Votare articole si comentarii

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde YO4BKM » Sâm Dec 28, 2019 9:04 am

Buna dimineata si Sarbatori Fericite!
Cand am vazut in aceasta dimineata propunerile de schimbare a modului de evaluare a votului dar si abundenta de postari in numai cateva ore imi imaginez ca sistemul de pana acum iritase mult. Pe buna dreptate multe voturi negative dau impresia ca sunt adresate persoanei si nu celor scrise, dupa cum a aratat din start yo8rku
yo8rku scrie:S-au observat comentarii pertinente si la subiect care au primit voturi negative, cauza fiind persoana nu postarea.
.
Personal nu sunt de partea voturilor secrete, comentariile semnate si asumate sunt cele mai corecte. S-a facut o distinctie fata de "metoda FaceBook" unde nu se fac evaluari negative deoarece, se zice, acolo toti sunt prieteni. Dar comunitatea radioamatorilor nu este alcatuita din prieteni? A patra "porunca" a hexalogului lui Paul M. Segal, W9EEA arata ca radioamatorul este "FRIENDLY...He/[She] operates slowly and patiently when requested; offers friendly advice and counsel to beginners; kind assistance, cooperation and consideration for the interests of others. These are the marks of the amateur spirit". Dar, de atunci (1928), omenirea a progresat si, poate, bunele reguli s-au invechit. Insa faptul ca s-a intervenit acum in aceasta directie este un lucru de apreciat, dau un vot pozitiv.
Apreciez in mod deosebit (si imi asum aprecierea) comentariul lui Costi YO7FWS legat de orgile de lumini, sirene etc. La momentul respectivului articol toate voturile la adresa autorului au rating pozitiv, inclusiv articolul, la comentariul in care eu am am evaluat lucrarea ca fiind nesemnificativa apare un puternic rating negativ. Sa inteleg ca lucrarea a fost deosebit de valoroasa? Oricum s-ar evalua prin vot secret, nu se poate impiedica votul la adresa persoanei si nu a articolului. Este bine ca se va monitoriza cum se voteaza, dar va fi o sarcina in plus pentru administrator caruia ii doresc sa o duca cu bine la capat.
Cat priveste calitatea articolelor, exista precedente vechi de secole. Pe 30 ianuarie 1840 aparea la Iasi revista "Dacia Literara" sub redactia lui M. Kogalniceanu. In primul numar a punctat clar impotriva unui apel al lui Ion Heliade – Rădulescu facut cu mult mai inainte in alte reviste, "Scrieți, băieți, orice, numai scrieți!", care dusese la decaderea unor astfel de publicatii cu consecinta, dupa spusele redactorului, ca "perverteau gustul public". Dar, poate ca acum stim sa ne ferim de astfel de aparitii. Vorba ceea: bine-ar fi sa fie bine! Incepand cu anul care se apropie.
Sarbatori fericite, GL, 72 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
yo3gh
Mesaje: 714
Membru din: Mie Iul 23, 2014 6:17 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde yo3gh » Sâm Dec 28, 2019 7:46 pm

Buna seara, am revenit. Eu nu as fi prea drastic cu articolele, sunt multi incepatori care nu au trecut prin aceste faze si poate doresc sa invete orice in electronica fata de experienta expertilor aflati printre noi :)), nu mai exista Tehnium ..... si mai mult, treaba este ca la Mica Publicitate unde pe langa lucruri utile se posteaza si anunturi care nu au nicio legatura cu radioamatorismul sau se vand piese cu care nu mai ai ce sa construiesti :)) in radio si sunt acceptate de catre admins ;))
Eu as fi mai bun! :)) de Craciun si dupa :)
Un an superb tuturor!

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde YO4BKM » Sâm Dec 28, 2019 9:44 pm

Sunt de acord cu ideea lui YO3GH, incepatorii trebuie incurajati si sustinuti, dar cred ca mai trebuie sa mai fie inteles ceva in acest sens. Important este ca articolele mai "subtiri", cu evidente motive de a atrage observatii, dar si cele mai bine facute, nu trebuie sa produca suparari autorilor cand comentariile nu se intrec toate - pe buna dreptate - in laude, un mod de indrumare si aratare a greselior trebuie sa existe. Mai ales cand articolul se departeaza mult de practicile inerente radioamatorismului care cuprind, totusi, o arie vasta, de la lipit tranzistori pana la constructii metalice, operare calculator, trafic conventional si neconventional, alaturi de multe altele, suficient teren pentru oricine sa arate ce face el, dar ca radioamator practicant, nu numai autorizat. Iar pentru alte preocupari exista destule publicatii de orice fel unde se poate scrie la nivelul acceptat de ele.
Si mai trebuie tinut cont de un lucru: in domeniul nostru adevarul nu se hotaraste cu majoriatate de voturi, trebuie evitat sa se cada in aceasta capcana. Dau un exemplu, trait de mai multe ori de mine. Am afirmat deseori aici ca o antena nu genereaza camp electromagnetic, in realitate acesta exista si umple tot spatiul, este mediul in care se formeaza si se propaga undele electromagnetice ca perturbatii ale campului produse de antena excitata, asa cum un diapazon excitat perturba mediul acustic. Chiar daca unele publicatii cad in astfel de greseala. Numai ca voturile si aprecierile la acele momente eru contrare, nu stiu daca din orgoliul, din placerea de a contrazice sau dintr-o convingere gresita a celor care le faceau. Am ridicat acesta problema aici, acum, ca test, sunt curios sa aflu reactia.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
YO6EX
Mesaje: 1044
Membru din: Lun Iun 28, 2010 11:40 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde YO6EX » Sâm Dec 28, 2019 10:12 pm

yo3gh scrie:Buna seara, am revenit. Eu nu as fi prea drastic cu articolele, sunt multi incepatori care nu au trecut prin aceste faze si poate doresc sa invete orice in electronica fata de experienta expertilor aflati printre noi :)), nu mai exista Tehnium .....


Nu mai exista Tehnium dar exista zeci de saituri cu scheme practice...:

https://blogulelectronistuluioarecare.b ... mini.html#
https://cristinastac.wordpress.com/ligh ... ni-filtre/
https://www.scribd.com/document/1257848 ... -de-Lumini
http://www.circuiteelectronice.ro/diver ... fecte.html
http://www.arduinotehniq.com/old/orga/orga.htm
https://www.qsl.net/yo4tnv/docs/Tehnium/9405.pdf
http://www.garajuluimike.ro/electronice ... lumini.htm
https://sonofsound.wordpress.com/2012/1 ... cu-leduri/

Etc. etc. etc...

P.S. Montaje de "genul" se faceau cu copii la cercurile de electronica ale Caselor de Pionieri pe la inceputul anilor '70... Pentru radioamatorism exista un cerc distinct...
Sunt curios daca exista vre-un cititor al radioaamator.ro care s-a apucat sa construiasca "orga" in cauza... Mirama-s...

An nou fericit.

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde yo3gfh » Dum Dec 29, 2019 1:07 am

@yo4bkm
"Am afirmat deseori aici ca o antena nu genereaza camp electromagnetic, in realitate acesta exista si umple tot spatiul, este mediul in care se formeaza si se propaga undele electromagnetice ca perturbatii ale campului produse de antena excitata, asa cum un diapazon excitat perturba mediul acustic. Chiar daca unele publicatii cad in astfel de greseala. Numai ca voturile si aprecierile la acele momente eru contrare, nu stiu daca din orgoliul, din placerea de a contrazice sau dintr-o convingere gresita a celor care le faceau. Am ridicat acesta problema aici, acum, ca test, sunt curios sa aflu reactia."

Comparatia cu diapazonul nu cred ca este chiar potrivita - in vid nu putem auzi nici un diapazon, dar putem face receptii radio. Undele mecanice nu sunt totuna cu cele electromagnetice. Chiar sunt interesat de baza pe care se spijina afirmatia ca "o antena nu genereaza camp electromagnetic... s.a.m.d."

Avatar utilizator
YO4BKM
Mesaje: 1062
Membru din: Dum Iun 20, 2010 8:40 pm
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde YO4BKM » Dum Dec 29, 2019 8:49 am

@YO3GFH, faci greseala care in secolele trecute incurca intreaga lume stiintifica. Pe atunci se cunosteau bine undele sonore, exista convingerea ca o unda are nevoie de un mediu in care sa se produca si sa se propage, numai ca acest mediu era, in acceptiunea lor, unul alcatuit din substanta (adica ceva solid, lichid, gazos). Pentru ei materia=substanta. Asta ii incurca sa exlice de ce lumina (se stia deja ca este o unda transversala) se propaga prin vid si, atunci, au umplut Universul cu "eterul" care era o substanta tare ciudata, permitea propagarea luminii dar nu impiedica planetele sa se miste. Abia la finele sec. XIX s-a aflat ca materia este formata atat din substanta (cu care multi o confunda total si azi) dar si din camp. Campul este un mediu material care transcede simturilor noastre tridimensionale si, pentru multi, "ce nu vedem, nu exista". In cartile de specialiatte precum cartea "Anthene theory and design" de W.L. Stutzman si G.A. Thiele se explica acest lucru, prezentand un exemplu in capitolul 2.1 "How Antennas Radiate" la paginile 5-6 ca "This example illustrates that radiation is a disturbance. It is directly analogous to a transient wave created by a stone dropped into a calm lake, where the disturbance of the lake surface continues to propagate radially away from the impact point long after the stone has disappeared. If charges are accelerated back and forth (i.e.,oscillate), a regular disturbance is created and radiation is continuous. Antennas are designed to support charge oscillations.". Si alti autori remarcabili precum S.J. Orfanidis in "Electromagnetic Waves and Antennas" arata clar ca antena produce unde ale campului prin perturbarea lui, nu produce campul ca atare. Stiu ca este greu de inteles ce este neperceput de simturile noastre, dar avem totusi capacitatea sa extrapolam prin rationament ce nu percepem in mod direct. Este adevarat ca in vid nu auzim diapazonul, deoarece lipseste mediul in care se produc si se propaga undele acustice, dar exista mediul numit camp electromagnetic, nesesizat dar intuit si acceptat pe baza de rationament de aproape un secol.
Exact asa s-a intamplat si cu ani in urma, cand toate comentariile nefundamentate altfel decat pe baza propriilor simturi si intelegeri (adica adevarul absolut pentru unii) au putut invalida afirmatia mea ca antena nu produce camp ci il perturba. Dar asta nu schimba realitatea, indiferent cati vor sa o faca. Un vot pe baza de majoritate in probleme tehnico-stiintifice, mai ales un vot secret, nu trebuie sa existe, aici nu se impune vointa unei majoritatii ci trebuie impus adevarul, locul votului trebuie luat de intrebari, explicatii, dialog.
73 de Tavi YO4BKM!
Antena te ridică, antena te coboară, antena îți dă viață, antena te omoară.
73!

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde n2yo » Dum Dec 29, 2019 9:07 am

Prognoza mea este ca aceasta discutie urmeaza sa se prelungeasca pe tema propagarii undelor electromagnetice, o tema foarte interesanta de altfel. Insa in acest caz as propune lansarea unui nou subiect si pastrarea discutiilor aici pe topicul propus de YO8RKU cu titlul "Votare articole si comentarii".

Un An Nou fericit tuturor!
73 de Ciprian N2YO

Avatar utilizator
yo3gfh
Mesaje: 143
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:32 am
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde yo3gfh » Dum Dec 29, 2019 10:55 am

@yo4bkm

Multumesc pentru precizari.

Citatul complet din lucrarea lui Stutzman si Thiele (cap. 1.2) este:
"Radiation is a disturbance in the electromagnetic fields that propagates away from the source of the disturbance so that the total power associated with the wave in a lossless medium is constant with radial distance. This disturbance is created by a time-varying current source that has an accelerated charge distribution associated with it."
...
"This example illustrates that radiation is a disturbance. It is directly analogous to a transient wave created by a stone dropped into a calm lake, where the disturbance of the lake surface continues to propagate radially away from the impact point long after the stone has disappeared. If charges are accelerated back and forth (i.e.,oscillate), a regular disturbance is created and radiation is continuous. Antennas are designed to support charge oscillations."
...
Eu nu inteleg de aici existenta vreunui camp electromagnetic intrinsec, universal, care este perturbat de antena de emisie. Nici din lucrarea lui Orfanidis (cap. 1, cap. 15) nu vad ceva clar in aceasta privinta. Dar, aparatul meu matematic este foarte sarac si poate asta sa fie cauza.
Din prelegerile lui Walter Lewin, de asemenea nu am reusit sa extrag ceva care sa suporte teoria respectiva.

Eu m-as opri aici (Ciprian are dreptate), nu sunt convins, dar voi incerca sa ma mai documentez asupra subiectului, atat cat ma duce pe mine capul.
Link-uri catre carti:

https://drive.google.com/open?id=17vMQb ... tipEgjR6l8
https://drive.google.com/open?id=1amk6C ... lKuuOGEUU3

... si catre prelegerile lui Lewin:

https://www.youtube.com/watch?v=nFtNCPU ... 9&index=14
https://www.youtube.com/watch?v=QpGBs30 ... 9&index=15

Toate bune!

Avatar utilizator
yo3fhm
Mesaje: 550
Membru din: Mie Ian 19, 2011 7:36 pm
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde yo3fhm » Dum Dec 29, 2019 11:40 am

YO4BKM scrie: Dar comunitatea radioamatorilor nu este alcatuita din prieteni? A patra "porunca" a hexalogului lui Paul M. Segal, W9EEA arata ca radioamatorul este "FRIENDLY...".


Segal nu e vreun Moise , sa fim seriosi. A fost ce-a fost intr-o era de pionierat, cand toate pareau roz.
La fel ca si ideea traznita ca intr-o comunitate toti ar fi prieteni.
Stie toata lumea foarte bine ca e o afirmatie complet nerealista. Nu inseamna ca daca unul are o pasiune, trebuie sa fie neaparat prieten (sau prietenos) cu altul care are aceasi pasiune.
S-a dorit chestia asta, ca sa se introduca fortat o modalitate de evitare a disensiunilor, dar timpul nu iarta nimic si este evident ca dislike-urile vor aparea si datorita persoanei, nu doar a continutului pe care aceasta il scoate in mod public.

YO4BKM scrie:La momentul respectivului articol toate voturile la adresa autorului au rating pozitiv, inclusiv articolul, la comentariul in care eu am am evaluat lucrarea ca fiind nesemnificativa apare un puternic rating negativ. Sa inteleg ca lucrarea a fost deosebit de valoroasa? Oricum s-ar evalua prin vot secret, nu se poate impiedica votul la adresa persoanei si nu a articolului.


Se vede ca deja cunosteati raspunsul :roll: Si ca ar trebui sa fie evident ca ultima dvs. afirmatie e perfect adevarata. E o problema sociala care nu poate fi eliminata, ci poate cel mult atenuata in mod fortat.

YO4BKM scrie:Este bine ca se va monitoriza cum se voteaza, dar va fi o sarcina in plus pentru administrator caruia ii doresc sa o duca cu bine la capat.
Personal, nu cred ca va ajuta cu nimic, nimanui. Poate doar vanitatii personale a diversilor autori de articole, ca sa afle sufletelul lor cine ii antipatizeaza. Asa, si ? Daca vor afla, cu ce le va fi asta de folos ?! Pentru ca oricum, daca sunt antipatizati, tacerea este un bun raspuns (in cazul in care nu vor exista voturi negative).
Se vede asta clar chiar si in prezent, cu toate eforturile staff-ului de a minimiza impactul vizual in mediul public al flame-urilor si comentariilor rautacioase.

Oamenii isi vor varsa oful in continuare, indiferent de calea prin care oful respectiv se va scurge. La fel ca si curentii RF: nu le dai țărână, aleg ei alte cai prin care sa o gaseasca :lol: De obicei, pe unde nu ne convine noua sau ... echipamentelor cu care lucram !

In concluzie, eu consider modificarea sistemului de vot si toata "politia" aferenta, inutile.
Dar asta e doar parerea mea si mi-o asum. Cu sau fara voturi negative, cu ban sau fara.

Un an linistit, cu sanatate si cu decizii mai intelepte !
73 de Cezar YO3FHM
73! si toate cele bune,
Cezar Vener - YO3FHM

Avatar utilizator
YO8TK
Mesaje: 248
Membru din: Dum Iun 20, 2010 6:40 pm
Contact:

Re: Votare articole si comentarii

Mesajde YO8TK » Dum Dec 29, 2019 1:28 pm

Pentru Cezar,YO3FHM,

Daca nu te superi, din partea mea ai un vot pozitiv.
Uite asa ca sa fie transparent! :D
Sa fie un AN NOU PLIN DE REALIZARI FRUMOASE!

La Multi Ani!
73! YO8TK
YO DX Club Member nr.468
Master of Sport #1140


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori