanga Nicolae Crisan
Nicusor Poenaru Nikolaus Kintsch Nini Vasilescu Olimpiu Dimitriu Sergiu Ionescu Sorin-David Nimara Stanica Jac Steve Yates Teodorian Onofrei Tibor Ferencz Traian Belinas Tudor Pacuraru Vakarcs Szilárd Valentin Ghita Valerica Costin Victoria Olaru Viorel Tepelus

ve7lcg

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde ve7lcg » Sâm Ian 04, 2020 3:21 am

Doar ca sa aveti o comparatie, revista SARC The Communicator, aparuta la 1 Ianuarie 2020, are 45 de articole in total si 74 de pagini. Nu am numarat cati autori sunt, dar suntem locali zonei. Apare o data la fiecare 2 luni. Desi este citita de peste 5000 (5 mii) de cititori in peste 80 de tari, este o revista de cartier, nu este o revista nationala. Este revista unei suburbii din Vancouver numita Surrey, nici macar a orasului principal Vancouver.

ve7lcg

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde ve7lcg » Sâm Ian 04, 2020 4:33 am

Comentarii la postari au si rusii.

Chestia cu click thumbs up and thumbs down o are numai Radioamator.ro. Este o gaselnita a lui Ciprian Sufitchi, pentru a da impresia ca website-ul are mai mult trafic/activitate decat are. In felul acesta un numar mic de utilizatori da impresia cum ca ar fi foarte multi utilizatori.

Cu alte cuvinte cei care isi pierd timpul cu asemenea click sunt niste fraieriti, care nu prea stiu nimic despre cum se face un website, si despre computere in general.

Click-urile au singurul scop de a crea trafic fals pe website.


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator