Saituri inexistente

Aflati ce schimbari s-au operat la radioamator.ro. Comentariile si sugestiile dumneavoastra sunt binevenite.
yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde yo3fhx » Mie Iul 11, 2012 12:24 am

Buna dimineata! Nu vreau sa devin cainele de paza al acestui forum ,dar aseara am avut un qso prelungit in 145.250 cu yo3 few ,yo3hbq,yo3ipt ,ultimii doi nu apar in baza de date ,ce se intampla .este o noua moda de a-ti lua un indicativ fals si a lucra nestingherit in benxile de radioamatori?

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde yo9fmp » Mie Iul 11, 2012 3:35 am

Examenele,permisele si autorizatiile sunt numai pentru unii.
Pentru ca legea e blanda isi permit sa lucreze cu indicative care nu exista.
Altii isi permit sa posteze cu fara a avea indicativ si incalcand regulile forumului.
Ele,regulile sunt ptr. prosti...spun ei.
Practica este imprumutata de la cei ce conduc fara permis auto pe soselele patriei iubite.
A fost continuata si de asa zisii radioamatori care luau prin '90 pe blat examenele la IGCTI fara sa stie telegrafie-atunci cand proba era obligatorie.
Se numeste tupeu,curaj,obraznicie.
A se vedea ca, daca le faci observatie iti raspund murdar,agresiv.
Ca in traficul auto.
Si sunt si unii care-i incurajeaza.
Ma intreb cu o fi la altii si cine trebuie sa-i sanctioneze...

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde n2yo » Mie Iul 11, 2012 7:04 am

Sincronizarile dintre fisierele ANCOM si baza de date de la Radioamator.ro (call book) se fac destul de rar, cam de 2-3 ori pe an. Intre timp este posibil ca ANCOM sa fi autorizat o serie de indicative care nu figureaza la Radioamator.ro in call book, decat daca detinatorii lor au solicitat personal acest lucru.

73s de Ciprian N2YO

yo3fhx
Mesaje: 59
Membru din: Mar Iul 26, 2011 8:21 pm
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde yo3fhx » Mie Iul 11, 2012 7:28 am

Multumiri Ciprian ,prompt ca de obicei m-ar bucura sa fie asa.73!

Avatar utilizator
yo9fmp
Mesaje: 342
Membru din: Mar Aug 24, 2010 10:43 pm
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde yo9fmp » Mie Iul 11, 2012 8:02 am

Salut Ciprian!
Ideea este ca pe viitor sa nu mai admitem pe site sau in traficul radio pe cei neautorizati.
Iti propun ca inainte de a le aproba id-ul pe site sa le ceri o copie dupa Autorizatie.
Nu are Autorizatie nu poate posta pe site.
Simplu,nu?
Asa procedeaza si ei de la echolink,qrz.com,cq 100.com etc.
De ce sa cauti tu reactualizarea bazei de date cu indicativele celor noi autorizati?
Nu e mai simplu sa iti trimita userii o copie scanata dupa Autorizatie?
Spun asta pentru ca ar putea apare indivizi care sa ceara id-uri ale unor indicative care nu citesc pe aici,radioamatori decedati,plecati din tara,retrasi din ''sportul''asta...
Sper sa nu deranjeze sugestia mea...

73,
Marian

Avatar utilizator
n2yo
Site Admin
Mesaje: 1006
Membru din: Joi Iun 10, 2010 12:17 am
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde n2yo » Mie Iul 11, 2012 8:41 am

Nu cred ca ar fi rezultat de undeva ca in baza de date call book de la Radioamator.ro ar exista indicative fictive. De altfel indicativele autorizate de catre ANCOM sunt marcate cu verde: "Indicativ autorizat de Autoritatea Nationala pentru Comunicatii (ANCOM)". Solicitarea unui scan dupa autorizatie nu numai ca rezolva o problema inexistenta, dar genereaza alte incuraturi: ce fac cei care nu pot, nu vor sau nu stiu sa scaneze autorizatia, cine garanteaza ca imaginea nu a fost procesata, ce se intampla dupa ce termenul de valabilitate trecut pe autorizatie expira si alte grozavii.
Daca ati sesizat vreun indicativ in call book YO ca este dubios (nefiind alocat), va rog sa ma anuntati pentru a face verficarea direct la ANCOM.

73s de Ciprian N2YO

yo3hjv
Mesaje: 783
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:12 pm
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde yo3hjv » Mie Iul 11, 2012 9:32 am

YO3IPT este autorizat in urma examenului in sesiune speciala la cererea SRR din iarna 2011.
Pagina mea: http://yo3hjv.blogspot.com/
Societatea Romana a Radioamatorilor

yo9ibc
Mesaje: 95
Membru din: Sâm Iun 19, 2010 8:00 am
Contact:

Re: Saituri inexistente

Mesajde yo9ibc » Mie Iul 11, 2012 12:10 pm

Pana actualizeaza si ANCOM call-book ala de la ei de pe site mai trec 3-4 ani..... :)
Cel de pe site este din ianuarie 2011 !!!!!!!!!


Înapoi la “Noutati, critici si sugestii (despre radioamator.ro)”

Cine este conectat

Utilizatori care navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori