Votare articole si comentarii

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Votare articole si comentarii

Mesajde yo6rk » Vin Dec 27, 2019 11:10 am

Salutare,

Cum Craciunul a cam trecut, pe radioamator.ro a fost adoptata si implementata o schimbare in sistemul de vot pentru postari (articole si comentarii).

Votul pozitiv si negativ a fost introdus pentru a reflecta mai bine parerea utilizatorilor asupra unei postari, dar... din pacate s-a observat ca unele persoane nu acorda "o bila alba sau neagra" privind calitatea postarii (articol sau comentariu) ci persoanei care a postat. S-au observat comentarii pertinente si la subiect care au primit voturi negative, cauza fiind persoana nu postarea.

In acest sens sistemul a fost modificat si imbunatatit.
1. Astfel, in dreptul fiecarei postari (cum era si in prezent), nu se mai afiseaza direct numarul voturilor pozitive sau negative, se afiseaza numarul total de voturi si un rating (diferenta dintre voturile pozitive si cele negative).
2. Din acest moment s-a introdus un sistem de monitorizare, astfel incat cine voteaza persoana si nu postarea va putea fi blocat. Acest lucru era destul de evident numai aruncand o privire asupra unor comentarii si observand numarul de voturi negative primite, dar de acum vom avea un raport clar.
3. In continuare s-au pastrat butoanele de vot pozitiv si negativ; viata nu este roz, asa cum nici postarile nu sunt toate perfecte, utilizatorul poate sanctiona acest lucru (dar nu persoana!!!). Tot din acelasi motiv nu s-a adoptat "metoda Facebook" unde se acorda numai like-uri si toata lumea e fericita intre "prieteni", dar fara a avea posibilitatea de a "trage un semnal de alarma" cand postarea nu este corecta.

Reamintesc pe aceasta cale, votati postarea nu omul ce a postat!
Ce unora li se pare o banalitate, altora le este util!!! Toti suntem radioamatori in primul rand, ar trebui sa ne ajutam nu sa ne fluieram. Cei mai in varsta ar trebui isi aduca aminte de anii mai trecuti cand aproape toti eram mai uniti. De la cei mai in varsta, dar si de la noi cei mai tineri pleaca educatia catre noii radioamatori... prin puterea exemplului! In fine, sper ca anul ce vine sa fie mai bun pentru toti si cu toti.

Tuturor va doresc sanatate, impliniri si multe realizari!
La multi ani! (ca imediat trecem in noul an).
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde yo3gh » Vin Dec 27, 2019 3:35 pm

Buna si Sarbatori Fericite . E ok partial .. e greu de decis votul daca e ptr persoana sau articol, decizia e subiectiva poate daca ar exista un grup sa decida altfel ... , oricum e distractiv ptr ca ai introdus un alt element de debate cand o sa blochezi o persoana ;)) un alt mod de distractie ptr cititori ;) , eu sunt pentru.
A propos pot sa dau un negativ la post ? :)))))
Ce este gresit in ce ai scris ? De ex un hint: “fara ati da posibilitatea” , propozitie care se refera la pers a II-a singular , deci... Fara suparare , nu persoana , articolul :)))))
Am mai scris pe alt forum care a murit sfios, faceam misto de un admin care avea probleme cu lb romana si al 2-lea admin m-a banat :)))


yo7fws
Mesaje: 135
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde yo7fws » Vin Dec 27, 2019 5:30 pm

Salut

Intrebare:
'Echipamente si constructii radio' sau 'Echipamente si constructii electronice' ?
Aici este intr-un fel si aici este altfel.
https://www.radioamator.ro/articole/1002/index.php
https://www.radioamator.ro/articole/

De ce pun aceasta intrebare?
Daca sint echipamente si constructii RADIO, ce treaba avem noi cu orgile de lumini?
Inteleg ca numai scrie nimeni articole, dar sa publicam orice de dragul de a publica, nu este ok.
Sincer, a scazut calitatea articolelor. Orgi de lumini azi, catei electronici si sirene wau-wau miine.

Este greu sa nu sanctionezi 'omul' cind vezi cu ce chestii vine. Om fi noi din Romania, dar nici asa inapoiati nu sintem.

Salutari !
Costi

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde yo6rk » Vin Dec 27, 2019 6:03 pm

Salut Dan,

Sarbatori fericite si tie, la multi ani (daca nu ne mai auzim intre timp).

Sigur ca poti da un vot negativ acestei postari, atat ca nu se poate afisa in vre-un fel pe forum, decat prin scrierea directa. E de apreciat (aceasta intentie) prin faptul ca... este semnata! Unii nu au acest curaj.

Votul... sper si cred ca ai avut ocazia si timpul sa ne cunosti si sa observi ca suntem impartiali si nu favorizam pe nimeni; atunci cand unele cazuri o impun, vom analiza logurile si vom lua o decizie. Nici pana acum si nici de acum inainte nu va sta nimeni cu ochii in texte sa faca "militie". Cred ca alte site-uri sunt mult mai stricte decat radioamator.ro, iar cine se plange, cu siguranta nu a mai navigat si pe alte site-uri, nu neaparat ale radioamatorilor. Sa nu uitam ca regulile (asa precum legile) sunt necesare oriunde, altfel riscam un haos de nedescris. Cine nu le accepta, e liber sa se duca oriunde doreste.
In concluzie, decizia nu este subiectiva pentru ca rezulta in urma unei dezbateri colective in echipa administrativa.

OFFTOPIC:
Multumesc pentru corectia de gramatica, am remediat, sper sa fie corect si (cei interesati) multumiti! Daca s0au mai strecutat si altele, sa le ia dracu'. Sa ma iertati cu totii pentru diferitele derapaje gramaticale (atunci cand ele exista), dar eu nu sunt de profesie in domeniu, in plus, in majoritatea cazurilor scriu ideea si nu acord o atentie sporita partii celeilalte. Suntem pe un site tehnic, nu de creatie literara.
No, cine vrea sa dezbata partea de limba si literatura sau gramatica, poate sa-mi semaleze erorile, sau sa se orienteze catre site-uri de profil. Daca tine mortis sa-si afiseze public competentele in domeniu lingvistic si gramatical desigur ca o poate face direct, la polul opus existand mesageria privata, mail-ul si alte cai prin care sa semnaleze eventualele greseli.

Multumesc pentru atentia cuvenita.

PS: Ai observat bine Dan... graba (care mai si strica cateodata) e de vina pentru greselile de scriere!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 712
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde yo3gh » Vin Dec 27, 2019 6:37 pm

Nu dau negativ ptr ca imi esti foarte simpatic :D
Sa fii iubit Marius ptr tot ce ai facut si faci ptr site, .... si tu si Ciprian, jos palaria! E bine, e mai multa disciplina, sunt mai multe facilitati la mica publicitate, e bine, lumea se educa, suntem pe drumul cel bun.
Sa aveti tu si familia ta, dar si toti radioamatorii prezenti pe aici, un 2020 de vis!

Avatar utilizator
yo6rk
Site Admin
Mesaje: 363
Membru din: Mar Iun 22, 2010 3:42 pm
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde yo6rk » Vin Dec 27, 2019 7:14 pm

yo7fws scrie:Salut

Intrebare:
'Echipamente si constructii radio' sau 'Echipamente si constructii electronice' ?
Aici este intr-un fel si aici este altfel.
https://www.radioamator.ro/articole/1002/index.php
https://www.radioamator.ro/articole/

De ce pun aceasta intrebare?
Daca sint echipamente si constructii RADIO, ce treaba avem noi cu orgile de lumini?
Inteleg ca numai scrie nimeni articole, dar sa publicam orice de dragul de a publica, nu este ok.
Sincer, a scazut calitatea articolelor. Orgi de lumini azi, catei electronici si sirene wau-wau miine.

Este greu sa nu sanctionezi 'omul' cind vezi cu ce chestii vine. Om fi noi din Romania, dar nici asa inapoiati nu sintem.

Salutari !
Costi


Costi, sarbatori fericite!
La prima intrebare, nu tine de mine. Pe vremea cand radioamator.ro a fost creat, eu nici nu il descoperisem.

Chiar daca conform regulilor ai dreptate, tot nu justifica santionarea omului in detrimentul postarii. Ai sanctionat postarea, dar mai departe... ... ...
Nici eu nu am fost de acord cu postarea respectiva (desi nu ma ocup cu sectiunea de articole), dar am avut optiunea de a nu vota, sau de a vota negativ... articolul! Ulterior, alte comentarii si /sau alte articole au fost ok, desi fara a avea un log, s-a vazut cu ochiu liber ca a fost sanctionat autorul pentru orga, termometru si altele. Chiar si eu am avut vot negativ pentru comentariul meu pe aceasta tema, desi consider ca am avut o parere echidistanta, dar offtopic.
Spuneam mai sus, (excuzand orga de lumini) "ce unora li se pare banal, altora le este util!".

La multi ani si cat mai multe realizari si proiecte realizate!
73's de Marius - yo6rk
ex. yo8rku

yo7fws
Mesaje: 135
Membru din: Lun Mai 14, 2012 9:49 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde yo7fws » Vin Dec 27, 2019 7:22 pm

La multi ani si un An imbelsugat la toata lumea!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1043
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde YO6EX » Vin Dec 27, 2019 7:52 pm

yo7fws scrie:Salut

Intrebare:
'Echipamente si constructii radio' sau 'Echipamente si constructii electronice' ?
Aici este intr-un fel si aici este altfel.
https://www.radioamator.ro/articole/1002/index.php
https://www.radioamator.ro/articole/

De ce pun aceasta intrebare?
Daca sint echipamente si constructii RADIO, ce treaba avem noi cu orgile de lumini?
Inteleg ca numai scrie nimeni articole, dar sa publicam orice de dragul de a publica, nu este ok.
Sincer, a scazut calitatea articolelor. Orgi de lumini azi, catei electronici si sirene wau-wau miine.

Este greu sa nu sanctionezi 'omul' cind vezi cu ce chestii vine. Om fi noi din Romania, dar nici asa inapoiati nu sintem.

Salutari !
Costi



Ai un vot pozitiv de la mine :D

La multi ani!
YO6EX

YO9GJX
Mesaje: 284
Membru din: Mie Iul 28, 2010 9:33 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde YO9GJX » Sâm Dec 28, 2019 12:09 am

Tare inițiativa, să vezi acum distracție. Totuși consider că expunerea a doar două butoane, Like și Dislike e prea simplă și inevitabil duce la extreme.
Pentru a modera certurile și a detensiona atmosfera, eu propun și un al treilea buton, "moaș-ta pe gheață", iar pentru turbulenți ar fi bun și unul "eject" ca la MIG-uri. Să vezi atunci selecție naturală.

Imagine

73 și noapte brună.


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori