Probleme cu forumul

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
yo6mt
Mesaje: 61
Membru din: Lun Feb 28, 2011 6:17 pm
Contact:

Probleme cu forumul

Mesajde yo6mt » Lun Ian 02, 2012 1:36 am

Buna seara
Consider anormal faptul ca se permite modificarea postarilor , ca se mentin deschise topicuri inactive perioade lungi de timp, ca orele de postare nu apar cronologic si apar amestecate in sistem AM si PM, creand confuzii si neantelegeri, asa cum arat mai jos.
Relativ la topicul ,,Carciumile si radioamatorismul" postat de catre YO9FMP la 15 septembrie 2011 consider ca nu contine nici un neadevar si ca a fost aprobat in mod tacit pana in prezent de catre toti radioamatorii deoarece nimeni nu a postat vreun comentariu.
Dupa decesul domnului Vasile Ciobanita (Dumnezeu sa il odihneasca), laudatorii acestuia activeaza topicul amintit sugerand ca YO9FMP incalca regulile bunei cuviinte ,,vorbind mortii de rau''. Mai mult, altii ii adreseaza critici nefondate si vorbe grele.
Urmarea este ca YO9FMP modifica si indulceste postarea din 15 septembrie 2011, apar 5 modificari, ultima la 1 ianuarie 2012 orele 11.45 PM. Unul din laudatori este atentionat ca topicul este mai vechi si in loc sa isi ceara scuze pentru eroare, modifica de 3 ori postarea stergand expresiile nepotrivite si atenuind duritatea mesajul. Am vrut sa ii sugerez lui YO9FMP sa modifice radical postarea din 15 septembrie 2011 si sa o reintroduca dupa trecerea unei perioade de timp rezonabile. Intre timp N2YO a inchis topicul probabil pentru ultimul mesaj injurios postat de un ,,binevoitor''.
De asemenea ar trebui ca tot ce e postat sa ramana ,,batut in cuie" sa nu mai poata fi modificat sau sters, fiecare sa raspunda pentru ceea ce posteaza.
73 de YO6MT Cornel
Ultima oară modificat Lun Ian 30, 2012 10:50 pm de către yo6mt, modificat de 2 ori în total.

yo2loj
Mesaje: 343
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:06 pm
Contact:

Re: Probleme cu forumul

Mesajde yo2loj » Lun Ian 02, 2012 2:50 am

Domnilor,
Tot vad discutii despre "democratia" de pe forum.
Cred ca ceva nu se intelege. Un forum este un loc virtual in care se aplica liberul arbitru al administratorului (care in cazul acestui forum este mai mult decat rezonabil - nu am nici o legatura cu n2yo si nu il laud, dar comparativ cu alte forumuri este un bland).
Si regulile stabilite de acesta sunt la discretia sa. El este dumenezeul acestui spatiu, si se face voia sa.
Iar participarea in discutiile de pe forum nu este un drept, ci un privilegiu.
Iar daca unii doresc sa jigneasca pe altii, iar unii simt nevoia imperativa de a-si apara "onoarea" direct si prin reprezentare (parca ar fi klingonieni...) nu cred ca au ce cauta pe un forum pentru a-l polua. Exista e-mail, telefonie, mesaje private etc. Doar daca personalitatile lor histrionice cer neaparat ca toate acestea sa se petreaca public pentru satisfacerea unor orgolii bolnave.
Iar daca acest lucru se intampla, interventia unui moderator sau al adminstratorului in sensul inchiderii sau chiar stergerii unui topic nu este numai binevenita ci chiar benefica.

Parerea mea...
73 si la multi ani de Marius, YO2LOJ

YO7HYX
Mesaje: 16
Membru din: Lun Aug 15, 2011 9:22 pm
Contact:

Re: Probleme cu forumul

Mesajde YO7HYX » Lun Ian 02, 2012 5:01 pm

Buna ziua,

Ciprian am fost cam acid in raspunsul meu acolo, eu zic sa imi stergi postul pe care l-am facut in zona semnalata de colegul nostru.

Dumnezeu sa il oihneasca in pace, pe omul care a creat radioclubul din care eu fac parte si de asemenea persoana care mi-a pus statia in mana.


73's de YO7HYX Andrei
Sunt un QRP-ist convins la club am un Yaesu FT897 pe o antena dipol de 44m si alimentare pe cablu de 75 de ohm (traiasca baieti veseli care au montat-o) si in concursri am 7 W putere radiata!!

yo6mt
Mesaje: 61
Membru din: Lun Feb 28, 2011 6:17 pm
Contact:

Re: Probleme cu forumul

Mesajde yo6mt » Lun Ian 30, 2012 2:07 am

Acest topic deschis la 2 ian 2011 nu a aparut la suprafata pe prima pagina din motive necunoscute mie. Acum avem al doilea incident cauzat de corectarea sau stergerea unei postari.
Daca se realiza ceea ce am cerut, oare domnul cu avocatii mai putea sa nege ceea ce a postat si sa ameninte cu darea in judecata?
Maine daca vreau pot sa ma razgandesc si sa sterg tot ceea ce am scris. Este corect oare?
73 de YO6MT Cornel
Ultima oară modificat Lun Ian 30, 2012 10:35 pm de către yo6mt, modificat 1 dată în total.

YO3DLL
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:14 pm
Contact:

Re: Probleme cu forumul

Mesajde YO3DLL » Lun Ian 30, 2012 11:06 am

Buna ziua ,

Pentru YO6MT - Draga domnule Cornel,
Pentru ca exemplul negativ evident dat de dvs. ma priveste personal si direct , trebuie sa spun de la bun inceput ca nu sunt de acord cu pretentiile dumneavoastra de a ramane " batut in cuie " mesajul postat deja , dar va respect parerea ,acest lucru oricum il decide cel care gestioneaza forumul ( N2YO ) si lui ar fi trebuit sa-i adresati observatia .. Eu doar am beneficiat de posibilitatile regulamentare ce mi le oferea acesta . Mai mult decat atat , nu stiu sa fi injurat pe cineva nici aici si nici nu stiu de ce a-ti folosit ghilimelele la observatia dumneavoastra legate de injuraturile pe care eu le-as fi postat .. Spuneti ca vorbele mele sunt nefondate , dar virtualele mele " injuraturi " in ghilimele sunt ? Poate explicati acum , aici dar ma indoiesc !!!. Ca fiecare poate aduce critici si spune vorbe grele dar civilizate si la modul decent , dar si sa retracteze sau sa ceara sau nu scuze din motive care nu intereseaza pe nimeni , este o chestiune care priveste personal pe cel care posteaza si cel blamat. Nu prea inteleg de ce va privesc pe dumneavoastra aceste lucruri si ce vi se pare asa deosebit de revoltator ? ... Acum o sa doresc de la dumneavoastra sa dovediti " injuraturile " mele chiar in ghilimele find sau sa-mi cereti scuze public pentru asta ..Exact cum pretindeti dvs. ca ar fi fost frumos . Altfel am sa va dau in judecata !! :lol: Apropos , si judecata este un drept fundamental de care oricine poate sa beneficieze asa cum doreste pentru care la verdictul final este insusit fie ca-ti place fie ca nu ...Simplu , nu-i asa ?

Altfel , cred cu tarie ca avem o tara foarte frumoasa si binecuvantata de Dumnezeu .. Pacat insa ca este locuita !!! Si mai cred ca unii chiar nu au ce face probabil datorita crizei si atunci isi fac de lucru ... :))
Al dumneavoastra ... YO3DLL Liviu
73 de YO3DLL - Liviu

yo6mt
Mesaje: 61
Membru din: Lun Feb 28, 2011 6:17 pm
Contact:

Re: Probleme cu forumul

Mesajde yo6mt » Lun Ian 30, 2012 10:55 pm

Pentru YO3DLL,
Nu stiu despre ce vorbiti.Nu ati injurat pe nimeni si eu nu m-am referit la dumneavoastra.
Au revoir YO6MT

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Probleme cu forumul

Mesajde yo9fmp » Mar Ian 31, 2012 7:55 am

Este o chestiune de moralitate sa dai dreptul la replica persoanei care este invinovatita!
Dar sa aduci acuze cuiva,sa denigrezi imaginea unei persoane,iar dupa un timp sa stergi continutul postarilor nu mi se pare corect.
Este grav cand unei persoane nu i se da dreptul la aparare si se inchide subiectul,de fapt posibilitatea tehnica de a da un raspuns.
Puneti-va in situatia de a fi insultat public pe un forum de discutii .
Dupa care sa constati ca fapta,respectiv insulta nu mai exista,iar el faptuitorul este curat sau mai da si lectii de conduita...
Adica dupa ce esti injurat sa vezi ca individul ce a facut asta si-a sters continutul,sau o parte din el,cu alta posibilitate tehnica prin butonul Modifica
Puneti-va in situatia ca sa nu puteti avea dreptul la replica.
Avem o Constitutie in care libera exprimare este un drept fundamental, garantat.
Se invoca Instanta si judecatorul pentru a judeca o fapta.
Ne jucam cu probele,ele apar si dispar/cei bogati isi permit sa sfideze si sa influenteze decizii
Totusi unde ramane bunul simt?
Altfel spus,cum ati spune d-le yo3dll sa va insult aici bine mersi,iar dupa o perioada sa sterg ce vreau.
De fapt efectul denigrarii s-a produs/cum se mai poate repara umilirea unei persoane?

YO3DLL
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:14 pm
Contact:

Re: Probleme cu forumul

Mesajde YO3DLL » Mar Ian 31, 2012 9:21 am

Buna dimineata ,

Pentru Cornel YO6MT,

Domnule sunt stupefiat !!! Atata tupeu si fariseism cum emanati dvs. nu credeam sa existe macar in tagma noastra si imi este greu sa va suport . A-ti facut exact ce blamati cu atata incompetenta si nerusinare , ba mai mult, si pe mine dar si pe altii ce au apucat sa vada postarea originala ce dvs. a-ti modificat-o, ne credeti prosti si incercati sa induceti ca am avut cu totii halucinatii,stergand mesajul si apoi postand ca nu stiti despre ce vorbesc. Au vazut destui ca sa isi faca o parare despre dvs. asa ca fiindu-mi greata , nu mai imi tocesc claviatura pentru ca nici macar atat nu meritati .. Domnule sunteti un om mic , fara coloana vertebrala si fara onoare. Sa va fie rusine . Eu va dispretuiesc.

Oricum , dreptul de folosire a internetului ca si dreptul la vot ar fi trebuit oferite numai celor care in urma unor examene psihiatrice dar si de cultura generala garanteaza un vot corect ino deplinatate a facultatilor mintale .De aceea am ajuns ca tara si popor unde am ajuns, in acest fel , meritandu-ne soarta .
Ca si la examenul de radioamator dealtfel unde s-a scos telegrafia si examenul tehnic atat de dur altadata a devenit doar o formalitate , astfel permitand accesul in benzile noastre multor neaveniti, violand efectiv spiritul acestui hoby pentru oameni inteligenti dealtfel .. Asa comportament de mahala, atata rautate, prostie si invidie, atatea injuraturi ordinare, fluieraturi si QRM facut intentionat cum se aude in banda zi de zi , nu cred ca exista nici macar in tarile fara cultura din Africa, macar ca nu au posibilitati. Dar asta este un alt subiect .
Vedeti dvs. , in tara noastra , accesul la facilitati precum masina , internetul , o statie radio , etc.etc. au luat-o cu mult inaintea educatiei si culturii.. De aceea se intampla atata nenorocire pe sosele, in banda, pe internet si nu in ultimul rand, situatia unde suntem social si material ca si tara ... Nu avem educatie si cultura ca si natie sa ne comportamentam civilizat din pacate, sa judecam drept indiferent de pozitie, sa gandim si apoi sa vorbim..Sunt multe altele de comentat, dar nu este locul aici .. Mie personal imi este rusine acum ca sunt YO ...
73 de YO3DLL - Liviu

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Probleme cu forumul

Mesajde yo9fmp » Mar Ian 31, 2012 10:24 am

YO3DLL scrie:Buna dimineata ,

Pentru Cornel YO6MT,

Domnule sunt stupefiat !!! Atata tupeu si fariseism cum emanati dvs. nu credeam sa existe macar in tagma noastra si imi este greu sa va suport . A-ti facut exact ce blamati cu atata incompetenta si nerusinare , ba mai mult, si pe mine dar si pe altii ce au apucat sa vada postarea originala ce dvs. a-ti modificat-o, ne credeti prosti si incercati sa induceti ca am avut cu totii halucinatii,stergand mesajul si apoi postand ca nu stiti despre ce vorbesc. Au vazut destui ca sa isi faca o parare despre dvs. asa ca fiindu-mi greata , nu mai imi tocesc claviatura pentru ca nici macar atat nu meritati .. Domnule sunteti un om mic , fara coloana vertebrala si fara onoare. Sa va fie rusine . Eu va dispretuiesc.

Oricum , dreptul de folosire a internetului ca si dreptul la vot ar fi trebuit oferite numai celor care in urma unor examene psihiatrice dar si de cultura generala garanteaza un vot corect ino deplinatate a facultatilor mintale .De aceea am ajuns ca tara si popor unde am ajuns, in acest fel , meritandu-ne soarta .
Ca si la examenul de radioamator dealtfel unde s-a scos telegrafia si examenul tehnic atat de dur altadata a devenit doar o formalitate , astfel permitand accesul in benzile noastre multor neaveniti, violand efectiv spiritul acestui hoby pentru oameni inteligenti dealtfel .. Asa comportament de mahala, atata rautate, prostie si invidie, atatea injuraturi ordinare, fluieraturi si QRM facut intentionat cum se aude in banda zi de zi , nu cred ca exista nici macar in tarile fara cultura din Africa, macar ca nu au posibilitati. Dar asta este un alt subiect .
Vedeti dvs. , in tara noastra , accesul la facilitati precum masina , internetul , o statie radio , etc.etc. au luat-o cu mult inaintea educatiei si culturii.. De aceea se intampla atata nenorocire pe sosele, in banda, pe internet si nu in ultimul rand, situatia unde suntem social si material ca si tara ... Nu avem educatie si cultura ca si natie sa ne comportamentam civilizat din pacate, sa judecam drept indiferent de pozitie, sa gandim si apoi sa vorbim..Sunt multe altele de comentat, dar nu este locul aici .. Mie personal imi este rusine acum ca sunt YO ...


Sunt in total dezacord cu invectivele folosite.
In lipsa unui moderator sau administrator candva exista o Comisie de Disciplina la nivelul FRR.
Daca nu agream pe cineva,nu este cazul sa il si insultam public.

YO3DLL
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:14 pm
Contact:

Re: Probleme cu forumul

Mesajde YO3DLL » Mar Ian 31, 2012 10:55 am

YO9FMP@

Ma faci sa zambesc prietene si astfel sa suport mult mai usor gerul ce se pare ca ingheata mintea unora. :lol:
Tocmai am fost inspirat de o vorba buna care zice ca in genere " corb la corb nu-si scoate ochii ", nici macar cand " hotul striga hotii " : !
Totusi , pe tine te respect.

Cele bune !
73L
73 de YO3DLL - Liviu


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori